برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1221 100 1

صرافی

/sarrAfi/

معنی صرافی در لغت نامه دهخدا

صرافی. [ ص َ رْ را ] (حامص ) کار صراف. شغل صراف : اما صرافی بهتراز کناسی. و شرط نیست که هر که... درماند کناسی کندو از صرافی دست بدارد. (کیمیای سعادت ). || (اِ) محل کار صرّاف. دکان صرافی. (ناظم الاطباء).

معنی صرافی به فارسی

صرافی
۱ - شغل و عمل صراف . ۲ - ( اسم ) دکان صراف .

معنی صرافی در فرهنگ معین

صرافی
(صَ رّ) [ ع - فا. ] ۱ - (حامص .) شغل و کار صراف . ۲ - (اِ.) دکان صراف .

صرافی در دانشنامه ویکی پدیا

صرافی
صرافی( به انگلیسی بریتانیایی bureau de change و به انگلیسی آمریکایی currency exchange) در لغت به معنای داد و ستد انواع پول است. پیدایش آن به عنوان یک حرفه را می توان ناشی از نیاز مردم به تعیین و صحت وزن و عیار مسکوکات گوناگونی دانست که در قرون پیشین رواج داشتند و ناآگاهی از وزن و عیار صحیح آن ها می توانست زیان بار باشد. صرافی ریشه بانکداری مدرن امروزی است.
با استفاده از پول کاغذی در قرن ۱۷ و ایجاد بانکداری مدرن و نرخ تبدیل شناور بین پول های مختلف بازارهایی مانند فورکس شکل گرفت.
تاریخ صرافی به زمان های قدیم بازمی گردد. در کتاب مقدس به صرافی اشاره شده است. در زمان معبد دوم اورشلیم در حیاط معبد تعداد زیادی افراد به شغل صرافی اشتغال داشتند. این افراد پول های رومی و یونانی که دارای عکس خدایان آن ها بود با پول یهودی که تنها پول قابل استفاده در معبد بود تعویض می کردند. عیسی مسیح در اناجیل جهارگانه با این صرافان به شدت برخورد می کند و آنان را کسانی می داند که خانه خدا را تبدیل به لانه دزدان کرده اند.
در زمان های قرون وسطی در اروپا بیشتر شهرها دارای واحد پولی خود بودند که دارای نقش حاکم آن شهر بود. وقتی یک غریبه وارد شهر می شد مجبور بود پول همراه خود را با پول آن شهر تعویض کند. صرافان در این زمان این پول خارجی را محک می زدند و آن را با پول محلی عوض می کردند. بیشتر انتقالهای وجه بزرگ با سکه انجام نمی شد و تنها به وسیله صراف از حساب یک نفر به حساب فرد دیگر منتقل می شد.
عکس صرافی
صرافی ارز دیجیتال
صرافی ارز دیجیتال (به انگلیسی: cryptocurrency exchange) کسب وکاری است که به مشتریان امکان می دهد ارز دیجیتال (رمزارز) خود را در ازای دریافت دارایی های دیگری نظیر پول دستوری یا سایر انواع ارزهای دیجیتال واگذار کنند. صرافی ارز دیجیتال می تواند به شکل بازار گردان اداره شود که در آن، سود دریافتی از شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش خواهد بود. صرافی ارز دیجیتال همچنین می تواند فقط یک پلتفرم برای ارتباط فروشندگان با خریداران باشد و کارمزدی از این کار ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صرافی در دانشنامه آزاد پارسی

صَرّافی
به شغل خرید و فروش طلا اطلاق می شود. حدود ۱۰۰ سال قبل صرافی ها بیشتر عملیات بانکی ـ خرید و فروش سکه و اعطای وام ـ را در ایران انجام می دادند. با توسعۀ روابط تجاری بین شرق و غرب و تکامل امنیت صرافی، شاغلین این حرفه افزایش یافتند تا جایی که در اغلب شهرهای ایران نمایندگان آن ها فعالیت می کردند و حتی از میان نمایندگان آن هایی که قدرت مالی و معروفیت بیشتری داشتند با گشایش حساب در بانک های خارجی و یا فرستادن نماینده به مراکز عمدۀ تجارت، دایرۀ عملیات خود را در بازارهای بین المللی گسترش دادند. شغل صرافی بیشتر در شهرهای تبریز، مشهد، تهران، اصفهان، شیراز و بوشهر دایر بود. برخی صرافی های عمده در ایران عبارت بودند از صرافی هاراطون تومانیانس که در ۱۲۱۹ش در تبریز به وجود آمد؛ صرافی ارباب جمشید که در ۱۲۷۳ تجارتخانۀ جمشیدیان را تأسیس کرد؛ و صرافی جهانیان که در ۱۲۷۹ در شیراز تأسیس شد. عمده ترین عملیات صرافی عبارت بود از تسعیر پول ها و رواج بیجک ـ سندی که صرافان ضمن صدور آن وصول مبلغی را اعلام و زمان پرداخت آن وجه را در کوتاه مدت یا عندالمطالبه تعهد می کردند. در ایران به سبب توسعه و رونق بازرگانی و عدم نشر اسکناس، تا ۱۲۶۶ بیجک رواج داشت. در آن هنگام که فقط مسکوکات فلزی وسیلۀ مبادله بود، بیجک سود سرشاری را عاید صرافان می کرد و وسیله ای برای رفع مضیقۀ پولی بازار بود. شورای پول و اعتبار در ۱۳۸۲ تأسیس صرافی در بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را تصویب کرد. براساس دستورالعمل اجرایی، بانک های دولتی و غیردولتی با مجوز بانک مرکزی می توانند به شکل شرکت سهامی صرافی تأسیس کنند. با توجه به این دستورالعمل، صرافی ها تنها باید به خرید و فروش انواع پول های خارجی، مسکوک، طلا و نقره اشتغال داشته باشند؛ و کلیۀ عملیات خود را در دفاتر قانونی برای ارائه به بازرسان بانک مرکزی ثبت کنند. همچنین آن ها می توانند به جز چند ارز ممنوع، به خرید و فروش ارز مبادرت ورزند. صرافی ها باید کلیۀ وجوه خود را در بانک های اعتباری مجازِ داخلی نگهداری و مشخصات حساب های خود را به بانک مرکزی اعلام کنند.

ارتباط محتوایی با صرافی

معنی صرافی به انگلیسی

exchange (اسم)
تعویض ، صرافی ، معاوضه ، بورس ، عوض ، مبادله ، تسعیر ، تبادل ، اسعار ، ردو بدل کننده ، ردوبدل ارز ، صرافخانه ، جای معاملات ارزی و سهامی
agiotage (اسم)
صرافی ، دلالی برات ، معاملات احتکاری بروات ، سفته بازی
bourse (اسم)
صرافی ، کیسه ، بورس ، حمل ، قیمت
currency exchange (اصطلاح)
صرافی

صرافی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

زینب
Bureau de change

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صرافی رویال   • صرافی قرن   • صرافی تهران   • صرافی سپند   • صرافی کاج   • صرافي ميرداماد   • صرافی پارسی   • صرافی کیش   • معنی صرافی   • مفهوم صرافی   • تعریف صرافی   • معرفی صرافی   • صرافی چیست   • صرافی یعنی چی   • صرافی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صرافی
کلمه : صرافی
اشتباه تایپی : wvhtd
آوا : sarrAfi
نقش : اسم
عکس صرافی : در گوگل

آیا معنی صرافی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )