برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1213 100 1

صادقیه (تهران)

صادقیه (تهران) در دانشنامه ویکی پدیا

صادقیه (تهران)
مختصات: ۳۵°۴۳′۱۹″ شمالی ۵۱°۲۰′۱۴″ شرقی / ۳۵٫۷۲۱۹۴°شمالی ۵۱٫۳۳۷۲۲°شرقی / 35.72194; 51.33722
فلکه دوم آریاشهر یا فلکه دوم صادقیه
شهرآرا
خیابان ستارخان
مترو صادقیه
صادقیه محلّه ای در غرب تهران است. پیش از انقلاب ایران (۱۳۵۷) نام این محله آریاشهر بوده است. اکنون دربردارنده محله های از جمله صادقیه ،صادقیه شمالی، ارمکان و بلوار فردوس است.
بخشی از صادقیه در منطقه ۲ شهرداری تهران و بخش های دیگر آن نیز در منطقه ۵ شهرداری تهران جای گرفته است. بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح مرز میان این دو منطقه می باشد که از فلکهٔ دوم آریاشهر آغاز می شود به سمت شمال ادامه دارد. فلکهٔ دوم صادقیه در این محله قرار دارد که بزرگراه های محمدعلی جناح از جنوب و بزرگراه اشرفی اصفهانی از شمال، بزرگراه آیت الله کاشانی از غرب و خیابان ستارخان از شرق را به هم پیوند می دهد. در جنوب غربی این میدان ایستگاه متروی صادقیه جای گرفته است.
در روایت های گوناگون آمده است که این محله از دوران ناصرالدین شاه قاجار بر پا شده و رفته رفته گسترش یافته است. نخست این محله دربرگیرنده محلات کنونی ارمکان، برق آلستوم، مجتمع دادگستری و کاشانی بود که امروزه این محلات از هم جدا افتاده اند. با آغاز دگرگونی ها و مدرنیزاسیون دوره پهلوی، تهران بسیار شتابان دستخوش دگردیسی شد و در پی آن محلاتش هم دگرگون شدند. آریاشهر هم به دلیل خوش آب وهوا بودن و نزدیک بودن به نخستین بزرگراه های تهران از این دگرگونی شتابان تهران بیشترین بهره را برد. در نیمه های دوره پهلوی دوم (سال های ۱۳۴۱–۱۳۳۲) در پیرامون جاده شهر به سوی کن و سولقان (ساخت محله نوساز شهر زیبا)، شهرآرا و آریاشهر ساخت و ساز بسیاری انجام گرفت. مجموعه آپارتمان های شهرآرا، خانه های ویلایی تهران ویلا و هسته های نخستین آریاشهر از دستاوردهای این دوره از گسترش شهر تهران هستند. در سال های پسین محله گسترش بیشتری یافت و خیابان هاو بزرگراه های بیشتری ساخته شد که از آن جمله بزرگراه محمدعلی جناح و بزرگراه طرشت (شیخ فضل اله) بودند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با صادقیه (تهران)

صادقیه (تهران) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صادقیه (تهران)   • مفهوم صادقیه (تهران)   • تعریف صادقیه (تهران)   • معرفی صادقیه (تهران)   • صادقیه (تهران) چیست   • صادقیه (تهران) یعنی چی   • صادقیه (تهران) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صادقیه تهران
کلمه : صادقیه (تهران)
اشتباه تایپی : whnrdi (jivhk)
عکس صادقیه (تهران) : در گوگل

آیا معنی صادقیه (تهران) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )