برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1311 100 1

شهرستان دلفان

شهرستان دلفان در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان دلفان
مختصات: ۳۴°۰۴′۱۶″شمالی ۴۷°۵۸′۱۲″شرقی / ۳۴٫۰۷۱°شمالی ۴۷٫۹۷°شرقی / 34.071; 47.97
بخش مرکزی شهرستان دلفان
دهستان میریگ شمالی
دهستان میریگ جنوبی
دهستان نورآباد
دهستان نورعلی
شهرستان دِلفان را شهر مفرغ نیز می گویند. یکی از شهرستان های استان لرستان است و مرکز آن شهر نورآباد می باشد که در میان رشته کوه های زاگرس و در گوشه شمال غربی استان لرستان، هم مرز با استان های همدان، کرمانشاه و ایلام واقع شده است. این شهرستان از شمال شرق و شمال به شهرستان نهاوند، از شمال به صحنه، از شمال غرب به هرسین، از غرب به کرمانشاه و ایلام، از جنوب غرب و جنوب به کوهدشت و دوره چگنی و از جنوب شرق و شرق به شهرستان سلسله محدود می شود.. نورآباد شهری است در شرق شهرستان واقع شده است که در سال ۱۳۶۴ خورشیدی از بخشداری به فرمانداری تغییر وضعیت داد. دلفان به معنای دلنشان و دلنشین است.
مردم لک زبان دلفان و دیگر شهرهای لک نشین حاشیهٔ رود سیمره، طبق بررسی های باستان شناسی، بازماندگان مهرپرستان و قوم بزرگ کاسی هستند. این مردم هنوز هم مانند اجدادشان به مهرورزی شهره اند. کاسی ها نخستین کسانی بودند که اسب را رام کرده و به کار گرفتند؛ آنان روش رام کردن و به کار بستن اسب را به مردم بین النهرین آموختند. پیشینهٔ تاریخی مردم لک زبان درهٔ سیمره به هزاره های پیش از ظهور دین زرتشت بازمی گردد.
مردم دلفان به زبان لکی تکلم می کنند. زبان لَکی زبان طوایف لک ایران و از زبان های ایرانی شاخه شمال غربی رایج در مناطق غرب ایران است. حدود یک ونیم تا دو میلیون نفر در ایران با زبان مادری (۲۰۱۴) به این زبان سخن می گویند.
عکس شهرستان دلفان
بخش خاوه سومین بخش شهرستان دلفان به مرکزیت برخوردار با وسعتی برابر با ۳۶۶ کیلومتر مربع از دو دهستان خاوه شمالی و جنوبی و ۵۳ روستای دارای سکنه و ۱۱ روستای فصلی یا خالی از سکنه تشکیل شده که بر اساس آمار سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ دارای ۲۱هزار و۷۰۰ نفر جمعیت می باشد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان دلفان

شهرستان دلفان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان دلفان   • مفهوم شهرستان دلفان   • تعریف شهرستان دلفان   • معرفی شهرستان دلفان   • شهرستان دلفان چیست   • شهرستان دلفان یعنی چی   • شهرستان دلفان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان دلفان
کلمه : شهرستان دلفان
اشتباه تایپی : aivsjhk ngthk
عکس شهرستان دلفان : در گوگل

آیا معنی شهرستان دلفان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )