انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1091 100 1

شهرام

معنی اسم شهرام

اسم: شهرام
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: šahrām) مطیع شاه، رام شاه، آرام شاه، موجب آرامش شاه - شاه شاد و خوشحال

شهرام در دانشنامه ویکی پدیا

شهرام
شهرام نامی است ایرانی برای پسران. ریشهٔ این نام به زبان پهلوی بازمی گردد و این نام در زبان فارسی امروزی از دو بخش شه = شاه(Shah)و رام(Ram)تشکیل شده که اولی به معنای شاه و دومی نام فرشته ای در دین زرتشت است و روی هم رفته بمعنای شاه رام یا رام بزرگ می باشد. رام که فرشته ای است موکول بر سعادت و روزی مردم به جهت روزی رسانی و سعادتمند نمودن مردم، بین ایرانیان باستان از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین جهت نام این فرشته به تنهایی یا با پیشوند شه یا شاه بر فرزندان پسر ایرانیان و کشورهایی که زمانی در سلطه ایران بودند مانند هند، پاکستان، تاجیکستان و… بسیار نهاده شده است.
شهرام غلامی (شاعر و ترانه سرا).
شهرام ناظری (خوانندهٔ و موسیقی دان موسیقی کردی و سنتی ایرانی).
شهرام شب پره (خوانندهٔ و موسیقی دان موسیقی پاپ).
شهرام صولتی (خوانندهٔ موسیقی پاپ).
شهرام شکوهی (خواننده، آهنگساز و نوازندهٔ گیتار)
شهرام کاشانی (خوانندهٔ موسیقی پاپ).
شهرام آذر (از بنیان گذاران سبک رپ در ایران و خواننده گروه سندی)
شهرام حقیقت دوست (بازیگر).
شهرام رحیمیان (نویسنده).
شهرام میرجلالی (نوازنده تار).
شهرام اسدی (کارگردان).
شهرام همایون (مجری جنجالی ومدیر شبکهٔ ماهواره ای کانال یک وازبنیانگذاران جنبش ماهستیم درحمایت ازنام خلیج فارس)
شهرام جزایری عرب (متهم بزرگ ترین و جنجالی ترین پرونده اقتصادی ایران تا سال ۹۰)
شهرام امیری (دانشمند اتمی ایران که سبب ساز جنجال رسانه ای و دیپلماتیک بزرگی شد)
شهرام محمودی بازیکن والیبال
بنابراین می توان «شهرام» را معادل فارسی میکائیل دانست زیرا کشیشهای (اسلام، یهود، مسیح) میکائیل را فرشته روزی رسان می دانند.
رام و شهرام از نامهای اصیل ایرانی است که در مناطق هند، طبرستان، کردستان و… بیشتراستفاده می شود.
شهرام اسدی قراگوز (زادهٔ ۱۳۳۲ در سلماس) کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی است.
برنده دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه در دهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم اوینار (۱۳۷۰)
برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی (بخش فیلم دوم) در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم روز واقعه (۱۳۷۳)
انتخاب فیلم روز واقعه به عنوان هشتمین فیلم سال در دهمین دوره منتخب نویسندگان و منتقدان (بهترین های سال) (۱۳۷۴)
برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم نامه در بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم شب واقعه (۱۳۸۸)
اسدی فارغ التحصیل کاردانی از مدرسه عالی تلویزیون و سینما در سال ۱۳۵۴ و کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه کالیفرنیای آمریکا است. او با انجمن جغرافیای ملی و شبکه تلویزیونی ان بی سی همکاری داشته است. وی پس از چند سال اقامت در آمریکا در سال ۱۳۶۷ به ایران بازگشت. اسدی فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۷۰ با کارگردانی و فیلمنامه نویسی فیلم «اوینار» آغاز کرد.
دکتر شهرام اعظم پزشک ایرانی مشغول به خدمت در بیمارستان بقیةالله سپاه پاسداران بود که در سال ۱۳۸۳ پس از خروج از ایران طی مصاحبه ای با رسانه ها اعلام کرد که زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی - کانادایی در زندان تحت شکنجه و تجاوز قرار گرفته و به همین سبب کشته شده است. اظهارات وی در پرونده جنجالی مرگ این خبرنگار بازتاب فراوانی یافت. برخلاف درخواست خانواده زهرا کاظمی و دولت کانادا، مقامات ایران حاضر به انتقال جسد وی به کانادا یا معاینه آن توسط پزشکان بیطرف نشده و جسدش را بلافاصله در شیراز دفن کردند.
سعید مرتضوی
زهرا کاظمی
مطهره کاظمی
وی با وثیقه قرار دادن منزل خود در تهران موفق شد که مجوز خروج از ایران را دریافت کند. وی که بعنوان پزشک کشیک بیمارستان زهرا کاظمی را معاینه کرده است پیرامون وضعیت وی پس از انتقال به بیمارستان گفت:.mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}
زهرا کاظمی در شبی که به بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان بقیةالله تحویل داده شد، بیهوش بود و با تخت روان حمل می شد. قاضی کشیک زندان اوین در معرفی نامه خانم کاظمی نوشته بود که وی دچار ناراحتی گوارشی و استفراغ خونی است و وی به همین دلیل از پرستار خواسته است با فرستادن لوله ای به معده خانم کاظمی امکان وجود خون تازه را در آن بررسی کند اما هنگامی که پرستار متوجه شده که لوله به دلیل شکستگی بینی بیمار از گلوی وی عبور نمی کند، وی آغاز به معاینه بدن بیمار می کند و درمی یابد که روی صورت او آثار متعددی از ضرب و شتم و کبودی وجود دارد. استخوان بینی خانم کاظمی کاملاً شکسته و از هم بازشده بود، روی سر و گردن، اطراف بینی و در قسمت جلو و سمت راست پیشانی اش که به سمت گیجگاه منتهی می گردید کبودیهای موضعی دیده می شد، پشت سرش تورم نرمی لمس می شد و در معاینه چشمانش علائمی حاکی از صدمات داخل جمجمه ای مشاهده می گردید.
پرده گوش چپ زهرا کاظمی در قسمت فوقانی کاملاً متلاشی شده بود و این صدمه کاملاً تازه به نظر می رسید. او در ادامه توضیح خود از معاینه بدن زهرا کاظمی می گوید که پشت گردن او سه خراشیدگی موازی دیده که به نظر می رسید جای چنگ گرفتگی باشد و علاوه بر صدماتی در ریه و دنده های او مشاهده کرده متوجه زخمها و کبودیهایی پشت سینه او شده که می توانسته است ناشی از شلاق باشد. دکتر اعظم کبودیهای دیگری از روی بازوی سمت راست تا شانه راست و از ساعد دست سمت چپ تا نزدیک مچ او را توصیف می کند و می افزاید که انگشتهای میانی و کوچک دست راست و انگشت میانی دست چپ او شکسته شده بوده و انگشتهای شصت و اشاره دست چپش ناخن نداشته است. وی ادامه می دهد که مفصل زانوی راست زهرا کاظمی متورم بوده و پشت آن کبودی وجود داشته که این موضوع حاکی از آسیب دیدگی داخلی زانو بوده، انگشت شصت پای راستش کاملاً له شده بوده و انگشتهای سوم و چهارم پای چپ او ناخن نداشته و کف پای او کاملاً متورم بوده و کبود شده که از ضربات شلاق حکایت می کرده است. دکتر اعظم در ادامه از زخمهای نواری شکلی با طول هفت تا نه سانتیمتر و عرض حدود یک سانتیمتر در پشت هر دو ساق پای خانم کاظمی صحبت می کند و می گوید در نشیمنگاه او کبودی گردی به قطر بیش از هفت سانتیمتر و در بخش تحتانی شکم وی کبودی دیگری وجود داشته که بسوی اندام تناسلی وی امتداد می یافته و پرستار زنی که به معاینه این اندام پرداخته از آسیب دیدگی شدید آن به وی گزارش داده است. ضرباتی که به بدن زهرا کاظمی وارد آمده در زمانهای مختلف رخ داده و وی طی دوره ای چند روزه مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار داشته است.
شهرام اقبال زاده، نویسنده، مترجم و منتقد ادبیات کودکان و نوجوانان است.
گزیده مقالات و داستان های عامه پسند، شهرام اقبال زاده، ناشر وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی دفتر مطالعات ادبیات داستانی، چاپ اول: ۱۳۸۰.
بی نظمی نوین جهانی، تزوتان تودورف، مترجم شهرام اقبال زاده، پرویز علوی، نشر اختران، چاپ اول ۱۳۸۶.
گاندی، شهرام اقبال زاده، پگاه اقبال زاده، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، چاپ اول ۱۳۸۸.
یاد مهرگان، یادداشت هایی دربارهٔ نادر ابراهیمی، شهرام اقبال زاده، خانه کتاب، چاپ اول ۱۳۹۰.
درد جاودانگی: قیصرامین پور، خاطره ها و نقدها به اهتمام شهرام افبال زاده، جمال الدین اکرمی، خانه کتاب و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، چاپ اول ۱۳۹۱.
ارج نامه عاشقی، شهرام اقبال زاده (رازآور)، انتشارات کتابدار، چاپ اول ۱۳۹۳.
روانشناسی نوجوان، اکرم پدرام نیا، پیش گفتار و ویرایش شهرام اقبال زاده، نشر قطره، چاپ اول ۱۳۸۸.
درآمدی بر ادبیات کودک؛ از رمانتیسیسم تا پست مدرنیسم، دبورا کوگان تکر، جین وب، ترجمه مؤسسه خط ممتد، ویراستار شهرام اقبال زاده، نشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ چاپ اول ۱۳۹۱.
ساختار انقلاب های علمی، توماس اس کوهن، مترجم عباس طاهری، ویراستار شهرام اقبال زاده، نشر قصه، چاپ اول ۱۳۹۲.
روانشناسی «خواندن و ترویج کتابخوانی» (چگونه کودکان و نوجوانان را به خواندن علاقه مند کنیم؟)، اکرم پدرام نیا، ویراستار شهرام اقبال زاده، نشر قطره، چاپ اول ۱۳۹۲.
در خرابات مغان، داریوش مهرجویی، ویراستار شهرام اقبال زاده، نشر قطره، چاپ اول ۱۳۹۲.
دولت های فرومانده، نوام چامسکی، مترجم اکرم پدرام نیا، ویراستار شهرام اقبال زاده، نشر قطره، چاپ اول ۱۳۹۳.
شهرام اقبال زاده، مترجم، نویسنده، ویراستار و منتقد ادبیات کودک و نوجوان در سال ۱۳۳۳ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. او دانش آموخته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران است. شهرام اقبال زاده فعالیت ادبی خود را با انتشار مقالاتی دربارهٔ ادبیات به ویژه ادبیات کودک و نوجوان در مطبوعات شروع کرد و با عضویت در نهادهای ادبی مانندانجمن نویسندگان کودک و نوجوان، و شورای کتاب کودک گسترش داد. او دو دوره عضو هیئت مدیرهٔ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، و دبیر و سخنگوی آن بوده است.
شهرام امیری (۱۳۵۷–۱۳۹۵) پژوهشگر و متخصص رادیو ایزوتوپهای پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر (وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) بود. او در سفر حج عمره به عربستان در خرداد ۱۳۸۸ ناپدید شد و حدود ۱۳ ماه بعد، پس از آنکه چندین ویدئو با سخنان متناقض از او منتشر گردید، در ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا مراجعت کرد و دو روز بعد به ایران بازگشت و مورد استقبال مقامات ایرانی از جمله حسن قشقاوی قرار گرفت امیری پس از ورود به ایران دستگیر شد و به ادعای خانواده اش پس از آنکه ۲۰ ماه را در بازداشت گذراند محاکمه و به ۱۰ سال زندان و ۵ سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد. سرانجام شهرام امیری در تاریخ ۱۳ مرداد سال ۱۳۹۵ در مکان نامعلومی اعدام شد.
گزارش خبرآنلاین درباره اعدام شهرام امیری، پیگیری رسانه های ایرانی و تقدیر از او در دولت احمدی نژاد
در گزارشی که شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا در فروردین ۱۳۸۹ منتشر کرد، ادعا شده بود که وی در سازمان انرژی اتمی ایران کار می کرده است و به آمریکا پناهنده شده است.
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اما پیش از آن اعلام کرده بود که شهرام امیری را نمی شناسد و امیری هیچ گونه ارتباطی با سازمان انرژی اتمی ندارد در ابتدا و در ژوئیه ۲۰۰۹ حسن قشقاوی سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران اعلام کرد که شهرام امیری صرفاً یک بازرگان جوان و مشغول به فعالیت های اقتصادی است.
در سال ۲۰۰۹ دولت ایران اعلام کرد که دولت آمریکا با همکاری دولت عربستان یک دانشمند اتمی ایران را که در عربستان برای انجام مراسم حج به سر می برد، دزدیده است. در مارس ۲۰۱۰ آمریکا ادعا کرد شهرام امیری به غرب پناهنده شده است.منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، ابتدا ارتباط امیری با برنامه اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران را رد کرده بود. ایران از زمان مفقود شدن این تبعه خود در عربستان بر ربوده شدن او توسط سرویس های امنیتی آمریکا تأکید داشته و همواره آمریکا را مسئول حفظ جان امیری دانسته است و برای مشخص شدن وضع این تبعه خود حداقل دو بار مسئولان سفارت سوئیس در تهران را به عنوان حافظ منافع آمریکا احضار کرده بود.
شهرام انتخابی، هنرمند، فیلمساز و نقاش در سال ۱۹۶۳ در بروجرد متولد شده و اکنون در برلین اقامت دارد.
وب گاه رسمی Shahram Entekhabi
Wikipedia
Wikipedia Deutschland
Parasite Architecture Projects
culturebase.net, HKW
'شهرام انتخابی دانش آموختهٔ رشتهٔ طراحی گرافیک در دانشگاه هنرهای زیبا و همچنین رشتهٔ معماری، شهرسازی و زبان در ایتالیاست. شهرام انتخابی در زمینه های طراحی، نقاشی، عکاسی و اینستالیشن نیز فعالیت می کند، اما ویدئو پرفورمنس های او از شهرتی جهانی برخوردارند. این آثار که غالباً با نگاهی جامعه شناسانه شکل می گیرند بیشتر روایت هایی از زندگی مهاجرین در غرب هستند.
انتخابی آثاری به سبک هنر چیدمان دارد.
شهرام برات پوری یک بازیکن فوتبال اهل ایران است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۲۷ مه ۲۰۱۱.
شهرام پازوکی (متولد ۱۳۳۵ در تهران)، پژوهشگر ایرانی فلسفه و عرفان، عضو هیئت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران و عضو گروه فلسفه فرهنگستان هنر ایران است. او همه سطوح تحصیلات عالی را در دانشگاه تهران گذرانده و در سال ۱۳۷۳ موفق به اخذ دکتر فلسفه شده است.
عقل و وحی در قرون وسطی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ۱۳۷۱ (ترجمه)
تاریخ و جغرافیای تصوف، تألیف گروهی، انتشارات کتاب مرجع، ۱۳۸۸
الهیات جدید (مجموعه مقالات)، گروه مؤلفان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات، ۱۳۸۷
شهر و مدرنیته، مرتضی هادی جابری مقدم، سیدمحسن حبیبی (مقدمه)، شهرام پازوکی (مقدمه)، محمدمهدی عقابی (ویراستار)، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرهنگستان هنر، ۱۳۸۷
قلب اسلام: ارزش های جاودان برای بشریت، سیدحسین نصر، سیدمصطفی شهرآیینی (مترجم)، شهرام پازوکی (بازنویسی)، انتشارات حقیقت و مرکز بین المللی گفتگوی تمدنها، ۱۳۸۵
مقالات هانری کربن (مجموعه ای از مقالات به زبان فارسی)، شهرام پازوکی (زیرنظر)، محمدامین شاهجویی (گردآورنده)، انتشارات حقیقت، ۱۳۸۴
مجموعه مقالات همایش عرفان، اسلام، ایران و انسان معاصر، شهرام پازوکی (گردآورنده)، فرشته کاظم پور (ویراستار)، انتشارات حقیقت، ۱۳۸۵
زائر شرق: مجموعه مقالات همایش بزرگداشت یکصدمین سال تولد هانری کربن، شهرام پازوکی (گردآورنده)، محمدامین شاهجویی (ویراستار)، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
جهانی از هم گسیخته، الکساندر سولژنیتسین، ترجمه از انگلیسی، با همکاری کوروش بیت سرکیس، فرهنگستان ادب و هنر ایران، تهران، ۱۳۶۰
تطبیق ماهوی تصوف و تشیع
مجموعه مقالات دربارهٔ شاه سید نعمت الله ولی، شهرام پازوکی (گردآورنده)، ناشر: حقیقت
حدیث عشق: عشق از دیدگاه چهار متفکر (میهمانی افلاطون، فی حقیقه العشق سهروردی، سوانح العشاق غزالی، لمعات عراقی)، علی محمد صابری، شهرام پازوکی (مقدمه)، ناشر: علم
حکمت هنر و زیبایی در اسلام، شهرام پازوکی، ناشر: فرهنگستان هنر
خدا و فلسفه (تحول مفهوم خدا در تاریخ فلسفه غرب)، اتین ژیلسون، شهرام پازوکی (مترجم)، ناشر: حقیقت
اقتدا به محمد (ص): بازاندیشی اسلام در جهان معاصر، کارل ارنست، حسن نورائی بیدخت (مترجم)، شهرام پازوکی (مقدمه)، ناشر: حقیقت
تاریخ مابعد الطبیعه (به انضمام مقالات دیگر)، شهرام پازوکی (مترجم)، ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
مسجد ایرانی: مکان معراج مؤمنین، سیدمحمد بهشتی، شهرام پازوکی (ویراستار)، ناشر: روزنه
پازوکی دانش آموخته کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری فلسفه از دانشگاه تهران است. وی در دوره دکتری پایان نامه ای با موضوع «سیر مابعدالطبیعه در غرب به تفسیر مارتین هایدگر» نوشته است. پازوکی در حال حاضر عضو هیئت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران و مدیر گروه ادیان و عرفان این مؤسسه است. تخصص و حوزه پژوهش وی در زمینه فلسفه هایدگر و نیز عرفان و سنت های معنوی است.
سایت مجذوبان نور که پازوکی را از دراویش و پیروان طریقت نعمت اللهی گنابادی معرفی می کند از ممانعت وی از تدریس در دانشگاه خبر داده است. بر این اساس برای سال تحصیلی ۹۶–۱۳۹۵ از تدریس دکتر شهرام پازوکی در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران ممانعت به عمل آمده است، دکتر پازوکی از سال ۱۳۸۲ در دانشگاه آزاد تهران در رشتهٔ عرفان اسلامی مشغول به تدریس بوده است.
شهرام پوراسد (متولد ۱۳۴۷ در تهران) یک هنرپیشه ایرانی است.
رنج و سرمستی (۱۳۹۲)
کاغذ خروس نشان (۱۳۹۰)
منفی هجده (۱۳۸۶)
شهرت (۱۳۷۹)
فرار بزرگ (۱۳۷۶)
لاک پشت (۱۳۷۵)
شیرین و فرهاد (۱۳۷۴)
آخرین شناسایی (۱۳۷۲)
وی دارای لیسانس تئاتر از دانشگاه آزاد واحد تهران می باشد.
فعالیت هنری اش را با موسیقی آغاز کرد. پس از مدتی توسط پدرش با هنر عکاسی آشنا شد و دوره های مختلف عکاسی را درایران و آلمان گذرانید. بین سال های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱ در چندین نمایشگاه گروهی عکاسی شرکت کرده است.
در سال ۱۳۷۲ با فیلم آخرین شناسایی (علی شاه حاتمی) سینما را تجربه کرد؛ و همچنین مدتهاست به عنوان گوینده و بازیگر با شبکه جوان رادیو همکاری دارد.
شهرام ثمینی پور بازیگر کودک فیلم اهل ایران بود که در سال های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۶ در سینمای ایران نقش آفرینی کرد.
شهرام ثمینی پور در بانک اطلاعات اینترنتی فیلم ها
شهرام ثمینی پور در بانک جامع اطلاعات سینمای ایران (سوره سینما)
شهرام جزایری عرب (زاده ۲۰ آبان ۱۳۵۱،تهران) تاجر، کارآفرین و فعال اقتصادی ایرانی است که در سال ۱۳۸۱ در سن ۲۹ سالگی و در جریان بزرگ ترین و جنجالی ترین پروندهٔ فساد اقتصادی ایران بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران تا آن زمان بود، بازداشت شد.
سرانجام، شهرام جزایری پس از برائت کامل از اتهام اخلال در نظام اقتصادی توسط شعب ویژه دیوان عالی کشور، در نهایت به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی در اتهامات اقتصادی جمعاً به ۵ سال حبس و در اتهامات معمولی ناشی از عبور از آب و کارت سربازی جمعاً به ۶ سال حبس محکوم شد.
شهرام جزایری در سال ۱۳۵۱ از پدری اهوازی و مادری تهرانی در تهران به دنیا آمد. وی در دوران کودکی ابتدا ساکن اهواز و پس از آن در سال ۱۳۶۰ به تنکابن نقل مکان کرد. او تا سال ۱۳۷۰ در کنار تحصیل به دستفروشی و بستنی فروشی پرداخت. در سال ۱۳۷۰ برای تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای در رشته دندانپزشکی به دانشگاه علوم پزشکی کرمان رفت. او در سال های دانشجویی مشغول به تولید، بسته بندی و صادرات خرما و مرکبات شد و به گفته وی از سال ۱۳۷۵ با بیش از ۵۰ شرکت اقتصادی در صنایع مختلف از جمله نیروگاه برق و صنایع آلومینیوم، اقدام به برگزاری نمایشگاه فروش کالا در آفریقا کرد. وی مدتی در جلسات نمایندگان مجلس ششم به عنوان مشاور حضور داشت که بعدها پس از دستگیری وی جنجال زیادی مطرح شد.
جزایری در ۲۲ آبان سال ۱۳۸۰ به اتهام فساد مالی و رشوه دستگیر شد و بعد از ۱۳ سال در ۱۱ مهر ۱۳۹۳ آزاد شد. در نهایت از سوی شعبه ویژه دیوان عالی کشور از اتهامات فساد اقتصادی برائت گرفت. در حکم نهایی وی مشخص شد که هیچ یک از اموال عمومی را تضییع نکرده است و اموال اصلی و سود تسهیلات به سیستم بانکی برگشت شده است. وی پس از آزادی دوباره فعالیت های اقتصادی خود را شروع کرد.
محمدتقی شهرام (۱۳۲۶–۱۳۵۹) یکی از چهره های شاخص سازمان مجاهدین خلق ایران و یکی از رهبران شاخه مارکسیسم-لنینیسم سازمان پس از انشعاب در سال ۱۳۵۴ بود. این شاخه کمی پیش از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ به سازمان پیکار در راه آزادی طبقه کارگر (که به اختصار پیکار نامیده می شد) تغییر نام داد. تقی شهرام در تیر ماه ۵۸ دستگیر و در مرداد ۵۹ به اتهام صدور دستور ترور مجید شریف واقفی محاکمه و اعدام شد.
سازمان مجاهدین خلق- پیدایی تا فرجام، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تهران ۱۳۸۵.
E.Abrahamian, Guerrilla Movement in Iran 1963–1977, Middle Eastern Research and Information Project, March-April ۱۹۸۰، ۳–۱۵
تقی شهرام: تراژدی یا حماسه، نشریه پیکار، سال دوم، شماره ۶۵، سازمان پیکار
محمد تقی شهرام فرزند رمضان در سال ۱۳۲۶ در تهران متولد شد. دوران متوسطه را در دبیرستان هدف شماره یک به پایان رسانید و در سال ۱۳۴۷ در رشته ریاضی دانشکده علوم دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. در سال ۱۳۴۸ به واسطه دوستان خود محمد حیاتی و علیرضا زمردیان گرایش ها مذهبی پیدا کرد و با آثار مهندس بازرگان و آیت الله طالقانی آشنا شد. در اواخر سال ۱۳۴۸ و اوایل ۱۳۴۹ توسط موسی خیابانی عضوگیری شد. برای او که در یک خانواده و محیط مذهبی رشد نکرده بود منابع مارکسیستی سازمان و تحلیل های مبتنی بر این نگرش، طبعاً دارای جاذبه بیشتری بود؛ و شاید از همان دوران زمینه پذیرش کلیت مارکسیسم را داشته است. اصطلاح «جامعه توحیدی بدون طبقات» ـ که بعدها به «جامعه بی طبقه توحیدی» معروف شد ـ برای اولین بار در متن دفاعیه ناصر صادق به کار رفت که شهرام مدعی بود خودش آن را ابداع کرده است.
تقی شهرام فارغ التحصیل رشته ریاضی از دانشگاه تهران بود و در اواسط سال ۱۳۴۸ در زمان دانشجویی به گروه متشکلی از انقلابیون مسلمان که بعدها سازمان مجاهدین خلق ایران نامیده شد، پیوست. دو سال بعد در پی تدارک گروه برای شروع عملیات مسلحانه و انهدام دکل های برق شهر تهران، پیش از جشن های موسوم به ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی، در شهریور ۱۳۵۰ که نزدیک به ۸۰ درصد گروه گرفتار پلیس شاه شدند، تقی شهرام نیز دستگیر شد و در دادگاه رژیم شاه محاکمه شد. رژیم از این محاکمه که نخستین آن از افراد دستگیرشده مجاهدین خلق بود، قصد استفاده تبلیغاتی داشت، که در آن خبرنگاران حضور داشتند.
این ۱۱ نفر که در ۲۵ بهمن ۱۳۵۰ محاکمه می شدند، به ترتیب ردیف محکومیت شامل، ۱- ناصر صادق، ۲- محمد بازرگانی، ۳- مسعود رجوی، ۴- علی میهن دوست، ۵- منصور بازرگان، ۶- مهدی فیروزان، ۷- حسن راهی، ۸- محمد تقی شهرام، ۹- محمد احمدی، ۱۰- مصطفی ملایری، ۱۱- محمد غرضی، بودند، همگی از مواضع خود دفاع کرده و صلاحیت دادگاه را رد می کنند، در این بین تنها محمد غرضی که متهم ردیف آخر بود، صلاحیت دادگاه را تأیید کرده، قسم خورد که هیچ کاره است و از دادگاه تقاضای بخشش کرد، در هر حال او تبرئه گشت.برای ۴ نفر اول تقاضای اعدام شد و بقیه به زندانهای متعددی محکوم شدند. تقی شهرام، با دفاع از اعتقاداتش و فعالیت های سازمان (که اینک، پس از انتشار نخستین اعلامیه، نام و ایدئولوژی سازمان در بیروت، در ۲۰ بهمن ماه ۱۳۵۰ توسط تراب حق شناس، حسین روحانی و محمود شامخی، دیگر شناخته شده بودند) به ۱۰ سال حبس محکوم می شود.
سعید شهرام (زاده ۱۳۴۰ - اصفهان) آهنگساز اهل ایران بوده است.
دلخون (۱۳۸۷)
تک درخت ها (۱۳۸۶)
جعبه موسیقی (۱۳۸۶)
مخمصه (۱۳۸۶)
باغ فردوس، پنج بعد از ظهر (۱۳۸۴)
پیشنهاد ۵۰ میلیونی (۱۳۸۴)
وقتی همه خواب بودند (۱۳۸۴)
تردست (۱۳۸۳)
شوریده (۱۳۸۳)
عروس فراری (۱۳۸۳)
مواجهه (۱۳۸۳)
توفان شن (۱۳۷۵)
هتل کارتن (۱۳۷۵)
نیش (۱۳۷۳)
آنها هیچکس را دوست ندارند (۱۳۷۲)
من زمین را دوست دارم (۱۳۷۲)
آبادانی ها (۱۳۷۱)
پرواز را به خاطر بسپار (۱۳۷۱)
دو روی سکه (۱۳۷۱)
ایلیا، نقاش جوان (۱۳۷۰)
دو نیمه سیب (۱۳۷۰)
راه و بیراه (۱۳۷۰)
ساده لوح (۱۳۷۰)
مخترع ۲۰۰۱ (۱۳۷۰)
رنو تهران ـ ۲۹ (۱۳۶۹)
مهاجران (۱۳۶۹)
آفتاب و عشق (۱۳۶۸)
نخلستان تشنه (۱۳۶۸)
صخره همیشه سبز (۱۳۶۷)
گرداب سکندر (۱۳۶۷)
سعید شهرام در وبگاه imdb.com


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرام در جدول کلمات

تله فیلمی ساخته کاظم معصومی با بازی شهرام حقیقت دوست و فرهاد آئیش
پریش
تله فیلمی ساخته کاظم معصومی با شرکت شهرام حقیقت دوست | زهره فکور صبور و فرهاد آئیش
پریش
ساخته حسین فرحبخش با بازی فریبرز عرب نیا | بهرام رادان | شهرام حقیقت دوست و شبنم قلی خانی
عطش
ساخته دیگری از محمد علی سجادی با بازی نیوشا ضیغمی و شهرام حقیقت دوست
تردست
ساخته روی پرده شهرام مکری در گروه هنر و تجربه
ماهی و گربه
ساخته سعید سهیلی با حضور پانته آ بهرام و شهرام حقیقت دوست
غوغا
ساخته شاهد احمدلو با شرکت شهرام حقیقت دوست | ماهچهره خلیلی و آتیلا پسیانی
موش
ساخته شهرام اسدی با بازی پرویز پور حسینی | آزیتا حاجیان | حمید طاعتی | ایرج نوذری و مرحومان حسین پناهی و مهدی فتحی
اوینار
ساخته شهرام شاه حسینی با بازی حامد بهداد | رعنا آزادی | پگاه آهنگرانی و بابک کریمی که در جشنواره فیلم فجر امسال هم شرکت داشت
خانه دختر
ساخته محمدعلی سجادی در سال 82 با بازی جمشید هاشم پور | میترا حجار | شهرام حقیقت دوست | مهدی میامی و امیر جعفری
جنایت

شهرام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

نازنین زهرا ١٣:٠١ - ١٣٩٥/٠٦/١٩
مطیع و فرمانبردار شاه
|

شبنم شعبانی ١٥:٣١ - ١٣٩٥/٠٩/١٣
در آیین زرتشتی رام به معنی فرشته ی سعادت و روزی رسان است. پس شهرام به معنی پادشاه و سرور تمام فرشتگان سعادت است.
|

شهرام زادمهر ٠٠:١٧ - ١٣٩٥/١١/٢٨
رام نام یکی از فرشتگان زرتشتی است بدر آئین زردشت یکی از ایزدان یا باشنده گان در خور نیایش است. و شه که از شاه می آید پس شهرام به معنی شاه در خور نیایش .
|

محدثه ١٠:٤٤ - ١٣٩٦/٠٢/٢٩
شهرام نامی است ایرانی برای پسران. ریشهٔ این نام به زبان پهلوی بازمی گردد و این نام در زبان فارسی امروزی از دو بخش شه = شاه(Shah)و رام(Ram)تشکیل شده که اولی به معنای شاه و دومی نام فرشته ای در دین زرتشت است و روی هم رفته بمعنای شاه رام یا رام بزرگ می باشد. رام که فرشته ای است موکول بر سعادت و روزی مردم به جهت روزی رسانی و سعادتمند نمودن مردم، بین ایرانیان باستان از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین جهت نام این فرشته به تنهایی یا با پیشوند شه یا شاه بر فرزندان پسر ایرانیان و کشورهایی که زمانی در سلطه ایران بودند مانند هند، پاکستان، تاجیکستان و... بسیار نهاده شده.
شهرام معادل فارسی میکائیل است و میکائیل نیز در بین پیروان پیامبران چون موسی، عیسی و محمد فرشته ای روزی رسان و موکول بر سعادت است.
رام و شهرام از نامهای اصیل ایرانی است که در مناطقی که بعد از حمله اعراب به ایران بیشتر از گزند تهاجم و ویرانگری اعراب در امان ماند (هند، طبرستان، کردستان و...) بیشتر استفاده می شود.
|

محمدعلی ١٤:٢٠ - ١٣٩٦/٠٤/١١
پادشه آرام
|

نازنین ٠٣:٤٢ - ١٣٩٦/٠٧/٠٨
فرمانبردار و منطقی
|

شهرام ٠٧:٤٨ - ١٣٩٦/٠٩/١٤
رام کننده شاه
|

شهرام دلکانی ١١:٠٧ - ١٣٩٦/١٢/١٦
در کتابی خواندم در زمان ساسانیان شه به معنای خداوند می باشد. بعد از ورود اعراب نامهایی که شه در آنها بود حذف و کلمه خدا جایگزین گردید. مثل خداداد که در اصل شهداد میباشد یا خدابخش که در اصل شهبخش میباشد .
به نظر اینجانب شهرام به معنای مطیع شده خداوند می باشد.
|

شهر ام ١٥:٠٣ - ١٣٩٧/٠٢/١٥
یکی از شهر ها که فرشته زرتشتی ام درآنجا جایگاه داشته
|

شهرام ١٥:٠٤ - ١٣٩٧/٠٢/١٥
شهر ام فرشته ی زرتشت
|

فاطمه ١٨:٤٩ - ١٣٩٧/٠٥/٢١
احتمالا در زبانهای غربی میشل میشود (اگر به معنی فرشته رزق وروزی باشد.
|

شهرام ١١:٥٠ - ١٣٩٧/٠٦/١١
شاه اراام و مهربان که مردمش او را دوست دارند
|

شهرام ١٦:٣٣ - ١٣٩٧/٠٩/١٦
شهرام اسمهابیشتربی شانس هستن ولی برای دیگران خوشبخی میاورندوسادت.بخوصوص باهردختری دوست شونداون دختربعدازمدتی ازدواج میکندوخوشبخت میشود.ولی سرخودش همیشه بی کلاهاست.
|

ادریانا ٠٠:٥٨ - ١٣٩٧/١٠/١٩
شهرام در اصل کلمه اصیل و برگرفته شده از فرهنگ مطیع ایرانیان قدیم است و ریشه در فرهنگ و آیین زردشتی هم دارد که اگر به صورت بسیط بخواهیم معنی کنیم شه یعنی شاه و رام یعنی ارام خوشکل خوشتب جذاب زیبا اووووف دیگه کشتی منو چه جیگری هستی تو اوووف اووف اتیش دادی هست و درکل اگر بخواهیم به صورت مرکب و عام معنی کنیم یعنی مرگ بر رژیم اخوندی
|

زهرا ١٥:٠٦ - ١٣٩٨/٠١/١٠
شهرام همیشه به معنی مطیع وآرام است وشهرام نامهاخوستیب وجزاب ومهربان ودلسوز
|

شهرام ٠٠:٤١ - ١٣٩٨/٠٤/٠٣
شهرام به معنی رزق روزی دادن
|

سیما ٢٠:٠٨ - ١٣٩٨/٠٤/٠٣
ارامش شاه
|

هانیه پاکدامن ٢٠:٣١ - ١٣٩٨/٠٤/٠٩
شاه آرام
|

شهرام ٠٣:٣٣ - ١٣٩٨/٠٥/٢١
رام به معنا شاه و شه خلاصه شده شاه سرجمع یعنی شاه شاهانویابزرگترین شاه
|

شهرام ١١:٥٦ - ١٣٩٨/٠٦/٠٩
دلسوز و مهربان خوشتیپ ولی یکم ساده و گاهی آب زیرکاه
|

شهرام احمدی ٠٢:١١ - ١٣٩٨/٠٨/٠٢
شهرام یکی از نام های زیبا و پر معنی فارس میباشد به معنی رام شده و مطیع شده خداوند(ج).
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرام   • مفهوم شهرام   • تعریف شهرام   • معرفی شهرام   • شهرام چیست   • شهرام یعنی چی   • شهرام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرام
کلمه : شهرام
اشتباه تایپی : aivhl
عکس شهرام : در گوگل


آیا معنی شهرام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )