انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1098 100 1

شهریور

/Sahrivar/

معنی اسم شهریور

اسم: شهریور
نوع: پسرانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: نام ماه ششم از سال شمسی، نام فرشته نگهبان آتش، نام روز چهارم از هر ماه شمسی در ایران قدیم

معنی شهریور در لغت نامه دهخدا

شهریور. [ ش َ ری وَ ] (اِخ ) نام فرشته ای است موکل بر آتش و موکل بر جمیع فلزات و تدبیر امور و مصالح. روز شهریور که روز چهارم است از هر ماه شمسی بدو تعلق دارد. بنابر قاعده ٔ کلیه که نزد مغان معتبر است که چون نام روز با نام ماه موافق آید عید باید کرد. در این روز مغان جشن کنند و عید سازند و بسبب آنکه در این روز تولد داراب واقعشده بود جشن سازند و عید کنند. (برهان ) (از جهانگیری ) (از رشیدی ) (از انجمن آرا). در آیین زردشتی یکی از ایزدان. در جهان مینوی وی نماینده ٔ پادشاهی ایزدی و فر و اقتدار اهورمزدا است. در جهان مادی پاسبان فلزات و موکل بروز چهارم هر ماه شمسی (شهریورروز). (فرهنگ فارسی معین ). در فارسی شهریر هم گفته شده است. در اوستا خشثروئیریه یعنی کشور منتخب یا پادشاهی برگزیده و نیز در فرس هخامنشی و سانسکریت بمعنی کشور است. همین واژه است که در فارسی شهر شده است و بجای بلده ٔ عربی بکار رود. این ترکیب بارها در اوستا بمعنی بهشت یا کشور آسمانی اهورمزدا آمده. و نیز نام امشاسپندی است که نگهبانی ششمین ماه سال و چهارمین روز ماه بدو سپرده شده ، وی در جهان برین نماینده ٔ پادشاهی ایزدی و فر و اقتدار خداوندی است و در جهان مادی پاسبان فلزات می باشد. در کتاب الازمنة و الامکنه تألیف امام ابوعلی مرزوقی اصفهانی (متوفی 478 هَ. ق.) بجای شهریور، شهریر آمده. (التفهیم چ همایی ). و فردوسی طوسی نیز شهریر آورده و ابوریحان بیرونی در فهرست روزهای ایرانی نام این روز را «شهریور» و در سغدی «خستشور» و در خوارزمی «اخشریوری » یاد کرده است. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). جزء دوم واژه ٔ شهریور که «وئیریه » باشد صفت است بمعنی برگزیدن و برتری دادن و گرویدن. و در واژه ٔ فروردین به «ور» بمعنی پوشاندن و نگهداری کردن و پناه بخشیدن برمیخوریم ، این «ور» دوم در اوستا در فرس هخامنشی بمعنی برگزیدن و گرویدن است و خشثروئیریه = شهریور یعنی کشور برگزیده یا پادشاهی برگزیده است. و مکرر در اوستااین واژه بمعنی بهشت یا کشور آسمانی اهورمزدا گرفته شده. شهریور نماینده ٔ پادشاهی و توانائی مینوی آفریدگار است. در این گیتی نگهبانی فلزات با این امشاسپند است. (از فرهنگ ایران باستان صص 60 - 62). و نیز رجوع به مزدیسنا ص 162، 501 شود. || (اِ) نام ماه شمسی و آن مدت ماندن آفتاب در برج سنبله است به اندک تفاوت. (غیاث ). نام ماه ششم باشد از سال شمسی و آن بودن آفتاب است در برج سنبله. (از برهان ) (ازجهانگیری ). نام ماه ششم فارسی و ماه سیوم تابستان مطابق سنبله ٔ عرب و آب سریانی و آن 31 روز است. اوغُطُس رومی (اوت ) از دهم مرداد تا دهم شهریور است. (یادداشت مؤلف ) :
ز شهریورت باد فتح و ظفر
بزرگی و تخت و کلاه و کمر.
فردوسی.
جهان دیگر شود امروز و گرد مهرماه اکنون
بماه مهر مهر آرد گذشته شهر شهریور.
؟ (از حاشیه ٔ لغت فرس اسدی نخجوانی ).
شهریور است گیتی از عدل شهریار.
مسعودسعد.
آفتاب در این ماه در برج سنبله باشد و آخر تابستان بود. (نوروزنامه ).
- روز شهریور؛ روز چهارم از هر ماه فارسی. شهریر. (رشیدی ). روز چهارم است از هر ماه شمسی. (از برهان ). روز چهارم است از هر ماه بنابه قاعده ٔ کلیه که نزد مغان معین است. (جهانگیری ). روز چهارم از ماه پارسی. (انجمن آرا) :
ای تنت را ز نیکویی زیور
شهره روزیست روز شهریور.
مسعودسعد.
- شهریورماه جلالی ؛ اول آن مطابق است تقریباً با هیجدهم ماه «اوت » فرانسوی. (یادداشت مؤلف ).

معنی شهریور به فارسی

شهریور
در آیین زردشتییکی از ایزدان . در جهان مینوی . وی نماینده پادشاهی ایزدی و فرو اقتدار اهورمزدا و در جهان مادی پاسبان فلزات و موکل بر روز چهارم هر ماه شمسی ( شهریور روز ) و ماه ششم هر سال شمسی ( شهریور ماه ) است .
ماه ششم ازسال خورشیدی، ماه آخرتابستان، شهریر
( اسم ) ۱ - ماه ششم از سال شمسی آخرین ماه تابستان . ۲ - روز چهارم از هر ماه شمسی . ۳ - نام فرشته ایست .
[ گویش مازنی ] /shahrivar/ نام مرتعی واقع در منطقه ی آمل

معنی شهریور در فرهنگ معین

شهریور
(شَ وَ) [ په . ] (اِمر.)۱ - ماه ششم از سال شمسی . ۲ - نامِ روز چهارم از هر ماه شمسی . ۳ - نام فرشته ای در دین زرتشت .

معنی شهریور در فرهنگ فارسی عمید

شهریور
۱. ماه ششم سال خورشیدی، ماه آخر تابستان.
۲. [قدیمی] روز چهارم از هر ماه خورشیدی.

شهریور در دانشنامه اسلامی

شهریور
۱۳۶۰- انفجار دفتر نخست وزیری ایران به دست منافقین و شهادت محمد جواد باهنر و محمدعلی رجایی
شهریور ششمین ماه از سال خورشیدی (شمسی) است که در تقویم کنونی ایران ۳۱ روز دارد.
۱۳۸۱ ش - درگذشت سید محمدعلی موحد ابطحی (۱۲ رجب ۱۴۳۳ه.ق)
۱۳۵۹ ش. آغاز جنگ هشت ساله عراق به رهبری حزب بعث علیه جمهوری اسلامی ایران (۱۲ ذی القعده ۱۴۰۰ق)
حماسه خونین هفده شهریور حادثه ای است بس عظیم که اگر سالیان متمادی در وصف آن و یاد هزاران شهید آن روز، سخن گفته شود، باز قلم از ادای حق آن واقعه خونین عاجز خواهد بود. حرکتی که روز هفده شهریور ۵۷ بدست جلادان شاه و کماندوهای اسرائیل به خون نشست، دارای هدفی مقدس بود که مردم قهرمان ما با نثار خون هزاران جوان خود در صدد تثبیت آن بودند. یک سری جریانات سیاسی در مسیر انقلاب در حال انجام بود که در کنار این هدف در حرکت مردم انقلابی ایران تاثیر گذار بود.
با دقت نظر در سیر تحولات شهریور ۵۷ می توان دریافت که نطفه این واقعه اسفناک از روزهایی بسته شد که شریف امامی نخست وزیر دولت به اصطلاح آشتی ملی، روی کار آمد و دستور هجوم و کشتار مردم را صادر نمود، که در اثر آن عده زیادی از مردم در شهرستان ها به دست مزدوران رژیم به شهادت رسیدند، در اعتراض به این اقدام، تعداد زیادی از مردم تهران در میدان ژاله و خیابانها اطراف آن جمع شده و دست به یک راهپیمایی آرام زدند که با برخورد شدید رژیم مواجه شده و بنابر اظهارات مقامات رسمی دولت وقت، طی سرکوبی این تظاهرات ۳ نفر شهید و ۱۰ نفر به شدت مجروح شدند. به دنبال این حادثه، چهارشنبه هشتم شهریور نیز مردم در خیابانهای تهران به ویژه خیابان ژاله سابق دست به اعتراض و تظاهرات زدند و با مقابله شدید ماموران رژیم روبرو شدند و چند تن از آنها شهید شدند.
راهپیمایی عید فطر
در سیزدهم شهریور ۵۷ مردم تهران به امامت شهید آیت الله مفتح نماز عید فطر را در قیطریه برگزار کرده و پس از آن طی یک راهپیمایی میلیونی گسترده با صدای رسای خود اعلام کردند که خواستار برقراری حکومت اسلامی به رهبری امام خمینی ( رحمة الله علیه) هستند. این راهپیمایی عظیم، جدی تر از همیشه زنگ خطر را برای شاه و رژیم پوسیده او به صدا درآورد و عرق سرد وحشت بر پیشانی رژیم فرو نشاند. روزهای ۱۴ و ۱۵ شهریور نیز، در تهران و شهرستان ها تظاهرات پراکنده ای صورت گرفت و دهها نفر دیگر شهید و مجروح شدند.
اعتراض روحانیت
روحانیت مبارز ایران در اعتراض به کشتارهای فجیع رژیم شاه در تهران و شهرهای دیگر، روز پنجشنبه ۱۶ شهریور را روز عزای عمومی و تعطیل اعلام نموده جهت بزرگداشت شهدای چند روز اخیر دعوت به راهپیمایی گسترده تری نمودند. علیرغم ممانعت دولت، رژیم ناگزیر در مقابل اراده پولادین مردم عقب نشست و ملت ایران با جمعیتی بیش از راهپیمایی عید فطر به خیابان ها آمدند و از همان مسیر راهپیمایی عید فطر (قیطریه) به راه افتادند و از مسیر خیابان دکتر شریعتی به سوی جنوب تهران سرازیر شدند، در حالی که خودروها و نفربرهای ارتش در مقابل آنها صف کشیده بودند. لحظه ای که مردم و ارتش بهم رسیدند، سکوت معناداری در میان آنها حکمفرما شد؛ یکباره از میان جمعیت این شعار برخاست: «برادر ارتشی چرا برادرکشی؟» و به دنبال آن بر گردن سربازان و لوله های سلاح شان شاخه های گل جای گرفت. بدین ترتیب تظاهرات ۱۶شهریور پیروزی بزرگی در روند انقلاب اسلامی ایران بود که ضمن آن ارتش در آغوش محبت ملت قرار گرفت.
جمعه خونین
...

شهریور در دانشنامه ویکی پدیا

شهریور
شهریور (در فارسی افغانستان: سُنبُله) ششمین ماه سال خورشیدی است و در گاه شماری رسمی ایران و افغانستان همواره ۳۱ روز دارد و از روز ۱۵۶م سال آغاز شده و در روز ۱۸۶م سال پایان می یابد و واپسین ماه فصل تابستان است.
۱ - روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک
۱ - فغدیه، جشن خنکی هوا
۲ - آغاز هفته دولت (در ایران)
۴ - زادروز داراب (کوروش)
۴ - شهریور روز، جشن شهریورگان
۴ - روز کارمند
۵ - روز بزرگداشت محمدبن زکریای رازی و روز داروسازی
۸ - خزان جشن
۸ - روز مبارزه با تروریسم
۱۰ - روز بانکداری اسلامی
۱۱ - روز صنعت چاپ
۱۲ - روز مبارزه با استعمار انگلیس (در ایران) به مناسبت کشته شدن رئیسعلی دلواری قهرمان مبارزه با انگلیس در جنوب ایران
۱۳ - روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی
۱۳ - روز تعاون
۱۵ - بازار جشن
۱۷ - قیام ۱۷ شهریور
۱۹ - درگذشت آیت الله سید محمود طالقانی اولین امام جمعه تهران
۲۱ - روز سینما
۲۷ - روز شعر و ادب پارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار (در ایران)
۳۰ - روز گفتگوی تمدنها
۳۱ - آغاز هفته دفاع مقدس (در ایران)
۳۱ - جشن پایان تابستان
برج فلکی شهریورماه سُنبُله است که ششمین برج فلکی ِ منطقةالبروج است. نماد این برج سنبله یا باکره یا دوشیزه (در انگلیسی Virgo) نامیده می شود.
در گاه شماری رسمی ایران نام این ماه از نام ماه ششم گاه شماری اوستایی نو که در اوستایی خْشَتْرَ-وَئیریه و در پهلوی شَتْریوَر نام دارد، برگرفته شده است. خَشَتَرَه وَیریَه نام یکی از امشاسپندان است. در گاه شماری زرتشتی چهارمین روز هرماه نیز به این امشاسپند تعلق دارد و روز چهارم ماه شهریور، جشن شهریورگان برگزار می شود.
خَشَتَرَه وَیریَه نام یکی از امشاسپندان زرتشتی است. در اوستا «خشَثرَ وَیریَه» و در پهلوی «شَهرِوَر» و در فارسی «شَهریوَر» یا «شَهریَر» است. بخش اول این واژه به معنای شهریاری و شهر است (مراد از شهر، همانا کشور است، چنان که سرزمین ایران را، ایران شهر می نامیدند) بخش دوم این واژه، یعنی «ویریه»، صفت و به معنای مورد پسند است. بر این اساس، خشتره ویریه، به معنای آرمان شهر یا شهریاری آرمانی یا توانایی مینُوی آرمانی است. در اساطیر زرتشتی و ایرانی این امشاسپند نماد شهریاری و فّر و فرمان روایی اهورا مزدا و نگاهبان فلزها و پاسدار فَر و پیروزی شهریاران دادگر و یاور بینوایان و دستگیر مستمندان است.
شهریور به معانی زیر است:
شهریور ششمین ماه هجری شمسی در تقویم رسمی ایران.
شهریور (امشاسپند) یا خشتره وییریه به فارسی کنونی (شهریور) سومین امشاسپند در آیین مزدیسنایی.
مختصات: ۳۸°۱۹′۵۰″شمالی ۴۸°۱۱′۴۴″شرقی / ۳۸٫۳۳۰۵۵۵۶°شمالی ۴۸٫۱۹۵۵۵۵۶°شرقی / 38.3305556; 48.1955556
فهرست روستاهای شهرستان اردبیل
فهرست روستاهای ایران
شهریور روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان اردبیل، بخش مرکزی، دهستان سردابه قرار دارد.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیّت این روستا ۴۷۴ نفر با ۱۱۸ خانوار بوده است. اکثرجمعیت این روستا مهاجرین دوران جنگ روسیه هستن اکثر جمعیت در تهران ساکن هستن و حدوداً ۱۰۰۰۰نفر می شوند و صنف اغذیه فروشی و صنف نان فانتزی و بلکی قدیم ۹۰٪ متعلق به این مردم است
خشَتَره وییریه یا شهریور(به سانسکریت: کشاترا)، نام سومین امشاسپند است. این امشاسپند به ظاهر مظهر جنگجویی است، زیرا وظیفهٔ اصلی او پاسداری از فلزات است.
بهار، مهرداد (۱۳۹۴). پژوهشی در اساطیر ایران. تهران: آگاه.
آموزگار، ژاله (۱۳۹۱). تاریخ اساطیر ایران. سمت.
هینلز، جان (۱۳۸۹). شناخت اساطیر ایران. تهران: نشر چشمه.
در بندهش نقش حمایت از فقرا و بینوایان نیز به این امشاسپند محول شده است. معنای لغوی این تعبیر، «شهریاری دلخواه» یا «شهریار مطلوب» یا «کشور آرمانی» یا «سرزمین مورد آرزو» می باشد. زرتشت از هفت موجود نامیرا سخن به میان آورده است، که به نوعی همکاران اورمزد در روند آفرینش و نگهداری افریدگان هستند. شهریور که به صورت کهن (خَشثرَهَ ویریَه) خوانده می شده، یکی از این امشاسپندان است. معنی اسم او شهریاری مطلوب عنوان شده است.
او انتزاعی ترینِ امشاسپندان است. مظهر توانایی، شکوه، سیطره و قدرت خداوند می باشد. در جهان مینوی وی نماینده فرمانروایی ملکوتی و بهشتی است و در زمین نماینده سلطنتی است که با کمک به تهی دستان و ضعیفان و فقرا همچنین با چیرگی بر همه بدی ها قدرت و اراده خدا را در آن مستقر می کند. او به دلیل پشتیبانی از فلزات با جاری کردن فلز گداخته در آخر الزمان همه مردمان را آزمایش می کند. از این رو گفته شده که خداوند توسط او پاداش و کیفر زندگی اخروی را می دهد. دشمن اصلی او سَوروه است که سردیو حکومت بد، هرج و مرج و سستی است.
اوستا به صورت xšaθra-vairiia آمده است و معنای «شهریاری دلخواه» را از آن استنباط کرده اند.
روزنامه شرق و ماهنامهٔ نامه توقیف شدند.
توقیف روزنامه های ایرانی
جیا ژانگ کی، کارگردان فیلم طبیعت بی جان، توانست شصت و ششمین جایزهٔ شیر طلایی را از آن خود کند.
انوشه انصاری، نخستین فضاگرد (گردشگر فضایی) زن در جهان آماده سفر می شود. سفر فضایی او ۲۳ شهریور ۱۳۸۵ (۱۴ سپتامبر ۲۰۰۶) با فضاپیمای سویوز از پایگاه فضایی بایکونور خواهد بود. (بی بی سی)
نیروهای صلحبان ایتالیایی وارد خاک لبنان شدند.
شهریور ۱۳۸۶، ششمین ماه سال ۱۳۸۶ هجری خورشیدی است.
آغاز آن پنجشنبه: ۱ شهریور ۱۳۸۶ (۲۳ اوت ۲۰۰۷ میلادی)
شهریور ۱۳۸۷، ششمین ماه سال ۱۳۸۷ هجری خورشیدی است.
اوت ۲۰۰۸
سپتامبر ۲۰۰۸
آغاز آن جمعه، ۱ شهریور ۱۳۸۷ برابر با ۲۲ اوت ۲۰۰۸ میلادی است.
شهریورماه ۱۳۸۹ اولین ماه از این سال است.
مهین شهابی در سن ۷۴ سالگی به علت تومور مغزی درگذشت
آغاز آن دوشنبه: ‎۱ شهریور ۱۳۸۹ (۲۳ اوت ۲۰۱۰) میلادیمطابق با 13 رمضان ۱۴۳۱ قمری قراردادی می باشد.
شهریور ۱۳۹۰، ششمین ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی است.
اوت ۲۰۱۱
سپتامبر ۲۰۱۱
آغاز آن سه شنبه: ‎۱ شهریور ۱۳۹۰ (۲۳ اوت ۲۰۱۱) میلادی مطابق با ۲۳ رمضان ۱۴۳۲ قمری می باشد.
۱ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۵۶ روز گذشته و به پایان آن ۲۰۹ روز (در سال عادی) و ۲۱۰ روز (در سال کبیسه) مانده.
۳۵۹ - ابن سینا، پزشک، شاعر ملقب به شیخ الرئیس (درگذشت ۲ تیر ۴۱۶).
۱۲۴۴ - محمود طرزی، وزیر خارجهٔ افغانستان در دورهٔ پادشاهی امان الله خان (درگذشت ۲ آذر ۱۳۱۲).
۱۲۹۹ - هوشنگ سیحون، معمار، طراح، نقاش و مجسمه ساز اهل ایران (درگذشت ۵ خرداد ۱۳۹۳).
۱۳۰۸ - نجف دریابندری، مترجم و نویسندهٔ ایرانی.
۱۳۳۰ - حسین علیزاده، نوازندهٔ تار و سه تار و آهنگ ساز.
۱۳۳۳ - گوهر خیراندیش، هنرپیشه ایرانی.
۱۳۴۰ محمدباقر قالیباف، سیاستمدار
۱۳۶۰ - هادی تأمینی، بازیکن فوتبال اهل ایران.
۱۳۶۰ - اسماعیل فرهادی، بازیکن فوتبال اهل ایران.
۱۳۶۰ - ابوالفضل حاجی زاده، بازیکن فوتبال اهل ایران.
۱۳۵۰ - مهدی سلطانی ، بازیگر واستاد دانشگاه
۱۰ شهریور -سالروز تولد سیدمحمدباقر آشتیانی در سال ۱۳۶۹ که از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۶۵ روز گذشته و به پایان آن ۲۰۰ روز (در سال عادی) و ۲۰۱ روز (در سال کبیسه) مانده
۱۳۱۸ - آغاز جنگ دوم جهانی
۱۳۴۱ ـ زمین لرزه در بوئین زهرا (با حدود ۱۲ هزار کشته و ۲۷۰۰ زخمی)
۱۳۴۷ - زمین لرزه فردوس با حدود ۱۰٬۰۰۰ کشته
۱۳۶۲ ـ تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا در ایران
۱۱ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۶۶ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۹ روز (در سال عادی) و ۲۰۰ روز (در سال کبیسه) مانده.
۱۳۵۸ - کشتار قارنا
وقوع زلزله در بویین زهرا و کشته شدن بیش از ۲۵ هزار نفر (۱۳۴۱ ش)
انتخاب آیت اللَّه «مهدوی کنی» به نخست وزیری پس از قتل رجایی و باهنر (۱۳۶۰ ش)
آغاز عملیات کوچک نصر در منطقه غرب تپه اللَّه اکبر، به طور مشترک (۱۳۶۰ش)
به دنبال حمله آلمان به لهستان در تهران اعلامیه ای منتشر شد و دولت ایران اعلام بیطرفی نمود. (۱۳۱۸ ش)
نام اداره امنیه به اداره ژاندارمری تبدیل یافت. (۱۳۲۱ ش)
۱۲ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۶۷ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۸ روز (در سال عادی) و ۱۹۹ روز (در سال کبیسه) مانده.
۱۳۳۰ ـ پخش نخستین برنامه خبری زنده تلویزیون در ایالات متحده.
۱۳۴۷ ـ از آب گرفتن جسد صمد بهرنگی
تأسیس شرکت بیمه ایران با سرمایه ۲۰ میلیون ریال (۱۳۱۴ ش)
ساختمان مقبره فردوسی با حضور والی خراسان آغاز شد. (۱۳۰۷ش)
۱۳ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۶۸ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۷ روز (در سال عادی) و ۱۹۸ روز (در سال کبیسه) مانده.
۱۳۳۹ - تجمع بیش از دویست هزار تن از طرفداران دکتر مصدق در میدان جلالیه تهران برای اولین بار بعد از کودتای ۲۸ مرداد
۱۳۵۸ - رانده شدن کردهای مبارز با جمهوری اسلامی از مهاباد.
۱۳۶۱ - هدف قرار گرفتن دو کشتی نفتی ایرانی دز آبهای جزیره خارگ توسط نیروی هوایی ارتش متجاوز عراق.
تنفیذ حکم دومین دوره ریاست جمهوری آیت اللَّه «خامنه ای» از سوی «امام خمینی» (۱۳۶۴ ش)
۱۴ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۶۹ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۶ روز (در سال عادی) و ۱۹۷ روز (در سال کبیسه) مانده.
۱۲۶۴ - نصب نخستین پمپ بنزین در جهان در ایندیانای آمریکا
۱۲۸۴ - پایان جنگ ژاپن و روسیه با امضای قرارداد پورسموت
۱۳۳۵ - انتشار اسناد حاکمیت ایران بر بحرین از سوی دولت تهران
۱۳۵۱ - گروگان گرفته شدن ۹ ورزشکار اسرائیلی توسط فلسطینیان در المپیک تابستانی مونیخ
ابراهیم خواجه نوری نویسنده معروف به ریاست اداره کل تبلیغات و انتشارات منصوب شد. (۱۳۲۲ ش)
۱۵ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۷۰ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۵ روز (در سال عادی) و ۱۹۶ روز (در سال کبیسه) مانده.
۱۳۳۵ - اعتراض محمد مصدق به تبعید غیرقانونی خود به احمدآباد ساوجبلاغ
برگزاری کنگره بزرگداشت «محمدعلی حزین لاهیجی» شاعر و ادیب قرن دوازدهم (۱۳۷۵ ش)
در انتخابات هیئت ریسه مجلس سنا، مهندس شریف امامی به ریاست و دکتر سجادی و مسعودی به نیابت ریاست تعیین شدند (۱۳۵۰ش)
۱۶ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۷۱ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۴ روز (در سال عادی) و ۱۹۵ روز (در سال کبیسه) مانده.
تظاهرات عظیم مردمی ضد حکومت پهلوی به دعوت روحانیت در سراسر کشور (۱۳۵۷ ش)
تصویب اعلام حکومت نظامی در تهران به درخواست شریف امامی نخست وزیر پهلوی (۱۳۵۷ش)
در پایان این روز، دولت ایران با انتشار اعلامیه ای، برقراری حکومت نظامی را برای مدت ۶ ماه در شهرهای کرج، قزوین، قم، مشهد، تبریز، اهواز، آبادان، اصفهان، شیراز، کازرون و جهرم اعلام کرد. (۱۳۵۷ش)
۱۷ شهریور - از آغاز سال در تقویم رسمی ایران ۱۷۲ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۳ روز (در سال عادی) و ۱۹۴ روز (در سال کبیسه) مانده.
۱۲۸۵ ـ توشیح نظامنامهٔ انتخابات (صنفی) توسط مظفرالدین شاه قاجار
۱۲۸۵ ـ برکناری عین الدوله ار رئیس الوزرایی توسط مظفرالدین شاه قاجار پس از تأیید مشروطه
افتتاح بانک ملی ایران (۱۳۰۷ ش)
۱۳۲۳ ـ حمله آلمان نازی به انگلستان با موشک هدایت شونده V-2
۱۳۵۷ ـ حادثه ۱۷ شهریور: تظاهرات مردم ایران علیه حکومت پهلوی و کشته شدن تعدادی از آنها
بمباران اماکن و تأسیسات ایران توسط هواپیماهای حکومت بعث عراق (۱۳۶۶ ش)
تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار «امام خمینی» (ره (۱۳۶۸ ش)
۱۳۸۸ ـ پلمپ دفتر مهدی کروبی به دستور دادستانی
۱۳۸۸ ـ بازداشت مرتضی الویری ریس کمته صیانت از آرای مهدی کروبی
۱۳۸۸ ـ بازداشت علی رضا بهشتی مشاور میرحسین موسوی
۱۳۸۸ ـ پلمپ دفتر انجمن دفاع از حقوق زندانیان
۱۳۸۸ ـ نامه عبدالکریم سروش به آیت الله سیدعلی خامنه ای
۱۳۹۷ - حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان با ۷ موشک کوتاه برد فاتح ۱۱۰ که منجر به کشته شدن ۱۵ نفر از اعضای حزب و زخمی شدن حدود ۴۰ نفر از آنان شد.
۱۸ شهریور - از آغاز سال در گاه شماری ایران ۱۷۳ روز گذشته و به پایان آن ۱۹۲ روز (در سال عادی) و ۱۹۳ روز (در سال کبیسه) مانده.
جنگ های خیابانی بین قوای قزاق و طرفداران شیخ محمد خیابانی آغاز شد (۱۲۹۹ش)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهریور در دانشنامه آزاد پارسی

از ریشۀ اَوِستایی خْشَثْرَه وَئیریَه، به معنیِ فرمانروایی شایسته باور یا آرمان شهریاری. شهریور، ایزد فرّ و اقتدار خداوندی در جهانی مینوی، پاسبان فلزات در جهان مادی و از اَمشاسِپَندانِ آیین زَردُشتی است. در تقویم اَوِستایی، روز چهارم هر ماه و نیز ماه ششم هر سال شمسی، شهریور نامیده می شود.

شهریور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

واژگا ١٥:٥٤ - ١٣٩٧/٠٥/٠٥
شهریور= شه ری ور
شه= شاه ری=راه ور=بر
شاه راه بر (دانائی که راه راستی را می داند) بلد
|

علی سیریزی ١٥:٤٦ - ١٣٩٨/٠٥/١٣
ششمین ماه سال خورشیدی، یکم شهریور، روز بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک، ششم شهریور، روز کارمند، معادل ماه سُنبُله در افغانستان و چهارمین روز هر ماه در گاهنامه پارسی(( ماه پایانی تألیف کتاب مانی ماحوزایی))
|

ابراهيم ابراهيمي ١٩:٤٠ - ١٣٩٨/٠٥/٢٥
پادشاهی و رسایی،
طبق تقویم باستانی هر روز در ماه یک نام دارد، بنابراین روز شهریور در ماه شهریور ، جشن شهریورگان است.
۲۰ شهریور عملیات تروریستی و انفجار برج های دوقلو برابر با یازده ستامبر
۲۰ شهریور زاد روز تولد نویسنده دیارمان((شهر سیریز)) علی سیریزی نویسنده رمان کتابهایی چون خوابهای سعید، هدایت و مانی ماحوزایی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نماد شهریور   • متولدین شهریور مرد   • عکس شهریور   • شهریور شعر   • متولدین شهریور زن   • متن شهریور   • شهریور ماهی ها   • شهریور به انگلیسی   • معنی شهریور   • مفهوم شهریور   • تعریف شهریور   • معرفی شهریور   • شهریور چیست   • شهریور یعنی چی   • شهریور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهریور
کلمه : شهریور
اشتباه تایپی : aivd,v
آوا : Sahrivar
نقش : اسم
عکس شهریور : در گوگل


آیا معنی شهریور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )