انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1061 100 1

صهیونیسم

/sahyunism/

معنی صهیونیسم در لغت نامه دهخدا

صهیونیسم. [ ص ِ ] (اِ) مسلک گروهی که طرفدار سلطه و نفوذ یهودیان بر اقوام و ملل دیگرند.

معنی صهیونیسم به فارسی

صهیونیسم
مسلک گروهی از یهودیان که خواستار آن بودند که فلسطین را وطن رسمی یهود قرار دهند و [صهیون ] ( اورشلیم ) را پایتخت آن میدانستند.این فکر در قر.۱۹ م . آغاز شد و پس از وعده بلفور و تعهد انگلستان مبنی بر مساعدت در ایجاد وطن قومی جهت یهودیان رسمیت و سپس تحقق یافت .

معنی صهیونیسم در فرهنگ معین

صهیونیسم
(صَ) [ فر. ] (اِ.) جریانی که از اواخر قرن نوزدهم به منظور ایجاد یک میهن یهودی در فلسطین به وجود آمد. نام این مرام از کوه صهیون (آرامگاه داوود نبی ) در اورشلیم گرفته شده است .

معنی صهیونیسم در فرهنگ فارسی عمید

صهیونیسم
نهضت گروهی از یهودیان که هدف آن تٲسیس حکومت یهود در فلسطین است.

صهیونیسم در دانشنامه اسلامی

صهیونیسم
صهیونیسم جنبشی سیاسیِ طرفدار بازگشت یهودیان به سرزمین فلسطین و ایجاد کشور اسرائیل است. این جنبش در اواخر قرن نوزدهم توسط تئودور هرتسل بنیان نهاده شد و توانست با همکاری قدرت های جهانی، در سال ۱۹۴۸م کشور اسرائیل را تأسیس کند. صهیونیست ها با وجود این که حدود ۵درصد از زمین های فلسطینیان را خریده بودند، در زمان اعلام موجودیت ۷۷درصد از اراضی فلسطین را به تصرف خود درآوردند. علما و مراجع بزرگ شیعه در دوران های مختلف بر علیه صهیونیسم و اشغال فلسطین موضع گرفته اند.
صهیونیسم، جنبشی سیاسی که تئودور هرتسل آن را بنیان نهاد. از این رو هرتسل را پدر صهیونیسم دانسته اند. او در سال ۱۸۹۵م در کتاب «دولت یهودی»، ایده تأسیس یک کشور مخصوص یهودیان را مطرح و در سال ۱۸۹۷م اندیشمندان و ثروتمندان یهودی را در شهر بال سوئیس گرد هم جمع کرد و از آن ها خواست از ایده صهیونیسم حمایت کنند.
هرتسل هدف کنگره را گذاشتن سنگ بنای میهن یهود اعلام کرد. این کنفرانس، زمینه فکری پیدایش یک دولت یهودی را فراهم کرد. پس از کنفرانس ۱۸۹۷م تا سال ۱۹۰۵م، پنج کنفرانس صهیونیسم یهودی دیگر برگزار شد.
ارتباط بهائیت و صهیونیسم، در بحبوحه جنگ جهانی اول خود را نشان داد. وقتی قشون غاصب انگلیس برای درهم کوبیدن دولت مسلمان عثمانی در خاورمیانه و هرگونه مقاومت خلق ستمدیده فلسطین (که در آن زمان جزئی از امپراطوری عثمانی بود) به حیفا وارد می شود و با کمبود آذوقه رو برو شده و در خطر شکست قرار میگیرد، عباس عبدالبهاء که این موضوع را متوجه می شود پس از گفتگو با افسران ارشد انگلیسی آنها را از نگرانی خارج می کند و می گوید: " من به اندازه ارتش شما آذوقه دارم و درب انبارهای خویش را که از قبل آذوقه زیادی در آن پنهان کرده بود بر روی سپاهیان انگلیسی می گشاید " و این موضوع باعث پیروزی سپاهیان انگلیس در فلسطین می شود.
ناشر این کتاب در پاورقی صفحه ۲۱۰ خود اضافه می کند که خانم بلامفیلد اکثرا یادآوری می کرد که این مخازن گندم عبدالبهاء در زمان سلطه قشون عثمانی مخفی گاه خوبی برای حفظ گندم ها بوده است! و بدین ترتیب راه برای تحکیم تسلط ارتش انگلیس و مقدمات حمایت از تشکیل یک دولت یهود در منطقه فلسطین هموار می گردد. جالبتر آنکه عبدالبهاء این سلطه غاصبانه دولت استعمارگر انگلیس را بر سرزمین فلسطین به " برپا شدن خیمه های عدالت " تعبیر نموده و بر این نعمت عظمی خدای را سپاس میگذارد و تاییدات جرج پنجم امپراطور انگلستان را مسئلت و جاودانگی سایه این امپراطور تجاوزگر را بر آن سرزمین آرزو میکند!! ! نامه به شرح متن زیر خطاب به امپراطور انگلیس صادر نموده است:"الهم اید الامبراطور الاعظم جرج الخامس عاهل انکلترا بتوفیقاتک الرحمانیه و ادم ظلها الضلیل علی هذا الاقلیم الجلیل " یعنی خداوندا جرج پنجم پادشاه انگلستان را بتوفیقات رحمانی خویش تایید کن و سایه اش را بر این سرزمین (فلسطین) همیشگی و جاودانه دار...این موضوع اثرات فراوانی بر مبارزان فلسطینی می گذارد بطوریکه جمال پاشا حاکم دولت عثمانی که در مقابل سپاه انگلیس مقاومت مینمود آنقدر از این موضوع عصبانی می شود که می گوید : " هرطور میل عباس افندی باشد بین دار زدن و کشتن مختار است هرکدام را خواست او را مجری کنم.
پیشگوئی عبدالبها
عبدالبهاء مراحم عالیه خویش را نثار یهودیان می کند بلکه با هدایت استعمارگران انگلیسی به ظاهر پیشگوئی می کند که: " اینجا فلسطین است اراضی مقدسه است عنقریب قوم یهود باین اراضی بازگشت خواهند نمود سلطنت داودی و حشمت سلیمانی خواهند یافت. این از مواعید صریحه الهیه است و شک و تردیدی ندارد قوم یهود عزیز می شود در ظل امر وارد می شود و تمام این اراضی بایر آباد و دائر خواهد شد تمام پراکندگان یهود جمع می شوند و تردیدی در آن نیست مقام اعلی به بهترین طرزی ساخته خواهد شد، دعا و مناجات انبیای الهی به هدر نمی رود و وعده های الهی تماما تحقق خواهد یافت. اسارت و دربدری و پراکندگی یهود مبدل به عزت ظاهری آنها می شود حتی بحسب ظاهر عزیز خواهند شد" و سپس زمانی که پیروزی اسرائیل مسجل می شود عبدالبهاء دست به آستان الهی برداشته برای عزت اسرائیل و شوکت یهودیان که توانسته اند مردم فلسطین را آواره و در بدر نمایند دعا میکند و می گوید: اسرائیل عنقریب جلیل گردد و این پریشانی بجمع مبدل شود، شمس حقیقت طلوع نمود و پرتو هدایت بر اسرائیل زد تا از راههای درو با نهایت سرور به ارض مقدس ورود یابند " و سپس از صمیم قلب بزرگی یهود را از خداوند بزرگ مسئلت دارد که: " ای پروردگار وعده خویش آشکار کن و سلاله حضرت جلیل را بزرگوار فرما توئی مقتدر و توانا و توئی بینا و شنوا و دانا " در مقابل دولت اسرائیل بسیار نمک ناشناس خواهد بود اگر به این الطاف پاسخ نگوید این است که وظیفه خویش را عمل نموده همه گونه وسائل راحتی و آسایش اهل بهاء را فراهم می آورد شوقی افندی می گوید: " دولت اسرائیل وسائل راحتی ما را فراهم کرد " و سپس درحالیکه در اغلب کشورهای اسلامی شعائر امر بهائی ممنوع اعلام گردیده دولت اسرائیل همه گونه آزادی را به بهائیان ارزانی داشته حتی آنها را از مالیاتهای گزاف معاف می کند: " در ارض قدس شعائر امریه بی پرده و حجاب مجری گشت و تسجیل عقدنامه بهائی در دوائر حکومتی و معافیت مقامات و توابع آن از رسوم دولت از طرف اولیای امور تصویب گردید.
نیاز به منابع مالی
می دانید که برای کشوری که در حال جنگ است کمک های مالی بسیار حیاتی است تا بتواند دشمن را از پای درآورد، دولت اسرائیل هم که در آن زمان با ملت محروم فلسطین در حال جنگ بوده به این کمک های مالی بسیار محتاج بوده و در پی جمع آوری اعانات مختلف از یهودیان و دول اروپائی بوده است، اما یادش نمی رود که هرگز به " دوستان خودش" فشاری وارد نیاورد و " متحدانش " را در مضیقه نگذارد به این خاطر تمام مصالح ساختمانی سنگین قیمت بهائیان را که از خارج (بخصوص ایتالیا) برای ساختن مقام اعلی (مقبره علی محمد باب) و دیگر ساختمان های مقر بهائیان در حیفا و عکا وارد می شود از گمرکی های سرسام آور بکلی معاف می کند: " دولت اسرائیل برای مصالح ساختمانی مقام اعلی گمرک نمی گیرد " و از همه جالبتر، سخنان خانم روحیه ماکسول، همسر آمریکائی شوقی ربانی است که الحق در مقام کنیز بهاالله (امه البها ء) حرف آخر را در مورد رابطه بهائیت با اسرائیل و صهیونیسم ادا کرده است و ابراز داشته که: " من ترجیح می دهم که جوانترین ادیان (بهائیت) از تازه ترین کشورهای جهان (اسرائیل) نشو و نما نماید و در حقیقت باید گفت آینده ما (یعنی بهائیت و اسرائیل) چون حلقه های زنجیر بهم پیوسته است " واقعا چشم خلق های مستضعف جهان بویژه ملت آواره فلسطین به این کلمات روشن باد!! ! حتما شایسته است که تمامی محافل بهائی جهان این جمله سرکارخانم را بر سر در ورودی مراکز خویش نصب کنند تا خیلی صریحتر " متحدان اسرائیل " شناسائی شوند و آرمانهای بهائیت واضح گردد و معلوم شود که اهداف بهائیت چیست. که با اهداف دولت اسرائیل چون حلقه های یک زنجیر به هم پیوسته است؟ دقت کنید: " حلقه های یک زنجیر" یعنی ایندو همراه و همگام، با تمامی قوا از اهداف شوم خویش دفاع می کنند و بسوی یک هدف گام برمیدارند!!

صهیونیسم در دانشنامه ویکی پدیا

صهیونیسم
صهیونیسم کارگری (عبری: צִיּוֹנוּת סוֹצְיָאלִיסְטִית) یا صهیونیسم سوسیالیستی جناح چپ جنبش صهیونیسم است. این جناح سال ها بیشترین گرایش را در میان صهیونیست ها و سازمان های صهیونیستی جذب خود می کرد. این جناح خود را به عنوان بخش صهیونیستی جنبش های کارگری تاریخی یهودی شرق و مرکز اروپا که نهایتاً به واحدهای بومی در بیشتر کشورهای دارای جمعیت بزرگ یهودی بدل شده بودند می دید. برخلاف گرایش «صهیونیسم سیاسی» بنیان گذاشته شده به وسیلهٔ تئودور هرتسل و مورد حمایت حییم وایزمن، صهیونیست های کارگری معتقد نبودند که تنها با توسل به جامعهٔ بین المللی یا به کشور مقتدری چون بریتانیا، آلمان یا امپراتوری عثمانی می توان دولت یهودی را ایجاد کرد. در عوض، آنان بر این اعتقاد بودند که دولت یهودی را تنها از طریق تلاش های طبقه کارگر یهودی سکنی گزیننده در فلسطین و ایجاد دولتی از طریق یک جامعه ترقی خواه یهودی با کیبوتصیسم روستایی و پرولتاریای یهودی شهری موشاوی می توان ایجاد کرد.
پیدایش صهیونیسم یک مجموعهٔ تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «ناصر یوسفی نژاد» است که در سال ۱۳۶۳ تولید و از شبکه ۱ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
غلامحسین لطفی
مسعود رایگان
محمود اشرف آبادی
ناصر یوسفی نژاد
هرمز سیرتی
حمید برقشی
این مجموعه تلویزیونی که دربارهٔ نحوهٔ پیدایش و شکل گیری صهیونیسم است، با سخنان «تئودور هرتسل» در «کنگرهٔ بازل» (اولین کنگرهٔ سازمان جهانی صهیونیسم در سال ۱۸۹۷) آغاز می شود و تا تشکیل حکومت اسرائیل در منطقۀ فلسطین ادامه می یابد و پرده از راز همکاری صهیونیسم با نازی های آلمان برمی دارد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صهیونیسم در دانشنامه آزاد پارسی

صهیونیسم (Zionism)
جنبش مدافع استقرار کشور یهودیان (ارتص اسرائیل) در فلسطین. معتقدان به این جنبش در این سرزمین، که در کتاب مقدس «ارض موعود» نامیده شده است، خواستار آن بودند که به قوم یهود دولتی مستقل اعطا شود که پایتخت آن بیت المقدس (اورشلیم) «شهر صهیون» باشد. بنیادگذار این جنبش نویسنده ای مجاری با نام تئودور هرتسل بود، که نخستین کنگرۀ صهیونیست را در شهر بازل سوئیس برپا کرد (۱۸۹۷). صهیونیسم در تشکیل رژیم اشغالگر اسرائیل (۱۹۴۸) نقش حیاتی داشت. خائیم وایزمن و نَحوم سوکولوف، دو تن از رهبران صهیونیست، از انگلستان، که پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول اختیار فلسطین را در دست گرفته بود، قول گرفتند تا از تشکیل کشوری یهودی حمایت کند. این وعده در اعلامیۀ بالفور پاس داشته شد. در سال های قبل از جنگ جهانی دوم و درخلال جنگ، سرکوب روبه افزایش یهودیان در اروپا سبب شد که بسیاری از آنان به صهیونیسم بگروند و به فلسطین مهاجرت کنند. پس از پایان جنگ جهانی دوم، سازمان ملل متحد تأسیس کشوری یهودی را به موازات کشوری برای اعراب فلسطینی تصویب کرد.

نقل قول های صهیونیسم

صهیونیسم تفکّری است بر این پایه که یهودیان باید به سرزمین اسرائیل بازگردند.
• «من هم مانند هر کسی می دانم که اسرائیل دشمن عرب، مسلمانان، مسیحیان و انسانیت و سرانجام دشمن خداوند سبحان است. فکر نمی کنم در طول تاریخ انسانی بتواند موضعی روشن تر از موضعی که باید در برابر اسرائیل بگیرد، داشته باشد. چه بسا کسانی که شهادت در راه خدا را آرزو می کنند، نمی توانند میدانی شریف تر از این میدان بیابند. از همین رو، من در لبنان و در کرانهٔ باختری بر خود لازم می بینم که همهٔ آنچه دارم از جمله جان خود را برای مبارزه با اسرائیل به کار گیرم. این جنگ خدمت بزرگی حتی به یهودیان است، زیرا صهیونیسم و نظام نژادپرست آن یکی از مهم ترین خطرها برای آنان است و ضربات جبران ناپذیری به آنان وارد می کند.» -> موسی صدر
• «صهیونیسم همواره سرسختانه مورد حملهٔ دین سنتی یهود بود. اما اسرائیل امروز وجود دارد و اسرائیل هم مانند صهیونیسم شالودهٔ تاریخی ندارد، بلکه چیزی است که به مقابلهٔ تاریخ قوم یهود، امپراتوری روم تا پایان سدهٔ نوزدهم می رود. تنها تاریخی که اسرائیل برای توجیه خود در اختیار دارد، حداقل به ۲۰۰۰ پیش بازمی گردد. همهٔ رویدادهایی که در این فاصله رخ داده، در میان پرانتز قرار گرفته، چونه نه بنیانگذاری اسرائیل را توجیه می کند و نه جنگ هایی را که انجام داده است.» -> اریک هابسبام

ارتباط محتوایی با صهیونیسم

صهیونیسم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آرمین ٠٤:٣٠ - ١٣٩٧/٠٦/٠٨
یهودیان افراطی و خونخوار که از حزب شیطان لعین و رانده شده هستند,که لعنت خدا بر قوم ظالمین...
و این رو بهشون بگم که شما یهودیان بدون موسی(ع) به ارض موعود بازنخواهید گشت...
به دوستان توصیه میکنم حتما سخنرانی با موضوع فراماسونری اقای رائفی پور رو حتما گوش بدین که فوق العاده دیدگاهتون نسبت به صهیونیسم جهانی بازتر خواهد شد.
|

A.R ٠٠:٢١ - ١٣٩٨/٠٣/٠٧
جنبشی جهانی متشکل از یهودیان ملی گرا و مذهبی افراطی که خواستار حکومت بر جهان و قدرتمند شدن اسرائیل هستند.افراد قدرتمند این جنبش بیشتر بانکداران و سرمایه داران قدرتمند یهودی هستند که امریکا و اروپا را کنترل می کنند.
|

میلاد خوش خلقت ٠٦:٠١ - ١٣٩٨/٠٣/٢١
ضد ایران و ایرانی و ایرانگرایی - صهیونیسم - صهیونیزم - صهیون گرایی - اِسرائیل - اِسرائیلی - قدرتی وابسته اما جُدا از یهود (قومی وابسته اما جُدا از صهیونیسم) - دسته ای که خود را نژاد برتر می نامند و قصد نابودیِ ریشه ملت ها و جهانی سازی (برده‌داری مُدرن) را دارند - قدرت پشت پرده اِسرائیل، اِمریکا و عربستان سعودی - کسانی که خود را حاکم جهان می نامند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صهیونیسم چیست   • صهیونیسم جهانی   • صهیونیسم و شیطان پرستی   • صهیونیسم مسیحی   • صهیونیسم و فراماسونری   • رژیم صهیونیست   • صهیونیسم اسلامی   • ماشالله گلستانی‌نژاد   • معنی صهیونیسم   • مفهوم صهیونیسم   • تعریف صهیونیسم   • معرفی صهیونیسم   • صهیونیسم یعنی چی   • صهیونیسم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صهیونیسم
کلمه : صهیونیسم
اشتباه تایپی : wid,kdsl
آوا : sahyunism
نقش : اسم
عکس صهیونیسم : در گوگل


آیا معنی صهیونیسم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )