برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1218 100 1

شناسنامه

/SenAsnAme/

مترادف شناسنامه: سجل، کارت شناسایی، ورقه هویت

معنی شناسنامه در لغت نامه دهخدا

شناسنامه. [ ش ِ م َ / م ِ ] (اِ مرکب ) ورقه یا کتابچه ٔ رسمی که در آن نام صاحب ورقه و نام پدر و مادر و دیگر خصوصیات وی ثبت می شود. و این ورقه را اداره ٔ آمار و ثبت احوال به هر شخصی میدهد و از روی آن دارنده ٔ دفترچه را می شناسند. ورقه ٔهویت. (یادداشت مؤلف ). ورقه ای که از طرف اداره ٔ آمار و ثبت احوال صادر شود و هویت (نام ، نام خانوادگی ،نام پدر، نام مادر، محل تولد، روز و ماه و سال تولد، زن و فرزندان ) هر شخصی در آن درج گردد. ورقه ٔ هویت. || نام خانوادگی. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی شناسنامه به فارسی

شناسنامه
۱ - ورقه ای که از طرف اداره آمار و ثبت احوال صادر شود و هویت ( نام نام خانوادگی نام پدر نام مادر محل تولد روز ماه و سال تولد زن و فرزندان ) هر شخص در آن درج گردد ورقه هویت . ۲ - نام خانوادگی .

معنی شناسنامه در فرهنگ معین

شناسنامه
(ش مِ) (اِمر.) دفترچه ای صادره از طرف ادارة ثبت احوال که در آن مشخصات شخص از قبیل : نام ، نام خانوادگی ، نام پدر و مادر، تاریخ و محل تولد نوشته می شود.

معنی شناسنامه در فرهنگ فارسی عمید

شناسنامه
دفترچه یا ورقه ای شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر و مادر، تاریخ تولد، و مشخصات دیگر فرد که ادارۀ ثبت احوال آن را صادر می کند، ورقۀ هویت.

شناسنامه در دانشنامه اسلامی

«شناسنامه افغانستان»، تألیف بصیر احمد دولت آبادی نویسنده معاصر افغانی به زبان فارسی است. در این اثر فرهنگ، تاریخ، جغرافیا و وضعیت اجتماعی مردم افغانستان با استفاده از کتب و نشریات مورد بررسی قرار گرفته است.
کتاب در شش فصل به صورت موضوعی تنظیم شده است که عبارت است از:
1- وضعیت جغرافیایی افغانستان.
2- خصوصیات ولایات و ولسوالی ها در افغانستان.
3- وضعیت تاریخی افغانستان.
«شناسنامه افغانستان»، تالیف بصیر احمد دولت آبادی نویسنده معاصر افغانی به زبان فارسی است. در این اثر فرهنگ،تاریخ ،جغرافیا و وضعیت اجتماعی مردم افغانستان با استفاده از کتب و نشریات مورد بررسی قرار گرفته است.
کتاب در شش فصل به صورت موضوعی تنظیم شده است که عبارت است از: ۱- وضعیت جغرافیایی افغانستان. ۲- خصوصیات ولایات و ولسوالی ها در افغانستان. ۳- وضعیت تاریخی افغانستان. ۴- وضعیت فرهنگی افغانستان. ۵- وضعیت اقتصادی و ارتباطات افغانستان. ۶- وضعیت نظامی افغانستان. هر یک از فصول کتاب به بخش های متعددی تقسیم شده است. شیوه نگارش نویسنده گزارش گونه بوده و کمتر به منابع مورد استناد اشاره کرده است.
گزارش محتوا
در یادداشت مؤلف بر چاپ اول چنین آمده که او ابتدا رویدادهای سیاسی- اجتماعی کشورش را گردآوری و سپس این مطالب را دسته بندی می کند. نشر این مطالب تا سال ۱۳۶۵ به تاخیر می افتد. در این سال به مناسبت اشغال نظامی افغانستان مقاله ای در مورد وضعیت افغانستان را در مجله حبلالله به نشر می رساند. با استفاده از اسناد و مدارک موجود، یک سلسله مقالات در این مجله منتشر می شود و با اصلاح و اضافاتی به صورت کتاب حاضر منتشر می شود. از نکات قابل توجه در این کتاب آن است که آمارهای تعداد علاقه داری ها، قریه ها و حتی جمعیت و مساحت آنها مختلف آمده است. نویسنده در توضیح این مطلب اختلاف منابع آماری را دلیل بر این مطلب دانسته است. به عنوان مثال در آمار تعداد ولسوالی ها و قریه ها و مساحت و جمعیت کلی ولایات از احصائیه تخمینی سال ۱۳۴۹ کابل گرفته شده است. ...

شناسنامه در دانشنامه ویکی پدیا

شناسنامه
شناسنامه یکی از اسناد هویتی در ایران است که سازمان ثبت احوال کشور موظف است آن را برای هر شهروند ایرانی صادر کند.
نام و نام خانوادگی و جنسیت
عکس اسکن شده
اثر انگشت
شماره شناسنامه
کد ملی
تاریخ تولد: روز، ماه و سال در هجری شمسی و هجری قمری
محل تولد: شهرستان، بخش، دهستان (شهر/روستا)
نام پدر و نام مادر
شماره شناسنامه یا کارت ملی پدر و مادر
محل تولد پدر و مادر
محل مخصوص ثبت ازدواج و طلاق و مشخصات همسر
نام فرزندان و مشخصات آن ها
وفات صاحب شناسنامه
برای شرکت در انتخابات، داشتن شناسنامه از الزامات است.
مطابق قانون اصلاح ثبت احوال کشور مصوب ۱۸ دی ۱۳۶۳، جلد و صفحه اول شناسنامه مزین به آرم جمهوری اسلامی ایران است.
در فارسی افغانستان اصطلاح «تذکره تابعیت» و در فارسی تاجیکستان واژهٔ «زادنامه» یا «شهادت نامهٔ تولد» به جای شناسنامه به کار می رود. همچنین در تاجیکستان واژهٔ شناسنامه به معنای گذرنامه یا پاسپورت است.
عکس شناسنامه
کتاب شناسنامه افغانستان (نویسنده: بصیر احمد دولت آبادی).
وضعیت جغرافیایی افغانستان
خصوصیات ولایات و ولسوالی ها در افغانستان
وضعیت تاریخی افغانستان
وضعیت فرهنگی افغانستان
وضعیت اقتصادی افغانستان
وضعیت نظامی افغانستان
شناسنامه افغانستان عنوان کتابی است که توسط بصیراحمد دولت آبادی یکی از نویسندگان افغانستانی توسط انتشارات عرفان در ایران به چاپ رسیده است. جلد اول این کتاب در سال ۱۳۸۲ با تیراژ ۵۰۰۰ نسخه انتشار یافت و سپس در سال ۱۳۸۷ مجدداً با تیراژ بالا به چاپ رسید.
کتاب شناسنامه افغانستان در مورد فرهنگ، تاریخ، جغرافیا و وضعیت اجتماعی مردم افغانستان نوشته شده است. کتاب در شش فصل با این عناوین تدوین شده است.
کتاب شناسنامه افغانستان در تاریخ چهارم خرداد سال هشتادوهشت همراه چندین جلد کتاب دیگر از جمله گل سرخ دل افگار نوشته محمد جواد خاوری به دستور عبدالکریم خرم وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به دریای هیرمند انداخته شد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شناسنامه در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:سجل احوال

ارتباط محتوایی با شناسنامه

شناسنامه در جدول کلمات

معنی شناسنامه به انگلیسی

birth certificate (اسم)
گواهی تولد ، شناسنامه ، زایچه

شناسنامه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شناسنامه جدید   • شناسنامه خام   • برنامه شناسنامه   • شناسنامه المثنی   • شناسنامه هوشمند   • شناسنامه گم شده   • شناسنامه صفحه دوم   • معنی شناسنامه   • مفهوم شناسنامه   • تعریف شناسنامه   • معرفی شناسنامه   • شناسنامه چیست   • شناسنامه یعنی چی   • شناسنامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شناسنامه
کلمه : شناسنامه
اشتباه تایپی : akhskhli
آوا : SenAsnAme
نقش : اسم
عکس شناسنامه : در گوگل

آیا معنی شناسنامه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )