برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1256 100 1

شیخ صفی الدین اردبیلی

شیخ صفی الدین اردبیلی در دانشنامه اسلامی

بقعه شیخ صفی الدّین اردبیلی ، مجموعه ای از آرامگاه های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی در اردبیل می باشد.
سابقه بخش هایی از این بنا به دوره خود شیخ صفی الدین (۶۵۰ـ۷۳۵)، عارف نامی ایرانی ، و فرزندان وی، شیخ صدرالدین موسی و خواجه علی سیاهپوش، می رسد.
منزل و خانقاه شیخ
به نوشته منابع، منزل و خانقاه شیخ صفی در همین مکان بود، و بنابر وصیّت خود او، جنازه اش را در اتاقی جنب خلوت خانه و باغچه و حوض خانه دفن کردند و بر قبر وی بنایی ساختند.
ابن بزاز، صفوة الصّفا، ج۱، ص۹۸۶، چاپ غلامرضا طباطبائی مجد، تبریز ۱۳۷۳ ش.
از آن پس این مکان اهمیّت و قداست یافت و شماری از مشایخ و محارم خاندان صفوی و نیز شاه اسماعیل اول (حک :۹۰۷ـ۹۳۰) و گروهی از قربانیان جنگ های شیروان و چالدران در جوار مرقد شیخ دفن شدند.
مراحل هفتگانه طریقتی
...
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، مجموعه ای از آرامگاه های بزرگان، مشایخ و سلاطین صفوی و فضاهای آیینی و عبادی واقع در اردبیل و از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد. سابقه بخش هایی از این بنا به دوره خود شیخ صفی الدین و سابقه بخش هایی از آن به زمان دیگر شاهان صفوی و فرزندان شیخ صفی می رسد. در این محوطه علاوه بر مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی، مقبره های شاه اسماعیل اول (نخستین پادشاه صفویه) و همسر شاه اسماعیل (مادر شاه طهماسب) نیز قرار دارد. قسمتی از این بنا مزار کشته شدگان جنگ های شیروان و چالدران می باشد.
این بقعه حاوی ده ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته های هنری است که از آن جمله می توان به عالیترین نوع کاشی کاری معرق و مقرنس و گچ بری کتیبه های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی (میر عماد، میر قوام الدین، محمد اسماعیل و...) منبت های ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی و تنگ بری و غیره اشاره کرد. این اثر از ساختار معماری فخیمی برخوردار است که گرد هم آمدن فضایل هنری نام برده، آن را در مجموعه های تاریخی ایران شاخص و متمایز ...

شیخ صفی الدین اردبیلی در دانشنامه ویکی پدیا

شیخ صفی الدین اردبیلی
شیخ صفی الدین ابوالفتح اسحاق اردبیلی (۷۱۳ - ۶۳۱ خورشیدی برابر ۷۳۵ - ۶۵۰ قمری) نیای بزرگ دودمان صفویان ایران است و نیز هشتمین نسل از تبار فیروزشاه زرین کلاه بود. که در منطقه مغان مقیم شده بود. شیخ صفی الدین اشعاری به زبان آذری در کتاب صفوةالصفا و سلسلةالنسب سروده است. دودمان صفوی نام خویش را از وی گرفته بودند. او پایه گذار خانقاه صفوی در اردبیل بود که با گذشت زمان پیروان بسیاری را به دست آورد.
آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
طریقت صفویه
صفویان
صفی الدین در ۶۵۰ هجری قمری در کلخوران پا به دنیا گذاشت. پدر و اجداد وی در قریه کلخوران اردبیل زراعت داشتند و پیشینیان آن ها از قریه رنگین گیلان به اسفرنجان در حدود اردبیل آمده بودند. پدر او امین الدین جبرائیل نام داشت و می گویند با وجود مکنتی که از راه کشاورزی به هم رسانیده بود، علاقه به عزلت و انزواء داشت و از معاشرت با خلق اجتناب می ورزید. صفی الدین در عین اشتغال به مقدمات علوم رسمی، تمایلی به زهد و ریاضت یافت و به روزه داری و شب زنده داری پرداخت. گاه اوقات خویش را در مقابر اولیاء بسر می برد و گاه رؤیاها و مکاشفات صوفیانه می دید و گاه در کوه سبلان برای آنچه وی آن را «ملاقات مردان خدا» می خواند، می رفت و در آن حال، از آب و خاک آن کوه چیزی به تبرک همراه می آورد. اینکه از علوم رسمی چه اندازه بهره داشت معلوم نیست اما از اقوال و احوالش، آشنایی کافی با علوم شرعی پیداست. به هرحال آنگونه که از قول مؤلف «عالم آرای عباسی» بر می آید «مدتی به اکتساب فضایل و کمالات صوری پرداخت» و این کمالات او لامحاله، آن اندازه بود که قرآن را حفظ کرد، در فرایض و سنن وقوف تمام یافت چنان که از لغات عربی و فارسی و ترکی و مغولی هم بهره مند گشت و به قول مؤلف «روضات الجنان» از اشعار و نکات و لطایف نیز محتظی شد.
صفی الدین بیست ساله بود که به توصیه یکی از زاهدان، بار سفر بست تا به شیراز برود و به خدمت شیخ نجیب الدین بزغوش شیرازی، از صوفیان بزرگ آن دوران برسد. با اسباب و وسایل آن زمان، سفر از اردبیل به شیراز، دشوار و طولانی بود. اندکی بیش از دو ماه بعد به شیراز رسید. اما صفی الدین زمانی به شیراز رسیده بود که نجیب الدین درگذشته بود. چند سالی را در شیراز و شهرهای اطراف آن به دیدار مشایخ صو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شیخ صفی الدین اردبیلی در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:صفی الدین اردبیلی، اسحاق (اردبیل ۶۵۰ـ۷۳۵ق)

ارتباط محتوایی با شیخ صفی الدین اردبیلی

شیخ صفی الدین اردبیلی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیخ صفی الدین اردبیلی   • مفهوم شیخ صفی الدین اردبیلی   • تعریف شیخ صفی الدین اردبیلی   • معرفی شیخ صفی الدین اردبیلی   • شیخ صفی الدین اردبیلی چیست   • شیخ صفی الدین اردبیلی یعنی چی   • شیخ صفی الدین اردبیلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیخ صفی الدین اردبیلی
کلمه : شیخ صفی الدین اردبیلی
اشتباه تایپی : ado wtd hgndk hvnfdgd
عکس شیخ صفی الدین اردبیلی : در گوگل

آیا معنی شیخ صفی الدین اردبیلی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )