انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1071 100 1

صله رحم

معنی صله رحم به فارسی

صله رحم
۱ - ( مصدر ) عطا دادن . ۲ - ( اسم ) بخشش انعام . ۳ - ( اسم ) عطیه جایزه . ۴ - ( نحو ) حروف زاید که معنی فعل بان تمام شود مانند : از با به باز بر تا در را جمع : صلات . یا صلت رحم . حمیت نمودن با خویشان و اقربا صله رحم .
محبت و سلوک داشتن با خویش و اقربائ

صله رحم در دانشنامه اسلامی

صله رحم
یکی از سفارشات موکد دین اسلام، صله ارحام است.گاهی بیان می شود که صدقه از اجل معلّق جلوگیری می کند و عمر آدمی را زیاد می نماید و گاهی هم گفته می شود که صله رحم باعث عمر طولانی می شود. در این گونه موارد مکانیزم دقیق اضافه شدن عمر برای ما معلوم نیست؛ شناخت دقیق آن مربوط به علم و اراده خداوند است؛ خداوند می تواند با روش های گوناگون به عمر افراد بیفزاید. به عنوان نمونه از وقوع تصادفی که برای او مقدر شده بود، جلوگیری کند یا ممکن است در صله رحم با دیدن و ملاقات فامیل انرژی مثبت به انسان وارد شود و این انرژی باعث نشاط و انبساط روحی شده و همین امر باعث طولانی شدن عمر گردد.
صله رحم از دو واژه صله و رحم تشکیل شده است که معنای لغوی صله از ماده «وصل» به معنای پیوستن بوده و پیوند کردن دو چیز را می گویند. معنای لغوی رحم، زهدان به معنی جای کودک در شکم مادر را گویند. واژه رحم، در صله رحم استعاره برای قرابت و خویشاوندی است؛ چراکه آن ها از یک رحم متولد شده اند و مراد از رحم یعنی نسبت شناخته شده بین آن دو وجود داشته باشد؛ هر چند نسبت دوری با هم داشته باشند. معنای اصطلاحی صله رحم، اتحاد خویشاوندان و اقوام و دیدار خویشاوندان است.
صله رحم سفارش اکید پیامبر
در اهمیت صله رحم همین بس که پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) ، همه انسان ها را به صله رحم سفارش کرده است؛ هر چند که در این مسیر سختی های فراوانی ببینند و راه شان از یک دیگر بسیار دور باشد. هم چنین صله رحم را بخشی از دین دانسته و فرموده اند که هر کس آن را به جا نیاورد دین او ناقص است. جابر از حصرت باقر (علیه السلام) روایت کرده که رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) فرمود ه اند:«به حاضر و غایب امتم و به کسانی که در پشت مردان و رحم زنان هستند (آن هایی که هنوز به دنیا نیامده اند) تا روز قیامت سفارش می کنم که صله رحم را به جا آورند، اگر چه راهشان به سوی هم دیگر یک سال فاصله داشته باشد؛ زیرا صله رحم از دین است».
ثواب صله رحم
یکی از افتخارات بزرگ برای انسان این است که شهید از دنیا برود و هر کس در طول زندگانی خویش یک بار می تواند شهید شود و حال آن که ثواب شخصی که صله رحم را به جا می آورد، علاوه بر اجر صد شهید، ثواب های دیگری نیز شامل حال او می شود. پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) می فرمایند: «هرکس به سوی خویشاوندانش با جان و مالش قدم بردارد تا صله رحم را به جا آورد، خداوند عزوجل به وی اجر صد شهید عطا می کند و برای هر قدمی که برمی دارد، خداوند چهل هزار حسنه می نویسد و چهل هزار گناه از وی پاک می کند و چهل هزار درجه بالا می برد و گویا خداوند را در حال صبر، صد سال عبادت کرده که عبادتش پذیرفته شده است».
صله رحم حتی با یک سلام
...
صله رحم
صِلِۀ رَحِم به معنای ارتباط و دیدار با خویشاوندان و کمک به آنها از آموزه های اخلاقی اسلام است. قرآن و احادیث بر صله رحم تأکید کرده اند، تا آنجا که قرآن ترک کنندگان آن را در شمار زیان کاران و لعنت شدگان معرفی می کند. در روایات نیز صله رحم به عنوان بهترین عمل پس از ایمان، اولین سخنگوی قیامت، بهترین خصلت مؤمن و مهم ترین عامل طولانی شدن عُمر معرفی شده است. بنابر حدیثی قدسی، صله رحم از رحمت خداست و هر کس آن را ترک کند، از رحمت او محروم خواهد ماند.
صله رحم گاهی واجب و گاهی مستحب است. «قطع رحم» یعنی ترک صله رحم واجب و عدم ارتباط لازم با خویشان، یکی از گناهان کبیره است و حتی درباره خویشاوندان بدخُلق یا گناهکار نیز مُجاز نیست.
در فرهنگ ایرانیان، صله رحم جایگاه ویژه ای داشته و به مناسبت های مختلفی مانند عید نوروز، ماه رمضان و عیدهای ملی یا مذهبی نمود بیشتری دارد.
صله رحم
کلید واژه: قرابت، مهر و محبت، صله، رحم، پیامبر صلی الله علیه و آله
صله­رحم از دو واژه صله و رحم تشکیل شده است که معنای لغوی صله از ماده "وصل" به معنای پیوستن بوده و پیوندکردن دو چیز را می­گویند. معنای لغوی رحم، زهدان به معنی جای کودک در شکم مادر را گویند.
واژه رحم، در صله رحم استعاره برای قرابت و خویشاوندی است. چرا که آنها از یک رحم متولد شده­اند و مراد از رحم یعنی نسبت شناخته شده بین آن دو وجود داشته باشد هر چند نسبت دوری با هم داشته باشند.
معنای اصطلاحی صله رحم، اتحاد خویشاوندان و اقوام و دیدار خویشاوندان است.
در اهمیت صله رحم همین بس که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، همه انسانها را به صله رحم سفارش کرده است؛ هر چند که در این مسیر سختی های فراوانی ببیند و راهشان از یکدیگر بسیار دور باشد. همچنین صله رحم را بخشی از دین دانسته و فرموده­اند که هر کس آن را بجا نیاورد دین او ناقص است.
جابر از حضرت امام باقر علیه السلام روایت کرده که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود­ه­اند: «به حاضر و غایب امتم و به کسانی که در پشت مردان و رحم زنان هستند (آنهایی که هنوز به دنیا نیامده­اند) تا روز قیامت سفارش می­کنم که صله رحم را به جا آورند، اگرچه راهشان به سوی همدیگر یک سال فاصله داشته باشد؛ زیرا صله رحم از دین است».
یکی از افتخارات بزرگ برای انسان این است که شهید از دنیا برود و هر کس در طول زندگانی خویش یک بار می­تواند شهید شود و حال آن که ثواب شخصی که صله رحم را به جا می­آورد علاوه بر اجر صد شهید، ثوابهای دیگری نیز شامل حال او می­شود.
صِلَه رَحِم: احسان و نیکی کردن به نزدیکان می باشد.
مراد از صله در این جا مطلق احسان و نیکی است، هرچند با سلام کردن و دیدار با یکدیگر که بر حسب عادات و رسوم، مختلف است.
رحم
مراد از «رحم» خویشاوندان نسبی است که از راه ولادت منتسب به انسان اند ـ نه دامادی و شیر خوردن ـ مانند برادر و خواهر نسبی ، عمو، عمّه، خاله، دایی و فرزندان آنان. برخی، رحم را به محارمی که ازدواج با آنان حرام است، اختصاص داده اند. از عنوان یاد شده به مناسبت در بابهایی چون هبه ، نکاح و شهادت سخن گفته اند.
اهمیت صله رحم
خداوند در قرآن کریم، قطع رحم را همپای «افساد در زمین» نکوهش کرده است و در جایی دیگر، ارحام را در ردیف خود شمرده و به پروا کردن از خود و ارحام فرمان داده است هر دو سیاق، نشانگر عظمت و اهمیت صله رحم است. در روایات فراوان نیز بر صله رحم تأکید و برای آن فواید زیادی شمرده شده است. امام باقر علیه السّلام می فرماید: «صله رحم اعمال انسان را پاک، اموال را زیاد، بلا را دفع و حساب را آسان می کند و اجل را به تأخیر می اندازد» امام صادق علیه السّلام می فرماید: «نخستین گوینده در قیامت رحم است که می گوید: پروردگار من! هر که در دنیا مرا وصل کرد رحم به جا آورد تو امروز بین خود و او را وصل گردان و هر که در دنیا مرا قطع کرد، تو امروز بین خود و او را قطع کن» در حدیثی دیگر از آن حضرت آمده است: «صله رحم کن، هرچند با دادن آبی. برترین چیزی که به آن صله رحم می شود، خودداری از آزار رسانی به رحم است»
حکم قطع صله رحم
...
«تحلیلی اجتماعی از صله رحم»، اثر سید حسین شرف الدین است که به زبان فارسی، به تبیین و بررسی مسئله «صله رحم» از زوایای گوناگون پرداخته است.
کتاب، در 9 فصل تدوین شده است که هر فصل، خود، عناوینی متعدد و متنوع را در بر گرفته است.
فصل اول، در باره کلیاتی از ابعاد فقهی صله و قطع رحم است و در آن، به تحلیل و تبیین اجمالی برخی مسائل، مانند مفهوم صله و قطع، وجوب صله رحم، ویژگی های وجوب صله، حرمت قطع رحم و... پرداخته شده است.
در فصل دوم، انواع خویشاوندی (نسبی، سببی، رضاعی، فرزندخواندگی، توتمی و تعمیدی) و سطوح شبکه خویشاوندی، از پایین ترین سطح آن؛ یعنی خانواده گرفته تا بالاترین آن؛ یعنی طایفه و قبیله و ملت، از منظر عمدتاً توصیفی، به طور نسبتاً جامع، مورد بحث و بررسی واقع شده است.
فصل سوم کتاب، به استقرای مصادیق مختلف ارحام در منابع دینی پرداخته است. نویسنده محترم، در فصل چهارم، آیات و روایاتی را که به نوعی با موضوع بحث ارتباط دارند، از قرآن کریم و مجامع روایی استخراج نموده و در قالب عنوان کلی و ده ها عنوان جزئی، رده بندی نموده است.

صله رحم در دانشنامه ویکی پدیا

صله رحم
در اصطلاح، صله رَحِم محبت و سلوک داشتن با خویشان و نزدیکان است. «صله» در لغت به معنای احسان و دوستی آمده است و مراد از «رَحِم» خویشاوندان و بستگان می باشد.
کمک جانی: در جایی است که جان یکی از بستگان در خطر باشد که در این صورت وی باید تا پای جان بایستد و از خویشاوندان خود ـ در چارچوب اسلام و معیارهای مکتبی ـ دفاع کند، تا ضرر را از او دفع نمایند.
کمک مالی: اگر در مواردی میان بستگان انسان افراد نیازمند وجود دارد، رسیدگی مالی به ایشان لازم است.
کمک فکری: در جایی است که یکی از بستگان انسان نیاز به راهنمایی دارد.
ترک آزار: یکی از بهترین روش های صله رحم با خویشاوندان، ترک اذیت و آزار آنان است. بدین معنا پرهیز از غیبت، تهمت، زخم زبان و شماتت آنان، دخالت نکردن در زندگی آنها به عناوین مختلف، عیبجویی نکردن از آنان و... از بهترین موارد صله رحم است. اگر کسی نمی تواند به بستگان خود کمک مالی کند، لااقل باید زمینه اذیّت و آزار آنان را فراهم نکند.
کمک عاطفی: اگر عضوی نیاز به توجه و محبت دارد، از او دریغ نکند.
اسلام تحکیم پیوندهای خویشاوندی واستحکام روابط خانوادگی را مورد تأکید و توجه قرار داده و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یک ارزش الهی واجب کرده است. به گفته سید محمدحسین طباطبایی صله رحم، تنها به رفت وآمد و دیدار نیست، همان گونه که قطع رحم، به ترک آمدوشد نیست. هدف از صله رحم برقرار کردن ارتباط و پیوند عاطفی با خویشاوندان است و این ارتباط از راه های گوناگونی امکان پذیر است:
از دید مسلمانان و طبق روایت های مذهبی آنها صله رحم واجب و قطع رحم مطلقاً حرام و از گناهان کبیره است.
در اسلام کفر و فسق و همچنین مقابله به مثل دلیلی بر قطع حق رحم نیست.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صله رحم در دانشنامه آزاد پارسی

صِلۀ رَحِم
(به معنی با خویشان پیوستگی کردن و دیدار از آشنایان و اقوام) در قرآن بسیاری از مفسران مراد از آیۀ ۲۱ سورۀ رعد را صلۀ ارحام دانسته اند. در آیۀ اول سورۀ نساء نیز به این امر اخلاقی توصیه شده است. قطع صلۀ رحم، از ذمایم اخلاقی و از گناهان است.

نقل قول های صله رحم

صله رحم(یا پیوند خویشاوندی) محبت و سلوک داشتن با خویشان و نزدیکان است.
• وصیت می کنم حاضران امت خود را و غایبان ایشان را و کسانی را که در صلب پدران و رحم مادران هستند که تا روز قیامت صله رحم به جا بیاورند، اگرچه بین آنها به اندازه راه یک ساله باشد. -> حضرت محمد بن عبدالله،بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۱۰۵.
• با خویشلوندانتان دیدار کنید اگرچه مسافتشان یکسال راه باشد. -> حضرت محمد بن عبدالله ،بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۱۰۵.
• با بستگان خود صله رحم کنید، گرچه با سلام کردن (به آنان) باشد. -> جعفر بن محمد،. اصول کافی، ج ۲، ص ۱۵۵
• صله رحم محبّت آور است و دشمن را خوار می گرداند. -> علی بن ابیطالب،غررالحکم، ج۴، ص۲۰۹، ح۵۸۲۵
• صله رحم، از بهترین خصلت های بزرگواران است. -> علی بن ابیطالب،غررالحکم، ح ۵۸۸۲
• حفظ نعمت ها در صله رحم است. -> علی بن ابیطالب،، ح ۴۹۲۹
• بهترین صله رحم، خودداری از آزار و اذیت خویشاوندان است . -> جعفر بن محمد الصادق،بحارالأنوار، ج ۷۴، ص ۸۸ ،
• هیچ طاعتی نیست که پاداشش زودتر از صله‏رحم برسد و مجازاتی سریع‏تر از مجازات ظلم و قطع‏رحم نیست.
• -> *حضرت محمد بن عبدالله ،نهج الفصاحه، ح ۲۳۹۸

ارتباط محتوایی با صله رحم

صله رحم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

استاد ماموسن ١٤:٣٣ - ١٣٩٦/١٠/٢٧
رفت و آمد با دودمان
دیدار با خویشاوندان
همنشینی با فامیل ها
|

نگین ١٧:١٥ - ١٣٩٧/٠١/١٠
اتحاد و پیوستگی با خویشان و نزدیکان
|

احمد بخت آزما ١٨:٢٠ - ١٣٩٧/١٠/١١
family reunion
|

نسیم ١٧:٢٤ - ١٣٩٨/٠١/٢٢
قوم دوستی
|

علی کربلایی ٠١:٠٥ - ١٣٩٨/٠٢/٠٦
هدیه دادن محبت و دوستی.
|

علی کربلایی ٠١:١١ - ١٣٩٨/٠٢/٠٦
یک شاخه گل یا کتاب یا ......
را میتوان هدیه داد.اما هدایا فقط مادی نیست
میتوان مهرو محبت را نیز هدیه داد.صله =هدیه و رحم=بخشش
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرینت > footprint
Marjan > Prescription
Azal > Go wrong
محدثه فرومدی > all
محدثه فرومدی > followed
Maria > Built up
ERF.. > daydream
mina > in my early twenties

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صله رحم در قران   • صله رحم چیست   • حدیث صله رحم   • شعر در مورد صله رحم   • داستان صله رحم   • معنی صله رحم   • صله رحم شامل چه کسانی است؟   • تحقیق درباره صله رحم   • مفهوم صله رحم   • تعریف صله رحم   • معرفی صله رحم   • صله رحم یعنی چی   • صله رحم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صله رحم
کلمه : صله رحم
اشتباه تایپی : wgi vpl
عکس صله رحم : در گوگل


آیا معنی صله رحم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )