انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1095 100 1

شیلی

/Sili/

معنی شیلی در لغت نامه دهخدا

شیلی. (اِخ ) جمهوریی در امریکایی جنوبی و آن بشکل مستطیل باریکی است در مغرب آمریکای جنوبی ، میان اقیانوس کبیر و رشته کوههای آند. شمال آن گرم و خشک وقسمت اعظمش بیابان است. مرکزش ملایم و دارای باران متوسط و جنوب آن دارای آب و هوای مرطوب و نسبتاً سرد می باشد. در قسمت مرکزی نباتات ، غلات و انگور و میوه هامی روید و در قسمت جنوبی دارای مراتع و جنگلهای متعدد است. محصولات کانی شیلی فراوان است (شوره ، مس ، نقره ، زغال سنگ و غیره ). مساحت کلیه ٔ کشور شیلی 738803 کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود 7121000 تن است. پایتخت شیلی شهر سانتیاگو است. بزرگترین بندر شیلی بندر «والپارزو» است که 218800 تن جمعیت دارد. کشور مزبوردر 1818 م. مستقل گردید. رژیم حکومت آن جمهوری و دوره ٔ ریاست جمهوری 6ساله است. زبان مردم ، اسپانیایی ومذهب اکثریت کاتولیک است. (از فرهنگ فارسی معین ).

شیلی. [ لا ] (اِخ ) ناحیه ای است از نواحی کوفه. این مکان نهری به نام نهر شیلی دارد که امروز به نهر زیاد معروف است. نهر شیلی نهری است قدیمی در سمت بالای انبار که منبعش فرات می باشد. در ساحلش دیه ها و کشتزارهایی یافت می شود. (از معجم البلدان ).

شیلی. (اِخ ) رئیس فرقه ای ازمغتسله که به نام او به شیلین مشهورند. و او درشت پوشیدی و از ناروا و حرام پرهیز کردی و متمایل به مذهب یهود بود. بابک بن بهرام شاگرد اوست. (ابن ندیم ).

معنی شیلی به فارسی

شیلی
جمهوریی است در آمریکای جنوبیو آن بشکل مستطیل باریکی است در مغرب آمریکای مزبور میان اقیانوس کبیر و رشته کوههای آند . شمال آن گرم و خشک و قسمت اعظمش بیابان است . مرکزش ملایم و دارای باران متوسط و جنوب آن دارای آب و هوای مرطوب و نسبه سرد میباشد . در قسمت مرکزی نباتات غلات و انگور و میوه ها میروید و در قسمت جنوبی دارای مراتع و جنگلهای متعدد است . محصولاتی کانی شیلی فراوانست ( شوره مس نقره زغال سنگ و غیره ) . مساحت کلیه کشور شیلی ۷۵٠٠٠٠ کیلو متر مربع و جمعیت آن در حدود ۱٠۸۶٠٠٠٠ تن است . پایتخت شیلی شهر سانتیاگو ( ه.م .) است . بزرگترین بندر شیلی بندر [ والپارزو ] است که ۲۸٠٠٠٠ تن جمعیت دارد. کشور مزبور در ۱۸۱۸ م . مستقل گردید. رژیم حکومت آن جمهوری و دوره ریاست جمهوری ۶ سال است . زبان مردم اسپانیایی و مذهب اکثریت کاتولیک است .

شیلی در دانشنامه اسلامی

شیلی
شیلی، با نام رسمی جمهوری شیلی(به اسپانیایی: República de Chile)، کشوری در آمریکای جنوبی است. بیشتر مردم این کشور مسیحی و کاتولیکند و مسلمانان در این کشور در اقلیت قرار دارند. پیشینه ورود اسلام به شیلی در ۱۸۵۴ میلادی دانسته شده است. شمار مسلمانان در این کشور ۴،۰۰۰ تن گزارش شده و پس از انقلاب اسلامی ایران شماری از مردم شیلی به مکتب اهل بیت (ع) گرویده اند. بنا به گزارش مرکز تحقیقات پیو، در ۲۰۰۹ شمار شیعیان این کشور، کمتر از ۴۰ تن بوده است. شیعیان در شیلی فاقد مسجد و حسینیه اند و با اهل تسنن نیز رابطه خوبی ندارند. مرکز اسلامی پوئرتومونت، متعلق به شیعیان این کشور است. علاوه بر شیعیان، گروه های دیگری اسلامی مانند وهابیت و صوفیه در شیلی فعالیت می کنند. صهیونیست ها نیز در این کشور حضور فعال دارند و گاهی بر ضد شیعیان تحرکاتی انجام می دهند.
شیلی، کشوری در آمریکای جنوبی است که پایتخت آن سانتیاگو است. اقیانوس آرام کل مرز غربی این کشور را تشکیل می دهد، شیلی از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی و از شرق با آرژانتین همسایه است. شیلی کشوری ساحلی بلند و باریک در سمت غرب کوه های آند، از شمال به جنوب با مسافتی به طول ۴۶۳۰ کیلومتر امتداد یافته است. اما بزرگ ترین پهنای این کشور از شرق به غرب ۴۳۰ کیلومتر طول دارد.
بیشتر جمعیت شیلی اسپانیایی تبار و کاتولیک هستند، اقلیت مسلمانی نیز در این کشور زندگی می کنند. تقریبا از ۳۰ سال پیش، مردم شیلی به ادیان دیگر(غیر مسیحیت) گرایش پیدا کردند. تا پیش از این تاریخ، حدود ۹۰٪ مردم این کشور کاتولیک بودند، اما بر اساس آمار بـیش از ۷۰٪ آنها مسیحی کاتولیک مانده اند و حدود ۳۰٪ پیرو ادیان دیگر، مانند بودیسم، هندوئیسم، بهائیت،اسلام هستند.

شیلی در دانشنامه ویکی پدیا

شیلی
مختصات: ۳۳°۲۶′ جنوبی ۷۰°۴۰′ غربی / ۳۳٫۴۳۳°جنوبی ۷۰٫۶۶۷°غربی / -33.433; -70.667
سرزمین اصلی از ۴- UTC، و در تابستان از نظام یکساعت جلوتر ۳- UTC استفاده می کند.
جزیره ایستر از ۶- UTC، و در تابستان از سیستم یک ساعت جلوتر ۵- UTC استفاده می نماید.
شیلی، با نام رسمی جمهوری شیلی (به اسپانیایی: República de Chile)، کشوری است واقع در آمریکای جنوبی که پایتخت آن سانتیاگو است. شیلی در نقشهٔ آمریکای جنوبی به مانند یک نوار بلند و باریک میان کوه های رشته کوه آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده است. اقیانوس آرام کل مرز غربی این کشور را تشکیل می دهد، و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین، و در پایین ترین نقطه جنوبی کشور با گذرگاه دریک هم مرز است. این کشور به همراه اکوادور تنها کشورهایی در آمریکای جنوبی هستند که با برزیل مرز مشترک ندارند. طول خط ساحلی این کشور با اقیانوس آرام ۶۴۳۵ کیلومتر است.
بیابان آتاکاما با وسعت ۱۰۰۰ کیلومتر در بخش شمالی این کشور واقع شده است. این بیابان در واقع خشک ترین ناحیه بر روی زمین است که با توجه به خشک بودن آن دارای ارزش اقتصادی فراوان برای کشور شیلی است. این بیابان سرشار از فلزاتی معدنی همچون فلز مس، طلا و نقره است که در سال ۲۰۱۵ تنها ۵٬۷ میلیون تن مس از این بیابان استخراج و سپس صادر شده است.
یکی از مهم ترین رویدادها در تاریخ کشور شیلی مربوط به دههٔ ۷۰ میلادی است زمانی که سالوادور آلنده از حزب مارکسیست شیلی در انتخابات این کشور پیروز و به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد اما پس از آن در کودتای ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ به رهبری آگوستو پینوشه و با کمک و تأثیرگذاری سازمان سیا، ژنرال پینوشه موفق به اجرای کودتا در این کشور شد. این کودتا تأثیری شگرف و بسیار مهم در تاریخ این کشور و روند جنگ سرد گذاشت. امروزه کشور شیلی با توجه به رشد و توسعه پایدار در شاخص های همانند توسعه انسانی، رقابت پذیری در تجارت و اقتصاد، آزادی اقتصادی و رشد درآمد سرانه یکی از با ثبات ترین و امن ترین کشورها در آمریکای لاتین به شمار می آید. شیلی یکی از اعضای سازمان ملل، اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی و جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب است.
عکس شیلی
شیلی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اسپانیایی شیلی
فرهنگ شیلی
شیلی روستای کوچکی است از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران واقع شده است.
محمد، صدیق «تارخ فارس» صفحه های (۵۰ ـ ۵۱ ـ ۵۲ ـ ۵۳)، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی.
محمدیان، کوخردی، محمد ، (شهرستان بستک و بخش کوخرد) ، ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی
اطلس گیتاشناسی استان های ایران (Gitashenasi Province Atlas of Iran)
س
سیارک ۴۶۳۶ (به انگلیسی: 4636 Chile، نامگذاری:1988CJ5) چهار هزار و ششصد و سی و ششمین سیارک کشف شده است که در ۱۳ فوریه ۱۹۸۸ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۹۰ است.
شیلی بوچیر (انگلیسی: Chili Bouchier; ۱۲ سپتامبر ۱۹۰۹ – ۹ سپتامبر ۱۹۹۹(1999-09-09)) هنرپیشه اهل انگلستان بود.
سحرگاه (1928)
کارناوال (1931)
کیف پول (1952)
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به آثار زیر اشاره کرد.
شیلی شیکو، شیلی (به اسپانیایی: Chile Chico) یک سکونتگاه مسکونی در شیلی است که در General Carrera Province واقع شده است.
فهرست شهرهای شیلی
شیلی شیکو ۵٬۹۲۲٫۳ کیلومترمربع مساحت و ۴٬۶۲۷ نفر جمعیت دارد و ۲۱۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
ارکیللا، شیلی (به اسپانیایی: Ercilla, Chile) یک سکونتگاه مسکونی در شیلی است که در Malleco Province واقع شده است.
فهرست شهرهای شیلی
ارکیللا ۴۹۹٫۷ کیلومترمربع مساحت و ۸٬۴۶۶ نفر جمعیت دارد و ۳۰۶ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
اسپانیایی شیلی (به اسپانیایی: español chileno, español de Chile or castellano de Chile) گویشی از زبان اسپانیایی است که در شیلی به کار می رود. اگرچه همچنان از استانداردهای زبان اسپانیایی برخوردار است، اما تمایزاتی در تلفظ، دستور زبان، واژگان و زبان عامیانه آن با زبان اسپانیایی وجود دارد.
در شیلی تفاوت زیادی در لهجه یا گویش زبان اسپانیایی رایج در شمال، مرکز و جنوب این کشور وجود ندارد، اگرچه تفاوت قابل توجهی در برخی مناطق چون آیسن، ماگالانس، چیلوئه و آریکا وجود دارد. علاوه بر این تفاوتی نیز در صحبت کردن طبقات مختلف جامعه به چشم می خورد.
استان لوس آندس (به اسپانیایی: Provincia de Los Andes) یکی از هشت استان منطقه والپارایزو شیلی است. مرکز استان شهر لوس آندس است.
4,997,637 (استان سانتیاگو)
استاکیون، شیلی (به اسپانیایی: Estación Central) یک سکونتگاه مسکونی در شیلی است که در Santiago Province واقع شده است.
فهرست شهرهای شیلی
استاکیون ۱۴٫۱ کیلومترمربع مساحت و ۱۳۰٬۳۹۴ نفر جمعیت دارد.
اسکودوی شیلی (به انگلیسی: Chilean escudo) (به زبان بومی: escudo chileno) با کد ایزوی CLE، یکای پول رایج در کشور شیلی است. مسئولیت کنترل این واحد پولی برعهدهٔ بانک مرکزی شیلی قرار دارد.
فهرست واحد پول کشورها
پس از یک دهه رشد چشمگیر نرخها، شیلی یک رکود متعادل اقتصادی را در سال ۱۹۹۹ تجربه نمود، که در اثر رکود اقتصاد جهانی ایجاد شده بود. اقتصاد تا سال ۲۰۰۳ در حالت حلزون وار خود باقی ماند تا زمانی که نشانه هایی واضح از بهبود، با دستیابی به رشد واقعی تولید ناخالص ملی| GDP نمایان شد. اقتصاد شیلی سال ۲۰۰۴ را با رشد ٪۱/۶ به پایان رساند. شیلی در مسیر دستیابی به رشد واقعی GDP در حدود ٪۶ در سال ۲۰۰۵ قرار گرفت، عمدتاً در اثر قیمتهای تراز رکورد برای مس بود.
اکونومیست:جهان در سال۲۰۰۵- فهرست کیفیت زندگی در دنیا، ۲۰۰۵، رتبه ۳۱ ام در میان ۱۱۱ کشور (رتبه اول در آمریکای لاتین)
شیلی کلاً سیاست های منطقی و مناسب اقتصادی را برای مدت تقریباً سه دهه دنبال نموده است. دولت نظامی ۹۰–۱۹۷۳ برخی از شرکت های تحت مالکیت دولت را فروخت، و سه دولت دموکراتیک از سال ۱۹۹۰ به بعد نیز روند خصوصی سازی را ادامه دادند اما با گامی آهسته تر. نقش دولت در اقتصاد عمدتاً به مقررات (نظام دهی) محدود می شود، اما دولت به عملیات خود در استخراج معادن عظیم مس توسط شرکت کودلکو| CODELCO و تعدادی شرکت های دیگر ادامه می دهد. شیلی به شدت به بازار آزاد وفادار است و از مقادیر معتنابه سرمایه گذاری خارجی استقبال می کند. شیلی توافق نامه های تجارت آزاد (FTAs) را با تعدادی از منابع اقتصادی مهم از جمله یک FTA با آمریکا به امضاء رسانده است، که در سال ۲۰۰۳ امضاء شد و در ژانویه ۲۰۰۴ به مرحله اجرا درآمد. در چند سال اخیر، شیلی توافقنامه های تجارت آزادی را با اتحادیه اروپا، کره جنوبی، زلاند نو، سنگاپور، برونئی، و جمهوری خلق چین به امضاء رسانده است. این کشور در سال ۲۰۰۵ به یک توافق جزئی تجاری با هند رسید و مذاکراتی را برای انعقاد توافقنامه های تمام عیار تجارت آزاد با هند و ژاپن در سال ۲۰۰۶ آغاز نمود. پس انداز فراوان داخلی و نرخهای بالای سرمایه گذاری نیز به چرخه اقتصاد شیلی کمک نمود تا نرخهای متوسط رشد آن به ٪۸ در دهه ۱۹۹۰ برسد. نظام پرداخت مقرری خصوصی شده ملی (AFP) موجب تشویق سرمایه گذاری داخلی شد و به پس انداز کلی داخلی برآورد شده با نرخ تقریباً ٪۲۱ GDP کمک نمود. اما، سیستم مقرری AFP نیز عاری از انتقادات برخی نبود که، بیان می نمایند نرخهای پوشش دهی آن (تنها ٪۵۵ از جمعیت کارگر را پوشش می دهد) نسبت به کل گروه هایی همچون افراد خود اشتغال، خارج از سیستم پایین می باشد. همچنین انتقادی راجع به ناکارآیی و هزینه های بالا در اثر فقدان رقابت میان درآمدهای حاصل از این مقرری ها، وجود داشته است. منتقدان از راه های گریزی در استفاده از پس اندازهای مقرری صحبت می نمایند که از پرداختهای کلی عمده برای خرید خانه دوم یا پرداخت هزینه های دانشگاه به عنوان ضعف اساسی سیستم پرداخت مقرری مزبور وجود دارد.
بیکاری در سال های اخیر روند نزولی بین دامنه ٪۱۰-٪۸ داشته، و مقدار میانگین آن برای دهه ۱۹۹۰ بالای ٪۶-٪۵ بوده است. بیکاری در پایان سال ۲۰۰۴ با وجود رشد اقتصادی بالا، در سطح ٪۸/۸ باقی ماند. بیشتر ناظران خارجی نرخ بیکاری بالا را در شیلی به دلیل وجود قانون (های) کار پیچیده و محدودکننده، سرزنش می کنند. دستمزدها در نتیجه بهره وری بیشتر، و جهش معیارهای زندگی ملی، از تورم سریعتر افزایش پیدا می کند. بر اساس ادعای رئیس جمهور اسبق ریکاردو لاگوس، درصد شیلیایی ها با درآمد زیر خط فقر- که به عنوان دوبرابر هزینه ارضاء کننده حداقل نیازهای غذایی است- از ٪۴۶ در سال ۱۹۸۷ به حدود ٪۸/۱۸ در سال ۲۰۰۵ تنزل یافت. اما منتقدان در شیلی، دربارهٔ ارقام واقعی فقر صحبت می نمایند که بیشتر ارقام رسمی منتشر شده می باشد. در سال۲۰۰۶، بر طبق آمار منتشره از سوی سازمان اینفورماتیکا CAS شیلی حدود ٪۵۸ از مردم شیلی نزدیک یا در زیر سطوح فقر؛ و ٪۶/۲۶ در فقر شدید زندگی می نموده اند. <نام مرجع= «شیلی و فقر» /> با وجود برخورداری از یک تولید ناخالص ملی نسبتاً بالاتر و اقتصادی قدرتمندتر نسبت به بیشتر کشورهای آمریکای لاتین، شیلی نیز از ناهنجارترین توزیع ثروت| توزیعات ثروت در جهان رنج می برد، که تنها برزیل در ناحیه آمریکای لاتین از آن جلوتر است و حتی در پشت کشورهای در حال توسعه زیر صحرای آفریقایی نیز قرار می گیرد. ۱۰ درصد از ثروتمندترین صدکهای جمعیت شیلی، ۴۷ درصد از کل ثروت کشور را در اختیار دارند. در ارتباط با توزیع درآمد، حدود ٪۲/۶ از جمعیت کشور جزو گروه با درآمد بالا هستند، ٪۱۵ جزو مجموعه متوسط، ٪۲۱ جزو گروه پایین متوسط جامعه، ٪۳۸ از دسته پایین درآمدی، و ٪۲۰ نیز شدیداً فقر هستند.
بانک مرکزی| بانک مرکزی مستقل شیلی از سیاست حفظ تورم بین نرخ ٪۲ تا ٪۴ پیروی می کند. تورم از سال ۱۹۹۸ از ٪۵ تجاوز نکرده است. شیلی نرخ تورم ٪۴/۲ را برای سال۲۰۰۴ ثبت کرده است. در سال۲۰۰۵، تورم به رقم تخمینی ٪۷/۳ رسید. بیشتر شدن تقاضای مورد انتظار داخلی به همراه قیمتهای بالاتر انرژی در جهان سبب بیشتر شدن رشد تورمی در سال ۲۰۰۵ گردید. بالارفتن سریع ارزش پزوی شیلی در برابر دلار آمریکا در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ موجب پایین نگهداشتن تورم گردید در حالی که در عین حال تقویت پزو در بیشتر شدن مصرف مورد انتظار داخلی نقش داشته است. پرداخت دستمزدهای بیشتر و تصمیمات مربوط به مخارجی (هزینه ها) که فهرست شده است، موجب کاهش بی ثباتی تورم شده است. بر اساس نظام مقرری خصوصی اجباری، بیشتر کارمندان رسمی این بخش ٪۱۰ از حقوقشان را به صندوقهای مدیریت شده خصوصی واریز نموده اند.
ال تابو، شیلی (به اسپانیایی: El Tabo) یک سکونتگاه مسکونی در شیلی است که در استان سن آنتونیو واقع شده است.
فهرست شهرهای شیلی
ال تابو ۹۸٫۸ کیلومترمربع مساحت و ۸٬۱۶۱ نفر جمعیت دارد و ۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
ال سالوادور، شیلی (به اسپانیایی: El Salvador, Chile) یک منطقهٔ مسکونی در شیلی است که در دیه گو د آلماگرو واقع شده است.
فهرست شهرهای شیلی
ال مونته، شیلی (به اسپانیایی: El Monte, Chile) یک سکونتگاه مسکونی در شیلی است که در Talagante Province واقع شده است.
فهرست شهرهای شیلی
ال مونته ۱۱۸٫۱ کیلومترمربع مساحت و ۲۶٬۴۵۹ نفر جمعیت دارد و ۲۳۹ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شیلی در دانشنامه آزاد پارسی

شیلی (Chile)
بزرگترین استخر شنای مصنوعی جهان در 95 کیلومتری سانتیاگو
بزرگترین استخر شنای مصنوعی جهان در 95 کیلومتری سانتیاگو
موقعیت. کشور شیلی در جنوب غربی امریکای جنوبی و در ساحل جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. از شمال به بولیوی، از شرق به آرژانتین، و از جنوب غربی و غرب به اقیانوس آرام محدود می شود. مساحت شیلی ۷۵۶,۶۲۵ کیلومتر مربع و شهر سانتیاگو پایتخت آن است. جزیرۀ ایستر، در دوراب های ۲,۳۵۰ کیلومتری ساحل غربی شیلی، بخشی از این سرزمین محسوب می شود.سیمای طبیعی. شیلی سرزمین باریک و طویلی است که درازای آن از شمال به جنوب ۴,۱۲۵ کیلومتر و پهنای متوسط آن از شرق به غرب ۱۸۰ کیلومتر است. رشته کوه های عظیم و مرتفع آند مرزهای شرقی آن را تشکیل می دهند و کافت یا شیار طویلی که از مرز پرو، در شمال، تا خلیج آنکود در مرکز جنوبی کشور امتداد دارد، آن را از رشته کوه های پست تر کرانه های اقیانوس آرام که به موازات خط ساحلی قرار دارند، جدا می سازد. کوه های آند که ارتفاع آن در نزدیکی مرز پرو به ۶,۳۴۵ متر (کوه پاریناکوتا) می رسد، در صحرای آتاکاما و در مدار رأس الجدی به حداکثر فاصلۀ خود از خط ساحلی می رسند و همراه با قلل مرتفعی چون آتشفشان یویای یاکو (۶,۷۲۷ متر)، کوه سرو اوخوس دِل سالادو، بلندترین کوه شیلی، (۶,۹۰۸ متر)، تورتولاس (۶,۳۲۵ متر)، و سرّو توپونگاتو (۶,۸۰۰ متر) تا شمال تنگۀ ماژلان ادامه می یابند. رشته کوه های ساحلی در مقایسه با کوه های آند کوتاه ترند و رو به جنوب از ارتفاعشان کاسته می شود تا جایی که در جنوب خلیج آنکود به زیر آب فرو می روند و قلل آن ها به صورت جزیره هایی چند سر از آب بیرون می آورند و جزایری چون چیلوئه و مجمع الجزایر چونوس و نیز جزیرۀ بزرگ تیرا دِل فوئگو را تشکیل می دهند. رودخانه های شیلی همگی کوتاه و پرشیب و خروشان اند و از نظر کشاورزی و تولید الکتریسیته به شیوۀ برقابی اهمیت بسیار دارند. مهم ترین آن ها عبارت اند از لوآ، الکویی، آکونکاگوا، مایپو، مائوله، بیو بیو، و ایمپریال. دریاچه های کوچک بسیاری در شیلی وجود دارد که لانکیئوئه و رانکو عمده ترینشان هستند. کشور شیلی به سیزده ناحیۀ اداری تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از سانتیاگو، ایکیکه، آنتوفاگاستا، وینیا دِل مار، والپارزو، رانکاگوا، تالکا، تموکو، و کونسپسیون. اقلیم شیلی تحت تأثیر اقیانوس آرام از اعتدال کلی برخوردار است. زمستان هایش ملایم و تابستان های آن نسبتاً خنک است. بارندگی این کشور عمدتاً در زمستان و از اردیبهشت تا مرداد روی می دهد و رو به جنوب بر شدت آن افزوده می شود. نواحی شمالی آن از خشک ترین و کم باران ترین نواحی جهان است و بخش های جنوبی آن در سراسر سال با باران و برف توام با باد و طوفان شدید همراه است و میزان بارندگی آن در تنگۀ ماژلان به ۵هزار میلی متر می رسد. میانگین دمای روزانۀ شهر سانتیاگو در دی ماه۱۹.۵ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه هشت درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن حدود ۳۲۵ میلی متر است. نواحی شمالی پوشش گیاهی کم تری دارد و خار و کاکتوس گیاه بومی این منطقه اند. درّه های مرکزی را انواع کاکتوس و علف و کاج پوشانده و نواحی جنوبی رودخانۀ والدیویا را جنگل های بارانی انبوه فرا گرفته است. دیوارۀ عظیم و مرتفع آند مانع ارتباط حیات وحش شیلی با دیگر نواحی امریکای جنوبی شده و جانوران آن بیشتر به لاما و آلپاکا، ببر، گرگ، آهو، و چین چیلا منحصر است
اقتصاد. منابع طبیعی شیلی فراوان است ولی اقتصاد آن دست خوش نوسان قیمت های بین المللی است و ناگزیر به تولیدات داخلی خود وابسته است. کشاورزی نقش مهمی در اقتصاد شیلی دارد و بیشتر اراضی قابل کشت آن در نواحی حاصل خیز کافت مرکزی قرار دارند و غلات، سیب زمینی، برنج، سبزیجات، و میوه، به ویژه سیب و انگور، ازجمله فرآورده های مهم آن است. گاو و گوسفند عمده ترین دام های آن محسوب می شوند و ماهی گیری، به ویژه در آب های اقیانوس آرام، از فعالیت های اقتصادی روبه رشد و ازجمله اقلام درآمدزای کشور مذکور به حساب می آید. فرآورده هایی چون روغن ماهی، گوشت و کنسرو اقلام صادراتی شیلی را تشکیل می دهند. تولید چوب از جنگل های جنوب، که مساحتشان به ۹میلیون هکتار می رسد، ۳۱.۷میلیون متر مکعب در سال است و صنعت کاغذ و صدور آن به خارج اهمیت بسیار دارد. شیلی از بزرگ ترین تولیدکنندگان مس جهان است و افزون بر آن، آهن، مولیبدن، زغال، سنگ های آهکی، منگنز، روی، نمک، طلا، و نقره از دیگر منابع زیرزمینی آن محسوب می شوند. بیشتر نیروی الکتریسیته شیلی به طریق برقابی تأمین می شود و زغال و نفت، که از جزیرۀ تیرا دِل فوئگو استخراج می شود، سوخت نیروگاه های حرارتی آن را تأمین می کند. کارخانه ها و تأسیسات صنعتی شیلی بیشتر در نواحی مرکزی کشور متمرکزند و تولید آهن، فولاد، پالایش نفت، فرآوری شیلات و پتروشیمی، مواد غذایی، کاغذ، انواع نوشابه، و نیز فرآوری مواد معدنی فعالیت های صنعتی شیلی را تشکیل می دهند. تولید الکتریسیتۀ شیلی ۴۰میلیارد کیلووات ساعت و مصرف سرانۀ آن بالغ بر ۲,۱۰۰ کیلو وات ساعت است.
حکومت و سیاست. نوع حکومت شیلی جمهوری چندحزبی با دو مجلس قانون گذاری است. رئیس جمهور کشور و ۱۲۰ عضو مجلس نمایندگان و نیز ۲۷ نفر از ۳۸ سناتورهای مجلس سنا را مردم برای مدت شش سال برمی گزینند و نه تن از سناتورها را رئیس جمهور منصوب می کند. رئیس جمهور شیلی دارای مسئولیت اجرایی است و تشکیل و سرپرستی هیئت دولت با اوست.مردم و تاریخ. جمعیت شیلی حدود ۱۷,۲۷۸,۷۰۰ نفر است (۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن۲۲.۸ نفر در کیلومتر مربع است. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۱.۱ درصد است و مستیسوها (دورگه ها)،۹۱.۵ درصد از جمعیت آن را تشکیل می دهند. در حدود ۸۱ درصد از مردم آن پیروکلیسای کاتولیک اند،۸۶.۶ درصدشان در شهرها زندگی می کنند و زبان رسمی آنان اسپانیایی است. میانگین امید به زندگی در کشور شیلی ۷۵ سال است و ۹۶ درصد از بزرگسالان آن باسوادند. آرائوکانیها قدیمی ترین ساکنان شیلی اند. نواحی شمالی آن در قرن ۱۵م به تصرف اینکاها درآمد و دیه گو دِ آلماگرو، سردار اسپانیایی سراسر آن را در ۱۵۳۶ به مالکیت اسپانیا درآورد. مهاجران اسپانیایی در ۱۵۴۱ در سانتیاگو سکونت گزیدند و تحت نظارت اداری نایب السلطنۀ پرو قرار گرفتند. در ۱۷۷۸، حکومت شیلی از پرو جدا شد و در ۱۸۱۰ علیه اسپانیایی ها سر به شورش برداشت. این کشور پس از هشت سال مبارزه، که مهم ترین آن ها جنگ چاکابوکو (۱۸۱۷) بود، در ۱۲ فوریۀ ۱۸۱۸ به رهبری خوزه دِ سان مارتین استقلال یافت و قانون اساسی آن در ۱۸۳۳ تدوین و تصویب شد. از ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۴ علیه بولیوی و پرو به جنگ پرداخت و استان نیترات خیز تراپاکای بولیوی را تصرف کرد. اختلافات مرزی این کشور با آرژانتین در ۱۹۰۴ به پایان رسید و به یادبود و شکرانۀ آن تندیس بزرگ حضرت عیسی مسیح را بر فراز کوه های آند شیلی برافراشت.

نقل قول های شیلی

شیلی با نام رسمی جمهوری شیلی، کشوری در آمریکای جنوبی که دربرگیرندهٔ نوار باریکی و دراز از رشته کوه های آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب است.
• «شیلی از نظر جغرافیایی کالیفرنیایی است که آن را وارونه کرده باشند. لیکن حیات سیاسی شیلی بیش از همه به حیات سیاسی فرانسه شباهت دارد. حتی طنزنویسان تأکید می کنند که دو نشانهٔ بارز برای این شباهت وجود دارد: اول آنکه آتش نشان های والپارزو همه فرانسوی هستند، دوم اینکه مجلس نمایندگان سانتیاگو رونوشت برابر با اصلی است از روی کاخ بوربن فرانسه.به هرحال، شباهت این دو کشور چه از نظر تحول سازمان های سیاسی و چه از لحاظ تنوع و پیچیدگی آن سازمان ها محرز است. منشور سیاسی شیلی نمونه ای از انواع گرایش های سیاسی را، از کمونیست ها گرفته تا محافظه کاران و نئوفاشیست ها نشان می دهد. خود شیلوی ها تأکید می کنند که در کشورشان بیش از سه خانوادهٔ بزرگ سیاسی وجود ندارد: چپ و میانه رو و راست، هریک از این خانواده ها نیز به سه دستهٔ کوچکتر تقسیم می شوند، لیکن در حقیقت تقسیمات سیاسی به مراتب متنوع تر از این هاست.» ، در اثرش چاپ ۱۹۶۲ -> مارسل نیدرگانگ
• «شیلی نخستین کشور در میان کشورهای آمریکای لاتین است که حکومت جبههٔ ملی داشته، این واقعهٔ جالب در ۱۹۳۸ یعنی فقط با دو سال تأخیر نسبت به فرانسه روی داد. این امر در زمانی بود که در بسیاری از جمهوری های دیگر آمریکای جنوبی، دیکتاتورهای نظامی حکومت می کردند. در سانتیاگو ائتلافی میان همهٔ نهضت های چپ و میانه رو رخ داد که به تشکیل جبههٔ متحد ملی با شما مردم پسند «نان و مسکن و جامه برای همه» منجر شد، شعاری که ملت شیلیِ خسته از سازشکاری های رئیس جمهور خود الساندری با زمینداران بزرگ محافظه کار به گرمی از آن استقبال کرد.» ، در اثرش چاپ ۱۹۶۲ -> مارسل نیدرگانگ
• «پرچم: رنگ های موجود در پرچم کشور شیلی همان رنگ های پرچم ایالات متحدهٔ آمریکاست. این پرچم در خلال نبرهای استقلال طلبانه ای که سرانجام در سال ۱۸۱۷م به استقلال شیلی انجامید مورد استفاده قرار می گرفت. رنگ سفید در پرچم شیلی نشانهٔ برف های رشته کوه های مرتفع آند است و رنگ آبی نشانهٔ آسمان می ّاشد. رنگ قرمز نیز نشانهٔ خون هایی است که مردم شیلی برای کسب آزادی خود نثار کرده اند.علامت تک ستاره از قدیم در پرچم بومیان شیلی وجود داشت و نشانهٔ سرنوشت (تقدیر) کشور شیلی می باشد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

شیلی در جدول کلمات

شیلی
سانتیاگو
شرکتی در شیلی که در سال 1939 تاسیس شد و وظیفه داشت موجبات رشد را یا از طریق تامین تسهیلات مالی درازمدت برای بخش خصوصی فراهم کند یا خود رسما به ایجاد موسسات صنعتی در بخش عمومی مبادرت ورزد
کورفو

شیلی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مهاجرت به شیلی   • اقتصاد شیلی   • تور شیلی   • پايتخت نيجر   • سانتیاگو شیلی   • شهر سانتیاگو   • تیم ملی فوتبال شیلی   • شهرهای شیلی   • معنی شیلی   • مفهوم شیلی   • تعریف شیلی   • معرفی شیلی   • شیلی چیست   • شیلی یعنی چی   • شیلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیلی
کلمه : شیلی
اشتباه تایپی : adgd
آوا : Sili
نقش : اسم خاص مکان
عکس شیلی : در گوگل


آیا معنی شیلی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )