انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1038 100 1

شیردال

شیردال در دانشنامه ویکی پدیا

شیردال
شیردال یا گریفین (در پارسی میانه: بَشکوچ) موجودی افسانه ای با تن شیر و سر عقاب (دال) و گوش اسب است. تندیس های به شکل شیردال در معماری کاربرد زیادی دارند.
موجودات افسانه ای
جام هیولای دوسر و غزال
جام شیردال و گاو بال دار
تکوک طلایی بز کوهی هگمتانه
جام نقره ای زن عیلامی
تاریخ ایران پیش از آریایی ها
شیردال ها در معماری عیلامی کاربرد داشتند و نمونه برجسته ای از آن در شوش پیدا شده است. روی کفل این شیردال نوشته ای است به خط میخی عیلامی از اونتاش گال که آن جانور را به اینشوشیناک خدای خدایان عیلام هدیه کرده است. این شیردال که بدست بانو گیرشمن بازسازی شده است در قلعه شوش نگهداری می شود. علت وجود سر عقاب و بدن شیر این است که شیر پادشاه حیوانات و عقاب پادشاه پرندگان است. مردم ایران باستان شیردال ها را نگهبان گنجینه های خدایان می پنداشتند.
عکس شیردال
سیارک ۶۱۳۶ (به انگلیسی: 6136 Gryphon، نامگذاری:1990YH) شش هزار و صد و سی و ششمین سیارک کشف شده است که در ۲۲ دسامبر ۱۹۹۰ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۳۰ است.
شیردال مگس سانان (نام علمی: Meganisoptera) نام یک راسته از فراراسته سنجاقکی بالان است.
سیارک ۴۹۹۵ (به انگلیسی: 4995 Griffin، نامگذاری:1984QR) چهار هزار و نهصد و نود و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۲۸ اوت ۱۹۸۴ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
جام سیمین یک جام نقره ای شیردال متعلق به قرن ۷ پیش از میلاد است که احتمالا از غاری در شمال غربی ایران به سرقت رفته است. این جام که در سال ۲۰۰۳ از یک قاچاقچی عتیقه در آمریکا گرفته شده بود در اولین سفر حسن روحانی به نیویورک به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری٬ محمدعلی نجفی داده شد. محمدعلی نجفی در مراسم رونمایی از جام سیمین «شیردال» اظهار کرد: وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا این جام سیمین را با هدف بهتر شدن ارتباطات فرهنگی به مردم ایران هدیه کرد.
مارلیک
جام شیردال و گاو بال دار
شیر دال
جام نقره ای زن عیلامی
تکوک طلایی بز کوهی هگمتانه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شیردال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیردال   • مفهوم شیردال   • تعریف شیردال   • معرفی شیردال   • شیردال چیست   • شیردال یعنی چی   • شیردال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیردال
کلمه : شیردال
اشتباه تایپی : advnhg
عکس شیردال : در گوگل


آیا معنی شیردال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )