انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1060 100 1

شهید اول

معنی شهید اول در لغت نامه دهخدا

شهید اول. [ ش َ دِ اَوْ وَ ] (اِخ ) محمدبن مکی بن حامدبن احمد دمشقی نبطی عاملی جزینی ملقب به شمس الدین و مکنی به ابوعبداﷲ و معروف به شهید اول. از بزرگان علمای امامیه و مقتول در 786 هَ. ق. وی از فخرالمحققین پسر علامه و ابن نما و ابن معیه و قطب الدین رازی و دیگر بزرگان اجازه ٔ روایت دارد. شهید را پس از محقق ، افقه فقهای اثناعشری دانند. مشهورترین تألیف او لمعه ٔ دمشقیه است درفقه که شهید ثانی بر آن شرحی نوشته و این متن و شرح از جمله ٔ کتب درسی در این علم است و مکرر بطبع رسیده. وی در عهد سلطنت برقوق بفتوای قاضی برهان الدین مالکی و عبادبن جماعة بقتل رسید. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به روضات الجنات خوانساری ص 617، تاریخ ادبیات ایران ادوارد براون ص 259، تاریخ مغول عباس اقبال آشتیانی ص 477، 466 و قصص العلماء تنکابنی ص 255 شود.

معنی شهید اول به فارسی

شهید اول
محمد بن مکی بن حامد بن احمد دمشقی نبطی عاملی جزینی ملقب به شمس الدین و مکنی به ابو عبدالله و معروف به شهید اول از بزرگان علمای امامیه ( مقت. ۷۸۶ ه.ق .) . وی از فخرالمتقین پسر علامه و ابن نما و ابن معیه و قطب الدین رازی و دیگر بزرگان اجازه روایت دارد.شهید را پس از محقق افقه فقهای اثناعشری دانند. مشهورترین تالیف او لمعه دمشقیه است در فقه که شهید ثانی بر آن شرحی نوشته و این متن و شرح از جمله کتب درسی درین علم است و مکرر بطبع رسیده وی در عهد سلطنت برقوق بفتوای قاضی برهان الدین مالکی و عباد بن جماعه بقتل رسید.

شهید اول در دانشنامه اسلامی

شهید اول
ابوعبدالله شمس الدین محمد بن مکی بن محمد شامی عاملی جزینی(۷۳۴-۷۸۶ق) مشهور به شهید اول یا شیخ شهید از فقهای شیعه در قرن هشتم قمری است. شهید اول در زمینه فقه مذاهب چهارگانه اهل سنت متبحر بود و به کشورهای مختلف اسلامی سفر کرد و اجازاتی نیز دریافت نمود. وی صاحب کتاب فقهی اللمعة الدمشقیة است. او سرانجام در ۷۸۶ق به دست مخالفان شیعه به شهادت رسید.
شهید اول در سال ۷۳۴ق در جزّین، از قرای جبل عامل در لبنان متولد شد. پدر وی جمال الدین مکی بن شمس الدین محمد بن حامد بود.
بنا بر آن چه در منابع آمده وی به « ابن مکی »، « امام الفقیه»، « شهید » یا « شهید اول » شهرت دارد.
شهید اول
محمد بن مکی بن محمد شامی عاملی جزینی(734-786 ق)، مشهور به شهید اول از فقهای نامدار شیعه و شاگرد فـخرالـمحــققین، در قرن هشتم هجری است. از کتب فقهی وی می توان اللمعه الدمشقیه را نام برد.
محمد بن مکی معروف به شهید اول در سال 734 متولد شده است. وی اهل جبل عامل منطقه ای است در جنوب لبنان و از قدیمی ترین مراکز تشیع است و هم اکنون نیز یک مرکز شیعی است.
شهید اول در خانواده علم و فضیلت رشد و نما یافته بود. پدر، جد، تا چندین پشت از علماء و فقها بوده اند، آن چنان که فرزندان و خاندان او اعم از پسر و دختر، از دانشمندان و اهل کمال و معرفت بوده اند و از او سه پسر مجتهد و عالم و یک همسر فقیهه و یک دختر عالمه و فاضله به یادگار مانده و در جمع پربرکت آنان آمده است:
شرح حال هر کدام از این یادگارهای ارزنده امت اسلامی در کتاب های رجال و تراجم، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که ما از روضات الجنات خوانساری، فشرده ای در این باره می آوریم.
او یکی از پراستادترین فقهای نامدار شیعه است و از سید صدر کرکی دخترزاده محقق نقل شده است که او بیش از هزار اجازه روایتی و اجتهادی از اساتید را با خود همراه داشته است که در محضر بیشتر آنان تلمذ نموده بود.
مشایخ اجازه او متعدد می باشند که از آن میان می توان به اسامی زیر اشاره کرد:
حوزه علمی پربرکت شهید اول بهره وران و شاگردان متعددی را پرورده است که هر کدام سند اعتبار و حجت وقت در علم و عمل بوده اند. سه فرزند دانشمند و عالم همسر فاضله اش ام علی و دختر فاضله و فقیهه اش فاطمه ام الحسن این دو مادر و دختر هر دو از کسانی بودند که شهید مرحوم در مورد هر دو تعریف و توصیف داشت و زنان و دختران را در مورد مسائل شرعی به آنان ارجاع می داد و از کسانی که از شهید اول تلمذ و اجازه روایتی داشته اند:
شهید اول در تاریخ 12 رمضان 784 ه.ق، دو سال قبل از شهادت خویش به افتخار او اجازه روایتی مفصلی صادر فرموده اند که متن آن در روضات الجنات آمده است.
شمس الدین، محمد بن مکی جبل عاملی، معروف به شهید اول که از علماء و محققان سرشناس تشیع، در جبل عامل، در جنوب لبنان می باشد، در سال 734ق، به دنیا آمد. پدرش، جمال الدین نیز از دانشمندان بزرگ زمان خود بوده است.
ایشان، دوران کودکی را در زادگاهش سپری نمود و در این ایام از محضر پدر استفاده های علمی برد و مقدمات علوم دینی و فقه را آموخت. هم چنین ریاضی را نیز نزد عموی پدرش، شیخ اسدالدین جزینی فراگرفت.
وقتی به سن شانزده سالگی رسید، برای تکمیل دانش و استفاده از اساتید نامور شیعه، به عراق هجرت کرد و وارد شهر حله شد. وی، پنج سال در این شهر اقامت کرد و از محضر دانشوران و فقهای آن دیار، استفاده کرد و در سن هفده سالگی، در همین شهر توسط اساتید خود به درجه رفیع اجتهاد و نقل حدیث نایل آمد.
وی، پس از سال ها اقامت در شهر حلّه، در سال 755ق؛ یعنی در سن بیست و یک سالگی، به زادگاهش در جبل عامل بازگشت و بی درنگ در شهر خود مدرسه ای تأسیس کرد که از بقیه مدارس جبل عامل، پیشرفته تر و در تدریس فقه و اصول پیش گام تر بود.
هم چنین ایشان برای کسب علم از دیگر بزرگان و دانشمندان، به دیگر مناطق کشورهای اسلامی سفر کرد، از جمله به کربلا، نجف، بغداد، کوفه، مصر، سوریه، فلسطین و حجاز.
کتاب البیان تالیف محمد بن جمال الدین مکی عاملی (معروف به شهید اول)، دائرة المعارفی در فقه شیعه به شمار می رود.
کتاب حاضر که بیشتر به سبک فقه فتوایی نوشته شده دائرة المعارفی از فتاوای فقهای بزرگ قبل از مؤلف است که غالباً بدون تصریح به نام آنان با الفاظی مثل قیل و نظائر آن مطرح شده اند.
از آن جایی که این کتاب در اواخر عمر شریف مؤلف نوشته شده و وی موفق به تکمیل مطالب آن نشده است فقط کتاب های طهارت، صلاة، زکات، خمس را به پایان رسانیده است و چند سطری نیز از کتاب صوم را به رشته تحریر درآورده است.
این کتاب که از نظر حجم کوچک می نماید، دارای محتوایی عمیق می باشد و مؤلف کتاب توانسته است بین دقت و عمق مطالب و متن روان جمع نموده و در همان حال با خودداری از ذکر تفضیلی اقوال و نظریات فقهاء، مباحث ضروری و مورد نیاز را مطرح نماید.
به همین دلیل یکی از منابع بحارالأنوار که از آن بسیار نقل شده، همین کتاب بوده و در موارد نادری نیز در وسائل الشیعة و مستدرکات الوسائل از آن نقل شده است.
شهید اول در مقدمه کتاب درباره آن می نویسد: أما بعد فإن الأدلّة العقلیّة والنقلیّة متطابقة علی شرف العلوم و من أهمها معرفة شرع الحیّ القیّوم و هذا «البیان» کامل بالمهم منه و المحتوم علی طریقة العترة.
ناشرین کتاب موجود با گردآوری فهارست متنوع و مهمی همچون آیات قرآن کریم، احادیث شریفه، اسماء معصومین علیهم السلام، اعلام، اماکن و بقاع، مصادر تحقیق، موضوعات و بخصوص فهرست اعلام و حواشی مختصری که به بیان زندگی نامه آنان پرداخته شده، بر ارزش این کتاب گرانقدر افزوده است.
کتاب البیان برخلاف الدروس و ذکری الشیعة بسیار مختصر و به صورت فقه رساله ای نوشته شده و در مواردی که اقوال فقها در آن مطرح شده به صورت مبهم و با لفظ قیل بیان شده که خواننده را در بدست آوردن مأخذ اقوال و نظریات دچار مشکل می کند.
کتابی است از اب‍ی ع‍ب‍دالله م‍ح‍م‍د ب‍ن م‍ک‍ی ال‍ع‍ام‍ل‍ی (معروف به شهید اول) با موضوع اصول فقه.
قواعد و فوائد مانند دائره المعارفی دربردارنده قواعد اصولی، لغوی، نحوی و... افزون بر قواعد فقهی و صد فایده است.
گویا پی ریزی تألیف و تدوین در زمینه «قواعد فقهی» در میان فقهای امامیه یا شهید اول آغاز گردیده است. شهید اول شیخ ابوعبدالله محمد بن مکی عاملی (734-786 هـ.ق) با تألیف «القواعد والفوائد» به این مهم دست یافت.
شهید اول کتاب خویش را چنین توصیف می کند: «فممّا صنّفته کتاب القواعد والفوائد مختصر یشتمل علی ضابط کلیّة، اصولیّة و فرعیّة تستنبط منها الاحکام الشّرعیة لم یعمل الاصحاب مثله».
یکی از مصنفات من کتاب قواعد و فوائد است. کتابی است مختصر مشتمل بر ضوابط کلی، اصولی و فقهی که احکام شرعی از آن بدست می آید و در میان اصحاب امامیه کتابی همانند آن تألیف نشده است.
کتاب قواعد شهید به علت نظم و سبک نگارش خاصی که دارد پس از نگارش بسیار زود مورد توجه مجامع علمی و فرهنگی شیعه امامیه قرار گرفت و به عنوان کتاب درسی حوزه های علمیه برگزیده شد. محققان و فقیهان، حواشی و تعلیقات گوناگونی در تبیین و تشریح آن به رشته تحریر درآوردند.
این کتاب گرچه حاوی قواعد فقهی است، گاه به قواعد اصولی و ادبی نیز پرداخته است و در مجموع مشتمل است بر حدود 303 قاعده و صد فایده. گویا این کتاب اولین اثر عالمان شیعه در موضوع قواعد فقهی است؛ هر چند پیش از شهید اول، فقیهان امامیه در لابه لای کتاب های فقهی و اصولی خود و گاه در مدخل کتاب ها به ذکر قواعد کلی می پرداخته اند.
«قواعد» شهید اول با اقبال فقیهان و اندیشه وران حوزوی مواجه گشت و از این رو در آستانه آن ترتیب، تهذیب، حواشی و شروح گونه گونی پدید آمد. از آن جمله یادکردنی است: مصابیح الظلام فی شرح قواعد الاحکام (از سید مهدی مازندرانی)، نضد القواعد الفقهیه علی مذهب الامامیه (از فاضل مقداد بن عبدالله سیوری حلی)، تمهید القواعد الاصولیة والعربیة لتفریع فوائد الاحکائم الشرعیه (از زین الدین جبل عاملی، شهید ثانی)
ام علی، (فقیه، متوفی قرن 8 ه) همسر شهید اول محمد بن مکی عاملی، بانویی عالم فاضل فقیه متقی عابد بود.مرحوم شهید اول زنها را فرمان می داد که در احکام دین خود به ام علی رجوع نمایند.
معاونت پژوهش مرکز حوزه های علمیه خواهران بانوان عالمه و آثار آنها
شهید اول اعلم و سرآمد عالمان زمان خود بود. از این رو، وقتی مکتبی را در فقه پایه گذارد، بسیاری از فقها بدان گرویدند و به آن مکتب تا حدود یک قرن و نیم توجه ویژه نمودند. آن فقیهان و دانشمندان تازه هایی علمی نیز آوردند، اما در اساس کار بیش تر بر شرح و بیان آرا و افکار او همت می گماشتند و از چهارچوبی که وی ترسیم کرده بود، پا فراتر ننهادند.
کتاب های فقهی شهید اول اگرچه متعدد است، بیشتر آن ها جنبه متن و فتوا دارد. تنها کتاب غایةالمراد استدلالی محض است. غایة المراد فی شرح نکث الارشاد از متون مهم فقه و از شرح های مهم ارشادالاذهان علامه حلی (۷۲۶ق) است.
ویژگی های خاص مکتب فقهی شهید اول
ویژگی های خاص مکتب فقهی شهید اول را می توان در زیر چند عنوان خلاصه کرد:
← توجه به آرای گذشتگان
روضات الجنان؛ مجالس المؤمنین؛ ریاض العلماء؛ لؤلؤه البحرین؛ کشکول البحرین؛ کشکول البرحانی؛ قصص العلماء؛ بهجة الامال؛ تنقیح المقال؛ الفوائد الرضویه؛ المنی والالقاب؛ اعیان الشیعه؛ شهداء الفضیله؛ مقدمه ای بر فقه شیعه؛ نهایة المراد؛ مستدرک الوسائل؛ المهذب؛ شهید اول، غایةالمراد؛ ذکری الشیعه؛الدروس الشرعیة؛ شهید ثانی، الروضة البهیة، دفتر تبلیغات اسلامی؛ علامه مجلسی، بحار الانوار؛ تمهید القواعد؛ کلینی، الکافی؛ شیخ طوسی، تهذیب الاحکام؛ الاستبصار؛ العدة فی اصول الفقه؛ محقق حلی، المعتبر؛ ابن ادریس حلی، السرائر؛ روض الانف؛ سنن ابی داوود؛ صحیح بخاری؛ صحیح مسلم؛سنن ترمذی؛ الاصابه؛ ابن سعد، طبقات؛ ابن هاشم، سیره؛ ابن ماجه، سنن؛ السنن الکبری؛ شیخ حر عاملی، وسائل الشیعه؛ رساله عدم سهو النبی؛ الالهیات؛ احقاق الحق؛ حق الیقین؛ مدارک الاحکام؛ أضواء علی السنة المحمدیه؛ الموافقات؛ شرح ابن ابی الحدید؛ مفاتیح الغیب؛ المنحول من تعلیقات علم الاصول؛ حاشیه المکاسب؛ شیخ انصاری، المکاسب؛ المواهب؛ ریاض المسائل؛ شهید اول، اللمعه.
فاطمه، (فقیه، متوفی قرن 9 هـ.ق) دختر شهید اول، ملقب به ست مشایخ، شیخ حر عاملی در کتاب أمل الامل او را چنین معرفی می کند: الانسان الخاص و زبدة الخواص و می فرماید: این زن عالم فاضل فقیه صالح و عابد بوده است و من از مشایخ مدح و ثنای او را شنیده ام، این بانو از ابن معیه که استاد پدرش، شهید اول بوده روایت دارد. پدرش او را مدح می کرد و به زنان می فرمود که به او اقتدا نمایند و در احکام به او رجوع کنند.
معاونت پژوهش مرکز حوزه های علمیه خواهران, بانوان عالمه و آثار آن ها

شهید اول در دانشنامه ویکی پدیا

شهید اول
شیخ شمس الدین محمد بن مکی بن احمد عاملی نبطی جزینی معروف به شهید اول(۷۸۶–۷۳۴هق) مشهور به افقه الفقهاء، امام الاعظم از فقهای مشهور شیعه در قرن هشتم هجری قمری است. مهم ترین کتاب وی در فقه لمعه دمشقیه است که شروح متعددی بر آن نوشته شده است.
شیخ رضی الدین ابوطالب محمد
شیخ ضیاء الدین ابوالقاسم علی
ابومنصور حسن
فاطمه ملقب به شیخه و سیده راویان و از بانوان فقیه تاریخ اسلام است.
شهید اول در سال ۷۳۴ هجری قمری، برابر ۷۱۲ خورشیدی، متولد و در سال ۷۸۶ هجری قمری، برابر ۷۶۳ خورشیدی، در دمشق به جرم شیعه بودن کشته شد. ابوعلی محمد مکی در شهر روستای جزین در جنوب جبل عامل لبنان زاده شده است. به همین خاطر به وی لقب جزینی نیز داده اند. همسرش ام علی دختر اسدالدین صائغ دختر عموی پدرش بوده است. از شهید اول سه فرزند پسر و یک فرزند دختر بر جای مانده است که نام هایشان بدین قرار است:
همه فرزندان شهید از وی و از شخصی بنام سید تاج الدین معیه اجازه روایت داشته اند.
او از استادان بسیاری، مانند فخر المحققین پسر علامه حلی و سیّد ضیاءالدین عبدالله حلی و سید عمید الدین بن عبد المطلب حلی، آموزش دید. در میان صدها شهید از علمای شیعه جناب «شیخ شمس الدین محمد بن مکی» به شهید اول معروف و مشهور شد. شهید اول به خاطر سفرهای مختلفی که به شهرهای گوناگون داشته است توانسته است از استادان گوناگونی بهره ببرد. بعضی از استادان وی بدین قراراند:
مختصات: ۲۹°۳۵′۴۱″شمالی ۵۲°۳۳′۲۲″شرقی / ۲۹٫۵۹۴۸۲۸۵°شمالی ۵۲٫۵۵۵۹۹۵°شرقی / 29.5948285; 52.555995
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه شهید اول مربوط به سدهٔ ۱۳ ه.ق است و در اصفهان، خیابان علامه مجلسی، کوچه ابواسحاقیه ـ کوچه مسجد جامع واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهید اول

شهید اول را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ٢٠:٣٥ - ١٣٩٨/٠٦/١٤
شهید اول شاگرد فخرالمحققین (فرزند علامه حلی) بوده است.اللمعة الدمشقیة یکی از کتاب‌های فقهی معروف اوست که در مدت زمان هفت روز تألیف شده است.
شهید اول در روز پنج شنبه ۹ جمادی‌الاول ۷۸۶ق در عهد سلطنت برقوق، با فتوای قاضی برهان‌الدین مالکی و عباد بن جماعۀ شافعی، پس از تحمل یک سال زندان در قلعۀ شام به شهادت رسید.[۱۵] شیخ حر عاملی درباره چگونگی شهادت وی می‌نویسد: شهید اول را با شمشیر کشتند، بعد به‌دار آویختند، سپس سنگسار کردند و جنازه‌اش را سوزاندند.
نام ایشان ،شمس‌الدین محمد بن مکی بن محمد شامی عاملی است.
ابوعبدالله شمس‌الدین محمد بن مکی بن محمد شامی عاملی جزینی(۷۳۴-۷۸۶ق) مشهور به شهید اول یا شیخ شهید از فقیهان شیعه در قرن هشتم قمری است. شهید اول در زمینه فقه مذاهب چهارگانه اهل سنت متبحر بود و به کشورهای مختلف اسلامی سفر کرد و اجازاتی نیز دریافت نمود. وی صاحب کتاب فقهی اللمعة الدمشقیة است. او سرانجام در ۷۸۶ق به دست مخالفان شیعه به شهادت رسید.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شهید ثانی   • شهید رابع   • شهيد ثاني كيست   • شهید اول محراب   • شهید اول و ثانی کیست   • دانلود کتاب شهید اول   • شهید اول لقب کیست   • شهید ثانی لقب کیست   • معنی شهید اول   • مفهوم شهید اول   • تعریف شهید اول   • معرفی شهید اول   • شهید اول چیست   • شهید اول یعنی چی   • شهید اول یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهید اول
کلمه : شهید اول
اشتباه تایپی : aidn h,g
عکس شهید اول : در گوگل


آیا معنی شهید اول مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )