برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1180 100 1

صومعه سرا

/sowme'esarA/

معنی صومعه سرا در لغت نامه دهخدا

صومعه سرا. [ ص َ م َ ع َ س َ ] (اِخ ) شهر کوچک صومعه سرا مرکز بخش صومعه سرا تابع شهرستان فومن و مختصات جغرافیائی آن بشرح زیر است : طول 94 درجه و 19 دقیقه عرض 37 درجه و 17 دقیقه در 22 هزارگزی باختر رشت و 16 هزارگزی باختر فومن از طریق جمعه بازار. سر راه شوسه ٔ رشت به طالش از طریق کسما و طاهرگوراب واقع شده است. ادارات دولتی قصبه عبارت از: بخشداری ، شهرداری ، دارائی ، دخانیات ، پست و تلگراف و تلفن ، بهداری ، آمار، ژاندامری ، دامپزشکی و جنگل بانی و دارای 8 هزار تن جمعیت است. در حدود 250 دکان دارد و روزبروز وسعت بازار واهمیت اقتصادی آن افزوده میشود. در سال 1327 با شرکت سهامی عده ای از سکنه ، کارخانه ٔ برقی در آنجا دائر شده و روشنائی آن را تأمین میکند. کارخانه ٔ برنج کوبی آن در حدود 7 ماه از سال دائر است و 20 تن کارگر دارد. آب آن از رودخانه ٔ ماسوله تأمین میشود. محصول عمده ٔ آن برنج ، توتون سیگار، ابریشم و چای ، و بیشتر سکنه ٔ آن کاسب بازاری هستند و روزهای یکشنبه هر هفته بازار عمومی دارند. یک باب دبیرستان و یک باب دبستان مختلط نیز دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 2).

صومعه سرا. [ ص َ م َ ع َ س َ ] (اِخ ) نام یکی از بخشهای شهرستان فومن ،همچنین نام شهر کوچک مرکز بخش است. این بخش در قسمت شمال باختری شهرستان واقع و هوای آن معتدل و مرطوب است. آب مزروعی قرای تابع بخش از رودخانه های تنیان ، سیاه رودخان ، پلنگ رود و رودخانه ٔ ماسوله تأمین میگردد. محصول عمده ٔ این بخش به ترتیب اهمیت : برنج ، توتون سیگار، ابریشم ، چای و مختصر نیشکر در چند محل بخصوص است. راه شوسه ٔ رشت به طالش تقریباً از وسط این بخش از قصبات صومعه سرا، کسما، اباتر، طاهرگوراب و ضیابرمیگذرد. این بخش از دو دهستان یکی مرکزی و دیگری گسگرات تشکیل شده ، جمع قرای بخش در حدود 103 آبادی بزرگ و کوچک و جمع سکنه ٔ آن در حدود 63000 تن است. دهستان مرکزی از 60 آبادی تشکیل شده و در حدود 48 هزار تن جمعیت دارد. قرای مهم آن عبارتند از: قصبه ٔ کسما که در 4 هزارگزی شمال صومعه سرا واقع است و اهمیت تاریخی دارد و سابقاً مرکز حکومت فومنات بوده است. قرای مهم دیگر عبارت است از پشتیر، میانده ، مرکیه ، گوراب زرمخ که در انقلابات جنگل مرکز انقلابیون بوده ، پیشخان ،پشته ساز و تنیان. (از فرهنگ جغرا ...

معنی صومعه سرا به فارسی

صومعه سرا
بخشی است از شهستان فومن واقع در شمال غربی شهرستان . هوای معتدل و مرطوب است . آب مزروعی قرای تابع بخش از رودخانه های تنیان سیاه رودخان پلنگ رود و رود ماسوله تامین میگردد. محصول عمده برنج توتون سیگار ابریشم چای و مختصر نیشکر است . راه شوسه رشت بطالش تقریبا از وسط این بخش میگذرد. بخش مزبور از دو دهستان ( مرکزی گسکرات ) تشکیل شده و جمع قرای آن حدود ۱٠۳ آبادی بزرگ و کوچک و مجموع سکنه آن حدود ۱٠۴۶۹۶ تن است. دهستان مرکزی از ۶٠ آبادی تشکیل شده و حدود ۴۸٠٠٠ تن جمعیت دارد . قرای مهم آن عبارتند از : کسما پشیتر میانده مرکیه گوراب زرمخ (که در نهضت جنگل مرکز جنگلیان بود) پیشخان پشته سار تنیان . ۲ - شهر کوچک صومعه سرا مرکز بخش صومعه سرا در ۲۲ کیلومتری مغرب رشت و ۱۶ کیلومتری مغرب فومن از طریق جمعه بازار سر راه شوسه رشت به طالش از طریق کسما و طاهر گوراب: ۱٠۹۸۲ تن سکنه دارد . دارای کارخانه برنج کوبی است . آب از رود ماسوله تامین میشود . محصول عمده برنج توتون سیگار ابریشم و چای است و بیشتر سکنه کاسب هستند .

صومعه سرا در دانشنامه ویکی پدیا

صومعه سرا
صومعه سرا (گیلکی: سوماسرا) شهری در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان رشت است. از شمال به تالاب انزلی، از شرق به رشت و شفت، از غرب به رضوانشهر و ماسال و از جنوب به فومن مرتبط است. محصولات عمده این شهرستان برنج، چای، نیشکر، کرم ابریشم، زعفران و صنوبر است.
صومعه سرادر گذشته یکی از روستاهای بخش کسما و از توابع شهرستان فومن بشمار می رفت و نسبت یه آبادی های اطراف خود از اهمیت کمتری برخوردار بوده لیکن امروزه به دلیل داشتن موقعیت بهتر از آبادیهای دیگر پیشی گرفته و به صورت مرکز شهرستان از اعتبار برخوردار است. صومعه سرا شهر زیبائی است که میان کشتزارها و باغهای وسیع قرار گرفته است برنج و توتون از محصولات مهم صومعه سرا ست و در کنار آن پرورش کرم ابریشم و چایکاری رواج زیادی دارد.
بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا یکی از بخش های شهرستان صومعه سرا در استان گیلان در شمال ایران است.
بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا
دهستان طاهر گوراب
دهستان ضیابر
دهستان کسما
شهرها: صومعه سرا
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان صومعه سرا در سال ۱۳۸۵ برابر با ۷۶۵۶۱ نفر بوده است.
تالاب صومعه سرا یا مرداب صومعه سرا در موارد زیر به کار می رود:
نامی که بر پیکره جنوبی تالاب انزلی که به شهرستان صومعه سرا (سوما سرا) تعلق دارد
با موارد زیر اشتباه نشود:
حوزهٔ انتخاباتی صومعه سرا یکی از حوزه از حوزه های استان گیلان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت صومعه سرا، ۱ نماینده دارد.
دوره اول:محمدتقی رنجبر چوبه
دوره دوم:محمدتقی رنجبر چوبه
دوره سوم:محمدتقی رنجبر چوبه
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با صومعه سرا

صومعه سرا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی صومعه سرا   • شهرستان صومعه‌سرا   • کلبه وحشت صومعه سرا   • فاصله صومعه سرا تا دریا   • روستاهای صومعه سرا   • صومعه چیست   • نقشه صومعه سرا   • جمعیت صومعه سرا   • معنی صومعه سرا   • مفهوم صومعه سرا   • تعریف صومعه سرا   • معرفی صومعه سرا   • صومعه سرا چیست   • صومعه سرا یعنی چی   • صومعه سرا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صومعه سرا
کلمه : صومعه سرا
اشتباه تایپی : w,lui svh
آوا : sowme'esarA
نقش : اسم
عکس صومعه سرا : در گوگل

آیا معنی صومعه سرا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )