انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1052 100 1

شیمی کوانتومی

شیمی کوانتومی در دانشنامه ویکی پدیا

شیمی کوانتومی
شیمی کوانتومی رشته ای از شیمی است که تمرکز اولیه آن بر روی کاربرد مکانیک کوانتومی در مدلهای فیزیکی و آزمایش های سیستمهای شیمیایی می باشد.
در اواخر قرن ۱۷ میلادی، نیوتن قوانین مکانیک کلاسیک برای حرکت اجسام ماکروسکوپی را کشف کرد. در اوایل قرن بیستم میلادی فیزیکدانان دریافتند که حرکت ذرات کوچک مثل هستهٔ اتم ها و الکترون ها را نمی توان با قوانین مکانیک کلاسیک توجیه کرد و از این رو توجیه حرکت این ذرات با مجموعه ای از قوانین به نام مکانیک کوانتوم انجام پذیرفت. شیمی کوانتوم قوانین مکانیک کوانتوم را در مسایل مربوط به شیمی مورد استفاده قرار می دهد. تاثیرات شیمی کوانتوم در تمامی زیرشاخه های شیمی محسوس است.
شیمی فیزیکدانان از شیمی کوانتوم (به همراه ترمودینامیک آماری) برای محاسبهٔ خواص ترمودینامیکی گازها، توضیح طیف های مولکولی و نیز بدست آوردن تجربی برخی از خواص مولکول (مانند طول و زاویه پیوندها، ممان دوقطبی، تفاوت انرژی در صورتبندی های متفاوت و...) استفاده می کنند.
شیمی آلی دانان از این علم به منظور تعیین پایداری مولکول ها، محاسبهٔ حد واسط واکنش ها، تحقیق مکانیزم انجام واکنش ها، پیشبینی خواص آروماتیکی ترکیبات و توجیه طیف های NMR استفاده می کنند.
شیمی تجزیه دانان به طور گسترده از روش های طیف بینی استفاده می کنند. فرکانس ها و شدت خطوط طیفی به سادگی می توانند با شیمی کوانتوم درک و توجیه شوند. موارد استفادهٔ دیگر برای آن ها توضیح مکانیزم واکنش های الکتروشیمیایی است.
شیمی معدنی دان ها از نظریه میدان لیگاند، و روش های تقریبی مکانیک کوانتوم برای توجیه خواص و انتقالات الکترونی در کمپلکس های فلزات واسطه استفاده می کنند.
هر چند که اندازهٔ بزرگ مولکول های زیستی استفاده از محاسبات کوانتومی را برای آن ها دشوار می سازد اما زیست شیمی پیشه ها به طور روز افزون از مطالعات کوانتومی بهره می برند. به خصوص در زمینهٔ پیوند بین آنزیم و سوبسترا و حلال پوشی مولکول های زیستی.
شیمی کوانتومی نسبیتی زیرشاخه ای از شیمی و فیزیک است که با اِعمال روش های نسبیتی به شیمی کوانتومی سعی در توضیح مشخصات و ساختار عناصر شیمیایی به خصوص عناصر سنگین تر با عدد اتمی بالاتر در جدول تناوبی دارد.
اثرات نسبیتی در مدل های کوانتومی اتم ها به صورت عامل های اختلالی یا اصلاحات جزئی روی پاسخ های غیرنسبیتی معادله شرودینگر وارد می شوند. اثرات نسبیتی در اتم های سنگین تر شدیدتر هستند، زیرا به دلیل نیروی جاذبهٔ شدیدتر بین الکترون ها و هسته در این اتم ها، سرعت حرکت الکترون ها بسیار زیاد و قابل مقایسه با سرعت نور است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شیمی کوانتومی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

کوشاترین کاربران در یک هفته گذشته

پرگفتگوترین واژگان در یک هفته گذشته

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیمی کوانتومی   • مفهوم شیمی کوانتومی   • تعریف شیمی کوانتومی   • معرفی شیمی کوانتومی   • شیمی کوانتومی چیست   • شیمی کوانتومی یعنی چی   • شیمی کوانتومی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیمی کوانتومی
کلمه : شیمی کوانتومی
اشتباه تایپی : adld ;,hkj,ld
عکس شیمی کوانتومی : در گوگل


آیا معنی شیمی کوانتومی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )