انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1065 100 1

صحیح بخاری

صحیح بخاری در دانشنامه اسلامی

صحیح بخاری
بخاری (194-256) از بزرگترین و مهمترین مصنفین حدیثی اهل سنت است. او در بخارا در خانواده ای جدید الاسلام زاده شد (جد دوم او از مجوسیت به اسلام گرویده بود) . حافظه و استعداد حدیثی فوق العادۀ، موجب تخصص یافتن او در این علم در سنین نوجوانی شد. به مناطق مختلف اسلامی مثل مکه و مدینه و بغداد و کوفه و مصر و شام مسافرت کرد و حدیث را از اساتید مختلف فراگرفت.
در بین اهل سنت حافظه و شخصیت او به صورت اسطوره درآمده است؛ شاید بسیاری از داستان هایی که نسبت به او نقل می شود جعلی و ناشی از همین شخصیت اسطوره ای باشد.کتاب صحیح را در طی 16 سال و در حال مسافرت نوشته است و آنرا بر اساتید حدیثی خود عرضه کرده است. بخاری در اواخر عمر به منطقۀ خراسان بازگشت و مورد استقبال بسیار زیاد قرار گرفت لکن پس از مباحثاتی که در پی فتنۀ «مخلوق بودن یا نبودن قران» رخ داد از نیشابور، و بخارا، مطرود شد و در تنهایی در روستایی در نزدیکی سمرقند جان داد. صحیح بخاری، مهمترین کتاب حدیثی اهل سنت است. آنان به این کتاب با دیدی عجیب و مقدس مآبانه می نگرند. بخاری، پایه گذار انتخاب و جمع آوری احادیث صحیح و تنظیم و ترتیب آن بوده است. قبل از او، احادیث مختلف، اعم از صحیح، حسن و ضعیف در کنار هم می آمدند.او احادیث کتاب خود را از بین 600 هزار حدیث انتخاب کرده است (لازم به ذکر است که مقصود 600 هزار متن و یا سند متفاوت است) و ملتزم به صحت آنها شده است.مقصود از کتاب «جامع» کتابی است که شامل تمامی ابواب فقهی، تاریخی، عبادی و تفسیری شود و بخاری تمامی این ابواب را در کتاب خود آورده است.
دربارۀ این کتاب نکاتی را به اختصار، ذکر می کنیم.
احادیث مخالف قران و عقل، رؤیت خداوند، مکان خداوند، اعضاء بدن خداوند، خندۀ خداوند، کشف ساق خدا، احادیث موهن نسبت به نبی اکرم و سایر پیامبران (ع) مثل ثوبی حجر و. . . ، متون دال بر تحریف قرآن در آن وجود دارد. برای آشنایی بیشتر به کتاب «سیری در صحیحین» مراجعه کنید.
آشنایی با تاریخ و منابع حدیث,محمدکاظم طباطبایی, جلد 1 ، (صفحه 76)
‏صحیح بخاری و مسلم در ترازوی نقد‏‏ ترجمه ای از هیئت تحریریه مرکز حقائق اسلامی از کتاب «الصحیحان فی المیزان» نوشته سید علی حسینی میلانی است. این کتاب در زمان معاصر و در یک جلد به چاپ رسیده است. ناشر متن و ترجمه آن مرکز حقائق اسلامی است.
در متن عربی، قبل از شروع محتوای اصلی کتاب، مقدمه ای با عنوان «کلمة المرکز» از طرف ناشر درباره اهمیت انتشار کتب فکری و اعتقادی برای جامعه کنونی مطرح شده است. این مقدمه در ترجمه نیامده و بجای آن مقدمه ای دیگری با نام «سرآغاز» آمده است که در آن، از شروع و توسعه اسلام، تکمیل دین در روز غدیر و ناامید شدن کفار سخن به میان آمده است. در ادامه به بستن دروازه علم (اشاره به حدیث معروف انا مدینه العلم و علی بابها) و سرگردانی مردم با توطئه از پیش تعیین شده، اشاره شده است. سپس نام عالمان و بزرگانی به میان آمده است که در طول تاریخ و در هر برهه ای از زمان، به نوعی جلوه نموده و حقایق، دودلی ها، شبهه ها و پندارهای واهی شیاطین و دشمنان اسلام را پاسخ داده و حقیقت را با زبان و قلم برای همگان آشکار ساخته اند. در این راستا، نام عالمانی چون شیخ مفید، سید مرتضی، شیخ طوسی، خواجه نصیر، علامه حلی، قاضی نورالله، میر حامد حسین، سید شرف الدین، امینی و سید علی میلانی (نویسنده کتاب) ذکر شده است.
ترجمه کتاب به صورت ترجمه معنایی است. مترجم تلاش کرده متنی روان و سلیس و مطابق ادبیات روز ارائه دهد.
سعی مترجم هرچند در امانت داری در برگرداندن مطالب از عربی به فارسی بوده لکن در پاره ای از مطالب، تغییراتی جزئی ایجاد کرده است. از تغییرات ایشان می توان به تغییر یا اضافه کردن عناوین در ترجمه اشاره کرد.
در ابتدای فصل دوم عنوانی با نام «ابراهیم بن عبدالله سعدی و صحیح مسلم » اضافه شده است که در متن عربی موجود نیست. و یا اینکه در همین فصل، ترجمه، دارای یازده عنوان است که در متن عربی آن فقط هشت عنوان قید شده است.
این اختلافات گاه به پاورقی ها نیز سرایت کرده است؛ مترجم در ترجمه «و قال عبدالرحمن بن أبی حاتم: کان أبوزرعة ترک الروایة عنه من أجل ما کان منه فی المحنة...»را به «عبدالرحمان بن ابوحاتم می گوید: ابوزرعه به جهت مسائلی که در جریان روزگار محنت، از بخاری سر زد، از نقل روایات او دست برداشت...»ترجمه نموده و درباره محنت توضیحاتی در پاورقی بدین صورت ارائه داده است: گفتنی است که مسئله «کلام الهی» و مخلوق بودن یا نبودن آن، ذهن دانشمندان اسلامی را در عصر خلفا به خود مشغول ساخت و به سبب آن مشاجرات و اختلافات غم انگیزی در میان مسلمانان رخ داد که در تاریخ از آن به عنوان «محنت خلق قرآن» یاد می شود. ،.
از دیدگاه اهل سنت، کتاب صحیح بخاری، صحیح ترین کتاب اهل سنت بعد از قرآن است و برای او ارزش بسیاری قائل هستند، اما همین کتاب نیز از بلای تحریف در امان نمانده و در طول تاریخ تحریفات گوناگونی در آن ایجاد شده است.هدف ما بیان تمام تحریفات اعمال شده در صحیح بخاری نیست و قصد داریم تنها به دو تحریف بارز در این کتاب اشاره کنیم.
متن صحیح بخاری در چاپ بیت الافکار الدولیه ریاض و دارالفکر بیروت، سال ۱۴۰۱:اُنْزِلَتْ آیَةُ الْمُتْعَةِ فِی کِتَابِ اللَّهِ فَفَعَلْنَاهَا مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وَلَمْ یُنْزَلْ قُرْآنٌ یُحَرِّمُهُ وَلَمْ یَنْهَ عَنْهَا حَتَّی مَاتَ قَالَ رَجُلٌ بِرَاْیِهِ مَا شَاءَ قَالَ مُحَمَّدٌ یُقَالُ انَّهُ عُمًر.آیه متعه در زمان رسول خدا نازل شد و ما در زمان رسول خدا به آن عمل می کردیم و آیه هم بر حرمت آن نازل نگردید و رسول خدا هم تا دم مرگ ما را از آن منع نکرد، مردی با رای و میل خودش هر چه که دلش خواست گفت. و این شخص عمر بن الخطاب بود.
بخاری، محمد بن اسماعیل، صحیح بخاری، ص۸۵۴، بیت الافکار الدولیة.
عده ای از علمای اهل سنت بر وجود روایت متعه در کتاب صحیح بخاری اقرار کرده اند که قول برخی را ذکر می کنیم.
← حمیدی
این روایت در تمامی نسخ صحیح بخاری موجود:حدثنا عَمْرُو بن عَوْنٍ حدثنا خَالِدٌ عن اِسْمَاعِیلَ عن قَیْسٍ عن عبد اللَّهِ رضی الله عنه قال کنا نَغْزُو مع النبی صلی الله علیه وسلم وَلَیْسَ مَعَنَا نِسَاءٌ فَقُلْنَا الا نَخْتَصِی فَنَهَانَا عن ذلک فَرَخَّصَ لنا بَعْدَ ذلک اَنْ نَتَزَوَّجَ الْمَرْاَةَ بِالثَّوْبِ ثُمَّ قَرَاَ (یا اَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُحَرِّمُوا طَیِّبَاتِ ما اَحَلَّ الله لَکُمْ).
بخاری، محمد بن اسماعیل، الجامع الصحیح المختصر، ج۴، ص۱۶۸۷، ح۴۳۳۹، کتاب التفسیر، بَاب قَوْلِهِ: یا اَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُحَرِّمُوا طَیِّبَاتِ ما اَحَلَّ الله لَکُمْ، دار النشر: دار ابن کثیر، الیمامة - بیروت - ۱۴۰۷ - ۱۹۸۷، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفی دیب البغا
...

صحیح بخاری در دانشنامه ویکی پدیا

صحیح بخاری
صحیح بخاری یکی از کتاب های حدیث و جزوصحاح ستّه است. صحیح بخاری معتبرترین کتاب حدیث نزد اهل سنت محسوب می شود که توسط حافظ ابوعبدالله محمد بن اسماعیل بن ابراهیم بن مغیرة بن بردزبه بخاری (۱۹۴–۲۵۶ هجری) گردآوری شده است. نام بخاری در حقیقت همان بخارائی است. اهمیت حدیث نبوی علی الخصوص معتبرترین آن ها که صحاح سته نامیده می شوند موجب شد که شروح مختلفی بر این کتب نوشته شوند که می توان به فتح الباری فی شرح صحیح بخاری نوشته ابن حجر العسقلانی و عمدة القاری از بدرالدین العینی اشاره داشت. اهل سنت این کتاب را از صحیح ترین کتب احادیث می دانند.
از مذاهب اسلاماهل سنت
مذاهب فقهی
حنفی · مالکی · شافعی · حنبلی
عکس صحیح بخاری


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صحیح بخاری در دانشنامه آزاد پارسی

صَحیحِ بُخاری
(یا: الجامع الصحیح بخاری؛ نام کامل آن: الجامع المسند الصحیح المختصر من امور رسول الله و سننه و ایامه) اثر محمد بن اسماعیل بخاری، کتابی به عربی، مجموعه ای از احادیث نبوی (نخستین کتاب از صحاح ستّه). این کتاب حدود ۹هزار حدیث نبوی دارد که بخاری آن ها را از ۶۰۰ هزار حدیثی که تحصیل کرده بود انتخاب کرده است. شرح ها و تعلیقه های بسیار دارد و در چندین کشور عربی و اروپایی به چاپ رسیده است.

ارتباط محتوایی با صحیح بخاری

صحیح بخاری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فر کیانی > حکایت
فر کیانی > حال
مهسا > ارگانیک
فر کیانی > علاوه
فر کیانی > حرص
فر کیانی > جذب
فر کیانی > حذف
مریم مولاپرست > priority setting

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صحیح بخاری   • مفهوم صحیح بخاری   • تعریف صحیح بخاری   • معرفی صحیح بخاری   • صحیح بخاری چیست   • صحیح بخاری یعنی چی   • صحیح بخاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صحیح بخاری
کلمه : صحیح بخاری
اشتباه تایپی : wpdp fohvd
عکس صحیح بخاری : در گوگل


آیا معنی صحیح بخاری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )