برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1295 100 1

شهرستان بیله سوار

شهرستان بیله سوار در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان بیله سوار
مختصات: ۳۹°۱۳′۲۷″شمالی ۴۸°۱۲′۴۶″شرقی / ۳۹٫۲۲۴۲°شمالی ۴۸٫۲۱۲۷°شرقی / 39.2242; 48.2127
اطلاعات جدول
شهردار=آقای بهادر
شهرداری بیله سوارمغان پیش شماره= ایران۹۱ ل
جعفرآباد (بیله سوار)
عکس شهرستان بیله سوار
بیله سوار (به زبان ترکی آذربایجانی Biləsuvar) نام بخشی در جمهوری آذربایجان است. نام بیله سوار بنا به نوشته حمدالله قزوینی از واژه فارسی پیل سوار گرفته شده است که از نام یکی از امرای آل بویه برگرفته، به این ناحیه اطلاق می شده است.
منابع دیگر پیله سوار یا بیله سوار را واژه ای پارسی و از دو پاره ‹پیله› یا ‹بیله› و ‹سوار› تشکیل شده است. پیله، به معنی زمین خشک پهناوری، که در میان دو آب یا دو رودخانه قرار گرفته باشد و شهر بیله سوار هم بین رودخانه بالهارود و آق بیگلر قرار گرفته است. بنابراین پیله سوار یا بیله سوار، یعنی مردمی که ساکن و اهل پیله یا بیله (سرزمین بین دو رود) هستند. در روایتی دیگر نادرشاه افشار در ۱۱۴۸ هـ.ق هنگامی که برای تاجگذاری رهسپار اصلاندوز بود، لشکریانش دارای پیل یا فیل بوده و مدتی در این ناحیه اردو زده بودند. از این رو به پیل سوار، پیله سوار سرشناس شده بود.
البته به باور معتبرتری بیله یا پیله که در تالشی معنای بزرگ را می دهد در نام گذاری منطقه کاربرد داشته و به دلیل سرداران مغان نام بیله سوار ( سوار بزرگ ) را بر خود گرفته است.
پروفسور آزاد ابیشف-عضو آکادمی علوم نیویورک
بخش مرکزی شهرستان بیله سوار یکی از بخش های تابعه شهرستان بیله سوار در استان استان اردبیل ایران است. بیله سوار همچنین نام شهری در جمهوری آذربایجان می باشد.
بخش مرکزی شهرستان بیله سوار
دهستان انجیرلو
دهستان گوگ تپه
شهرها: بیله سوار
بنابر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان بیله سوار

شهرستان بیله سوار را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان بیله سوار   • مفهوم شهرستان بیله سوار   • تعریف شهرستان بیله سوار   • معرفی شهرستان بیله سوار   • شهرستان بیله سوار چیست   • شهرستان بیله سوار یعنی چی   • شهرستان بیله سوار یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان بیله سوار
کلمه : شهرستان بیله سوار
اشتباه تایپی : aivsjhk fdgi s,hv
عکس شهرستان بیله سوار : در گوگل

آیا معنی شهرستان بیله سوار مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )