انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 927 100 1

معنی اسم صدیق

اسم: صدیق
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: seddiq) (عربی) (در تصوف) بنده ی خاص خداوند، (در قدیم) بسیار راستگو و درستکار، (در عرفان) صدیق کسی را می گویند که در گفتار و کردار و دانش ها و احوال و روش و نیات و خوی و اخلاق خود راست باشد و راستی و درستی او در مجاورین او تأثیر کند، (در اعلام) لقب ابوبکر صدیق اولین خلیفه، بعد از رحلت رسول اکرم (ص) - بنده خالص خداوند، بسیار راستگو و درستکار، لقب یوسف (ع) پسر یعقوب (ع)

معنی صدیق در لغت نامه دهخدا

صدیق. [ ص َ ] (ع ص ، اِ) دوست. (منتهی الارب ) (ربنجنی ) (مهذب الاسماء) (ترجمان علامه ٔ جرجانی ). ج ، اصدقاء. صُدَقاء. صُدقان. جج ، اصادق. (منتهی الارب ). دوست خالص ضد عدوّ. یکدل. یکدله. هوالذی لم یدع شیئاً مما اظهره باللسان الا حققه بقلبه و عمله. (تعریفات جرجانی ) : چون ایشان رادرنگری باز چون ایشان زودزود خدمتکاران صدیق درگاه دربایست بدست نیایند. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 166).
چون نیندیشی از آن روز که دستت نگرد
نه رفیق و نه ندیم و نه صدیق و نه حمیم.
ناصرخسرو.

صدیق. [ص َ ] (اِخ ) دهی از دهستان باراندوزچای بخش حومه ٔ شهرستان ارومیّه 15هزارگزی جنوب باختری اورمیه. 2هزارگزی جنوب راه ارابه رو زیوه. کوهستانی. سردسیر. سالم.سکنه ٔ آن 25 تن. آب آن از چشمه. محصول آن غلات ، توتون. شغل اهالی زراعت و گله داری صنایع دستی جاجیم بافی.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

صدیق. [ ص ُ دَ ](ع اِ مصغر) تصغیر صدق (ضد کذب ). (معجم البلدان ).

صدیق. [ ص ُ دَ ] (اِخ ) کوهی است. (معجم البلدان ).

صدیق. [ص ُ دَ ] (اِخ ) ابن موسی. محدث است. (منتهی الارب ).

صدیق. [ ص ِدْ دی ] (ع ص ) مرد بسیارصدق. دائم الصدق. آنکه قول خود را بفعل خود راست گرداند. (منتهی الارب ). سخت راستگو. (ترجمان علامه ٔ جرجانی ) (مهذب الاسماء). بسیار راستگو. (غیاث اللغات ) :
توفیق رفیق اهل تصدیق شود
زندیق در این طریق صدیق شود.
خاقانی.
اندر این هفته هشت نه صدیق
مصطفی را بخواب دیده ستند.
خاقانی.
|| کسی را گویند که در تصدیق آنچه بر رسول خدا صلی اﷲ علیه و سلم آمده است کامل بود بعلم قول و فعل بصفاء باطن و قربی که او راست بباطن پیغمبر و بدین جهت است که در کتاب خدا مرتبه ای بین نبی و صدیق فاصله نشده است که فرماید: فاولئک مع الذین انعم اﷲ علیهم من النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین. (قرآن 69/4) (کذا فی اصطلاحات الصوفیة از کشاف اصطلاحات الفنون ).

صدیق. [ ص ِدْدی ] (اِخ ) یکی از درجات خمسه ٔ دینی مانویه است : معلمین درجه ٔ اول مشمسین. دویم قسسین. سوم صدیقین...

صدیق. [ ص ِدْدی ] (اِخ ) لقب ابوبکربن ابی قحافة است :
وگر بصدق بماندی کسی بدین صدیق
وگر بعدل بماندی کسی بدین عمر.
ناصرخسرو.
صدیق بصدق پیشوا بود
فاروق ز فرق هم جدا بود.
نظامی.
تریاک در دهان رسول آفرید حق
صدیق را چه غم بود از زهر جانگزا.
سعدی.
رجوع به ابی بکربن ابی قحافة شود.

صدیق. [ ص ِدْ دی ] (اِخ ) لقب یوسف پیغامبر :
یوسف صدیق چون بربست نطق
از قضا موسی پیغمبر بزاد.
خاقانی.
خاقانیا چه ترسی از اخوان گرگ فعل
چون در ظلال یوسف صدیق دیگری.
خاقانی.
آن را که بصارت نبود، یوسف صدیق
جائی بفروشد که خریدار نباشد.
سعدی.
رجوع به یوسف شود.

صدیق. [ ص ِدْ دی ] (اِخ ) در بعضی مآخذ محرف زندیق (مانوی ) آمده است. رجوع به مانی و مانویان شود.

صدیق. [ ص ِدْ دی ] (اِخ ) مکنی به ابوهند. تابعی است. (منتهی الارب ).

صدیق. [ ص ُ دَی ْ ی ِ ] (ع اِ مصغر) تصغیر صدیق است. (منتهی الارب ).

معنی صدیق به فارسی

صدیق
لقب یوسف بن یعقوب ( ه.م .).
یار و دوست، رفیق مهربان و مخلص، مردبسیارراستگو، کامل درصدق، لقب ابوبکر، کسی که قول خودراباعمل خودراست گرداند
( اسم ) یکی از درجات پنجگانه دین مانوی .
تصغیر صدیق است
ده کوچکی است از بخش ورامین شهرستان تهران
راست گفتار
لقب امیرالمومنین علی علیه السلام است
محمد بن علی بن حسن بن علی بن لطف الله حسینی مکنی به ابو الطیبدانشمند هندی (و. قنوج ۱۲۴۸ ه.ق ./ ۱۸۳۲ م .-ف. ۱۳٠۷ ه.ق ./ ۱۸۸۹ م .). وی از بزرگان وطن خویش علم آموخت و سپس بدهلی رفت و نزد شیوخ آن شهر و مخصوصا شیخ صدرالدین دهلوی معقول و منقول را فرا گرفت. سپس از دهلی به بهوپال شد و از آنجا به حجاز رفت و حج گزاشت و نزد علمای یمن اشتغال جست و ۸ ماه در مکه و مدینه معتکف بود . آنگاه به بهوپال بازگشت و ملکه دکن را بزنی گرفت و در آنجا توطن کرد و کتابهای بسیار گرد آورد و بنشر علم و تشویق علما پرداخت و بفارسی و عربی و هندی تالیف می کرد . تالیفات او بالغ بر ۲۲۲ مجلد است که از آن جمله است : ابجدیه العلوم در سه قسم : قسم اول بنام الوشی المرقوم در احوال علوم از فلسفه و توحید و لغت و تاریخ قسم دوم بنام السحاب المرقوم در انواع فنون و اصناف علوم قسم سوم بنام الرحیق المختوم من تراجم ائمه العلوم الاذاعه لما کان و ما یکون بین یدی الساعه الاقلید لادله الاجتهاد و التقلید اکلیل الکرامه فی بیان مقاصد الامامه و غیره .

معنی صدیق در فرهنگ معین

صدیق
(ص دُ) [ ع . ] (ص .) بسیار راست گو.
(صَ) [ ع . ] (ص .) دوست ، دوست خالص .

معنی صدیق در فرهنگ فارسی عمید

صدیق
۱. بندۀ خالص خداوند.
۲. (صفت) [قدیمی] راستگو.
۱. راستگو.
۲. مهربان، مخلص.

صدیق در دانشنامه اسلامی

صدیق
صدّیقان سه نفرند: حبیب بن مری نجار (مؤمن آل یاسین)، و حزقیل (مؤمن آل فرعون)، و علی بن ابی طالب که سومین آنها و برترینشان است.
انا عبدالله و اخو رسوله و انا الصدّیق الاکبر لا یقولها بعدی الا کاذب مفتر (ترجمه: من بنده خدا، برادر رسول خدا و صدیق اکبر هستم، هیچ کس پس از من چنین سخن نگوید، جز آن که دروغ گو باشد.)
صِدّیق، به معنای بسیار راستگو، کسی را گویند که ملازم راستی باشد و از او دروغ سر نزند. در قرآن از برخی انبیا و مومنان با این لقب یاد شده است.
صدیق
معنی صَدِيقٍ: دوستي که در دوستي و رفاقت صادق باشند
معنی صِّدِّيقُ: بسيار راستگو-آنکس که ميان گفتار و عملش هيچ تناقضي نيست وبر گفته خود ايستادگي مي کند (صدّيق به کسي گويند که در صدق مبالغه کند يعني آنچه را که انجام ميدهد ميگويد ، و آنچه را که ميگويد انجام ميدهد ، و ميان گفتار و کردارش تناقضي نباشد )
معنی خَلِيلاًَ: دوست بسیار نزدیک( کلمه خليل از نظر مصداق ، خصوصيتر از کلمه صديق است . چون دو نفر دوست همين که در دوستي و رفاقت صادق باشند ، کلمه صديق بر آندو صادق است ، ولي باين مقدار آندو را خليل نميگويند ، بلکه وقتي يکي از آندو را خليل ديگري مينامند ، که حوائج خو...
معنی صِدِّيقَةٌ: زن بسيار راستگو-زني که ميان گفتار و عملش هيچ تناقضي نيست وبر گفته خود ايستادگي مي کند (صدّيق به کسي گويند که در صدق مبالغه کند يعني آنچه را که انجام ميدهد ميگويد ، و آنچه را که ميگويد انجام ميدهد ، و ميان گفتار و کردارش تناقضي نباشد )
معنی صِّدِّيقُونَ: بسيار راستگويان-آنکساني که ميان گفتار و عملش هيچ تناقضي نيست وبر گفته خود ايستادگي مي کند (صدّيق به کسي گويند که در صدق مبالغه کند يعني آنچه را که انجام ميدهد ميگويد ، و آنچه را که ميگويد انجام ميدهد ، و ميان گفتار و کردارش تناقضي نباشد )
معنی صِّدِّيقِينَ: بسيار راستگويان-آنکساني که ميان گفتار و عملش هيچ تناقضي نيست وبر گفته خود ايستادگي مي کند (صدّيق به کسي گويند که در صدق مبالغه کند يعني آنچه را که انجام ميدهد ميگويد ، و آنچه را که ميگويد انجام ميدهد ، و ميان گفتار و کردارش تناقضي نباشد )
ریشه کلمه:
صدق‌ (۱۵۵ بار)

«صِدِّیق» صیغه مبالغه از «صدق» و به معنای کسی است که بسیار راستگو است. بعضی گفته اند: به معنای کسی است که هرگز دروغ نمی گوید، و یا بالاتر از آن توانایی بر دروغ گفتن ندارد، چون در تمام عمر عادت به راستگوئی کرده است. و نیز بعضی آن را به معنای کسی می دانند که عملش تصدیق کننده سخن و اعتقاد او است، و نمونه کامل صداقت است.
صدیق السلطان احمد بن رضا تهرانی اصفهانی، خزانه دار ناصرالدّین شاه و مظفّرالدّین شاه بوده است.
احمد (زمان خان) فرزند حاج میرزا رضا صدیق السّلطان تهرانی، خزانه دار ناصرالدّین شاه و مظفّرالدّین شاه بوده است. وی در ۱۵ رجب ۱۳۲۸ق در اصفهان متولّد شده، و در این شهر تحصیل کرده است. از فقرای سلسله نعمت اللّهی گنابادی است، گاهی شعر می سراید.
مهدوی، سید مصلح الدین، تذکره شعرای معاصر اصفهان، ص۲۵.
 ۱. ↑ مهدوی، سید مصلح الدین، تذکره شعرای معاصر اصفهان، ص۲۵.
منبع
مهدوی، سید مصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۱، ص۴۱۲.    
...
میرزا ابراهیم خان صدیق الممالک شیبانی، از رجال دورۀ قاجار و مؤلف منتخب التواریخ بوده است.
صدیق الممالک شیبانی، میرزا ابراهیم خان، از رجال دورۀ قاجار و مؤلف منتخب التواریخ بوده است.
میرزا ابراهیم در گذر تاریخ
وی در ۱۲۵۷ در کاشان زاده شد. پدرش، میرزااسدالله، از ملاکان کاشان بود.
تحصیلات مقدماتی
...

صدیق در دانشنامه ویکی پدیا

صدیق
صدیق می تواند به موارد زیر اشاره کند
صدیق (انگلیسی: Siddique؛) یک اهل هند است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به دروغ اول آوریل، گل مور، روزنامه نگار اشاره کرد.
صِدِّیق در لغت به معنای بسیار راست گو بوده که صیغه مبالغه از «صدق» می باشد. این کلمه هم به عنوان نام و هم به عنوان لقب مورد استفاده قرار گرفته است.
صدیق (انگلیسی: Siddique) یک کارگردان، و فیلم نامه نویس اهل هند است.
صدیق آباد ، روستایی از توابع بخش نیر شهرستان تفت در استان یزد ایران است.
محمد صدیق افغان (مشهور به صدیق افغان) از ریاضیدانان اهل افغانستان است. علاوه بر ریاضی او خودش را یک فیلسوف نیز میداند اگرچه در مورد تحصیلات علمی او مدارک مستندی تاکنون نشر نشده است.
صدیق افغان ادعا دارد که با کمک ریاضیات بسیاری از مسائل سیاسی را پیش بینی کرده است از جمله این موارد پیشبینی فروپاشی اتحاد شوروی است. البته بسیاری از پیشبینی های او نیز عملی نشده است. او از طرف رسانه ها بارها به دروغگویی متهم شده است.
او خود را مبدع علم جدیدی از تلفیق ریاضی و فلسفه است و آن را ریاضی-فلسفی (فلسفه ریاضیاتی یا) نام نهاده است. برای همین منظور او در کابل مرکزی را به نام مرکز ریاضی فلسفی جهان، ایجاد کرده است و خودش هم ریاست آنرا بر عهده دارد.
صدیق برمک (زاده ۷ سپتامبر ۱۹۶۲ در ولایت پنجشیر) کارگردان اهل افغانستان است. فیلم های او مانند اسامه، بیگانه و جنگ تریاک برنده جوایز بین المللی شده اند.
برمک فوق لیسانس خود را در رشته فیلم سازی از دانشگاه سینمایی مسکو دریافت کرد. چند تا فیلم کوتاه داستانی و سه تا مستند کار هایست که در مراحل مختلف و دشوار زندگی سیاسی و اجتماعی افغانستان، به سر رسانیده. اسامه نخستین فیلم بلند سینمایی اش است که پس از سقوط طالبان روی پرده رفت و جوایز سینمایی زیادی را برای سینمای افغانستان به دست آورد. جنگ تریاک را در ۲۰۰۸ به پایان رساند. تهیه کنندگی شش فیلم بلند و کوتاه، ایجاد اتحادیه سینماگران افغانستان، نشر نخستین مجله سینمایی در افغانستان، فعالیت هایی در جهت فراهم آوری زمینه های آموزش و ساخت فلم برای سینماگران جوان، داوری در جشنواره های بین المللی و آموزش سینِما در دانشگاه کابل، کارهایست که در طی این سالها انجام داده است. پلاک یادبود فلینی را که هدیه این سازمان به فیلمسازان برگزیده است توسط آقای ماتسورا، مدیر کل یونسکو، به صدیق برمک برای فیلم اسامه در سال ۲۰۰۳ اهدا شد.
صدیق برمک می گوید: «دنیا متوجه شده است که اگر افغان ها بتوانند نفسی به راحتی بکشند، استعداد این را دارند که سازنده صلح و آرامش باشند و عشق بیافرینند.»
صدیق تعریف (زادهٔ ۱۳۳۵ در سنندج)، ردیف دان و خواننده سنتی ایرانی اهل ایران است.
صدیق تعریف در دوران فعالیت هنری اش با هنرمندان سرشناس بسیاری از جمله محمدرضا لطفی (در آلبوم چاووش ۱۰ (به یاد طاهرزاده) که اولین اثر باصدای تعریف بود)، جلال ذوالفنون (در آلبوم شیدایی)، حسین علیزاده، فرهاد فخرالدینی و حسین یوسف زمانی همکاری داشته است. از میان شاگردان او نیز می توان به سالار عقیلی اشاره کرد. وی تصنیف های بسیار زیبایی را تاکنون اجرا کرده که از میان آن ها می توان به تصنیف یاران (شعر فریدون همراه در آلبوم شیدایی) اشاره کرد.
اولین اثر صدیق تعریف به یاد طاهرزاده (در گذشته با نام چاووش ۱۰ شناخته می شد) می باشد که توسط گروه شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی اجرا شده است.
صدیق زهی ، نام روستایی از توابع بخش پلان شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان است. این روستا در دهستان پلان قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۲۷۱ خانوار) ۱٬۶۳۲ نفر بوده است.
صدّیق سعدی (به عربی: الصِّدّیق السَّعدی) (۱۹۰۷–۱۹۷۰) ادیب و شاعر الجزایری بود. دوره ای دراز در قاهره زیست و از آنجا قصایدش را برای روزنامهٔ البصائر با نام مستعار «جزائری» می فرستاد. پس از استقلال الجزایر به کشور بازگشت و رئیس مجلس اعلای اسلامی برگزیده شد.
صدیق صفایف (انگلیسی: Sodiq Safoyev؛ زادهٔ ۳ فوریهٔ ۱۹۵۴(1954-02-03)) یک سیاست مدار اهل ازبکستان است.
صدیق کمانگر (۱۳۲۵ در روستای افریان کامیاران - ۱۳ شهریور ۱۳۶۸ در رانیه)، فعال سیاسی کمونیست کرد، وکیل دادگستری، عضو بنیانگذار حزب کومله و حزب کمونیست ایران و عضو کمیتۀ مرکزی این دو حزب، سخنگو و مسئول شورای انقلاب سنندج، و مسئول رادیو صدای انقلاب ایران در عراق بود. وی در سال ۱۳ شهریور ۱۳۶۸ به دست عوامل جمهوری اسلامی در عراق ترور شد.
احمد صدیق (عربی: أحمد صدیق‎؛ زادهٔ ۱۶ اوت ۱۹۸۳(1983-08-16)) یک ورزشکار اهل مصر است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه ورزشی اسماعیلی، باشگاه ورزشی الاهلی مصر، و باشگاه ورزشی الاهلی مصر، و تیم ملی فوتبال مصر اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال مصر بازی کرده است.
الکساندر صدیق (عربی: صدّیق الطاهر الفاضل الصدّیق عبدالرحمن محمد أحمد عبدالکریم المهدی‎؛ زادهٔ ۲۱ نوامبر ۱۹۶۵(1965-11-21)) یک هنرپیشه سودانی-انگلستانی است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به برخورد تایتان ها، قلمرو بهشت، سیریانا، سلطنت آتش، اهریمن داوینچی ، محدودیت عمودی اشاره کرد.
امیرحسین صدیق زاده ۸ آبان ۱۳۵۱ خورشیدی در بازیگر تئاتر سینما و تلویزیون ایران است.
جالانی صدیق (انگلیسی: Jalani Sidek؛ زادهٔ ۱۰ نوامبر ۱۹۶۳(1963-11-10)) بدمینتون باز اهل مالزی است.
حسین محمدزاده صدیق (تخلص دۆزگۆن)، ۲۴ تیر ماه ۱۳۲۴، فعال سیاسی، نویسنده و مترجم ایرانی است. او در حال حاضر به تدریس زبان ترکی آذربایجانی در دانشگاه های مختلف کشور و آموزش و پرورش اشتغال دارد. از جمله کارهایش می توان به نشر ترجمهٔ دیوان لغات الترک اثر شیخ محمود کاشغری، خلاصه عباسی (خلاصه شده ای از سنگلاخ اثر میرزا مهدی استرآبادی)، مجموعه آثار ملا محمد فضولی، مجموعه دیوانهای شاعران کلاسیک آذربایجان و قارا مجموعه (که صدیق منتسب به شیخ صفی الدین اردبیلی کرده است) اشاره نمود. صدیق، دیوان آیت الله خمینی را بصورت منظوم به زبان ترکی ترجمه کرده است. صدیق همچنین وصیت نامه امام را تحت عنوان «سون سؤز» و نامه به گورباچف، منشور روحانیت و سخنان کوتاه خمینی (قیساسؤزلر) را نیز ترجمه و چاپ نموده و این آثار در هفته نامه سهند و نیز از سوی دفتر تنظیم و نشر آثار امام بصورت مستقل چاپ گردیده است.
رزیف صدیق (انگلیسی: Razif Sidek؛ زادهٔ ۲۹ مهٔ ۱۹۶۲(1962-05-29)) بدمینتون باز سابق اهل مالزی است.
رشید صدیق (انگلیسی: Rashid Sidek؛ زادهٔ ۸ ژوئیهٔ ۱۹۶۸(1968-07-08)) بدمینتون باز اهل مالزی است.
عایشه بنت ابراهیم بن صدیق (۱۲۶۲ - ۱۳۴۰) قاری، حافظ قرآن و بانوی محدّث شامی بود. نزد ابن عساکر حدیث فراگرفت. سپس خود استاد شد و به زنان بسیاری حدیث آموزش داد. ابن عساکر او «بی همتا» در عبادت و آموزش بیان کرده که «بر بسیاری از مردان» برتری داشت.
عمارت صدیق مربوط به دوره قاجار است و در دامغان، میدان امام، جنب عمارت لطفی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۷۵۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عمر صدیق (زادهٔ ۲ فوریهٔ ۱۹۹۷(1997-02-02)) یک بازیکن فوتبال اهل نیجریه است که در پست مهاجم برای باشگاه فوتبال آ. اس. رم در سری آ بازی می کند.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به اسپزیا کالچو اشاره کرد.
علی خاکی صدیق متولد ۱۳۴۱ در خرم آباد، اولین استاد برجسته مهندسی ایران، رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و استاد گروه کنترل دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی است.
وی تاکنون ۱۲ جلد کتاب در زمینه های مختلف مهندسی کنترل و سیستم ترجمه و تألیف نموده است. برخی از این کتاب ها بارها به چاپ رسیده و هم اکنون در دانشگاه های داخل کشور مورد استفاده دانشجویان مهندسی کنترل است.
مرتبهٔ علمی او استاد تمام است و دروس کنترل مدرن برای دورهٔ کارشناسی و درس های کنترل سیستم های چندمتغیره و کنترل تطبیقی را در دانشگاه های صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تهران و همچنین چند دانشگاه دیگر در شهر تهران تدریس می کند.
علی خاکی صدیق عضو کمیته های برگزار کنندهٔ کنفرانس های برق، ماشین بینائی و پردازش تصویر و هیئت تحریریهٔ چندین مجلهٔ مهندسی است. دیگر مسئولیت او طراحی سوالات کنکورهای کارشناسی ارشد و دکتری از سال ۱۳۶۹ می باشد.
زمینه های اصلی تحقیقاتی او سیستم های کنترل چند متغیره مقاوم و تطبیقی و کاربرد سیستم های کنترل است که توسط او تاکنون بیش از ۷۰ مقاله در مجلات و ۱۳۰ مقاله در کنفرانس های علمی ارائه شده است. علی خاکی صدیق از سال ۱۳۸۲ الی ۱۳۸۶ نیز ریاست دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را دارا بوده است. وی همچنین از تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۹۲ ریاست دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را برای بار دوم بر عهده گرفت.
عیسی صدیق، ملقب به صدیق اعلم (۲۸ خرداد ۱۲۷۳ تهران - ۱۵ آذر ۱۳۵۷ تهران)، ادیب، نویسنده و سومین رئیس دانشگاه تهران.
او در تهران در محله ی بین بازارچه نایب السلطنه و حمام قبله به دنیا آمد. پدرش میرزاعبدالله شاملو ملقب به صدیق التجار اصفهانی از نوادگان میرزا مهدی خان استرآبادی بود. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس ادب، کمالیه و دارالفنون فرا گرفت. در سال ۱۲۹۰ جزو اولین گروه از دانشجویان اعزامی به خارج در دورهٔ بعد از مشروطیت بود که عازم فرانسه شد. در سال ۱۲۹۷ دورهٔ دانشسرای ورسای را به پایان رساند و از دانشگاه پاریس دانشنامهٔ لیسانس در رشتهٔ ریاضی گرفت. همزمان با تحصیل در پاریس به عضویت در حزب سوسیالیست فرانسه در آمده بود. چندی نیز در دانشگاه کمبریج به عنوان دستیار پروفسور ادوارد براون به مطالعه و تدریس زبان فارسی پرداخت. کمی بعد به فرانسه برگشت و توانست زبان فارسی را در ردیف زبان هایی قرار دهد که هر کس می توانست به جای زبان خارجی در امتحانات رسمی انتخاب نماید.
طی دوران تحصیل در فرانسه و انگلستان که مصادف با اشغال ایران از طرف قشون بیگانه و مداخلهٔ مأمورین دولت روسیهٔ تزاری در امور مملکت بود، عیسی صدیق به نگارش سلسهٔ مقالاتی در روزنامه های اومانیته ارگان حزب سوسیالیست و تایمز چاپ انگلستان پرداخت و از این راه و با کمک دوستانی نظیر ادوارد براون نسبت به عملیات سپاهیان بیگانه در ایران اعتراض و این عملیات ستمگرانه را تقبیح کرد. مقالات مذکور آن چنان تأثیری منفی بر حیثیت دولت روسیهٔ تزاری در محافل آزادی خواه اروپا نهاد که موجب شد سفیر روسیه در لندن به وزارت خارجهٔ انگلیس اعتراض کند و خواستار توقف انتشار چنین مقالات تحریک آمیزی شود.
عیسی صدیق در سال ۱۲۹۷ به ایران بازگشت و به سمت بازرس مدارس منصوب شد. چندی نیز رئیس فرهنگ گیلان، رئیس تعلیمات عالیه، معلم در مدرسهٔ حقوق، دارالفنون و دارالمعلمین مرکزی، رئیس دفتر وزارت فواید عامه، نمایندهٔ ایران در مجمع بین المللی آموزش و پرورش در ژنو و رئیس دفتر وزارت عدلیه بود. در آذر ۱۳۰۰ به درخواست ممتازالسلطنه وزیر معارف، از طرف احمدشاه لقب «صدیق اعلم» گرفت. در سال ۱۳۰۴ به هنگام تشکیل مجلس مؤسسان، نمایندهٔ این مجلس بود. علاوه بر مشاغل دولتی و فرهنگی، در طول این سال ها مدتی نیز مدیر داخلی روزنامه مرد آزاد بود که امتیاز آن را علی اکبر داور داشت. زمانی هم که داور حزبی به نام حزب رادیکال تأسیس کرد، عیسی صدیق در آن حزب به عنوان قائم مقام با وی همکاری کرد.
صدیق در سال ۱۳۰۹ بنا به دعوت دانشگاه کلمبیا برای مطالعه و تحقیق به آمریکا رفت و یک سال بعد موفق به اخذ درجهٔ دکتری در فلسفه از آن دانشگاه شد. همزمان با تحصیل در دانشگاه کلمبیا، بنا به درخواست عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار پهلوی، اقدام به تهیه و تنظیم طرح تأسیس دانشگاه (دارالفنون) تهران کرد. هم او بود که برای اولین بار واژهٔ «دانشگاه» را به جای دارالفنون به کار برد. دکتر صدیق در سال ۱۳۱۰ به ایران بازگشت و مأمور تأسیس دانشگاه تهران شد.
دکتر عیسی صدیق پس از بازگشت به ایران، ابتدا به سمت ریاست دارالمعلمین عالی انتخاب شد و سپس آن را هستهٔ مرکزی دانشگاه قرار داد. پس از تأسیس دانشگاه تهران در ۱۳۱۳، تا سال ۱۳۱۹ ریاست و استادی دانشسرای عالی و دانشکدهٔ علوم را عهده دار بود. در سال ۱۳۱۹ اداره کل انتشارات و تبلیغات را تأسیس کرد و به عنوان اولین رئیس آن منصوب شد. او توانست در طی یک سال که ریاست آن را به عهده داشت، به تشکیلات متشتت و از هم گسیخته در رادیو که هریک از فعالیت هایش در هنگام افتتاح زیرنظر بعضی از وزارت خانه ها انجام می شد سامان دهد. بعد از استعفای رضاشاه و تشکیل کابینهٔ محمدعلی فروغی نیز این سمت را حفظ کرد. هرچند که یک بار به دستور شاه کم مانده بود از این سمت کنار گذاشته شود. مدتی نیز رئیس دانشگاه تهران بود. عیسی صدیق در تشکیل فرهنگستان ایران نیز نقش عمده ای داشت وی در سال ۱۳۱۴ خورشیدی طرحی برای تأسیس فرهنگستان ایران تهیه نمود و خود نیز جزو اعضای پیوسته اولیه آن شده، ابتدا به عنوان نایب رئیس فرهنگستان انتخاب شد و چند سال بعد به ریاست آن نشست.در همین دوره مجلهٔ آموزش و پرورش را بنیان گذاشت.
دکتر صدیق در کابینهٔ محمدعلی فروغی که در ۳۰ شهریور سال ۱۳۲۰ تشکیل شد، برای اولین بار به وزارت فرهنگ منصوب شد و برای بار دوم در کابینهٔ علی سهیلی که در ۲۳ آذر ۱۳۲۲ تشکیل شد، به این سمت انتخاب شد. در کابینهٔ سهام السلطان بیات نیز که در ۴ آذر۱۳۲۳ تشکیل شد، و در کابینهٔ ۱۹ شهریور ۱۳۲۶ قوام السلطنه هم این سمت را حفظ کرد. مدتی رئیس دانشگاه تهران و استاد دانشگاه نیز بود. در سال ۱۳۲۸ به نمایندگی مجلس مؤسسان برگزیده شد. در مهر ۱۳۳۹ برای ششمین بار در کابینهٔ شریف امامی به وزارت فرهنگ منصوب شد. در سال ۱۳۲۸ در اولین دورهٔ مجلس سنا به عضویت آن مجلس انتخاب شد. پنج دوره سناتور انتخابی تهران بود و در تمامی ادوار نمایندگی، ریاست کمیسیون فرهنگ و هنر در مجلس سنا را عهده دار بود. وی در شورای فرهنگی سلطنتی، شورای فرهنگی انجمن ایران و انگلیس، هیأت مدیره انجمن فرهنگی ایران و آمریکا، انجمن آثار ملی و سازمان پرورش افکار عضور بود. صدیق در سال ۱۳۵۰ به عنوان استاد ممتاز دانشگاه تهران شناخته شد.
عیسی صدیق در ۱۵ آذر ماه ۱۳۵۷ در تهران درگذشت و در آرامگاه شماره ۵۵۴ گورستان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
لاله صدیق (متولد ۱۳۵۵، تهران) یک زن ورزشکار ایرانی در چند رشته از جمله اتومبیل رانی، سوارکاری، و خلبانی می باشد و سابقه قهرمانی در رقابت های اتومبیل رانی رالی بانون و سوارکاری بانوان ایران را در کارنامه دارد. لاله صدیق نخستین زن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است در یکی رشته های ورزشی (اتومبیل رانی) به رقابت با مردان پرداخته است. وی همچنین به عنوان مسئول آموزش بخش بانوان فدراسیون اتومبیل رانی ایران، مشغول به فعالیت است.
مجدی صدیق (عربی: مجدی صدیق‎؛ زادهٔ ۳ سپتامبر ۱۹۸۵(1985-09-03)) یک بازیکن فوتبال اهل قطر است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه ورزشی الریان، باشگاه ورزشی السد، باشگاه ورزشی الخور، باشگاه فوتبال العربی قطر، باشگاه ورزشی السیلیه، باشگاه ورزشی الغرافه، و تیم ملی فوتبال قطر اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال قطر بازی کرده است.
سرتیپ خلبان هوشنگ صدیقاز فرماندهان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و شرکت کننده در جنگ ایران و عراق می باشد. او در پی استعفای سرهنگ محمد حسین معین پور در ٤ آذر ۱۳۶۲، با درجه سرهنگی به توصیه رئیس جمهور و رئیس شورایعالی دفاع، حجت الاسلام سید علی خامنه ای به فرماندهی نیروی هوایی منصوب شد و تا بهمن ۱۳۶۵ در آن پست باقی ماند. در این تاریخ جای خود را به سرهنگ منصور ستاری سپرد. پیش از انتصاب به فرماندهی نیروی هوایی او فرمانده منطقه اول هوایی مهرآباد بود و پس از ترک فرماندهی نیروی هوایی برای مدتی در سمتهای گوناگونی در وزارت دفاع و نیروهای مسلح ایران انجام وظیفه کرد. او مؤسس هواپیمایی چابهار بوده است و از سال ١٣٨٩ مدیرعامل شرکت هواپیمایی کاسپین می باشد.
یوسف صدیق (عربی: يوسف صديق‎)؛ (زاده: ۳ ژانویه ۱۹۱۰ – درگذشته: ۳۱ مارس ۱۹۷۵) با نام کامل یوسف منصور یوسف صدیق الأزهری، افسر مصری، جزو سازمان افسران آزاد در مصر بود.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با صدیق

صدیق در جدول کلمات

صدیق
یار, دوست
ساخته همایون اسعدیان با شرکت محمد متوسلانی | حسین یار یار | غلامحسین لطفی | اکبر عبدی | امیرحسین صدیق و زیبا بروفه
شب روباه
سریالی اپیزودیک از قاسم جعفری با بازی پژمان بازغی | یکتا ناصر | روشنک عجمیان | سحر زکریا | امیرحسین صدیق و •••
کاشانه
سریالی اپیزودیک از مرضیه برومند با بازی داود رشیدی | رضا بابک | سیروس گرجستانی | ثریا قاسمی | امیرحسین صدیق و••
خودرو تهران یازده
سریالی از اصغر فرهادی با بازی فرامرز صدیقی | آتنه فقیه نصیری | امیرحسین صدیق | علی قربان زاده | رامبد شکرابی | علی سلیمانی و •••
داستان یک شهر
سریالی از مرضیه برومند با بازی امیرحسین صدیق | هنگامه مفید | لیلی رشیدی | بهناز جعفری و سحر ولدبیگی
اب پریا

صدیق را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی صدیق

Sa13468 ١٨:٣٢ - ١٣٩٦/٠٨/٢٠
دوست
|

فاطی ١٢:٤٨ - ١٣٩٧/١٢/٠٤
یار
|

پیشنهاد شما درباره معنی صدیقنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

خیری وند خلیلی منجزی > حاجی وند
یامین > راحیل
محمد > عیسی وند
افشاری > lifelong
کامیلا > کمیلا
رضاعذباشی > آگهی مکتوب
راحیل > سیرو
نگار > نارا

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صدیق در جدول   • مترادف صدیق   • معنی صدیق   • معنی صدیق در جدول   • معنی کلمه صدیق   • صدیق تعریف دانلود   • صدیق بازیگر   • صدیق تعریف از نگاه یاران   • مفهوم صدیق   • تعریف صدیق   • معرفی صدیق   • صدیق چیست   • صدیق یعنی چی   • صدیق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صدیق
کلمه : صدیق
اشتباه تایپی : wndr
آوا : seddiq
نقش : صفت
عکس صدیق : در گوگل


آیا معنی صدیق مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )