برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1146 100 1

صفات الهی

صفات الهی در دانشنامه اسلامی

صفات الهی
صفات خداوند، یکی از مباحث مهم علم کلام است که اقوال مختلفی در مورد آن مطرح شده است. و در یک تقسیم بندی کلّی به دو قسم تقسیم می شوند صفات ثبوتیه، جمالیه، کمالیه و صفات سلبیه، جلالیه، تنزیهیه، تقدیسیه.
در اصطلاح علم کلام، مراد از صفات الهی، مفاهیمی است که قائم به خود نیستند و از موصوف خویش- یعنی خداوند تعالی- جدایی نمی پذیرند.
اثبات صفات الهی
آیا صفات الهی فقط از راه نقل امکان پذیر است و یا از راه دلیل عقلی هم می توان آن را اثبات کرد، ظاهرا از هر دو دلیل در این زمینه بتوان کمک گرفت و صفات الهی را به اثبات رساند.
← اثبات نقلی
خداشناسی محور تعالیم اسلامی است و در آن سه مبحث کلّی از اهمیّتی ویژه برخوردار است:اثبات وجود خدا؛ اثبات وحدانیّت خدا؛ اثبات صفات الهی. مبحث سوم، از گستره فراخ تری برخوردار است.
اقوال در مورد صقات الهی
...
یکی از راه های شناخت خداوند، نگرش از منظر صفات الهی است؛ ولی در این راه باید با دقت گام برداریم، تا از خطر تشبیه و تنقیص در امان بمانیم.
خدای سبحان در آیه ۱۸۰ سوره اعراف، صفات و اسمای حسنی را برای خود ثابت می کند و مردم را برای خواندن آن ها دعوت می نماید و می گوید: «ولله الاسماء الحسنی فادعوه بها وذروا الذین یلحدون فی اسمائه؛ و برای خداوند نام های نیکی است. خدا را با آن نام ها بخوانید و کسانی را که اسمای خدا را تحریف می سازند، رها سازید.» هم چنین در آیه ۱۱ سوره شوری، هرگونه مثلیت و تشبیه را از خداوند نفی می کند و می فرماید: «لیس کمثله شیء وهو السمیع البصیر؛ همانند او چیزی نیست و او شنوا و بیناست.» همین مطلب از آیه ۷۴ سوره نحل و آیه ۴ سوره اخلاص نیز استفاده می شود. متکلمان، صفات الهی را به لحاظ های گوناگون تقسیم کرده اند؛ برای نمونه اگر صفات از ذات انتزاع شوند، صفات ذاتیه نام دارند که به دو دسته صفات ثبوتیه یا جمالیه، مانند علم و قدرت، و صفات جلالیه یا سلبیه، مانند جهل و عجز، تقسیم شده اند: و اگر صفاتی از نسبت ذات به افعال انتزاع شوند، یعنی به افعال خداوند ارتباط پیدا کنند، صفات فعلیه نامیده می شوند؛ مانند خالق و رازق و ...

ارتباط محتوایی با صفات الهی

صفات الهی در جدول کلمات

فلسفه و آیینی که پیروان آن مدعی بودند معرفت عالی به طبیعت و صفات الهی دارند
گیوسی

صفات الهی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صفات الهی   • مفهوم صفات الهی   • تعریف صفات الهی   • معرفی صفات الهی   • صفات الهی چیست   • صفات الهی یعنی چی   • صفات الهی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صفات الهی
کلمه : صفات الهی
اشتباه تایپی : wthj hgid
عکس صفات الهی : در گوگل

آیا معنی صفات الهی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )