انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1060 100 1

شیخ خزعل

شیخ خزعل در دانشنامه اسلامی

شیخ خزعل
شیخ خزعل یا شیخ خزعل الکعبی ملقب به معزالسلطنه و سردار اقدس، دارای نشان شوالیه امپراتوری بریتانیا، شیخ و رئیس قبیله مُحَیْسِن بنی کعب (از ۱۳۱۵هـ ق. تا ۱۳۴۳ق/۱۳۰۳ش) و سال ها فرمانروای محمره (خرمشهر) بود. او پس از سال ها تاخت و تاز و حکمرانی در دوره قاجار و برقراری روابط مختلف با دولت بریتانیا، نهایتا توسط رضاخان پهلوی تبعید و کشته شد.
شیخ خزعل از قبیله اعراب بنی کعب خوزستان از تیره فرعی محسین و پسر سوم حاج شیخ جابرخان نصرت الملک حکمران محمّره بود که در ۱۲۸۰هـ ق. از مادری به نام نورا خانم دیده به جهان گشود. شیخ خزعل القاب نصرت الملک، معزالسلطنه، سردار قدس، سردار ارفع و رتبه امیرتومانی و همچنین از دولت انگلستان و حکومت هند نشان ها و فرمان های مهم نظامی داشت و به رتبه امیر نویانی هم نایل شده بود.پدرش شیخ جابرخان نصرت الملک بنیان گذار مشایخ بنی کعبه پسر حاج یوسف بود. شیخ جابر پس از شکست ایران از انگلیس در جنگ خرمشهر در ۱۲۷۳هـ ق./۱۸۵۸م. از هواخواهی دولت ایران دل برکند و با بریتانیا روابط دوستانه برقرار کرده رسما تحت الحمایه آن دولت شد و بدین ترتیب حاکمیت محلی خود را مستقیما در زیر چتر حمایت انگلستان قرار داد، اما با همه این اوصاف نزد حکومت مرکزی ایران نیز عزیز و محترم بود و ناصرالدین شاه قاجار در ۱۲۸۴هـ ق. طی فرمانی از او ابراز رضایت و خشنودی کرده و او را از میرپنجی به رتبه سرتیپ اول ارتقاء داد. نکته قابل ذکر آن است که دولت مرکزی به خوبی آگاه بود که حاجی جابرخان و اولادش ظاهرا مطیع دولت مرکزی هستند و مالیات می دهند و عنوان سرحدداری دارند.
به قدرت رسیدن شیخ خزعل
از شیخ جابرخان نصرت الملک چهار پسر باقی ماند به نام های: شیخ محمد، شیخ مزعل، شیخ سلیمان و شیخ خزعل؛ که پس از مرگ پدرشان در ۱۲۹۸م، از میان چهار برادر، شیخ محمد و شیخ مزعل بر سر جانشنی پدر اختلاف داشتند و با یکدیگر درافتادند. شیخ محمد که پسر بزرگ تر بود، در مقابل عشیره کاری از پیش نبرد و چون آنان مزعل را می خواستند شاه نیز لقب نصرت الملک را که از آن شیخ جابر بود، به مزعل داد. سرانجام شیخ مزعل به عنوان جانشین پدر انتخاب شد.شیخ مزعل پس از به قدرت رسیدن، با برادر کوچک ترش خزعل که نزد او می زیست، بدرفتاری می کرد. در نتیجه، این دو برادر به یکدیگر بدگمان بودند. شیخ مزعل هم همانند پدر روابط دوستانه ای با انگلستان برقرار کرد، در حالی که دم از طرفداری حکومت مرکزی ایران نیز می زد، اما دیری نپائید که روابط وی با دولت انگلستان به تیرگی گرایید. علت این امر رقابت با کمپانی لینچ در امر بازرگانی در رود کارون و مداخله نایب کنسول انگلیس و شکایت مزعل به دولت مرکزی بود، اما پس از مدتی شیخ خزعل با تحریکات انگلیس وارد صحنه رقابت با برادر شد. تا اینکه پس از ده سال روابط ظاهری با هم، در سال ۱۳۱۵هـ ق. توانست به همراه چند تن از غلامانش، شیخ مزعل خان معزالسلطنه را هنگامی که سوار کشتی خود می شد، با تیر تفنگ از پای درآورد.شیخ خزعل پس از قتل برادر خود شیخ مزعل، توانست قدرت را در دست بگیرد و در ۱۳۱۵هـ ق. حاکم محمره و اضافات آن گردد. او با اعمال خشونت و شدت عمل، مخالفت اعضای طایفه و حتی اغلب شیوخ عرب را خنثی ساخت.
شیخ خزعل و سردار اکرم
هنگامی که شیخ خزعل به حکومت رسید، عبدالله خان قراگوزلو پسر مصطفی خان اعتماد السلطنه، ملقب به سردار اکرم از سوی حکومت مرکزی به حکومت خوزستان منصوب شد. وی علیرغم اطلاع از اوضاع منطقه عملا با مسائل شیخ خزعل از قبیل نحوه انتخاب اجاره داران مالیات نواحی فلاحیه و جراحی روبرو گردید. حسین قلی خان نظام السلطنه، نواحی جراحی و فلاحیه را از حکومت مرکزی خریداری و زمین هایشان را به کشتکاران عرب اجاره داده بود و شیخ خزعل انتخاب و تعیین اجاره داران را حق خود می دانست، اما سردار اکرم این امر را قبول نکرد. بدین ترتیب اختلاف بین آنها آغاز شد. سردار اکرم برای مبارزه با شیخ خزعل به قبایل «بختیاری» تکیه ورزید و شیخ خزعل به همکاری قبایل «لر» دل بست، اما قبایل بختیاری در موقع حساسی که باید پشت سردار اکرم را می گرفتند، از زیر بار مسئولیت شانه خالی کردند و شرط همکاری را واگذاری ناحیه جراحی اعلام کردند. این امر و حمایت نکردن دولت مرکزی از سردار اکرم سبب شکست او از شیخ خزعل شد و در نتیجه از سمت خود معزول شد.
تثبیت قدرت توسط شیخ خزعل
...

شیخ خزعل در دانشنامه ویکی پدیا

شیخ خزعل
شیخ خزعل یا شیخ خزعل الکعبی (زاده ۱۲۴۲ – درگذشته ۱۴ خرداد ۱۳۱۵) ملقب به معزالسلطنه و سردار اقدس، که به دلیل خدمات خود به بریتانیا نشان شوالیه امپراتوری بریتانیا را دریافت کرد، رئیس قبیله بنی کعب و سال ها فرماندار (خرمشهر) بود. محل زندگی عشیره بنی کعب، در اصل در منطقه ای میان تهامه و مدینه در شبه جزیره عربستان بود، که بعدها از عراق به منطقه هویزه، استان خوزستان کوچیدند.نبو
نام شیخ خزعل، در زمانی که بیشترین قدرت را به دست آورده بود حاکم خرمشهر بزرگ)ثبت گردیده است. حاکم اسمی خوزستان و اهواز در آن زمان حشمت الدوله شاهزاده قاجار بود، که در شوشتر و اهواز اقامت داشت. با وجود حضور این شاهزاده قاجار به عنوان حاکم خوزستان و نیز سرهنگ رضاقلی خان ارغون فرمانده سپاه قاجاری خوزستان، سلطه سردار اسعد بختیاری، برادران و عموزادگان وی، که از پشتیبانی طوایف بختیاری و سواران مسلح ایل بختیاری برخوردار بودند، آنقدر زیاد بود که بر اساس اسناد و مدارک، کلیه قراردادهایی که میان دولت قاجار و نفت ایران و انگلیس">شرکت نفت ایران و انگلیس منعقد می شد، به طور موازی، از طرف نمایندگان شرکت، با هیئتی از سران ایل بختیاری نیز به امضاء می رسید. حتی قرارداد احداث جاده اهواز به اصفهان را نیز سردار اسعد بختیاری و نه حشمت الدوله که در اهواز بود، امضا نموده است.
شیخ خزعل در سال ۱۲۸۰ به جای برادرش شیخ مزعل که به دست او از بین رفته بود، از طرف مظفرالدین شاه با درجهٔ امیرتومانی و لقب معزالسلطنه به حکمرانی (خرمشهر) و سرحد داری آنجا تعیین گردید. در نهایت، در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۱۵ شیخ خزعل که تحت مراقبت شدید شهربانی قرار داشت درگذشت.
شیخ خزعل در یکی از مکاتباتش با سردار بختیاری این سلطه و فرمانبرداری اش را از حاکم خوزستان و سردار بختیاری آشکار می نماید:
عکس شیخ خزعل
با بنای معین التجار یا خانه شیخ خزعل اشتباه نشود.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
باغ دربندیا خانه شیخ خزعل مربوط به دوره قاجار است و در تهران، میدان قدس، محل تقاطع خیابان دربند و خیابان شهید فناخسرو واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۴۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شیخ خزعل در دانشنامه آزاد پارسی

شیخ خَزعَل (خرمشهر ۱۲۴۰ـ تهران ۱۳۱۵ش)
شیخ خَزعَل
شیخ خَزعَل
شیخ خَزعَل
شیخ خَزعَل
شیخ خَزعَل
شیخ خَزعَل
شیخ خَزعَل
(ملقب به: معزالسلطنه و سردار اقدس) حاکم اعراب خوزستان، از خاندان آل بوکاسب، از تیره آل محین از طایفه بنی کعب. فرزند جابرخان. پدرش، ریاست قبیله و امارت خرمشهر (که در آن زمان مُحَمّره نامیده می شد) را داشت. بنابر مشهور، برادرش، شیخ مزعل، را کشت و به ریاست طایفه و حکومت خرمشهر رسید. او روابط نزدیکی با انگلیسی ها برقرار کرد و حفاظت از تأسیسات نفتی انگلستان در خوزستان را برعهده گرفت و در عوض از حمایت های سیاسی و مادی آن دولت بهره مند شد. در طول سال های جنگ اول و پس از آن از تأسیسات و منافع انگلستان در خوزستان و عراق حفاظت می کرد و با وجود فتاوای جهاد مراجع شیعه و اصرار آن ها، حاضر به همکاری با آنان بر ضد نیروهای انگلیسی نشد. او با دربار و دولت ایران روابط بسیار نزدیکی داشت و به دولت مرکزی مالیات می پرداخت و از مظفرالدین شاه القاب متعددی چون نصرت الملک ، معزالسلطنه ، سردار ارفع و سردار اقدس گرفت . خزعل حاکم بلامنازع خوزستان بود و همۀ حکام و مأموران دولتی در آن جا زیر نظر او کار می کردند. وی همچنین ارتش نیرومند و مجهزی متشکل از عشایر داشت . پس از آن که سیاست انگلستان بر ایجاد دولت متمرکز و قدرتمندی در ایران قرار گرفت ، دیگر نیازی به حمایت از متنفذان محلی ، ازجمله خزعل ، نبود. لذا با هماهنگی و موافقت قبلی ، رضاخان سردارسپه در ۱۳۰۳ش به خوزستان لشکر کشید و بدون هیچ گونه مقاومتی وارد خرمشهر شد و او را دستگیر کرد و به تهران آورد. خزعل طلاها، جواهرات و اشیای عتیقۀ خود را به خارج فرستاد و اموال غیرمنقولش را به فرزندان خود بخشید. او زندگی مرفه و مجللی در تهران داشت و سرانجام در ۱۳۱۵ش توسط گروهی از مأموران دولتی در منزلش در سن ۷۵سالگی به قتل رسید. وی مردی متنفذ، سیاست پیشه و بسیار ثروتمند بود و حرمسرای بزرگی داشت و زنان او را بالغ بر ۶۰ نفر دانسته اند.

ارتباط محتوایی با شیخ خزعل

شیخ خزعل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیخ خزعل   • مفهوم شیخ خزعل   • تعریف شیخ خزعل   • معرفی شیخ خزعل   • شیخ خزعل چیست   • شیخ خزعل یعنی چی   • شیخ خزعل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیخ خزعل
کلمه : شیخ خزعل
اشتباه تایپی : ado ocug
عکس شیخ خزعل : در گوگل


آیا معنی شیخ خزعل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )