برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1315 100 1

شنگ (گیاه)

شنگ (گیاه) در دانشنامه ویکی پدیا

شنگ (گیاه)
شنگ از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی سرد و خشک است و در فاصله اردیبهشت تا تیر ماه ظاهر می شود، در شیراز و اصفهان به شنگ آلاله شنگ و در خراسان ریش بز خالدار و در لرستان شِنگ خطاب می کنند. به این گیاه یمنیه، قندرون، سنسفیل، تسلسفیل، اسپلنج، اسفلنج و در آذربایجان یملیک هم می گویند. عربی نوع چمنی این گیاه که برگ های آن باریک تر از شنگ می باشد، لحیه التیس و زنب الخیل است، ولی در عراق و شامات به آن اذناب الخیل می گویند.
از برگ های شنگ در سالاد استفاده می کنند و ایرانیان آن را مانند کاهو و کاسنی با سرکه و بدون آن می خورند، چون بسیار خنک می باشد. خوردن برگ های شنگ اسهال و خون ریزی معدی را بند می آورد و از خون ریزی سینه هم جلوگیری می کند و برای مسلولین نافع است.اگر این گیاه را پختید هرگز آب آن را دوز نریزند بلکه آن را بنوشید، زیرا منافع شنگ در آب جوشانده جمع می شود.
برگ های گیاه شنگ از خون ریزی معده جلوگیری می کند و همچنین برای درمان فشار خون موثر می باشد. اگر مسموم شدید از ریشه این گیاه استفاده کنید. برای رماتیسم مفید است و آب ریشه خام شنگ زگیل را از بین می برد. برای مسلولین نفع بسیار دارد. گل این گیاه را بر روی محل سوختگی قرار دهید تا از قدرت آن در التیام سوختگی پی ببرید. پاشیدن برگ و گل خشک شده این گیاه در روی زخمهای چرکی و متعفن سودمند می باشد ضماد آن را برای التیام عصب قطع شده مفید دانسته اند ضماد گل شنگ با موم جهت سوختگی آتش مفید است.
ریشه گیاه شنگ دارای لعاب بوده و کمی تلخ است و خوردن آن اشتها را فوق العاده زیاد می کند حکیم محمد بن زکریای رازی خوردن ریشه گیاه شنگ را پادزهر سموم می دانست. ریشه شنگ خلط آور و نرم کننده سینه و التیام دهنده زخم هاست. برای جلوگیری از اسهال و خونریزی، از برگش قویتر است و خوردن خیسانده آن برای جلوگیری از خون ریزی رحم تجویز می شود.
عکس شنگ (گیاه)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شنگ (گیاه)

شنگ (گیاه) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شنگ (گیاه)   • مفهوم شنگ (گیاه)   • تعریف شنگ (گیاه)   • معرفی شنگ (گیاه)   • شنگ (گیاه) چیست   • شنگ (گیاه) یعنی چی   • شنگ (گیاه) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شنگ گیاه
کلمه : شنگ (گیاه)
اشتباه تایپی : ak' ('dhi)
عکس شنگ (گیاه) : در گوگل

آیا معنی شنگ (گیاه) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )