انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1090 100 1

شهرآورد

معنی شهرآورد به فارسی

شهرآورد
[derby, local derby] [ورزش] مسابقۀ ورزشی بین دو تیم رقیب از یک شهر یا منطقه

شهرآورد در دانشنامه ویکی پدیا

شهرآورد
شهرآورد، داربی (در تلفظ انگلیسی بریتانیایی)، یا دربی (در تلفظ انگلیسی آمریکایی)، به مسابقه ورزشی بین دو باشگاه همشهری که هم آورد هم شناخته می شوند، گفته می شود. شهرآورد بیشتر در ورزشهای گروهی و به ویژه در فوتبال و راگبی کاربرد دارد. واژهٔ شهرآورد از برابرهای نهاده های فرهنگستان زبان فارسی است. این واژه از «آورد» (نبرد)، و به معنی «نبرد شهر» است.
شهرآورد تهران: (شهرآورد سرخابی) شهرآورد مشهور کشور ایران در شهر تهران، بین تیم های استقلال و پرسپولیس
شهرآورد اصفهان: شهرآورد اصفهان در شهر اصفهان، بین تیم های سپاهان اصفهان و ذوب آهن اصفهان
شهرآورد تبریز: شهرآورد تبریز در شهر تبریز، بین تیم های تراکتورسازی تبریز، ماشین سازی تبریز و شهرداری تبریز
شهرآورد خوزستان: شهرآورد خوزستان در شهرهای اهواز، آبادان و مسجدسلیمان، بین تیم های فولاد خوزستان، صنعت نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان
شهرآورد خودروسازان: شهرآورد در شهر تهران، بین تیم های پیکان و سایپا
شهرآورد بوشهر: قدیمی ترین شهرآورد ایران بین تیم های شاهین بوشهر و ایرانجوان بوشهر و نیز دیدار این دو تیم با پارس جنوبی جم
شهرآورد اهواز: شهرآورد اهواز در شهر اهواز، بین تیم های فولاد خوزستان، استقلال اهواز و استقلال خوزستان
شهرآورد کرمان: شهرآورد کرمان در شهرهای کرمان، رفسنجان و سیرجان، بین تیم های مس کرمان، مس رفسنجان و گل گهر سیرجان
شهرآورد گیلان: شهرآورد گیلان معروف به ال گیلانو در شهرهای انزلی و رشت، بین تیم های ملوان بندر انزلی، سپیدرود رشت و داماش گیلان
شهرآورد رشت: شهرآورد رشت بین تیم های سپیدرود رشت و داماش گیلان
شهرآورد شیراز: شهرآورد شیراز معروف به ال کاکو در شهر شیراز، بین تیم های فجر سپاسی شیراز و قشقایی شیراز
مشهورترین شهرآوردها در لیگ های باشگاهی اروپا و آمریکای جنوبی دیده می شود.
در ایران مهم ترین شهرآورد بازی فوتبال بین دو تیم تهرانی استقلال و پرسپولیس است.
شهرآورد ابدی (رومانیایی: Eternul Derbi) (انگلیسی: Eternal Derby) که همچنین شهرآورد رومانیایی (رومانیایی: Derbiul României) (انگلیسی: The Romanian Derby) و شهرآورد بزرگ (رومانیایی: Marele Derbi) (انگلیسی: Great Derby) نامیده می شود، مسابقهٔ فوتبال بین دو رقیب سرسخت استوا بخارست و دینامو بخارست می باشد.
دو تیم استوا بخارست و دینامو بخارست بزرگترین و محبوب ترین باشگاه های رومانی محسوب می شوند.
این دو تیم اولین بار در تاریخ ۲۱ نوامبر ۱۹۴۸ با یک دیگر روبه رو شده اند که در آن دیدار تیم دینامو بخارست با نتیجهٔ یک بر صفر تیم استوا بخارست را شکست داد.
شهرآورد ابدی فوتبال بلغارستان (انگلیسی: Eternal Derby of Bulgarian Football) یا به طور ساده تر شهرآورد ابدی (انگلیسی: Eternal Derby) مسابقهٔ فوتبال بین دو تیم لفسکی صوفیه و زسکا صوفیه می باشد.
این دو تیم محبوب ترین و موفق ترین باشگاه های بلغارستان محسوب می شوند و رقابت زیادی بین این دو تیم نیز وجود دارد.
شهرآورد استقلال و شاهین رویارویی تاریخی دو باشگاه فوتبال تهرانی است که نخستین شهرآورد تهران محسوب می شود. تاج (نام سابق استقلال) و شاهین در کنار باشگاه فوتبال دارایی سه قطب اصلی فوتبال تهران را تشکیل می دادند و به دلیل پرطرفدار بودن و خاستگاه های متفاوت دو تیم، دیدارهای رو در روی استقلال و شاهین همواره با حساسیت زیادی برگزار می شد به گونه ای که تا سال ها این بازی نقطه عطف جام باشگاه های تهران بود و تا پیش از انحلال شاهین در سال ۱۳۴۶ این بازی شهرآورد اصلی تهران بود. این رویارویی عموماً به جنجال و درگیری نیز کشیده می شد و کم کم موجودیتی فراتر از رقابت دو تیم در زمین فوتبال یافت و از دهه ۱۳۴۰ به بعد عامل رونق و شکوفایی فوتبال ایران شد.
باشگاه فوتبال استقلال تهران
باشگاه فوتبال شاهین تهران
جام باشگاه های تهران
نخستین رویارویی دو تیم در سال ۱۳۲۵ و در چارچوب جام باشگاه های تهران ۱۳۲۵ برگزار شد که بازی با نتیجه مساوی ۱–۱ پایان یافت، آخرین رویارویی دو تیم نیز ۴۵ سال بعد در سال ۱۳۷۰ و باز هم در چارچوب مسابقات جام باشگاه های تهران برگزار شد و دو تیم باز هم به نتیجه مساوی ۱–۱ دست یافتند.
باشگاه فوتبال شاهین در سال ۱۳۲۱ راه اندازی شد و باشگاه فوتبال دوچرخه سواران سه سال بعد و در سال ۱۳۲۴ شروع به کار کرد. دو تیم تقریباً از همان ابتدا جز تیم های قدرتمند و پرطرفدار تهران بودند و در کنار تیم دارایی تنها تیم های تهرانی بودند که هواداران را به ورزشگاه می کشاندند. تاج (نام دوچرخه سواران از ۱۳۲۸ به بعد) و شاهین از همان ابتدا از تیم های مدعی بودند به گونه ای که در سال ۱۳۲۵ که نخستین رویارویی مستقیم دو تیم در جام باشگاه های تهران می باشد به ترتیب عنوان های دوم و سوم را از آن خود کردند و بعد از آن نیز همواره در رده های بالای جدول حضور داشتند و در سال های بعد به ویژه در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی به دفعات دیدارهای نهایی جام باشگاه ها و حذفی تهران را برگزار کردند. هم چنین با گذر زمان نوع و خاستگاه هواداران دو تیم از یکدیگر متمایز شدند و این خود کم کم بر حساسیت بازی های دو تیم افزود. از سوی دیگر خاستگاه های متفاوت بنیانگذاران دو تیم نیز بیش از پیش بر تمایز این دو باشگاه از یکدیگر می افزود، اکرامی یک معلم بود و خسروانی یک نظامی.
نخستین رویارویی شاهین در جریان مسابقات جام باشگاه های تهران در سال ۱۳۲۵ برگزار شد که دو تیم به نتیجه مساوی ۱–۱ رضایت دادند و تیم های دوچرخه سواران و شاهین در پایان مسابقات آن سال موفق شدند به ترتیب عنوان های دوم و سوم را از آن خود کنند. در مسابقات جام حذفی آن سال دو تیم یک بار دیگر در مقابل یکدیگر قرار گرفتند و تیم تاج شاهین را حذف کرد و در نهایت نائب قهرمان شد.
شهرآورد اصفهان نام داده شده به شهرآورد فوتبال بین دو باشگاه اصفهانی سپاهان و ذوب آهن است. این شهرآورد حساسیت بالایی دارد و همواره یکی از مهم ترین شهرآوردهای فوتبال ایران به شمار می رود.
راهنما:
آغاز «شهرآورد فوتبال اصفهان» یا «دربی اصفهان» به اوایل دههٔ ۱۳۵۰ برمی گردد.
این دو تیم اولین بار در زمستان ۱۳۵۱ در فینال مسابقات قهرمانی باشگاه های اصفهان و در ورزشگاه باغ همایون اصفهان (ورزشگاه تختی اصفهان فعلی) با یکدیگر رو به رو شدند. این دیدار در پایان ۹۰ دقیقه وقت قانونی و همچنین وقت های اضافه بدون گل به پایان رسید تا کار به ضربات پنالتی بکشد. در پنالتی ها، تیم فوتبال سپاهان با نتیجهٔ پنج بر چهار موفق شد تیم ذوب آهن را مغلوب کند و به مقام قهرمانی نیز برسد.
اولین دیدار این دو تیم در مسابقات سراسری لیگ، در هفتهٔ نهم جام تخت جمشید ۱۳۵۳ در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۵۳ در ورزشگاه باغ همایون اصفهان (ورزشگاه تختی اصفهان فعلی) و در حضور بیش از ۵٬۰۰۰ تماشاگر به انجام رسید که با نتیجهٔ تساوی ۰–۰ به پایان انجامید.
شهرآورد اهواز نام داده شده به شهرآورد فوتبال بین باشگاه های فوتبال اهوازی فولاد خوزستان و استقلال اهواز یا فولاد خوزستان و استقلال صنعتی خوزستان است. پیش از صعود فولاد به لیگ آزادگان در سال ۱۳۷۶ و برگزاری اولین مسابقه با استقلال اهواز، رقابت تیم استقلال اهواز با شاهین اهواز و همچنین رقابت استقلال اهواز با تیم جنوب اهواز، شهرآورد اهواز خوانده می شد.
فوتبال ایران
استقلال اهواز
فولاد خوزستان
شهرآورد
با صعود باشگاه فولاد خوزستان به لیگ آزادگان در سال ۱۳۷۶ این تیم برای اولین بار در مقابل استقلال اهواز قرار گرفت؛ اما استقلال در آن فصل عملکرد ضعیفی داشت و نهایتاً به دسته دوم سقوط کرد و تا صعود دوباره استقلال در سال ۱۳۸۱ این دو تیم هیچگاه در مقابل یکدیگر قرار نگرفتند. شهرآورد اهواز در واقع تا قبل از سال ۱۳۸۳ هنوز هم رویداد مهمی به حساب نمی آمد و تماشاگران زیادی را به ورزشگاه نمی کشاند؛ اما در فصل ۸۳−۸۴ هر دو باشگاه تیم بومی و قدرتمندی را ساخته بودند و در رده های بالای جدول حضور داشتند. در این فصل برای اولین بار شهرآورد اهواز در کشور یک رویداد مهم تلقی شد. از آن هنگام تا سال ۱۳۸۹ که استقلال اهواز سقوط کرد، داربی های متعدد و پربیننده ای برگزار شد. در سال ۱۳۹۲ تیم استقلال صنعتی خوزستان برای اولین بار در لیگ برتر حضور یافت. استقلال صنعتی با این که تیمی جدید بود اما از طرف هواداران استقلال اهواز حمایت می شد. این تیم با فولاد دیدارهای جذاب و پربیننده ای دارد.
دو تیم استقلال اهواز و فولاد خوزستان تا به حال ۱۸ بار به مصاف یکدیگر رفته اند که دو بار آن در قالب جام آزادگان، دو بار در قالب جام حذفی و ۱۴ بار در رقابت های جام خلیج فارس بوده است.
با سقوط تیم استقلال اهواز به لیگ دسته دوم کشوری و تقابل با تیم دوم باشگاه فولاد (فولاد نوین خوزستان) در این لیگ، این هماوردی شهرآورد کوچک اهواز نامیده شد.
دربی ایتالیانو بازی فوتبالی است میان دو تیم مطرح فوتبال ایتالیا یعنی یوونتوس و اینتر میلان. این دربی بزرگترین بازی فوتبال در ایتالیا به شمار می رود.
اختلاف ۴ گل به بالا
دربی ایتالیانو (انگلیسی: Derby d'Italia) بازی فوتبالی است میان دو تیم مطرح فوتبال ایتالیا یعنی باشگاه فوتبال یوونتوس و باشگاه فوتبال اینتر میلان. دربی ایتالیانو، میان یوونتوس و اینتر میلان، بی نیاز از قرابت جغرافیایی، بزرگترین بازی فوتبال در ایتالیا به شمار می رود. ریشه دربی ایتالیا را به جیانی بررا، با نفوذترین روزنامه نگار قرن گذشته ایتالیا نسبت می دهند، زمانی که در اواخر دهه شصت و مشخصاً در فصل ۱۹۶۷–۶۸ کلید واژه دربی دی ایتالیا (ایتالیانو) را برای نخستین بار وارد ادبیات ورزشی کشور ایتالیا می کند.
ریشه های جدال یوونتوس و اینتر از ۱۶ آوریل ۱۹۶۱ کلید خورد. دو تیم در جریان رقابت شانه به شانه برای قهرمانی در بازی فینال گونه فصل رو در روی هم قرار می گیرند، امّا شورش تماشاگران بازی را نیمه کاره می گذارد. مسئولان بازی ها در ابتدا یوونتوس را مقصر می دانند و اینتر را با نتیجه ۲ بر صفر پیروز بازی قلمداد می کنند. امّا دو ماه بعد و زمانی که فصل به مقطع حساس خود می رسد، رأی قبلی به واسطه اعتراض باشگاه یوونتوس باطل و دستور به تکرار بازی می شود. آنجلو موراتی، پدر ماسیمو موراتی که در آن زمان مالک باشگاه اینتر بود، عنوان می کند که نفوذ خانواده آنیلی باعث این تغییر ناگهانی در رأی شده است و او در واکنش و اعتراض به این موضوع، به سرمربی تیمش می گوید که تیم آکادمی باشگاه را به مصاف یوونتوس بفرستد. ۱۰ ژوئیه ۱۹۶۱، یووه با نتیجه ۹–۱ تیم جوانان اینتر را در می برد و ضمن رقم زدن پرگل ترین دربی تاریخ دو باشگاه، از عنوان قهرمانی اش دفاع می کند. سال ها بعد در آوریل ۱۹۹۸ جرقه دیگری زده می شود، اینتر بازی رفت را با تک گل یوری ژورکائف در خانه برده و حالا در هفته سی و یکم دو تیم در برابر هم قرار می گیرند. گل دقیقه ۲۱ آلساندرو دل پیرو نتیجه بازی و بعدها جام قهرمانی را برای یووه رقم می زند اما این بازی یک تاریخ نانوشته هم دارد. ضربه آشکار مارک یولیانو به سینه رونالدو در محوطه جریمه یووه از سوی چیکارینی به هیچ انگاشته می شود، پنالتی واضحی که بعدها بارها دست مایه کمدین های خوش ذوق ایتالیایی قرار می گیرد. پیروزی های متوالی یووه در سال های ابتدایی دهه ۲۰۰۰ ادامه دارد، (دو پیروزی ۳–۱ و ۳–۰ در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳). و سرانجام آتش جنگ که در جریان رسوایی های معروف فوتبال ایتالیا موسوم به کالچو پولی شعله ور می شود. یوونتوس دو قهرمانی سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ خود را از دست می دهد و به سری بی فوتبال ایتالیا تبعید می شود و اینتر با تصاحب یکی از این دو قهرمانی، وارد برهه ای پر از افتخارات می شود.
شهرآورد بارسلونا (به اسپانیایی: El derbi barcelonés)، به مسابقه فوتبالی گفته می شود که بین دو تیم بارسلونا و اسپانیول برگزار می شود.
بیشترین بازی: ۳۳، لیونل مسی (۲۰۰۴–اکنون)
بیشترین گل: ۲۵، لیونل مسی (۲۰۰۴–اکنون)
بیشترین هتریک: ۳، لیونل مسی (۲۰۰۴–اکنون)
بیشترین پاس گل: ۱۱، لیونل مسی (۲۰۰۴–اکنون)
۳۰ مارس ۲۰۱۹
شهرآورد پنجاهم تهران، رقابتی است که در سال ۱۳۷۹ مابین دو تیم باشگاه فوتبال پرسپولیس و باشگاه فوتبال استقلال تهران در ورزشگاه آزادی، تهران برگزار شده است.
لیست محرومان:
محمد نوازی: ۱ سال
پرویز برومند: ۱ سال
حمید استیلی: ۹ ماه
ناصر ابراهیمی (مربی پرسپولیس): ۶ ماه
مهدی تارتار: ۶ ماه
بهروز رهبری فر: ۴ ماه
ولی صالح (مربی بدنساز استقلال): ۲ ماه
علی سامره: ۲ هفته
فرزاد مجیدی: ۲ هفته
این مسابقه که در تاریخ ۹ دی ۱۳۷۹ انجام شده است با نتیجه ۲ بر ۲ مساوی به پایان رسید.
این مسابقه، به دلیل جنجال ها و ضرب و شتم های در حین و بعد از پایان بازی به عنوان جنجالی ترین شهرآورد تهران شناخته می شود.
دلیل اصلی جنجال های این بازی حضور مهدی هاشمی نسب در تیم استقلال بود. بازیکنی که قبل از این ۳ سال در پرسپولیس بازی می کرد و ۴ گل هم در شهرآوردها به استقلال زده بود.
شهرآورد تبریز به دیدار بین سه تیم تبریزی تراکتور تبریز، ماشین سازی و گسترش فولاد تبریز گفته می شود. این سه تیم بارها و در جریان جام های مختلف با یکدیگر مسابقه داده اند. اولین مسابقه بین این سه تیم در لیگ برتر فوتبال ایران ۹۳–۱۳۹۲ انجام شده است.
پرگل ترین بازی: شهرآورد ۱ و ۴ و ۵ با ۳ گل
بیشترین برد متوالی: تراکتور ۵ برد
پرگل ترین تساوی:شهرآورد ۳ و ۴ با نتیجه ۰–۰
پرتکرارترین نتیجه: برد ۲–۰ در چهار بازی
بهترین نتایج دو تیم:تراکتور: برد ۳–۰ماشین سازی: تساوی ۰–۰
تعداد بازی در ورزشگاه:
ورزشگاه یادگار امام تبریز (۳)، ورزشگاه بنیان دیزل تبریز (۲)، کمپ تراکتورسازی (۴)
بیشترین بازی در یک سال:
۱۳۹۷ (۴)
در ۹ بازی گذشته دو تیم، تراکتور ۷ بار و ماشین سازی ۰ بار برنده شده اند و ۲ بازی نیز مساوی شده است. آمارهای بازی های دو تیم:
در ۱۳ بازی گذشته دو تیم، تراکتور ۷ بار و گسترش فولاد ۰ بار برنده شده اند و ۶ بازی نیز مساوی شده است. آمارهای بازی های دو تیم:
در ۳ بازی گذشته دو تیم، ماشین سازی ۰ بار و گسترش فولاد ۲ بار برنده شده اند و ۱ بازی نیز مساوی شده است. آمارهای بازی های دو تیم:
شهرآورد تهران که به نام های دربی تهران و شهرآورد سرخابی نیز شناخته می شود نام داده شده به شهرآورد فوتبال بین دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است. این دیدار یکی از بزرگ ترین شهرآوردهای جهان است و در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می شود. این بازی از خشن ترین رویارویی های فوتبالی در ایران و آسیا است. درگیری و دستگیری بازیکنان و هواداران، شورش و اغتشاش هواداران، ترک زمین و اتهام تبانی از اتفاقاتی هستند که در پیشینه این شهرآورد ثبت شده اند. این بازی در شماره تیر ۱۳۸۷ وردساکر به عنوان مهم ترین شهرآورد در آسیا و ۲۲امین شهرآورد بزرگ در جهان اعلام شد. همین نشریه در شماره دسامبر ۲۰۱۵ خود، این شهرآورد را در میان ۵۰ رقابت برتر فوتبال دنیا شناسانده و آن را با هماوردی های شناخته شده ملی و باشگاهی فوتبال دنیا در یک گروه جای داده است.
نخستین بازی رسمی: تاج ۳–۱ پرسپولیس، ۳۱ مرداد ۱۳۴۸، جام باشگاه های تهران ۱۳۴۸
نخستین بازی جام حذفی: استقلال ۰–۰ پرسپولیس، جام حذفی ۱۳۶۷، یک چهارم نهایی، ۱۹ اسفند ۱۳۶۷
پرگل ترین بازی: پرسپولیس ۶–۰ تاج، جام تخت جمشید ۱۳۵۲، ۱۶ شهریور ۱۳۵۲، استقلال ۲–۴ پرسپولیس، لیگ برتر خلیج فارس ۹۵–۱۳۹۴، ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
پرگل ترین پیروزی (استقلال): تاج ۳–۰ پرسپولیس، جام تخت جمشید ۱۳۵۶، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۶، استقلال ۳–۰ پرسپولیس، جام حذفی ۱۳۹۰، ۱۸ آذر ۱۳۹۰
پرگل ترین پیروزی (پرسپولیس): تاج ۰–۶ پرسپولیس جام تخت جمشید ۱۳۵۲، ۱۶ شهریور ۱۳۵۲
بیشترین پیروزی متوالی (استقلال): ۴، ۳۱ مرداد ۱۳۴۷–۲۷ دی ۱۳۴۹
بیشترین پیروزی متوالی (پرسپولیس): ۳، ۲۷ مهر ۱۳۷۵–۲۲ آبان ۱۳۷۷
طولانی ترین دوره شکست ناپذیری (استقلال): ۴ خرداد ۱۳۶۹–۸ دی ۱۳۷۴
طولانی ترین دوره شکست ناپذیری (پرسپولیس): ۱۳ بهمن ۱۳۹۰–۲۶ شهریور ۱۳۹۵
بیشترین تساوی متوالی: ۶، ۱۰ فروردین ۱۳۸۶–۱۰ مهر ۱۳۸۸
بیشترین بازی انجام شده در یک فصل: ۴، لیگ برتر ۹۱–۱۳۹۰
بهترین گل زن: صفر ایرانپاک، ۷ گل
بیشترین بازی: علی پروین، ۲۰ بازی
پرتماشاگرترین بازی: ۱۲۰٬۰۰۰ نفر در ورزشگاه آزادی، جام باشگاه های تهران ۱۳۶۲، ۱۷ مهر ۱۳۶۲
نخستین رویارویی دو تیم یک بازی دوستانه بود که در فروردین ۱۳۴۷ انجام شد و با نتیجه ۰–۰ به پایان رسید. جدیدترین رویارویی دو تیم نیز بازی برگشت لیگ برتر ۹۸–۱۳۹۷ بود که آن بازی با نتیجه ۱–۰ به نفع پرسپولیس به پایان رسید.
پیشینه شهرآورد تهران به رقابت دو باشگاه شاهین تهران و تاج تهران بازمی گردد. هسته اول هواداران با باشگاه شاهین شکل گرفت و سپس باشگاه تاج هم هواداران خود را یافت. در آن شهرآورد، شاهین سفیدپوش و تاج آبی پوش بود. این بازی به دلیل خاستگاه های سیاسی و اجتماعی متفاوت دو تیم از ابعاد غیر ورزشی نیز حساس و مهم بود. بعدها با انحلال باشگاه شاهین و جابجایی دسته جمعی بازیکنان آن به پرسپولیس، بازی های تاج و شاهین حساسیت خود را از دست داد و شهرآورد تاج – پرسپولیس و پس از انقلاب استقلال – پرسپولیس جایگزین آن شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرآورد

شهرآورد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیرمهدی ١٦:٥٩ - ١٣٩٥/٠٧/١٨
معادل واژه بیگانه «داربی (Derby)» می باشد و در پارسی امروز، به معنی مسابقه های مهم تیم های ورزشی همشهری است. داربی در اصل شهری در میدلند شرقی انگلستان است و اصطلاحا به مسابقه اسب دوانی اطلاق می شود که با اسب های سه ساله انجام می شود. در زبان انگلیسی به معنی عمومی مسابقه و رقابت نیز به کار می رود.
|

سید رضاحسینی بقا ٢٠:١٦ - ١٣٩٧/١٢/٢٤
داربی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرآورد   • آخرین برد استقلال در دربی   • نتایج دربی   • دربی 95   • نتيجه دربي امروز   • تاریخ دربی 95   • تاریخ دربی 94-95   • دربی امروز   • مفهوم شهرآورد   • تعریف شهرآورد   • معرفی شهرآورد   • شهرآورد چیست   • شهرآورد یعنی چی   • شهرآورد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرآورد
کلمه : شهرآورد
اشتباه تایپی : aivH,vn
عکس شهرآورد : در گوگل


آیا معنی شهرآورد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )