انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 952 100 1

شورش

/SureS/

مترادف شورش: آشوب، ازدحام، انقلاب، جنبش، شر، طغیان، عصیان، غائله، غایله، فتنه، قیام، کودتا، نهضت، هنگامه

معنی شورش در لغت نامه دهخدا

شورش. [ رِ ] (اِمص ) عمل شوریدن. (یادداشت مؤلف ). از: شور + «ش »، علامت اسم مصدر. (از حاشیه ٔ برهان چ معین ). شوریدن. شور و غوغا کردن. (برهان ) (آنندراج ) (از ناظم الاطباء) (فرهنگ فارسی معین ). غوغا و هنگامه. (ناظم الاطباء): مهواع ؛ شورش و بانگ درحرب. مِهْوَع ؛ شورش و بانگ در حرب. (منتهی الارب ). || فریاد و ناله. بانگ و فغان :
از شورش آه من همه شب
بادام تو دوش ناغنوده.
خاقانی.
شورش بلبلان سحر باشد
خفته از صبح بی خبر باشد.
سعدی.
|| آشفتگی و پریشانی. (ناظم الاطباء) (فرهنگ فارسی معین ). تشویش. || فتنه و فساد. (ناظم الاطباء) : شورش جنگ برپا شد.(ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 446). || جنگ و جدال و ستیزه و پیکار :
چو پای و رکاب و بر و یال تو
چنین شورش جنگ و کوپال تو.
فردوسی.
همه زیر فرمانش بیچاره اند
که با شورش و جنگ پتیاره اند.
فردوسی.
بدان شورش اندر میان سپاه
از آن زخم شمشیر و گرد سیاه.
فردوسی.
گر او را فرستی بنزدیک من
وگرنه ببین شورش انجمن.
فردوسی.
در مصاف دشمنان گر با کمان شورش گرفت
مرد در جوشن بلرزد پیل در برگستوان.
فرخی.
رعایا و ولایتها آسوده گردند و از این گریختن و تاختن و جنگ و جدال و شورش بازرهند. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 598).
ترا با من این شورش و کار چیست
ز بهر کسان جنگ و پیکار چیست.
(گرشاسبنامه ).
|| طغیان و نافرمانی و یاغیگری و آشوب. (ناظم الاطباء). عصیان. آشوب. انقلاب. (فرهنگ فارسی معین ). تمرد و عصیان. (قاموس کتاب مقدس ). ثوره. بلوا : بعد از مدتی عزالدوله... از عم یاوری خواست از تشویش و اضطراب لشکر و رکن الدوله عضدالدوله را بفرمود به جانب اهواز رود به یاری ابن عم و چون عضدالدوله به جانب بغداد رسید آن شورش کمتر شده بود. (مجمل التواریخ والقصص ). و شورش عیاران کمتر شده بود زانکه حاجب تنی چند گردن بزد و دونیمه کرد کاری بسیاست فروگرفت و مصادره ها ستد. (راحةالصدور راوندی ). || تموج. تلاطم :
چو دریا به شورش گرفتی شتاب
یکی طشت بودی بکردی پرآب.
اسدی.
شورش دریای اشک من به زمین رفت
بر تن ماهی شکنج مار برافکند.
خاقانی.
|| هیجان. (فرهنگ فارسی معین ). وجد. التهاب. وجد و حال و اشتیاق :
هست از پری رخساره ای در نسل آدم شورشی
شور بنی آدم همه زان روی گندمگون نگر.
خاقانی.
گر ترا مستی چو عشق بلبل است
شب مخسب و شورشی در ما فکن.
عطار.
- شورش اندر دل افتادن (فتادن )؛ وجد و شوق پدید آمدن :
شورشی اندر میان دل فتاد
دل در آن شورش هوای یار کرد.
عطار.
|| جنون. دیوانگی. جنون عشق : حدیث مجنون و لیلی و شورش حال او بگفتند. (گلستان ).
چشمم از زاری چو فرهاد است و شیرین لعل تو
عقلم از شورش چو مجنون است و لیلی روی تو.
سعدی.
یکی صورتی دید صاحب جمال
بگردیدش از شورش عشق حال.
سعدی.
|| اضطراب. نگرانی. قلق.
- شورش دل ؛ اضطراب و نگرانی و قلق :
ورت ارادت باشد به شورش دل خلق
بشور زلف که در هر خمی دلی داری.
سعدی.
|| درهم آمیختن. (برهان ) (آنندراج ). درهم آمیختگی. (فرهنگ فارسی معین ). اختلاط و آمیزش. (ناظم الاطباء). || برهم زدن. || برهم خوردن. (برهان ) (آنندراج ). || نفرت و کراهت. || استفراغ و حالت قی. (ناظم الاطباء). || افتراق و جدائیها. (قاموس کتاب مقدس ).

شورش. [ رِ ] (اِ) غذای شور و نمکین. (ناظم الاطباء). ملاحت و نمکینی. (آنندراج ). || نمکدان. (ناظم الاطباء).

معنی شورش به فارسی

شورش
شوریدن
عمل شوریدن . ۱ - آشفتگی پریشانی . ۲ - هیجان . ۳ - درهم آمیختگی . ۴ - عصیان آشوب انقلاب . ۵ - شور و غوغا کردن .
ملاحت و نمکین یا نمکدان
[rebellion] [علوم سیاسی و روابط بین الملل] نافرمانی شهروندان یا اتباع یک کشور در برابر حکومت با توسل به شیوه های خشونت آمیز
[ گویش مازنی ] /shooresh/ رودخانه ی سنگ ریزه ای که در جلگه باشد - شورش – طغیان & آبی که فشار و حرکت آن به یک سمت خاص است
انقلابی آشوب خواه
عمل شورش طلب
نا فرمانی کردن اظهار کراهت داشتن
[flashlight-riot control agent baton] [علوم نظامی] نوعی چرا غ قوۀ ضدضربه از جنس پلی اتیلن که، علاوه بر منبع نور، از آن می توان برای پرتاب گلولۀ گاز اشک آور و گلولۀ لاستیکی استفاده کرد

معنی شورش در فرهنگ معین

شورش
(رِ) (اِمص .) ۱ - آشوب و غوغا کردن . ۲ - هیجان . ۳ - آشفتگی .
(رَ. دَ. وَ دَ) (مص ل .) (عا.)کار را به افراط کشیدن ، از حد اعتدال خارج شدن .

معنی شورش در فرهنگ فارسی عمید

شورش
۱. انقلاب.
۲. فتنه و غوغا.
۳. [قدیمی] آشفتگی.
۴. [قدیمی] هیجان.

شورش در دانشنامه ویکی پدیا

شورش
شورش به معنای به هیجان آمدن، آشفتن و پریشان کردن است و در اصطلاح اقدام همراه با خشونت دسته ای از افراد که در مقابله با نظام حاکم بر هر مجموعه ای اتفاق می افتد و همواره بی نظمی و ناامنی با خود به همراه دارد.
عمل مقابل شورش، سرکوب است. گاه به عبارت هایی نظیر اغتشاش، عصیان و یا انقلاب نیز اطلاق می گردد.
شورش (به انگلیسی: Rebelution) چهارمین آلبوم استودیویی رپر اهل میامی ، پیت بول است ، که در تاریخ ۲۸ اوت ۲۰۰۹ پخش شد.
شورش ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
شورش (آلبوم)
شورش (فیلم ۱۳۵۲)
شورش (فیلم ۱۹۳۶)
شورش (فیلم ۲۰۰۹)
شورش (فیلم ۲۰۱۱)
شورش (فیلم ۲۰۱۲)
شورش (به انگلیسی: Rebellion) یک ترانه از گروه راک آمریکایی لینکین پارک با همراهی دارون ملکیان است.
شورش فیلمی از رضا میرلوحی و با حضور بازیگرانی چون ناصر ملک مطیعی و همایون (بازیگر) و مرتضی عقیلی در سال ۱۳۵۲ در سینماهای کشور به نمایش درآمد.
«شورش» (انگلیسی: Rebellion (1936 film)) یک فیلم در سبک وسترن است که در سال ۱۹۳۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به تام کین و ریتا هیورث اشاره کرد.
«شورش» (انگلیسی: Rebellion (2009 film)) یک فیلم در سبک اکشن است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
«شورش» (فرانسوی: L'Ordre et la Morale) یک فیلم در سبک درام به کارگردانی متیو کاسوویتس است که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به متیو کاسوویتس، سیلوی تستود، و فیلیپ تورتون اشاره کرد.
«شورش» (انگلیسی: Uprising (2012 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد.
کومله
اتحادیه میهنی کردستان
ارتش جمهوری اسلامی ایران
ابوالحسن بنی صدر
محسن رضایی
علی صیاد شیرازی
صادق خلخالی
حسین همدانی
بهمن باقری
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
احمد مفتی زاده
فؤاد مصطفی سلطانی  †
عبدالله مهتدی
صدیق کمانگر
جعفر شفیعی
جلال طالبانی
نوشیروان مصطفی
حزب جمهوری اسلامی (شبه نظامی)
۱۲ افسر ایرانی به دلیل امتناع از مبارزه اعدام شدند
جمع: ۳٬۰۰۰–۱۰٬۰۰۰ کشته شده
شورش ۱۳۵۷ کردها در ایران در اواخر ماه اسفند سال ۱۳۵۷، حدود دو ماه پس از اتمام انقلاب ایران شروع شد، و بزرگترین قیام در سراسر کشور در ایران علیه رژیم جدید و یکی از شدیدترین شورش کردها در ایران مدرن است. در ابتدا، جنبش های کردی در تلاش همراهی با دولت جدید ایران، به دنبال تأکید هویت اسلامی خود و به دنبال زمینه های مشترک با شیعه بودند. حزب دمکرات کردستان ایران حتی به طور خلاصه خود را به عنوان سازمان غیر «جدایی طلب» معرفی کرد، و از کسانی که خواهان استقلال هستند انتقاد کرده، اما با این اوصاف خواستار استقلال سیاسی بود. با این حال به سرعت روابط میان کردها و دولت جدید اسلامی رو به وخامت گذاشته، و هر چند کردهای شیعه و برخی از رهبران قبیله ای به سمت دولت اسلامی شیعه جدید گرایش پیدا کرده بودند، چپ گرایان سنی کرد به پروژه ملی در محاصره خود در استان کردستان ادامه دادند.
در حالی که در ابتدا، شبه نظامیان کرد، در درجه اول از حزب دموکرات کردستان ایران، برخی از دستاوردهای ارضی در منطقه مهاباد را ساخته و نیروهای جمهوری اسلامی را از منطقه بیرون راندند، یک حمله در مقیاس بزرگ در بهار سال ۱۹۸۰ توسط سپاه پاسداران، این دوره از جنگ را معکوس کرد.
پس از شروع جنگ ایران و عراق، در ماه سپتامبر سال ۱۹۸۰، تلاش توسط دولت جمهوری اسلامی برای سرکوب قیام کرد حتی بیشتر شد، که تنها یکی از قیام های ۱۹۷۹ بود (شورش های عرب، بلوچ، و ترکمن در آن زمان مطیع شده بودند). در اواخر سال ۱۹۸۰، نیروهای منظم جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب، کردها را از سنگر خود بیرون راندند، اما گروهی از شبه نظامیان کرد اجرای حملات پراکنده در برابر شبه نظامیان جمهوری اسلامی را نگه داشتند. درگیری در منطقه در اواخر سال ۱۹۸۳ از بین رفت.
حدود ۱۰٬۰۰۰ نفر در این دوره از شورش کردها کشته شدند، با ۱٬۲۰۰ نفر از آنها که زندانی سیاسی کرد بودند، به طرز وحشیانه ای در آخرین مرحله از شورش، عمدتاً توسط دولت شیعه در ایران اعدام شدند. اختلاف کرد و جمهوری اسلامی در سال ۱۹۸۹، طی یک ترور رهبر حزب دمکرات کردستان دوباره خروشان شد.
شورش ۹ خرداد ۱۳۷۱ مشهد یکی از شورشهای اجتماعی و اقتصادی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران است.
این شورش در اثر اعتراض حاشیه نشینان «کوی طلاب» مشهد به تخریب خانه هایشان در شهر مشهد به وقوع پیوست، و به یک تظاهرات چند ده هزار نفری، با شعارهایی علیه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران و حمله به اماکن دولتی، تبدیل شد و سرتاسر شهر مشهد را فراگرفت.
در این شورش چندین پایگاه انتظامی، مراکز اقتصادی (بانک ها و مراکز تجاری)، سیاسی، فرهنگی مورد آتش سوزی و تخریب قرار گرفت و خسارتهای مالی و جانی زیادی بوجود آمد و تعداد زیادی از افراد جامعه و خانواده آنان متحمل صدمات جبران ناپذیری شده اند. اعم از افرادی که به عنوان مجرم و متهم دستگیر شدند، افرادیکه صدمات جانی و مالی زیادی به آنان وارد شد پرسنل امنیتی و انتظامی که بعلت کوتاهی و قصور و عدم توانایی برخورد با مجرمین گرفتار دادگاه و زندان شدند در این شورش متحمل خسارات شدند.
شورش ۱۶۸۲ مسکو یا شورش ۱۶۸۲ استرلتزی (به روسی:Стрелецкий бунт) شورشی بر ضد حکومت تزاری پترکبیر بود که به پشتیبانی سوفیا آلکسیونا (خواهر تزار روسیه) رخ داد. البته توطئه های دو تن از همسران تزار آلکسیس برای به دست گرفتن قدرت در مسکو نیز در پشت پرده موجب این شورش شد.
با مرگ تزار فیودور سوم در ۲۷ آوریل ۱۶۸۲، دو تن از ملکه های روسیه (همسران تزار الکسیس پدر فیودور سوم) بر آن شدند که فرزندان خود را به حکومت برسانند. نخست تزارینا ناتالیا ناریشکینا، توطئه کرد تا پسر ده ساله اش، پتر، را به عنوان تزار منصوب کند. در مقابل، تزارینا ماریا میلوسلاوسکایا ادعا کرد که پسرش ایوان توسط ناتالیا ناریشکینا در کاخ کرملین خفه شده است.
میلوسلاوسکایا نقشه ای برای توطئه و شلوغی در خیابان های پایتخت کشید. او از نارضایتی دسته جات نظامی از فرماندهانشان، سوء استفاده کرد و آنان را تحریک کرد ؛ در نتیجه، نظامیان در ۱۱ مه ۱۶۸۲ به کرملین حمله کرده و بویارها (اشراف روسی) و فرماندهان معروف ارتش را کشتند.
شورش ۱۹۷۷ نان در مصر (انگلیسی: 1977 Egyptian bread riots) از جمله شورش هایی است که به دلیل قحطی و یا کمبود نان شکل گرفت. علت های دیگر مانند افزایش قیمت نان، کاهش برداشت محصول گندم و جو یا ذخیره سازیهای بی رویه مواد غذایی توسط سرمایه داران نیز در شکل گیری این شورش ها تأثیر داشته است.
این شورش در روزهای ۱۸ تا ۱۹ ژانویه ۱۹۷۷ بسیاری از شهرهای عمده مصر را تحت تأثیر قرار داد. این شورش ها به دلیل قطع یارانه های غذایی و برای اعتراض به بانک جهانی و صندوق بین المللی پول صدها هزار نفر از قشرهای کم درآمد به قیامی خود به خودی تبدیل شد. در این شورش ۷۹ نفر کشته و بیش از ۵۵۰ نفر مجروح شدند. این شورش با ورود نیروهای ارتش به صحنه و ارائه مجدد یارانه ها توسط دولت پایان یافت.
ائتلاف شمال
 ایران
تکاوران ارتش
شورش ۲۰۰۱ هرات (به انگلیسی: 2001 uprising in Herat) یک شورش از قبل برنامه ریزی شده در شهر هرات و بخشی از جنگ افغانستان بود. شهر در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۰۱ توسط نیروهای ائتلاف شمال و به کمک نیروهای ویژه ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و ایران از طالبان بازپس گرفته شد.
نیروی دلتا
سیا
نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
شورش چازو (۲۰۱۱) (چینی ساده: 潮州6·6事件) در سال 2011 و در شب جشنواره قایق اژدها اتفاق افتاد و در شهر های گوانگ دونگ و چنزو و گوزیانگ (古巷镇) و چوزو گسترش یافت.
پس از آنکه در ۲۵ اوت ۲۰۱۷ دادگاه ویژه پنج کولا گورو گورمت رام رحیم سینگ را به تجاوز محکوم کرد شورش شدیدی در شمال هند شکل گرفت. این شورش از پنج کولا شروع شد و به سایر ایالت های هند از جمله هاریانا، پنجاب (هند) و پایتخت دهلی نو کشیده شد. در این شورش ها دست کم ۳۰ نفر کشته و ۵۰۰ نفر زخمی شدند.
شورش ۹ خرداد ۱۳۷۱ مشهد یکی از شورشهای اجتماعی و اقتصادی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران است.
این شورش در اثر اعتراض حاشیه نشینان «کوی طلاب» مشهد به تخریب خانه هایشان در شهر مشهد به وقوع پیوست، و به یک تظاهرات چند ده هزار نفری، با شعارهائی علیه مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران و حمله به اماکن دولتی، تبدیل شد و سرتاسر شهر مشهد را فراگرفت.
در این شورش چندین پایگاه انتظامی، مراکز اقتصادی (بانک ها و مراکز تجاری)، سیاسی، فرهنگی مورد آتش سوزی و تخریب قرار گرفت و خسارتهای مالی و جانی زیادی بوجود آمد و تعداد زیادی از افراد جامعه و خانواده آنان متحمل صدمات جبران ناپذیری شده اند. اعم از افرادی که بعنوان مجرم و متهم دستگیر شدند، افرادیکه صدمات جانی و مالی زیادی به آنان وارد شد پرسنل امنیتی و انتظامی که بعلت کوتاهی و قصور و عدم توانایی برخورد با مجرمین گرفتار دادگاه و زندان شدند در این شورش متحمل خسارات شدند.
شورش آن لوشان آشوب و اغتشاش اجتماعی بود که در دوره سلسله تانگ در چین از ۱۶ دسامبر ۷۵۵ تا ۱۷ فوریه ۷۶۳ میلادی به طول انجامید. این شورش زمانی آغاز شد که ژنرال آن لوشان در شمال چین خود را امپراتور نامید و سلسله یان را تاسیس نمود. این واقعه به عنوان شورش آن-شی یا اغتشاشات آن-شی نیز شناخته می شود. این شورش پس از مرگ آن لوشان نیز در زمان پسرش، آن چینگ شو، و جانشین آن چینگ شو - شی سیمینگ - ادامه یافت.
این شورش اگرچه در نهایت سرکوب شد، اما محدوده آن بسیار وسیع بود. شورش آن لوشان تمامی چین شمالی به انضمام بخشی از مغولستان امروزی و ترکستان را دربر گرفت. شورش آن لوشان تلفات زیادی دربر داشت (طبق آمار:۳۶ میلیون کشته) و در نهایت به تضعیف سلسله تانگ و سقوطش در آینده شد.
پلیس ضدّ شورش به بخشی از نیروهای پلیس، نظامی یا دیگر نیروهای امنیتی گویند که مسئولیت آنها کنترل، پراکنده کردن یا دستگیری شهروندان غیرنظامی است که مبادرت به تظاهرات و یا برگزاری تجمعات اعتراضی کرده اند. نیروهای پلیس ضد شورش معمولاً از اسلحه های غیرکشنده مانند باتوم و شلاق به منظور پراکنده ساختن جمعیت یا بازداشت معترضان استفاده می کنند. از دههٔ ۱۹۸۰ میلادی استفاده از سلاح های دیگری مانند افشانه فلفل، گاز اشک آور، شوک دهنده الکتریکی و گلوله های پلاستیکی در میان این نیروها رواج یافته است.
در مواقع بحرانی، این نیرو می تواند جهت مقابله با آشوبگران از ماشینهای آبپاش، ماشینهای زره پوش، و سگهای پلیس استفاده نماید. نیروهای ضد شورش معمولاً به ابزارهای محافظتی مانند کلاه محافظ سَر، محافظ صورت، لباس مخصوص (جلیقه، محافظ گردن، زانوبند و ...)، ماسک گاز و سپرهای مخصوص از جنس پلکسی گلس مجهز هستند.
پیشتازان فضا: شورش (به انگلیسی: Star Trek: Insurrection) فیلمی ۱۰۳ دقیقه ای به کارگردانی جاناتان فریکز با بازی پاتریک استوارت، محصول کشور ایالات متحده آمریکا است.
روزنامهٔ شورش در سال ۱۳۲۹ خورشیدی منتشر شد و مؤسس آن امیرمختار کریم پور شیرازی بود. وجه تسمیهٔ این روزنامه با هدف و افکار کریم پور شیرازی همخوانی داشت، همچنان که کریم پور در اولین شمارهٔ آن نوشته بود: «من ملت ایران را به شورش دعوت می کنم.»
در گوشه سمت راست روزنامه شورش کلام زیر به نقل از امام دوم شیعیان نوشته می شد:
«پیکار کنید، بگذارید جای لکه ذلت، دامن کفن شما آغشته به خون پاک شما باشد. پیکار کنید که مرگ شرافتمندانه هزار بار از زندگی ننگین ستوده تر است.»
فیلم مستند هر روز شورش ساخته آرش و آرمان ریاحی، پیوند دهنده کارزارهای مدنی بدون خشونت جهان است. ساخت این مستند حدود ۴ سال طول کشیده است. به گفته آرش ریاحی در آغاز تنها قرار بود که به جنبش اعتراضی مردم ایران در سال ۱۳۸۸ پرداخته شود اما با زیاد شدن اعتراضات مدنی در برخی از کشورهای دیگر، ایده ساخت این فیلم پدید آمد. این مستند در شصت و چهارمین جشنواره فیلم برلین نمایش داده شد و پس از آن نیز در سینماهای آلمان و اتریش اکران شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شورش در جدول کلمات

شورش
بلوا
شورش نظامی بر علیه دولت
کودتا
رهبر بردگی شورش روم
اسپارتاکوس

معنی شورش به انگلیسی

uproar (اسم)
غوغا ، داد و بیداد ، همهمه ، غریو ، بلوا ، شورش ، هنگامه
riot (اسم)
غوغا ، اشوب ، داد و بیداد ، یاغیگری ، فتنه ، بلوا ، طغیان ، شورش
revolution (اسم)
گردش ، اشوب ، دور ، دوران ، چرخش ، شورش ، انقلاب ، دوران کامل ، حرکت انقلابی ، دور موتور ، واگشت
mutation (اسم)
تغییر ، دگرگونی ، جهش ، تحول ، شورش ، تغییر ناگهانی ، انقلاب
sedition (اسم)
اشوب ، اغتشاش ، فتنه ، طغیان ، شورش
worry (اسم)
اضطراب ، نگرانی ، دلواپسی ، اندیشه ، بی قراری ، بی آرامی ، شورش ، اندیشناکی
rebellion (اسم)
عناد ، سرکشی ، تمرد ، طغیان ، شورش ، عصیان
insurgency (اسم)
یاغیگری ، تمرد ، طغیان ، شورش ، قیام
insurgence (اسم)
یاغیگری ، تمرد ، طغیان ، شورش ، قیام
insurrection (اسم)
فتنه ، طغیان ، شورش ، قیام ، بر خیزش
revolt (اسم)
بهم خوردگی ، طغیان ، شورش ، انقلاب
uprising (اسم)
خیز ، بلوا ، برخاستگی ، طغیان ، شورش ، قیام ، بر خیزش

معنی کلمه شورش به عربی

شورش
اضطرابات , انتفاضة , تغير , تمرد , صورة
استعصى
اضطرابات
صورة
اِحْتِواءُ التمرّدِ
اِحْتِواءُ التمرّدِ

شورش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی شورش

پروین ٠١:٠٨ - ١٣٩٦/٠٦/٢٥
شورش کلمه دو بخشی است که بخش اول ان‌شو به معنای شب و قسمت دو م ان رش به معنای سیاه شب سیاه
|

رضاآپادانا ٠٢:٣٠ - ١٣٩٧/٠٧/٢٧
اشوب گر . بلوا
|

مهردادمحمدیان ٠١:٣٥ - ١٣٩٧/٠٧/٢٨
اسمی درزبان کوردی ومعنی حماسه وپیکار
|

مهردادمحمدیان ٠١:٣٧ - ١٣٩٧/٠٧/٢٨
اسم پسرانه درزبان کوردی وبه معنای حواسه ونبرد
|

محمد رضا ٠٠:٤٠ - ١٣٩٧/١١/١٤
قیام،خیزش،برخاستن،بپاخاستن،ایستادن،آشوب،شر،فتنه،ازدحام،اغتشاش،انقلاب
|

پیشنهاد شما درباره معنی شورشنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شورش   • تعریف شورش   • انواع شورش   • شورش در جدول   • شورش چیست   • بازی شورش   • فیلم شورش   • شورش یعنی چه   • مفهوم شورش   • معرفی شورش   • شورش یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی شورش
کلمه : شورش
اشتباه تایپی : a,va
آوا : SureS
نقش : اسم
عکس شورش : در گوگل


آیا معنی شورش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )