انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1063 100 1

شهمیرزاد

/SahmirzAd/

معنی شهمیرزاد در لغت نامه دهخدا

شهمیرزاد. [ ش َ ] (اِخ ) قصبه ای است از بخش سنگسر. در تابستان 8000 و در زمستان 3000 تا 4000 تن سکنه دراد. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی شهمیرزاد به فارسی

شهمیرزاد
قصبه ایست از بخش سنگسر شهرستان سمنان واقع در ۶ کیلومتری شمال سنگسر در دامنه ارتفاعات خیال البرز در منطقه خوش آب و هوا و سردسیر.باغهای میوه و قلمستان قصبه را احاطه کرده .سکنه آن در تابستان ۸٠٠٠ تن و در زمستان ۳٠٠٠ تا ۴٠٠٠ تن است .هوای تابستان آن معتدل و فرح بخش است .

شهمیرزاد در دانشنامه ویکی پدیا

شهمیرزاد
شَهمیرزاد شهری در شهرستان مهدیشهر است. شهمیرزاد در شمال استان سمنان واقع است. این شهر از نظر تاریخی، گردشگری و کشاورزی دارای اهمیت می باشد. شهمیرزاد در سال ۱۳۸۶ شمسی در تقسیمات استانی به بخش ارتقاء یافت، هر چند شهمیرزاد از سال ۱۳۳۱ شمسی دارای شهرداری است.
درخت کمان رستم
شیر قلعه
قلعه شیخی
دژ وهل
شیخ چشم به سر
هفت چشمه
پارک کوهستان
چهارمیدان
بلبل دره
کشت و صنعت
منطقه ییلاقی پرور
منطقه ییلاقی چاشم
منطقه ییلاقی کولیم
منطقه ییلاقی کاورد
منطقه ییلاقی فینسک
منطقه ییلاقی خطیرکوه
منطقه ییلاقی ملرد
چشمه روزیه
منطقه ییلاقی فولادمحله
منطقه ییلاقی جاشلوبار
منطقه ییلاقی نیزوا
منطقه ییلاقی آسوران
منطقه ییلاقی رودبارک
منطقه ییلاقی ده صوفیان
محوطه تاریخی گَندآب خَرند
شهمیرزاد در سال های قبل از ۱۳۴۰ شمسی بخشی از شهرستان قائمشهر بود ولی در تقسیمات استانی انجام شده در سال ۱۳۴۰ شمسی و پس از جدا شدن شهرستان سوادکوه از شهرستان قائم شهر؛ از استان مازندران جدا شد و به «فرمانداری کل سمنان» منضم گردید. سمنان در آن زمان استان نبود و به عنوان فرمانداری کل که از استان دوم منفک شده بود، شناخته می شد و در سال ۱۳۵۵ شمسی به استان تبدیل شد.
جمعیّت شهر شهمیرزاد طبق سرشماری سال 1395، برابر با 11،191 نفر و جمعیت بخش شهمیرزاد 22،186 نفر می باشد . ارتفاع مرکز شهمیرزاد از سطح دریا ۱۹۳۵ متر می باشد. البته شایان ذکر است که به دلیل ییلاقی بودن منطقه جمعیت آن در فصل سرد و گرم متغیر است. بطوری که در فصل های بهار و تابستان جمعیت شهمیرزاد افزایش چشمگیری می یابد . مردم شهمیرزاد از قومیت مازندرانی هستند و به گویش شهمیرزادی که گویشی از زبان طبری هست سخن می گویند.
شهمیرزاد از نظر آب و هوایی زمستانی سرد و تابستانی معتدل دارد و از لحاظ پوشش گیاهی بسیار سبز و خرم است. همچنین نسبت به شهرهای همسایه اش معمولاً خنک تر است. شرکت کشت و صنعت شهمیرزاد به همت جمعی از اهالی شهر در سال ۱۳۶۷تحت عنوان بزرگ ترین باغ گردوی جهان (با تأیید فائو) به مساحت حدود ۷۵۰ هکتار تاسیس شد . گویش مردم منطقه شهمیرزادی (به گویش محلی: شامرزایی) است که گویشی از زبان طبری می باشد. در شهمیرزاد بازی های های محلی مانند «جو گندم تاس» و «تیک تیک پلا دارک» و «خوزکه» از گذشته رواج داشته است. بسیاری از اهالی شهمیرزاد از سالیان قبل در فصل سرما به شهرهای مازندران کوچ می کردند و در شهرهای ساری، سوادکوه ، قائمشهر، بابل، نکا و بهشهر ساکن می گردیدند و از اواسط بهار به شهمیرزاد بازمی گشتند.کوه نیزوا یکی از قله های معروف کوه های البرز و سومین قله مرتفع استان سمنان در این بخش واقع است. از مشاهیر این شهر می توان استاد ذبیح الله صفا را نام برد.
عکس شهمیرزاد
سیلیس شهمیرزاد یک اندیس غیرفلزی است که در حوالی شهر سمنان استان سمنان قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سیلیس است.
فهرست اندیس های استان سمنان
بخش شهمیرزاد یکی از بخش های شهرستان مهدی شهر در استان سمنان ایران است. بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت آن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۰٬۹۷۲ نفر بوده است.
بخش شهمیرزاد
دهستان پشتکوه
دهستان چاشم
شهرها: شهمیرزاد


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهمیرزاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• هتل های شهمیرزاد   • عکس های شهمیرزاد   • فاصله تهران تا شهمیرزاد   • شهمیرزاد کجاست   • جاهای دیدنی شهمیرزاد   • خانه معلم شهمیرزاد   • شهمیرزاد گردشگری   • فاصله شهمیرزاد تا سمنان   • معنی شهمیرزاد   • مفهوم شهمیرزاد   • تعریف شهمیرزاد   • معرفی شهمیرزاد   • شهمیرزاد چیست   • شهمیرزاد یعنی چی   • شهمیرزاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهمیرزاد
کلمه : شهمیرزاد
اشتباه تایپی : aildvchn
آوا : SahmirzAd
نقش : اسم خاص مکان
عکس شهمیرزاد : در گوگل


آیا معنی شهمیرزاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )