برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1306 100 1

شنب غازان

معنی شنب غازان در لغت نامه دهخدا

شنب غازان. [ شَم ْ ب ِ] (اِخ ) نام گنبد غازان خان در تبریز که سلطان محمودغازان خان بن ارغون خان ساخته است. ارتفاع آن را یکصدوبیست گز و قطرش را شصت گز نوشته اند. اکنون خراب است.(از انجمن آرا) (آنندراج ). گنبد سلطان غازان در تبریز که حوالی آن از آبادانی شهری شده است. (یادداشت مؤلف ). یکی از بناهای عالی که غازان برای مدفن خود ساخت و در آنجا مدفون است. (یادداشت مؤلف ). در تداول آن را شام غازان گویند، چه غازان خان (694 - 703 هَ. ق.) در محل شام تبریز که در سه ربعفرسنگی جنوب تبریز قرار داشت ، قبه ای ساخت از عجایب ابنیه ٔ اسلامی و این بنا در سال سوم سلطنت غازان شروع و در 702 هَ. ق.به انتها رسید. این بنا را بعدها شنب غازان یا شام غازان خواندند. (تاریخ مغول عباس اقبال صص 304 - 305 از حاشیه ٔ برهان چ معین ). و رجوع به تاریخ مغول ص 280، 284، 310، 305 و 563 و نشریه ٔ دانشکده ٔ ادبیات تبریز سال دوم شماره ٔ 1 و 2 و 3 و تاریخ ادبیات ایران ادوارد براون ج 3 ص 224 و 386 و شام غازان و شنب شود.

معنی شنب غازان به فارسی

شنب غازان
چون غازان خان دین اسلام پذیرفت خواست مانند بزرگان دینی و سلاطین اسلامی برای خود مقبره ای بسازد تا زاهدان و عابدان در آنجا زندگی کنند و او را پس از مرگ بذکر خیر یاد نمایند. بهمین منظور در مغرب تبریز در محلی که شام غازان یا شنب غازان نامیده میشود عمارتی ساخت که قبه آن بسیار عظیم بود و بنای آن در سال سوم سلطنت او شروع شد و در ۷٠۲ ه.ق . بپایان رسید . شکل قبه ۱۲ ضلعی و بر هر ضلع آن صورت برجی را نقش کرده بودند . این قبه از داخل و خارج بنقوش بسیار زیبا مزین بود . گویند سیصد من لاجورد در نقش و نگار های سقف آن بکار رفته . غازان پس از اتمام قبه املاکی در ایران و عراق وقف کرد و تولیت آنرا بخواجه صدرالدین ساوجی و خواجه رشیدالدین فضل الله سپرد و بعد بنا های بسیار در اطراف قبه بنا نهاد و عایدات این موقوفات تقریبا در سال بدو کرور تومان میرسید . توضیح از فحوای عبارات تاریخ غازانی بر میاید که [ شم ] قبل از ساختن قبه و ابواب البر نام محلی بود که بعدا از طریق تسمیه حال باسم محل به شام غازان معروف شده .

شنب غازان در دانشنامه ویکی پدیا

شنب غازان
مختصات: ۳۸°۰۴′۵۱″شمالی ۴۶°۱۴′۱۸″شرقی / ۳۸٫۰۸۰۹۵°شمالی ۴۶٫۲۳۸۳۴۴°شرقی / 38.08095; 46.238344
قبهٔ عالی (گنبد بزرگ، مقبرهٔ غازان خان)
مسجد جامع
مدارس
مدرسهٔ حنفیه
مدرسهٔ شافعیه
مدرسهٔ حکیمیه
شَنْب ِ غازان، غازانیّه یا شامِ غازان (تلفظ محلی: شام ْغازان) نام یکی از محلّه های تاریخی شهر تبریز است. این محله بیش تر به علت تاریخ مستقل و باشکوه آن مشهور است.
این محله در زمان ایلخانان در قالب روستایی به نام شنب یا شام ابتدا با نام ارغونیه توسعه یافته و سپس با نام غازانیه به یک شهر اقماری برای تبریز تبدیل شد. رونق و شکوه اصلی این محله در همین زمان و با نام غازانیه بود.
در قرن هشتم از این شهر به عنوان اثری که در ایران مانندش پیدا نمی شود یاد شده است.
عکس شنب غازان
حمام شنب غازان بنایی تاریخی و پابرجا در تبریز واقع در محلهٔ تاریخی شنب غازان است که در سال ۱۳۴۵ ه‍.ق توسط میرزا عباسعلی شنب غازانی و به همراهی شخصی به نام مشهدی حسن و به مساعدت اهالی محله ساخته شده است. در سال ۱۳۵۲ ه‍.ق وقفنامهٔ حمام نوشته شده و بعداً ادارهٔ این حمام به سازمان اوقاف و امور خیریه واگذار شد.
مصالح ایلخانی، معماری قاجار و پلانی منحصر به فرد از ویژگی های مهم این حمام است.
در قرن هشتم ه‍.ق حمامی بزرگ به نام حمام سبیل در شهر غازانیه (محله شنب غازان کنونی) وجود داشت که جزو ابنیهٔ غازانی و ساختمان های دوازده گانهٔ ابواب البر بوده است. در اثر زمین لرزه های بزرگ تبریز این حمام نیز به همراه دیگر عمارات شنب غازان تخریب شد و تا زمان احداث حمام مزبور سندی از وجود حمامی دیگر در این محله در دست نیست. زمین حمام جدید توسط یک روحانی به نام آقا میرزا عباسعلی شنب غازانی و به همراهی شخصی به نام مشهدی حسن و به مساعدت و همت اهالی شنب غازان خریداری شده و حمام احداث گردید.
در سال ۱۳۵۲ ه‍.ق میرزا عباسعلی شنب غازانی وقفنامه ای بر حمام نوشت و درآمد حمام را برای تعمیر حمام، خرج متولی و تعمیرات مساجد محلهٔ شنب غازان معین کرد. پس از تشکیل ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شنب غازان در دانشنامه آزاد پارسی

شَنْبِ غازان
(یا: شام غازان؛ قبة الاسلام) مجموعه بنای غازان خان مغول در قریۀ شام (شم یا شنب) در غرب تبریز. در میان باغ عادلیۀ ارغون خان بود و غازانیه نام داشت. از برج آرامگاه دوازده ضلعی گنبددار او با ارتفاع ۱۳۰ متر و قطر۳.۵ متر و نمای کاشی کاری و مقرنس کاری که با نقش برج های دوازده گانه تزیین شده بود، مسجد جامع، خانقاه درویشان، مدرسۀ شافعیه، مدرسۀ حنفیه، بیت الکتب یا کتابخانه، دارالشفاء، رصدخانه، حکیمیه برای اقامت حکیمان و پزشکانی که از مناطق دیگر می آمدند، بیت السیاده برای اقامت سادات مسافر، بیت المتولی، آب انبار، حمام و یک حوض خانه بزرگ تشکیل می شد. در کنار مدرسه مهمان سرایی برای اقامت و اطعام مسافران ساخته شده بود. مجموعه بناهای شهرک شنب غازان از نمونه های عالی معماری دورۀ مغول به شمار می رفت. باغ عادلیه مملو از درختان میوه به خصوص درخت انگور بود. تاریخ احداث آن را ۶۹۹ یا ۷۰۲ق نوشته اند. شنب غازان تا ۱۰۱۹ق پابرجا بود، در آن سال به فرمان شاه عباس اول برای استفاده از مصالح آن در بنای قلعۀ رشیدیه تخریب شد. اما گنبد آن باقی بود. در دورۀ مظفرالدین شاه قاجار سنگ های مرمر تپۀ غازان خان به عمارت عالی قاپو منتقل شد و در دورۀ پهلوی جلو حیاط موزۀ آذربایجان نصب شد. به مرور زمان با احداث خانه های مسکونی در محل شنب غازان، محله ای به همین نام به وجود آمد. به آن قره ملک نیز می گفتند.

ارتباط محتوایی با شنب غازان

شنب غازان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس شنب غازان   • معنی شنب غازان   • شاه حسین گویان محله شنب غازان   • مقبره غازان خان   • شنب غازان چیست   • "شام غازان"   • گنبد غازان خان   • ربع رشیدی در تبریز   • مفهوم شنب غازان   • تعریف شنب غازان   • معرفی شنب غازان   • شنب غازان یعنی چی   • شنب غازان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شنب غازان
کلمه : شنب غازان
اشتباه تایپی : akf yhchk
عکس شنب غازان : در گوگل

آیا معنی شنب غازان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )