برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1164 100 1

شهرستان تویسرکان

شهرستان تویسرکان در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان تویسرکان
شهرستان تویسرکان یکی از شهرستان های استان همدان در ایران است. مرکز این شهرستان شهر تویسرکان است. تویسرکان در جنوب کوه الوند و شهر همدان واقع شده است.
موقعیت شهرستان در استانبخش قلقل رود
دهستان قلقل رود
دهستان کمال رود
دهستان میان رود
شهرستان تویسرکان با مساحتی معادل یکهزار و۵۵۶ کیلومتر مربع، ۷‎/۹۸ درصد از مساحت استان همدان را دربرگرفته است. مختصات جغرافیایی آن بین مدار۳۴ درجه و۲۰ دقیقه تا۳۴ درجه و۴۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۵ دقیقه تا۴۸ درجه و ۳۸ دقیقه طول شرقی است. تویسرکان یکی از شهرهای بسیار کهن و باستانی ایران است که قدمتش به۳ تا ۴ هزار سال پیش می رسد. نام اولیه این سرزمین زورآور یا رودآور بوده که در حال حاضر از این اسم روستایی به نام رودآور در ۷ کیلومتری جنوب غربی شهر تویسرکان باقی مانده است. برخی معتقدند تویسرکان از۲ قصبه توی و سرکان تشکیل شده که سرکان فعلاً در۲ کیلومتری شمال شهر وجود دارد و توی هم همان تویسرکان فعلی است. پرویز اذکایی یکی از مورخان نامی همدان در همدان نامه اش دربارهٔ وجه تسمیه تویسرکان آورده است: نخست باید معنای اسم توی را دانست که تنها با اسم قریه توبین میان ده های موبین و برفین در ناحیه قدیمی ماوشان همدان یا امامزاده کوه کنونی قابل مقایسه است و شاید به معنای درون و اندرون یا ته و توی باشد. احتمال دیگر آنکه در وجه اصلی کلمه توز بوده که به معنای توت و درخت آن است، به هر حال، کهن واژه ایست فارسی و هیچ ربطی به توی ترکی به معنای جشن و ضیافت ندارد. اما معنی اسم سرکان که برخی از ایرانشناسان آلمانی آن را سرخان ضبط کرده و گفته اند که بر بالای سرخ رود باشد، پس بدان نسبت یافته است؛ ولی این وجه تسمیه درست نیست و به احتمال قوی سرکان به معنای بالای کوه بوده است.
نقاط شهری: فرسفج
نقاط شهری: تویسرکان و سرکان
بخش مرکزی شهرستان تویسرکان یکی از بخش های تابعه شهرستان تویسرکان در استان همدان در غرب ایران است. گویش مردمان آن بروجردی است.
بخش مرکزی
دهستان حیقوق نبی
دهستان خرم رود
دهستان سیدشهاب
دهستا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان تویسرکان

شهرستان تویسرکان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان تویسرکان   • مفهوم شهرستان تویسرکان   • تعریف شهرستان تویسرکان   • معرفی شهرستان تویسرکان   • شهرستان تویسرکان چیست   • شهرستان تویسرکان یعنی چی   • شهرستان تویسرکان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان تویسرکان
کلمه : شهرستان تویسرکان
اشتباه تایپی : aivsjhk j,dsv;hk
عکس شهرستان تویسرکان : در گوگل

آیا معنی شهرستان تویسرکان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )