انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1053 100 1

شهرستان کلیبر

شهرستان کلیبر در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان کلیبر
مختصات: ۳۸°۵۲′ شمالی ۴۷°۰۲′ شرقی / ۳۸٫۸۶۷°شمالی ۴۷٫۰۳۳°شرقی / 38.867; 47.033
قلعه بابک در این ناحیه قرار دارد. این قلعه که به نام های «دژ بابک»، «بذ و قلعه جمهور» هم معروف است، دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرم دین بوده است. این قلعه در نزدیکی شهر کلیبر در شمال شرق استان آذربایجان شرقی قرار دارد.
قلعه پشتو یکی از آثار تاریخی بخش هوراند از شهرستان کلیبر، قلعه پشتو یا پشتاب است که بر بلندترین کوه بین روستاهای پشتاب و کوجان قرار گرفته است. قلعه در کوهستانی به ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر بنا شده است. از این قلعه که شبیه قلعه بابک و شاید هم زمان با آن بوده است به هنگام نبرد با اعراب حاکم بر منطقه استفادهٔ نظامی می شده است.
قلعه پیغام: این قلعه در ۱۰ کیلومتری جنوب کلیبر در نزدیکی روستای پیغام بر بالای کوهی که از سه طرف آن پرتگاه است و رود کلیبر از پای این کوه می گذرد قرار گرفته است. از ساختمان های قلعه و دیوار آن آثار کمی باقی مانده است و حفاران و دزدان آثار باستانی همه چیز را تخریب کرده اند. مصالح به کار رفته در برج باروها و سیستم نگهداری آی و آب انبار مشابه قلعه بذ و قلعه آوارسین می باشد. باستان شناسان تاریخ این قلعه را به دوران قبل از اسلام و اشکانیان نسبت داده اند. این قلعه بر تمامی راه های ورودی و خروجی شهر تسلط داشته و تنها راه قدیم و جدید از کنار آن می گذرد. همان طور که از اسم این قلعه بر می آید وظیفه آن نگهبانی در درب ورودی شهر باستانی بَر یا کلیبر کنونی بوده است.
مسجد جامع کلیبر: مسجد جامع کلیبر در مرکز شهر قرار دارد. طول بنا ۵۰ متر عرض آن ۳۰ متر می باشد مسجد دارای گنبدی بزرگ است که در گذشته مناره ای به ارتفاع ۴۵ متر و قطر ۱۷ متر داشته که تا سال ۱۳۳۰ شمسی پابرجا بوده. این مناره به علت بمباران روس ها در شهریور ۱۳۲۰ آسیب دیده و در سال ۱۳۳۰ فرو ریخته است.
مقبره شاه قاسم: در ۱۰ کیلومتری آبش احمد و در ۱۰۰ کیلومتری تپه معروف نادری و در ۵۰ کیلومتری شهرستان کلیبر و نزدیکیهای روستای خالان و پیره لر واقع شده است. می گویند برادر امام هشتم ما، امام رضا (ع) بوده و برای تبلیغ دین آمده بود.
شهرستان کلیبر یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. جمعیت این شهرستان ۸۹٫۶۹۸ نفر (سرشماری سال ۱۳۸۵خ) و مرکز آن شهر کلیبر است. طبق قرأین، شهرستان با منطقه تاریخی بَذّ (البَذّ؛ مثنی: بذّین /البذین) ـ نیز بَد ـ منطبق است. ابن حوقل در سال ۳۶۷ هجری از کلیبر دیدن کرده و می نویسد، "سیاه کویه (قره داغ) کوهی بس بزرگ است و مردم آنجا به سیصد زبان تکلم دارند. در سراسر آن باغ ها و گل ها و آبراهه ها و نیز فلاحان دیده می شوند. سرزمینی پر برکت و حاصلخیز است، چنانکه میوه های آن هدر رود و خوردن آن رایگان است. در این ناحیه همیشه ابر است و آفتاب کمتر می تابد."
کلیبر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی بوده و سراسر منطقه را جنگل های تنک و مراتع سرسبز پوشانیده و محل ییلاق عشایر دشت مغان و ارسباران (قره داغ) می باشد. این شهرستان تحت تأثیر آب و هوای خزری بوده و اغلب اوقات کوهستان هاای مرتفع را مه غلیظ می پوشاند. رود ارس از شمال آن می گذرد.
شهرستان کلیبر با ۳٫۷۰۲ کیلومتر مربع مساحت در ناحیه شمال شرقی استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این شهرستان از سمت جنوب با شهرستان های اهر و ورزقان و از سمت غرب با شهرستان جلفا هم مرز است.
عکس شهرستان کلیبر
بخش مرکزی شهرستان کلیبر یکی از بخش های تابعه شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران است.
بخش مرکزی شهرستان کلیبر
دهستان پیغان چایی
دهستان مولان
دهستان میشه پاره
دهستان ییلاق
شهرها: کلیبر
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان کلیبر در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۸۶۱۸ نفر بوده است.
پیران روستاهای خونی رود، کلاسور، دمیرچی حدادان، مزگر، ارزین و نیستان در این بخش کمابیش به زبان آذری (گونه ای از تاتی) که زبان دیرین این روستا بوده آشنایی دارند.
جدول زیر بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزیتهیه شده است. فهرست زیر قنات های شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی را نشان می دهد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان کلیبر

شهرستان کلیبر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان کلیبر   • مفهوم شهرستان کلیبر   • تعریف شهرستان کلیبر   • معرفی شهرستان کلیبر   • شهرستان کلیبر چیست   • شهرستان کلیبر یعنی چی   • شهرستان کلیبر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان کلیبر
کلمه : شهرستان کلیبر
اشتباه تایپی : aivsjhk ;gdfv
عکس شهرستان کلیبر : در گوگل


آیا معنی شهرستان کلیبر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )