انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1077 100 1

شهرستان بروجن

شهرستان بروجن در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان بروجن
شهرستان بروجن از جمله شهرهای مهم استان چهار محال و بختیاری است که در دشتی به وسعت حدود ۵۸۰ کیلومتر مربع در شرقی ترین نقطه منطقه و در محل تلاقی راه های سه استان چهار محال و بختیاری، اصفهان و فارس قرار گرفته است.شهرستان بروجن دارای ۱۱۸٬۳۸۱ نفر جمعیت می باشد.
نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس دهم خدیجه ربیعی است
زبان نیمی از مردم این شهرستان ترکی قشقایی می باشد و بقیه به فارسی و15 درصد به لری بختیاری سخن میگویند.
شهرها: بروجن، فرادنبه، سفیددشت و نقنه.
شهر: گندمان
عکس شهرستان بروجن
بخش مرکزی شهرستان بروجن یکی از بخش های شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیاری ایران است. قالب گویش، موسیقی و فرهنگ بروجن بختیاری است.
بخش مرکزی شهرستان بروجن
دهستان حومه
شهرها: بروجن، فرادنبه، سفیددشت و نقنه.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان بروجن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۷۸۹۶۵ نفر بوده است.
منبع:آمارنامه استان چهارمحال وبختیاری، مرکزآمارایران۱۳۸۰-۱۳۷۰
شهرستان بروجن، یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. این مقاله به روستانشینی و تاریخچه و تحولات آن در این شهرستان و منطقه اشاره دارد. همچنین شامل فهرستی از روستاهای کنونی این شهرستان است.
جمعیت نسبتاً زیاد
وسعت زیاد
عدم وابستگی خانوارهای روستایی به ساختمان و روابط ایلی
تعداد زیاد واحدهای مسکونی
وابستگی به تولید زراعی
دامداری متکی بر زراعت
فعالیت در صنایع دستی بخصوص قالی بافی و…
شهرستان بروجن که در واقع همان منطقه تاریخی گندمانِ چهارمحالِ اصفهان است. گندمان یکی از چهار منطقه، چهارمحال است. این منطقه بواسطه منابع آب، ارتفاعات و دشت های حاصلخیز بزرگ در جوار غربی اصفهان، پتانسیل بالای استقرار روستانشینی را داشته است. همانطوری که در منابع تاریخی چهارمحال در واقع ناحیه ای روستانشینی از مجموعه اصفهان محسوب می شده است و به واسطه حاصلخیزی به هند کوچک ایران شهرت داشته است.گندمان مرکز این ناحیه یکی از بزرگترین روستاهای چهارمحال بوده است که هم اکنون به شهر تبدیل شده است. بروجن مرکز شهرستان بروجن، روزگاری تا دوره قاجاریه به عنوان بروجنِ گندمان شناخته می شد ولی هم اکنون بزرگترین شهر این منطقه و دومین شهر استان چهارمحال و بختیاری است.
شهرستان بروجن هم اکنون بیش از ۳۰ روستا در حوزه خود دارد. برخی از روستاهای بزرگ همچون بلداجی، فرادنبه، سفیددشت و نقنه، این شهرستان در دوران جمهوری اسلامی به شهر تبدیل شده اند. روستاهای بروجن همچون روستاهای کل چهارمحال دارای ویژگی های مشخص می باشند:
جدول زیر براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیاری را نشان می دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان بروجن

شهرستان بروجن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان بروجن   • مفهوم شهرستان بروجن   • تعریف شهرستان بروجن   • معرفی شهرستان بروجن   • شهرستان بروجن چیست   • شهرستان بروجن یعنی چی   • شهرستان بروجن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان بروجن
کلمه : شهرستان بروجن
اشتباه تایپی : aivsjhk fv,[k
عکس شهرستان بروجن : در گوگل


آیا معنی شهرستان بروجن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )