برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1311 100 1

شوراهای اسلامی شهر و روستا

شوراهای اسلامی شهر و روستا در دانشنامه ویکی پدیا

شوراهای اسلامی شهر و روستا
عکس شوراهای اسلامی شهر و روستا
انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخابات محلی ایران است که در آن همهٔ اعضای اصلی و جانشین شورای اسلامی یا شهر شورای اسلامی روستا در روستاهای با حداقل جمعیت مشخص با رای مردم تعیین می شوند.
نخستین دورهٔ آن در سال ۱۳۷۷ و دورهٔ اخیر آن در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.
در این انتخابات ها، علی رغم محلی بودن معمولاً جناح های سیاسی شرکتی گسترده دارند، به ویژه در کلان شهرها. ورزشکاران نیز، با شهرتی که در میان مردم داشته اند در دوره های اخیر توانسته اند در این انتخابات ها موفقیت کسب کنند.
در متمم قانون اساسی مشروطه (۱۲۸۶) که در دوره نخست مجلس شورای اسلامی تهیه شد، به لزوم ایجاد انجمن های ایالتی و ولایتی (به عنوان شوراهای محلی) اشاره شده بود. با این حال در دوران قاجار و دوران پهلوی اول ایجاد این انجمن ها انجام نشد. پس از اشغال ایران در جنگ جهانی دوم و به قدرت رسیدن محمدرضا پهلوی، با فضای باز سیاسی ایجادشده این مسئله بار دیگر مطرح شد. فرقه دموکرات آذربایجان در سال ۱۳۲۴ خواهان برگزاری انتخابات برای انجمن های ایالتی و ولایتی شد. در دوران پهلوی دوم برگزاری این انتخابات چند بار مطرح شد، من جمله در سال های ۱۳۲۹ و ۱۳۴۱، اما هیج گاه عملی نشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شوراهای اسلامی شهر و روستا

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شوراهای اسلامی شهر و روستا   • مفهوم شوراهای اسلامی شهر و روستا   • تعریف شوراهای اسلامی شهر و روستا   • معرفی شوراهای اسلامی شهر و روستا   • شوراهای اسلامی شهر و روستا چیست   • شوراهای اسلامی شهر و روستا یعنی چی   • شوراهای اسلامی شهر و روستا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شوراهای اسلامی شهر و روستا
کلمه : شوراهای اسلامی شهر و روستا
اشتباه تایپی : a,vhihd hsghld aiv , v,sjh
عکس شوراهای اسلامی شهر و روستا : در گوگل

آیا معنی شوراهای اسلامی شهر و روستا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )