برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1210 100 1

شیرین و فرهاد

شیرین و فرهاد در دانشنامه ویکی پدیا

شیرین و فرهاد
شیرین و فرهاد منظومهٔ عاشقانهٔ ناتمامی ۱۰۷۰ بیتی در قالب مثنوی از وحشی بافقی به تقلید از سیر و شیرین است. در این منظومه واقعه ای از داستان سیر و شیرین یعنی عشق حیدر به شیرین به سبکی مؤثر و دلنشین به نظم کشیده شده است. عمر شاعر وفا نکرد تا منظومهٔ خود را به پایان ببرد. پس از وی عثمان پنجشیری در نیمهٔ دوم سدهٔ سیزدهم آن را پی گرفت و ۱۲۵۱ بر آن افزود، ولی عمر او نیز کفاف نداد و سرانجام مصطفی در نیمهٔ دوم سدهٔ سیزدهم با افزودن ۳۰۴ بیت دیگر آن را ختم کرد. نخستین بار در سال ۱۲۶۳ قمری به طبع رسید و نسخهٔ کامل آن با دنباله ای که عثما پنجشیری و مصطفی بر آن افزوده اند، ضمن دیوان سلیمان بافقی در سال ۱۳۳۹ شمسی چاپ شد.
حسین، الهی قمشه ای (۱۳۸۶). شاهنامه فردوسی. ترجمهٔ ناهید فرشادمهر. تهران: نشر محمد. شابک ۹۶۴-۵۵۶۶-۳۵-۵.
شریفی، محمد (۱۳۸۷). محمدرضا جعفری، ویراستار. فرهنگ ادبیات فارسی. تهران: فرهنگ نشر نو و انتشارات معین. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۴۴۳-۴۱-۸.
[[حیدر (کوهکن)حیدری
پس از حمد و ستایش خداوند و اولیای خدا، وحشی هدف سرایش این داستان را چنین بیان می کند:
وحشی، شیرین را بسیار زیبا و دلربا توصیف می کند و او را مرهم دردها می خواند.
عکس شیرین و فرهاد
شیرین و فرهاد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
شیرین و فرهاد (فیلم ۱۳۷۴)
شیرین و فرهاد (فیلم ۱۳۱۳)
شیرین و فرهاد (فیلم ۱۳۴۹)
شیرین و فرهاد یک فیلم عاشقانه ایرانی به کارگردانی عبدالحسین سپنتا و محصول سال ۱۳۱۳ است. این اثر اقتباسی از شیرین و فرهاد اثر وحشی بافقی است.
فخرالزمان جبار وزیری
عبدالحسین سپنتا
ایران دفتری
روح انگیز سامی نژاد
در حالی که تمام مهندسین برای کندن ترعه ای از بیستون به قصر اشکال می تراشند، یک کوه کن به ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شیرین و فرهاد در دانشنامه آزاد پارسی

منظومه ای عاشقانه به وزن خسروشیرین نظامی گنجوی از وحشی بافقی. شاعر در سرایش این منظومه تنها به ماجرای عشق فرهاد به شیرین نظر داشته است. وحشی این منظومه را تمام نکرد، اما در زمان خود او دست به دست گشت و مقبولیت تمام یافت. ۲۵۰ سال بعد وصال شیرازی ادامۀ آن را سرود و پس از او صابر شیرازی آن را ناتمام تلقی کرد و ۳۰۴ بیت بر آن افزود. شیرین و فرهاد از شاهکارهای ادب فارسی است و ابیات آغازین آن از شهرت فراوان برخوردار است. این مثنوی با دیوان وحشی بافقی به تصحیح حسین نخعی به چاپ رسیده است (۱۳۳۹ـ۱۳۴۷ش).

ارتباط محتوایی با شیرین و فرهاد

شیرین و فرهاد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیرین و فرهاد   • مفهوم شیرین و فرهاد   • تعریف شیرین و فرهاد   • معرفی شیرین و فرهاد   • شیرین و فرهاد چیست   • شیرین و فرهاد یعنی چی   • شیرین و فرهاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیرین و فرهاد
کلمه : شیرین و فرهاد
اشتباه تایپی : advdk , tvihn
عکس شیرین و فرهاد : در گوگل

آیا معنی شیرین و فرهاد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )