برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1136 100 1

شیخ محمود شلتوت

شیخ محمود شلتوت در دانشنامه اسلامی

شیخ محمود شلتوت
«شیخ محمود شلتوت»، دوم اردیبهشت ماه سال 1272، در روستای «منشات بنی منصور»، از توابع بخش «ایتای البارود» استان «بحیره» مصر، به دنیا آمد. پدرش «شیخ محمد شلتوت»، خیلی زود از دنیا رفت و «محمود» دوران کودکی خود را تحت سرپرستی عمویش، «شیخ عبدالقوی شلتوت» گذراند. با تشویق او بود که «محمود»، خیلی زود، تمام قرآن را حفظ کرد و در 17 سالگی، برای ادامه تحصیل به دانشگاه اسکندریه رفت.
«شیخ محمود شلتوت»، به دلیل تلاش و مطالعات مستمر و استعداد فراوان، توانست در 25 سالگی، عالی ترین مدرک تحصیلی دانشگاه اسکندریه را دریافت کند. او پس از پایان تحصیل، از سال 1303ش، به تدریس در دانشگاه اسکندریه پرداخت و همزمان با انقلاب مردم مصر، به رهبری «سعد زغلول»، علیه استعمار انگلیس، به انقلابیون پیوست و با آن ها همکاری نزدیک و مؤثری داشت. «شیخ محمدمصطفی مراغی» رئیس وقت دانشگاه «الازهر» و استاد «شیخ محمود شلتوت» در دانشگاه اسکندریه، که بر دانش و صلاحیت وی واقف بود، در سال 1320ش از «شیخ محمود شلتوت» دعوت کرد در سطوح عالی دانشگاه «الازهر» تدریس کند.
«شلتوت» از این دعوت استقبال کرد و به تدریس در دانشگاه قدیمی و معتبر «الازهر» مشغول شد. او در سال 1339ش، به قائم مقامی ریاست دانشگاه «الازهر» رسید و در سال 1342ش، در حالی که از مدت ها قبل ریاست شورای فتاوای این دانشگاه را برعهده داشت، رسماً به عنوان رئیس دانشگاه «الازهر» منصوب شد.
آرمان «شیخ محمود شلتوت»، قبل و بعد از ریاست بر دانشگاه «الازهر»، تلاش برای تقریب مذاهب اسلامی بود. او در پاسخ به خبرنگاری که پس از رسیدن «شلتوت» به ریاست دانشگاه، پرسیده بود: «وظیفه و هدف دانشگاه الازهر در دوره جدید چیست؟»، گفت: «مهم ترین هدف اساسی در برنامه من عبارت است از پیکار با تعصبات و تحقیق و بررسی علوم دینی، در محیطی پر از صفا و برادری و بحث در یافتن بهترین راهی که بتوان به تحکیم روابط دین و ایمان خدمتی کرد و پیروی از دلیل قوی؛ از هر افقی که بدرخشد.
اگر مسلمانان به این مطالب جامه عمل بپوشانند، نیرویی بس بزرگ تشکیل می دهند و می توانند با فراغت و آسودگی به بالا بردن شأن و منزلت خود بپردازند و از بار مشکلات گذشته، که مولود تعصب بود، رهایی یابند و در جهان، همچون یک روح، در پیکرهای مختلف درآیند.» البته انجام ای ...

ارتباط محتوایی با شیخ محمود شلتوت

شیخ محمود شلتوت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیخ محمود شلتوت   • مفهوم شیخ محمود شلتوت   • تعریف شیخ محمود شلتوت   • معرفی شیخ محمود شلتوت   • شیخ محمود شلتوت چیست   • شیخ محمود شلتوت یعنی چی   • شیخ محمود شلتوت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیخ محمود شلتوت
کلمه : شیخ محمود شلتوت
اشتباه تایپی : ado lpl,n agj,j
عکس شیخ محمود شلتوت : در گوگل

آیا معنی شیخ محمود شلتوت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )