انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 955 100 1

طراح

/tarrAh/

مترادف طراح: طرح ریز، مدل ساز، نقشه کش، نگارگر، نقاش، طرح کننده، سئوال ساز، برنامه ریز

برابر پارسی: برنامه ریز، شالوده ریز

معنی طراح در لغت نامه دهخدا

طراح. [ طُرْ را ] (اِخ ) دهی از دهستان نهرهاشم بخش مرکزی شهرستان اهواز، واقع در 34هزارگزی شمال باختری اهواز کنار کرخه ، کنار راه شوسه ٔ اهواز به سوسن گرد. دشت ، گرمسیر با 120 تن سکنه. آب آن از رودخانه ٔ کرخه. محصول آنجا غلات. شغل اهالی زراعت و گله داری. راه آن در تابستان اتومبیل رو است. ساکنین از طایفه ٔ حلاف هستند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 6).

طراح. [ طَ ] (ع ص ) جای دور. (منتهی الارب ) (آنندراج ).

طراح. [ طَرْ را ] (ع ص ) بیرنگ گر. گرده ریز. نقشه ریز. آنکه طرح افکند. نقاش.

طراح. [ طَرْ را ] (اِخ ) از اعلام است. (منتهی الارب ).

معنی طراح به فارسی

طراح
طرح کننده، نقشه کش، نقاش
۱ - آن که طرح افکند گرده ریز بیرنگ گر نقشه ریز . ۲ - نقاشی که طرح و گرد صورتی را ترسیم کند . ۳ - خیاطی ماهر که گرد جامه ها را ریزد .
از اعلام است
[production designer] [سینما و تلویزیون] یکی از اعضای اصلی گروه تولید که مسئول جنبه های بصری فیلم است
[choreographer] [سینما و تلویزیون، هنرهای نمایشی] شخصی که حرکات هماهنگ و موزون بازیگران را در نمایش یا فیلم طراحی می کند
[set designer, scenic designer] [سینما و تلویزیون] شخصی که صحنه های فیلم را طراحی می کند
[sound designer] [سینما و تلویزیون] مسئول طراحی و تولید صدای فیلم
[scenario designer] [آینده پژوهی و آینده نگری] ← فرانامه گر
[storyboard artist] [سینما و تلویزیون] کسی که براساس فیلم نامه تصاویر کلیدی هر نما را طراحی می کند
[costume designer] [سینما و تلویزیون] کسی که براساس فیلم نامه مسئولیت طراحی لباس را بر عهده دارد
[environmental designer] [هنرهای تجسمی] کسی که نقشه و طرح اولیۀ تغییرات فضاهای شهری را تهیه می کند
[software designer] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] فردی که به طراحی نرم افزار می پردازد

معنی طراح در فرهنگ معین

طراح
(طَ رّ) [ ع . ] (ص .) ۱ - نقاش ، آن که طرح افکند، گرده ریز، نقشه ریز. ۲ - آن که برای انجام کار یا فعالیتی برنامه ریزی کند یا مطلبی را تدوین کند.

معنی طراح در فرهنگ فارسی عمید

طراح
۱. طرح کننده، نقشه کش.
۲. (نقاشی) نقاش.

طراح در دانشنامه ویکی پدیا

طراح
طراح به کسی می گویند که طراحی می کند. طراح می تواند فردی باشد که به طراحی به مثابه یک اثر مستقل می پردازد؛ یا طراحی را به منزلۀ ترسیم مقدماتی برای یک اثر هنری؛ و یا پیش طرح و سازماندهی برای یک اثر کاربردی به کار می گیرد. در مورد اول و دوم، فرهنگ و بینش هنرمند و همچنین حالات روحی-روانی او عامل اصلی در فرایند طراحی اوست. در مورد سوم اما او یک مسئله حل کن خلاق است که آموخته است: اول بفهمد، سپس نقشه کار را بکشد، آنگاه دیزاینی را اجرا کند که یک کارکرد یا پیام خاص را با راه و روش تصویری و تخیلی، به مخاطبینی معین، عرضه یا بیان کند.
عامل اصلی طراحی حالات روحی-روانی فرد است و یکی از عوامل مهم در پدید آمدن آن خط است . خط و حرکت دو پدیده ای هستند که همیشه با هم ایجاد می شوند و به هم مربوطند. هر گونه جلوۀ بصری که با خط ایجاد می شود به حالات روانی و فیزیکی طراح مربوط است؛ حالات هیجانی طراح، شادی و نشاط، غم و تأثر، آرامش و ضعف و حتی دعا و نیایش. پس می توان نتیجه گرفت که خط وسیلۀ ثبت و ضبط هیجانات درونی طراح و عکس العمل های او نسبت به جهان خارج است. مطلب دیگر اینکه دستگاه بینایی همۀ افراد مشابه است اما، ما طرح های متنوعی از هنرمندان را مشاهده می کنیم که این امر ناشی از حالات روانی و سیستم عصبی هر فرد می باشد که دنیا را به نحوی خاص خود می بیند.
«طراح» (فرانسوی: Dessinateur) یک فیلم چهارگانه فرانسوی به کارگردانی ژرژ ملی یس است که در سال ۱۸۹۶ منتشر شد. در هر بخش از فیلم یک هنرمند باید کاریکاتور یک سیاستمدار معروف را در کمتر از یک دقیقه طراحی کند.
طراح انرژی یک شرکت هلدینگ مهندسی ایرانی است، که در زمینه ساخت نیروگاه ها، خطوط انتقال نیرو، صنایع نفت و گاز، شهرسازی و ساختمان سازی فعالیت می نماید.
طراح دو، روستایی از توابع بخش حمیدیه شهرستان اهواز در استان خوزستان ایران است.
طراح رابط گِلِید (به انگلیسی: Glade Interface Designer) یک سازندهٔ واسط گرافیکی کاربر برای +GTK است که همچنینی دارای یک سری component برای گنوم است. در نسخهٔ سوم این نرم افزار، Glade بصورت مستقل از زبان برنامه نویسی عمل می کند و کدی برای رویدادها تولید نمی کند، در عوض یک فایل XML می سازد که در زبان های برنامه نویسی مختلف از این فایل برای ساختن واسط گرافیکی استفاده می شود.
Glade نرم افزار آزاد است و تحت اجازه نامه عمومی همگانی گنو منتشر می شود.
طراح گرافیک (انگلیسی: Graphic designer) حرفه ای در حوزه طراحی گرافیک و صنعت گرافیک است که تصاویر، تایپوگرافی یا گرافیک متحرک را با یکدیگر ترکیب می کند تا قطعه ای از طراحی را ایجاد نماید. طراحان گرافیک در درجه اول برای رسانه های چاپی، الکترونیکی یا تبلیغاتی، طراحی می کنند، همچنین گاهی مسئولیت چاپ، مصورسازی، رابط کاربری یا طراحی وب را نیز بر عهده دارند. اشتغال در طراحی گرافیک شامل انجام وظایف تخصصی، مانند خدمات طراحی، چاپ و نشر، تبلیغات، و روابط عمومی است. مسئولیت اصلی یک طراح گرافیک چیدمان عناصر بصری در یک نوع رسانه می باشد. عناوین کار اصلی در صنعت می تواند متفاوت باشد و در کشورهای مختلف، متفاوت است. طراحان گرافیک می توانند مدیر هنری، مدیر خلاقیت، طراح گرافیکی، انیماتور و هنرمند تولید داخلی باشند.
طراح مراسم ازدواج (به انگلیسی: The Wedding Planner) فیلمی به کارگردانی آدام شنکمن محصول سال ۲۰۰۱ است.در این فیلم بازیگرانی همچون جنیفر لوپز ، متیو مک کانهی ، جاستین چیمبرز ، بریجت ویلسون ، جودی گریر ، آلکس روکو ، جوانا گلیسون ، چارلز کیمبرو ، فرد ویلارد ، لو مایرز ، فرانسیس بای ، گرگ لوران ایفای نقش کرده اند.
طراح کیوتی (Qt Designer) برنامه ای است برای طراحی فرم های گرافیکی با استفاده از ابزارهای Qt. این برنامه همراه نرم افزار PyQt نیز می باشد که برای زبان برنامه نویسی پایتون طراحی شده است
طراح یک، روستایی از توابع بخش حمیدیه شهرستان اهواز در استان خوزستان ایران است.
دستان طراح (به انگلیسی: Drawing Hands) یک لیتوگرافی اثر موریس اشر هنرمند هلندی است که نخستین بار در ژانویه ۱۹۴۸ چاپ شد. این اثر تکه کاغذی را به تصویر می کشد که دو دست انسان از آن بیرون آمده اند و پارادوکس وار در حال کشیدن یکدیگر روی کاغذ هستند. هرچند که اشر در بسیاری از آثارش از مضامین متناقض نما استفاده کرده است، این یکی از واضح ترین آن هاست.
به این لیتوگرافی در کتاب گودل، اشر، باخ اثر داگلاس هافستادر اشاره شده است. در این کتاب هافستادر این اثر را نمونه ای از یک حلقه عجیب بر می شمرد. در کتاب ساختار و تفسیر برنامه های کامپیوتری نوشتهٔ هارولد ابلسن و جرالد جی ساسمن نیز به این طرح به عنوان تمثیلی برای شیوهٔ کار تابع های eval و apply (که یکدیگر را تغذیه می کنند) در مفسرهای زبان های برنامه نویسی اشاره شده است.
طرح دستان طراح به وسیلهٔ هنرمندان بسیاری و در شیوه های بسیار متفاوتی کپی شده است. به عنوان مثال در حوزهٔ فناوری کشیدن دست های روباتی که مشغول ساختن یکدیگر هستند معمول است.
دهستان طراح نام دهستانی در بخش حمیدیه شهرستان اهواز، استان خوزستان در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۴۵۰ نفر (۱۵۲۲ خانوار) بوده است.
نِعمِه طرّاح (۱۱۲۴ - ۱۲۰۷) (نسب: نعمة بنت علی بن یحیی الطراح ) بانوی محدث سوری در سدهٔ ششم هجری بود. بسیار از پدربزرگش یحیی طرّاح روایت نمود. در ۲۸ ربیع الاول ۶۰۴ق در دمشق درگذشت و در بیرون «باب الفرادیس» دفش شد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با طراح

طراح در جدول کلمات

طراح
نقاش
طراح نخستین عروسکهای باربی
جک رایام
طراح نظریه «درآمد نسبی» در اقتصاد
دوزنبری
هافبک طراح ذوب آهن
قاسم حدادی فر

معنی طراح به انگلیسی

architect (اسم)
معمار ، طراح ، مهراز
designer (اسم)
طراح
modeler (اسم)
طراح
draftsman (اسم)
طراح ، نقشه کش ، تهیهکننده لوایح قانونی
sketcher (اسم)
طراح
modeller (اسم)
طراح
schemer (اسم)
طراح ، خیال باف ، تمهید کننده
limner (اسم)
طراح

معنی کلمه طراح به عربی

طراح
درج , رسام الخرائط
متآمر

طراح را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی طراح

بهرام س ١٠:٥١ - ١٣٩٧/٠٢/٣١
پی نویس
|

شهریار آریابد ١٣:٣٤ - ١٣٩٨/٠١/٠٥
در پهلوی " هنداختار " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
هنداخ = طرح
|

پیشنهاد شما درباره معنی طراحنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی صباغ > Neon
مهدی صباغ > V neck
مهران گودرزی > subjective
Sadahy.Fareeba > petrichor
حمید > cutlery
محمد تقي حمزه اي > مقاله
مجید خانی پور > دم اسبی
اشکان > حیاط

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• طراح در جدول   • نرم افزار طراح   • معنی طراح   • طراح ساختمان   • طراح گرافیک   • طراح به انگلیسی   • طراح نقاشی   • طراح چت روم   • مفهوم طراح   • تعریف طراح   • معرفی طراح   • طراح چیست   • طراح یعنی چی   • طراح یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طراح
کلمه : طراح
اشتباه تایپی : xvhp
آوا : tarrAh
نقش : اسم
عکس طراح : در گوگل


آیا معنی طراح مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )