انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1067 100 1

شکلات

/SokolAt/

معنی شکلات در لغت نامه دهخدا

شکلات. [ ش ُ ک ُ ] (فرانسوی ،اِ) نوعی شیرینی که با شیر و شکر و کاکائو ساخته شود. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی شکلات به فارسی

شکلات
نوعی شیرینی باشیروشکروکاکائودرست میکنند
( اسم ) نوعی شیرینی که با شیر و شکر و کاکائو ساخته می شود .
[cooking chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی شکلات شیرینی پزی که در آن به جای کرۀ کاکائو، روغن گیاهی به کار می رود
[enrobed] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی فراوردۀ غذایی که با شکلات پوشش دار شده است
[enrobing] [علوم و فنّاوری غذا] پوشش دادن فراورده های غذایی با شکلات
[bitter chocolate, unsweetened chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] ← شکلات شیرینی پزی
[bittersweet chocolate, plain chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] شکلاتی که میزان شکر در آن کمتر از یک سوم کاکائوی آن است و مقدار زیادی کرۀ کاکائو دارد متـ . شکلات تیره dark chocolate, black chocolate
[dark chocolate,black chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] ← شکلات تلخ شیرین
[hot chocolate, hot cocoa, just cocoa] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی نوشیدنی حاوی مقدار نسبتاً زیادی شکلات و آب داغ یا شیر که حتماً باید گرم مصرف شود متـ . شکلات نوشیدنی drinking chocolate
[white chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] فراورده ای با طعم شکلات که با کرۀ کاکائوی سفیدشده (bleached) و شکر سفید تهیه می شود
[milk chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی فراوردۀ غذایی که با آمیختن شیرخشک با شکر و شکلات و کرۀ کاکائو تهیه می شود
[baking chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] شکلات حاوی پنج تا بیست درصد شکر که در شیرینی پزی کاربرد دارد متـ . شکلات تلخ bitter chocolate, unsweetened chocolate
[drinking chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] ← شکلات داغ
[semisweet chocolate] [علوم و فنّاوری غذا] شکلاتی که میزان شکر در آن نصف میزان کاکائوی آن است
[chocolate chips] [علوم و فنّاوری غذا] تکه های کوچک شکلات که یکی از اجزای تشکیل دهندۀ محصولات قنادی شکلاتی است
[caraque] [علوم و فنّاوری غذا] شکلاتی پرک مانند که با ریختن لایۀ نازکی از شکلات بر سطح سینی یا مرمر و تراشیدن آن با کاردک پس از سرد شدن تهیه می شود
[chocolate powder] [علوم و فنّاوری غذا] پودر دانه درشتی که از کلوخه شدن پودر کاکائو به دست می آید و در تهیۀ نوشابه های شکلاتی کاربرد دارد
[chocolate mass] [علوم و فنّاوری غذا] ← مایع شکلات
[streusel , chocolate vermicelli, chocolate strands] [علوم و فنّاوری غذا] یکی از فراورده های شکلاتی که با عبور دادن خمیر شکلات از صفحات مشبک به دست می آید
[chocolate crumb] [علوم و فنّاوری غذا] محصولی که در میانۀ فرایند تولید شکلات شیری به دست می آید، متشکل از شیرخشک و شکر و تودۀ کاکائو
[chocolate bloom] [علوم و فنّاوری غذا] لکه های سفید که بر روی شکلات به وجود می آید و موجب کدری آن می شود

معنی شکلات در فرهنگ معین

شکلات
(شُ کُ) [ فر. ] (اِ.) خمیر نسبتاً سفت شدة شکر و کاکائو و وانیل .

معنی شکلات در فرهنگ فارسی عمید

شکلات
نوعی شیرینی که با شیر، شکر، کاکائو، و افزودنی های دیگر درست می کنند.

شکلات در دانشنامه ویکی پدیا

شکلات
شکلات به خوراکی های ساخته شده از کاکائو گفته می شود. این ماده غذایی پر طرفدار و انرژی زا، به طور معمول از ترکیب شیر، شکر، کره کاکائو و پودر کاکائو با نسبت های متفاوت ساخته می شود. شکلات جذاب ترین خوراکی جهان است.
شکلات تلخ برای سلامتی مفید داست. خوردن روزانه کمی شکلات تلخ در سالم نگه داشتن قلب و کاهش کلسترول بدن کمک می کند.
شکلات تلخ نیز منبع خوبی از انرژی است و به دلیل آن گسترش می یابد به آرامی به خون و اندازه انسولین را افزایش نمی دهد. (در واقع، شاخص قند خون شکلات تلخ در تنها ۲۲ تخمین زده شده است) بنابراین شکلات انرژی پایدار را فراهم می کند که برای کنش های استقامتی و نیز دوره های آموزشی با وزنه، خوب است.
پیدایش لکه های سفید یا چربی «شکوفه شکلات» به دلیل جدایی بخشی از چربی موجود در شکلات است و خوردن آن اشکالی ندارد.
سعی شود تا جای ممکن از شکلات شیری استفاده نشود. چون شکلات شیری خواص مفیدی برای بدن انسان ندارد و باعث افزایش وزن، قند خون، و مانند آن ها می شود.
کاکائو بومی آمریکای جنوبی، و آمریکای مرکزیاست و حداقل به مدت پنج هزار سال در این منطقه کشت می شده است. باقی مانده های شیمیایی که در سفال های باستانی پیدا شده نشان می دهد که مردم بومی مناطقی که امروز در محدوده اکوادور زندگی می کردند، از کاکائو به عنوان خوراک، دارو و نوشیدنی استفاده می کردند. یافته های باستان شناسی نشان دهنده کشت و استفاده خوراکی از این ماده در هندوراس نزدیک به ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. شکلات در آمریکای مرکزی، نوعی کالای لوکس انگاشته می شد و از دانه های کاکائو هم به عنوان پول استفاده می کردند. درگذشته شکلات بیشتر در نوشیدنی های شکلاتی کاربرد داشته است.
کریستف کلمب و پسر او فردیناند کلمب نخستین اروپایی هایی بودند که در چهارمین نورد خود در ۱۵ اوت ۱۵۰۲ (میلادی) با کاکائو آشنا شدند. آن ها قایقی را پیدا کردند که دانه کاکائو جزئی از بار آن بود. کنکیستادور ارنان کورتس احتمالاً نخستین اروپایی بود که با شکلات آشنا شد. او در خاطرات خود می نویسد که خوردن چهل جام شکلات، بخشی از شام موکتزومای دوم بود. نوشته های خوزه د آکوستا مبلغ مذهبی انجمن عیسی در پرو و مکزیک در سده ۱۶ (میلادی) نقش به سزایی در گسترش استفاده اروپاییان از شکلات داشتند. فاتحان اسپانیایی، کاکائو را برای نشان دادن به پادشاه و ملکه امپراتوری اسپانیا از آمریکا به اروپا بردند و خیلی زود بخشی از خوراک مردم اروپا شد. آن زمان از شکلات تنها در انواع نوشیدنی ها استفاده می شد که البته مقداری شکر به نوشیدنی اضافه می کردند تا تلخی آن گرفته شود. تا سده ۱۷ (میلادی) شکلات در اروپا، ماده غذایی گران قیمتی بود که تنها ثروتمندان از آن استفاده می کردند. در سده ۱۶ (میلادی)
والتر چارج من نخستین کسی بود که در ۱۷۲۹ (میلادی) امتیاز ساخت شکلات را دریافت کرد. در سال ۱۸۲۸ (میلادی) هلندی ها روشی اختراع کردند که طی آن، چربی دانه های کاکائو را می گرفتند و از آن، کره کاکائو تهیه می کردند. از باقی مانده دانه کاکائو هم پودر کاکائو تهیه نمودند. همچنین با روش دیگری، شکلات را قلیایی نموده و به این ترتیب، مزه تلخ آن را از بین می بردند. از آن زمان بود که شکلات ها به شکل امروزی ساخته شد. گفته شده که جوزف فرای، نخستین کسی بود که در ۱۸۴۷ (میلادی) شکلات های امروزی را عرضه نمود که به راحتی قابل خوردن باشند. در ۱۸۴۹ (میلادی) جان کدبری نخستین آبنبات شکلاتی ساخت. در ۱۸۷۴ (میلادی) نخستین شکلات شیری اختراع شد.
عکس شکلات
شکلات می تواند به هریک از موارد زیر اشاره کند
شکلات یک خوراکی مشتق از کاکائو است.
شکلاتی نام نوعی رنگ
شکلات فیلمی به کارگردانی افشین شرکت و تهیه کنندگی عبدالله اسفندیاری و نویسندگی فرید مصطفوی و افشین شرکت محصول سال ۱۳۸۲ است.
فیلم شکلات در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر و هشتمین دوره جشن خانه سینما شرکت کرده است.
شکلات (انگلیسی: Chocolat) فیلمی فرانسوی به کارگردانی کلر دنی است که در سال ۱۹۸۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به فرانسوا کلوزه اشاره کرد.
فرانسوا کلوزه
ایزاک دو بانکوله
جولیا بوسکی
دیدیه فلامان
ژاک دنی
ژان-کنتن شاتلن
کنت کرانام
میری پریه
این فیلم در جشنواره فیلم کن ۱۹۸۸ به نمایش درآمد.
فیلم دربارهٔ زنی به نام «فرانس» است که به کشور کامرون سفر کرده است.
شکلات (به انگلیسی: Chocolat) فیلمی به کارگردانی لاسه هالستروم از شرکت میرامکس محصول سال ۲۰۰۰ است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام از جوآن هریس ساخته شده است.
ژولیت بینوش
آلفرد مولینا
جانی دپ
جودی دنچ
کری-ان ماس
شکلات داستان خیالی یک مادر (با بازی ژولیت بینوش) را نقل می کند که به همراه دختر شش ساله اش به یک شهر فرضی در فرانسه مهاجرت می کند. در این شهر کوچک که اهالی آن کم و بیش متعصب دینی می باشند و کشیشی سخت گیر در آن زندگی می کند پس از آنکه متوجه می شوند این مادر به دین آنها اعتقادی ندارد و به کلیسا نمی رود سعی در دشمنی می کند و از طرفی مادر همراه با دخترش به به تولید شکلات مشغول می شود و شکلات های او زندگی مردم این شهر کوچک را به سرعت دستخوش تغییراتی جالب و خنده دار می کند.
این فیلم موفق به کسب چند جایزه از جمله موارد زیر شده است:
هم چنین این فیلم در جوایز اسکار سال ۲۰۰۱ در چهار زمینهٔ بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین تصویربرداری و بهترین فیلم نامه نامزد شد که در هیچ کدام موفق به کسب جایزه نشد.
«شکلات» (انگلیسی: Chocolate (2001 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد.
«شکلات» (انگلیسی: Chocolate (2005 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به عمران هاشمی، آنیل کاپور، و سونیل شتی اشاره کرد.
«شکلات» (انگلیسی: Chocolate (2007 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد.
۲۳ ژوئیه ۲۰۰۷ (۲۰۰۷-07-۲۳)
«شکلات» (تایلندی: ช็อคโกแลต; rtgs: Cho̜kkōlæt) فیلمی در ژانر اکشن، هنرهای رزمی، و رزمی است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به هیروشی آبه اشاره کرد.نام دیگر فیلم دختر جنگجو (warrior within) می باشد .
۶ فوریه ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-02-۰۶)
شکلات (انگلیسی: Chocolat) فیلمی در ژانر زندگینامه ای و درام به کارگردانی رشدی زیم است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.
۳ فوریه ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-02-۰۳)
"شکلات آجیلی"اپیزود ۱۱ در فصل سوم و ۵۱ قسمت از مجموعه تلویزیونی متحرک آمریکایی باب اسفنجی شلوارمکعبی است. این اپیزود در سال ۲۰۰۱ تولید شد و در ۱ ژوئن ۲۰۰۲ در نیکلودئون در ایالات متحده پخش شد.
Nick Jennings (art)
Andrew Overtoom (animation)
Paul Tibbitt (storyboard)
Kaz (storyboard)
Alan Smart (supervising)
باب اسفنجی به طور تصادفی مجله زندگی مجلل اختاپوس را از طریق صندوق پستی دریافت می کند، مجله به او و پاتریک الهام بخش بوده که به کارآفرین تبدیل شوند. با پیشنهاد پاتریک آنها شکلات فروش دوره گرد می شوند. بعد از چند ساعت آها هیچ شکلاتی نمی فروشند و بنابراین طرز کارشان را تغییر می دهند و شکلات هارا می فروشند اما فریب مردی که الکی خود را باندپیچی کرده بود را می خورند و از او شکلات می خرند. بعد از چند دقیقه اولین کسی که در خانه اش را زده بودند و تا خواستند به او شکلات بفروشند دیوانه شد پیدایش شد و تمام شکلات هایشان را خرید! شب آن روز با اولین کسانی که به آنها شکلات فروخته بودند قرار ملاقات در رستوران می گذارند
روز جهانی شکلات یا در برخی بیان ها روز بین المللی شکلات رویداد سالانه ای که از سال ۲۰۰۹ (میلادی) در ۷ ژوئیه برگزار می شود. گفته می شود که این روز، یادآور نخستین روزی است که در سال ۱۵۵۰ (میلادی) شکلات به اروپا وارد شد.
روز ملی شکلات
روزهای دیگری نیز برای بزرگداشت شکلات وجود دارند. مانند ۲۸ اکتبر که در ایالات متحده آمریکا «روز ملی شکلات» نامیده می شود. به گونه گیج کننده ای اتحادیه ملی شیرینی پزان آمریکا ۱۳ سپتامبر را به عنوان «روز بین المللی شکلات» می شناسد.
در دیگر جاهای جهان نیز روزهای دیگری به عنوان روز شکلات وجود دارند. در کشور غنا که دومین تولیدکننده کاکائو در جهان است چندین روز ویژه برای گونه های شکلات وجود دارد. در این کشور، روز شکلات در ۱۴ فوریه، روز شکلات تلخ و شیرین در ۱۰ ژانویه، روز شکلات شیری در ۲۸ ژوئیه، روز شکلات سفید در ۲۲ سپتامبر، و روز همه چیز با شکلات در ۱۶ دسامبر جشن گرفته می شود.
در سراسر جهان، روزهای بسیار به عنوان روز شکلات نامیده می شوند که گاهی با یکدیگر تداخل پیدا می کنند. پذیرفته شده ترین آنها ۷ ژوئیه است.
روز جهانی شکلات
شکلات
کاکائو
اتحادیه ملی شیرینی پزان آمریکا چهار روز را به عنوان روز شکلات می شناسد: روز شکلات در ۷ ژوئیه، روزهای ملی شکلات در ۲۸ اکتبر و ۲۸ دسامبر، و روز بین المللی شکلات در ۱۳ سپتامبر. همچنین روزهای دیگری چون روز ملی شکلات شیری، روز ملی شکلات سفید، و روز ملی کاکائو نیز وجود دارند.
شِمْش شکلات (انگلیسی: Chocolate bar) فراورده های قندی مکعب مستطیلی که ممکن است حاوی ترکیبات افزوده یا پرکننده هایی مانند دانه های آجیل یا تافی یا بیسکویت یا میوهٔ خشک باشد.
مثل آب برای شکلات داستان زندگی زنان نسلهای گذشتهٔ مکزیک است که به سبک رئالیسم جادویی و با زبان خانگی و فُرم زنانه (نوشتار زنانه) نگارش شده است. این رمان، عشقی زیبا را در کنار مبارزهٔ یک زن با سنتهای جامعه خود نشان می دهد.
IMDB دربارهٔ فیلم
Sparknotes دربارهٔ کتاب
گفتاوردهایی از کتاب
هر فصل از این کتاب با دستور آشپزی یا داروسازی جالبی شروع شده و به موضوع آن فصل مرتبط می شود.
این کتاب در سال ۱۹۸۹ نوشته شده و در سال ۱۹۹۲ نیز فیلمی بر اساس آن در مکزیک توسط Alfonso Arau ساخته شده است. کتاب به ۳۰ زبان ترجمه شده و بیش از سه میلیون نسخه از آن چاپ شده است.
نام کتاب معنایی دوگانه دارد: نخست اشاره به دستور تهیه شکلات داغ (هات چاکلت) دارد که در مکزیک با آب و کاکائو تهیه می شود (نه با شیر). دوم، اصطلاحی در زبان اسپانیایی است استعاره از احساسات تند و برانگیختگی جنسی.
نان و شکلات (ایتالیایی: Pane e cioccolata) فیلمی در ژانر کمدی-درام و کمدی به کارگردانی فرانکو بروزاتی است که در سال ۱۹۷۴ منتشر شد.
یک مهاجر ایتالیایی که تلاش می کند یکی از اعضای جامع سوئیس شود، به عنوان پیشخدمت مشغول بکار می شود. پس از مدتی او با شخصیتی مرموز و ثروتمند آشنا شده و تلاش می کند هویت ایتالیایی خود را مخفی کند و...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شکلات در دانشنامه آزاد پارسی

شُکلات
شُکلات
نوعی شیرینی که از کاکائو و شکر به دست می آید و در تهیۀ انواع شیرینی جات در سراسر دنیا به کار می رود. به عبارتی دیگر، شکلات به هر فرآورده ای اطلاق می شود که از دانۀ کاکائو و یا از چربی آن حاصل شود. در قدیم، شکلات را با الهۀ حاصل خیزی مرتبط می دانستند. در امریکای مرکزی، شکلات نوعی کالای لوکس بود و از دانه های کاکائو نیز به عنوان پول استفاده می شد. نخستین بار کریستف کلمب کاکائو را از امریکا به اروپا برد، و خیلی زود این ماده جزو مواد غذایی اروپاییان شد. در آن زمان از شکلات فقط در انواع نوشیدنی ها استفاده می شد. تا قرن ۱۷، شکلات در اروپا مادۀ غذایی گران قیمتی بود که فقط اشراف سلطنتی از آن استفاده می کردند. در قرن ۱۹، اروپاییان روشی اختراع کردند که طی آن شکلات را قلیایی کردند و مزۀ تلخ آن را از بین بردند، و شکلات ها به شکل امروزی آن تهیه شد. گویا جوزف فرای نخستین کسی بوده که در ۱۸۴۷ شکلات های امروزی را عرضه کرده است تا به راحتی قابل خوردن باشد. در ۱۸۶۸ دانیل پیتر، شمع ساز سوئیسی، اولین شکلات شیری را با استفاده از شیرخشک تهیه کرد. این مادۀ غذایی مشهور انواع و اشکال بسیار متنوعی دارد و معمولاً با تغییر در میزان موادتشکیل دهندۀ آن، تغییر می کند. اضافه کردن مواد مختلف به شکلات، کاملاً به سلیقه و ذائقۀ مصرف کنندگان بستگی دارد. معمولاً اسانس نعناع، پرتغال، موز، توت فرنگی را برای طعم دادن به شکلات اضافه می کنند. در شکلات های تخته ای از مغز گردو، فندق، بادام زمینی و جز آن استفاده می شود، و گاهی عسل کارامل، مربا و کشمش نیز در تهیۀ شکلات به کار می رود. بهترین شکلات ها از گران ترین کاکائو، یعنی دانه های درخت کریئلو به دست می آید؛ البته فقط ۱۰ درصد از شکلات ها را با استفاده از آن تهیه می کنند. شکلات حاوی کافئین و تریپتوفان، و محرک اعصاب است. مصرف شکلات برای حیواناتی چون اسب و سگ مضر است و همچون سم در برابر آن ها عمل می کند. یکی از دلایل لذیذبودن شکلات آن است که دمای ذوب آن با درجۀ حرارت بدن انسان یکی است و همین مسئله باعث می شود که شکلات در دهان آب شود. همچنین، با مصرف شکلات هورمونی در خون ترشح می شود که آرامش و حالت خواب آلودگی را در پی دارد. امروزه به سبب استقبال و مصرف روزافزون مردم سراسر جهان از این مادۀ غذایی، صنعت شکلات سازی از صنایع مهم و درآمدزا برای کشورهای تولیدکنندۀ شکلات به شمار می رود.

شکلات

معنی اصطلاحات عامیانه و امروزی -> شکلات
کسی که فقط تهدید می کند ولی جرات دعوا ندارد

شکلات در جدول کلمات

بازیگر مرد فیلم چارلی و کارخانه شکلات سازی
دپ

معنی شکلات به انگلیسی

chocolate (اسم)
کاکائو ، شکلات ، شوکولات

شکلات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مسعود ١٣:١٦ - ١٣٩٦/٠٩/٢٢
چاکلت
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تهیه شکلات   • شکلات فیلم   • شکلات خانگی   • بهترین مارک شکلات تلخ ایرانی   • شکلات خارجی   • شکلات ایرانی   • خرید شکلات   • تاریخچه شکلات   • معنی شکلات   • مفهوم شکلات   • تعریف شکلات   • معرفی شکلات   • شکلات چیست   • شکلات یعنی چی   • شکلات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شکلات
کلمه : شکلات
اشتباه تایپی : a;ghj
آوا : SokolAt
نقش : اسم
عکس شکلات : در گوگل


آیا معنی شکلات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )