انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 898 100 1

معنی طعمه در لغت نامه دهخدا

طعمة. [ طَ م َ ] (ع مص ) یک بار چشیدن. (منتخب اللغات ) (غیاث اللغات ).

طعمة. [ طُ م َ ] (ع اِ) طعمه. خورش. یقال : جعلت ضیعتی طعمة له. ج ، طُعَم. (منتهی الارب ) (آنندراج ). خوراک. طُعم. غذا. خوردنی. || روزی. (زمخشری ) (غیاث اللغات ) :
ملکان مرغ شکارندو فلک باز سپید
تا جهان بود و بوَد مرغ بوَد طعمه ٔ باز.
فرخی.
این قوم را چنان صورت بسته است که این ناحیت طعمه ٔ ایشان است ، غارت باید کرد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 649).
شکمها را حریص طعمه کردی
شب و روز از پی نعمت دویدن.
ناصرخسرو.
طعمه ٔ شیر کی شود راسو
مُسته ٔ چرخ کی شود عصفور.
مسعودسعد.
ملک را فریفته نباید شد بدانچه گوید او [ گاو ] طعمه ٔ من است. (کلیله و دمنه ). ما بر درگاه این ملک آسایش داریم و طعمه می یابیم. (کلیله و دمنه ). هرکه به ملوک نزدیکی جوید برای طعمه و قوت نباشد. (کلیله و دمنه ). هرکه همت اوبرای طعمه است در زمره ٔ بهایم معدود. (کلیله و دمنه ). طعمه ٔ او [ شیر ] فرونماند. (کلیله و دمنه ). شتربه طعمه ٔ من است. (کلیله و دمنه ).
طمع مدار که از بهر طعمه ٔ ارکان
عنان جان خرد را به حرص بسپارم.
خاقانی.
زین سیه کاسه دست کفچه کنیم
طعمه ای بی بهانه بستانیم.
خاقانی.
بی طعمه و طمع بسر آور چو کرم بید
چون کرم پیله سر چه کنی در سر دهان.
خاقانی.
سنگ بر شیشه ٔ دل چون فکنم
روح را طعمه ٔ ارکان چه کنم.
خاقانی.
آتشی کز دل شجر زاید
طعمه ٔ او هم از تن شجر است.
خاقانی.
بس کن که هر مرغ ای پسر کی خوش خورد انجیر تر
شد طعمه ٔ طوطی شکر وان زاغ را چامین خر.
مولوی.
بر سماع راست هر کس چیر نیست
طعمه ٔ هر مرغکی انجیر نیست.
مولوی.
خزینه ٔ بیت المال لقمه ٔ مساکین است نه طعمه ٔ اخوان الشیاطین. (گلستان ). عابد از طعمه های لطیف خوردن گرفت و کسوتهای نظیف پوشیدن. (گلستان ).
نشد خاموش کبک کوهساری
از آن شد طعمه ٔ باز شکاری.
وحشی.
- امثال :
به گنجشکان نشاید طعمه ٔ باز.
هر کجا طعمه ای بود مگسی است .
|| وجه کسب. (منتهی الارب ) (آنندراج ). یقال : فلان عفیف الطعمة و خبیث الطعمة؛ ای الکسب. (منتهی الارب ) (مهذب الاسماء). || ضیعه ای که حکومت واگذار کند به کسی تا آن را آبادان کند و عُشر محصول را بپردازد و به مرگ آنکس ضیعه به حکومت بازگردد و وارث را حقی بر آن نباشد. || (اصطلاح فقه ) سُدسی که به غیر وارث داده میشود. با بودن ابوین اجداد ارث نمیبرند، ولی در صورتی که سهم هر یک از ابوین ثلث یا بیشتر شد مستحب است که به اجداد طعمه بدهند.

طعمة. [ طِ م َ ] (ع اِ) روش خوردن.یقال : فلان حسن الطعمة؛ ای حسن السیرة فی الاکل. (منتهی الارب ) (آنندراج ). روش و سیرت در خوردن :
ز جغد و بوم به دیدار شوم تر صد ره
ولی به طعمه و خیتال جخج گوی همای.
سوزنی.
|| حرص در خوردن. (منتخب اللغات ).

معنی طعمه به فارسی

طعمه
خوردنی، خور ، روزی، رزق
۱ - خوردنی خوراک غذا جمع : طعم . ۲ - تیولی که از محل خالصه های دیوان می دادند ( دوره سلجوقیان ) .
روش خوردن .
[baitware] [رایانه و فنّاوری اطلاعات] نرم افزاری بسیار ناقص که به رایگان در دسترس عموم قرار می گیرد تا آنها را فریبکارانه جذب محصولات نرم افزاری تجارتی کند
آن که طعمه خورد غذا خور .
خورنده طعمه . آنکه قوت خورد .
غذا دادن . قوت دادن .
غذا قرار دادن . خوردن .
غذا قرار دادن . قوت ساختن .

معنی طعمه در فرهنگ معین

طعمه
(طُ مَ) (اِ.) خوردنی ، خوراک .

معنی طعمه در فرهنگ فارسی عمید

طعمه
۱. خوراکی که برای به صید حیوانات و ماهیان استفاده می شود.
۴. جانور کوچکی که خوراک جانوران قوی تر می شود.
۵. کسی یا چیزی که برای سوءاستفاده مورد توجه قرار می گیرد.

طعمه در دانشنامه اسلامی

طعمه
طُعمه، به یک ششم اصل ترکه اطلاق می شود.
از احکام آن در باب ارث سخن گفته اند.
طعمه در لغت و اصطلاح
طعمه در لغت به معنای غذایی که خورده می شود و نیز به معنای شبیه روزی و هبه آمده است؛ لیکن در اصطلاح عبارت است از یک ششم اصل ترکه، که به جد و جده میّت داده می شود.
قول مشهور در باب ارث اجداد میّت
به قول مشهور، اجداد میّت با وجود پدر و مادر او ارث نمی برند. بر این قول ادعای اجماع شده است؛ لیکن بر والدین میّت دادن طعمه به پدر و مادرشان استحباب دارد. از برخی قدما نقل شده است در صورتی که وارثان میّت ، پدر و مادر و یک دختر باشند، جد نیز زنده باشد، نصف ترکه به دختر، دو ششم به پدر و مادر و یک ششم به جدّ میّت به ارث می رسد.
حکم دادن طعمه به جد و جده میت
...
طعمه
معنی طَعْمُهُ: طعمش - مزه اش
ریشه کلمه:
طعم‌ (۴۸ بار)
ه‌ (۳۵۷۶ بار)

(بر وزن فلس) طعام خوردن. «طَعِمَ طَعْماً وَ طَعاماً: اَکَلَهُ». و نیز به معنی مزه آمده مثل شوری و شیرینی. . پس چون در خانه رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم طعام خوردید متفرق شوید. . طعم در این آیه به معنی مزه است. به نظر طعم در آشامیدن نیز به کار می‏رود آیه . را شاهد آورده‏اند که طالوت به لشکریان خویش گفت: هر که از آن نهر بنوشد از من نیست و هر که ننوشد از من است. می‏شود آیه . رانیز شاهد آورد بنابرغسلین چرک و مایع است. ولی طبرسی رحمة اللّه «لَمْ یَطْعَمَهُ» را چشیدن معنی کرده و در کتب لغت آمده:«طَعِمَ الشَّی‏ءَ طَعْماً:ذاقَهُ» معنی آیه چنین میشود: هر که آن را نچشد از من است. المیزان و المنار نیز چشیدن گفته‏اند. علی هذا «اِلّا مَنِ اغْتَرَفَ» استثنا است از «فَمَنْ شَرِبَ» یعنی: هر که از آن بنوشد از من نیست مگر کسید که با دست بخورد. و هر که از آن نچشد از من است. وجود «مَنْ لَمْ یَطْعَمْهُ...» میان مستثنی و مستثنی منه کلام را عوض کرده، اگر آن نبود معلوم می‏شد که نوشتگان از طالئت نیستند و با ملاحظه جمله فوق لشکریان سه گروه می‏شوند: خورندگان. نچشندگان. با دست خورندگان. گروه سوم از گروه اول خارج شده‏اند ولی دخولشان به گروه دوم معلوم نیست. و محتمل بود که در جنگ استقامت نکنند. (از المیزان). و در آیه «... اِلّا مِنْ غِسْلینٍ» ظاهراً نظر بغذائیت آن است نه به مایع بودن بدلیل‏آن که در آیه بعدی فرموده: «لا یَأْکُلُهُ اِلّا الْخاطِئونَ» و گرنه «لا یَشْرِبُهُ» می‏آمد. ولی در آیه . اگر راجع به عدم در خمر قبل از تحریم باشد، آن وقت طعم در نوشیدن به کار رفته است. طبرسی در تفسیر آن فرموده: این کلمه باکل و شرب هر دو صالح است. ظاهراً «طِعِمُوا» را به معنی چشیدن گرفته چنانکه اختیار المیزان نیز همان است ولی در تفسیر اهل بیت علیهم السلام به طعام حلال معنی شده است. در مفردات و نهایه نقل شده که رسول خدا صلی اللژه علیه و آله و سلم درباره آب زمزم فرموده‏اند: «انّها طعام طعم و شفاء سقم» آن طعام خوردنی و شفای مرض است. ابن اثیر گوید: یعنی آبش شخص را سیر می‏کند.

طعمه در دانشنامه ویکی پدیا

طعمه
طعمه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
طعمه (فیلم)
طعمه (فیلم ۱۹۹۵)
طعمه (فیلم ۲۰۰۰)
طعمه (فرانسوی: L'Appât) یک فیلم در سبک جنایی به کارگردانی برتران تاورنیه است که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ماری جیلاین، الیویه سیتروک، فرانسوا برلئان، جکی نرسسیان، و فیلیپ تورتون اشاره کرد. این فیلم برنده خرس طلایی از جشنواره فیلم برلین شده است.
«طعمه» (انگلیسی: Bait) یک فیلم به کارگردانی آنتونی فوکوآ است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد.
طعمه (انگلیسی: Decoys) یک فیلم در سبک علمی–تخیلی و کمدی ترسناک است که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به نیکول اگرت، ریچارد بورگی، کیم پویریر، کوری سویر، و مگان آوری اشاره کرد.
طعمه (فیلم) فیلمی به کارگردانی و نویسندگی فرامرز صدیقی ساختهٔ سال ۱۳۷۱ است.
طعمه ۲: اغوای بیگانه (انگلیسی: Decoys 2: Alien Seduction) فیلمی در سبک کمدی ترسناک است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به تایلر جانستون، کیم پویریر، کوری سویر، دینا میر و توبین بل اشاره کرد.
در جانورشناسی به حالتی که یک جانور از طریق قاپیدن و ربودن طعمه ای که توسط جانور دیگر شکار شده تغذیه کند طُعمه دزدی (Kleptoparasitism) یا طعمه ربایی می گویند. جانور طعمه دزد گاه به آشیانه دیگر جانوران نیز رفته و توشه و ذخیره غذایی را از آن آشیانه ها می دزدند که به این کار توشه دزدی یا توشه ربایی گفته می شود.
شیرها و کفتارهای خال دار معمولاً با یک دیگر رقابت طعمه دزدی دارند. برخی پرنده های بزرگ جثه (مثل قاپوی دم پیچ) پرنده ای کوچک تر را دنبال می کنند تا این که پرنده کوچک طعمه و شکار خود را بیندازد و آن ها بتوانند آن را برداشته و بروند. برخی عنکبوت ها خود تار نمی تنند و به سراغ تار عنکبوت های دیگر رفته و طعمه های گیرافتاده در آن ها را می خورند. برخی مورچه ها نظیر مورچهٔ دزد Solenopsis molesta خود به دنبال غذا نمی گردد و غذای دیگر هم نوعانش را می دزدد.
طعمه سفید تاسمانی (نام علمی: Lovettia sealii) نام یک گونه از تیره اخترماهیان است.
احمد صالح طعمه الخضر نخست وزیر دولت موقت سوریه است. احمد طمعه در روز شنبه،۲۳ شهریور در مجمع عمومی ائتلاف ملی برای انقلاب و نیروهای مخالفین سوریه، اصلی ترین نهاد مخالفان رژیم سوریه با بدست آوردن ۷۵ رای از ۹۷ رای ماخوذه به عنوان نخست وزیر دولت موقت انتخاب شد. او که دانش آموخته دانشگاه دمشق در رشته دندانپزشکی است پیش از این خطیب یکی از مساجد شهر دیرالزور بوده است.
رویس طعمه، روستایی از توابع بخش مینو شهرستان خرمشهر در استان خوزستان ایران است.
شیخ طعمه، روستایی از توابع بخش حمیدیه شهرستان اهواز در استان خوزستان ایران است.
به ماهی های کوچکی که عمدتاً به صورت گروهی در آب های نسبتاً عمیق زندگی می کنند و همواره خوراک ماهی های بزرگ تر یا دیگر جانوران طعمه خوار می شوند اصطلاحاً ماهی طُعمه گفته می شود. به جز ابزیان بزرگ، طعمه خوارانی چون پستانداران دریایی و پرندگان دریایی از ماهی های طعمه تغذیه می کنند.
ماهی های طعمه معمولاً در قسمت های پایین زنجیره غذایی قرار دارند و اغلب از پلانکتون ها تغذیه می کنند. بیشتر ماهی های طعمه از خانواده شگ ماهیان هستند اما دیگر ماهی های کوچک از خانواده های نیم منقارماهیان، گل آذین ماهیان، سیمین ماهیان و ماهی تفنگچی نوارطلایی هم همواره طعمه طعمه خواران بزرگ می شوند.
از نمونه ماهی های طعمه از خانواده شگ ماهیان می توان به شاه ماهی، ساردین، شاه ماهی گودآبه، ماهی صبور، کودماهی، موتوماهی و ماهی خمسی اشاره کرد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

طعمه در جدول کلمات

معنی طعمه به انگلیسی

food (اسم)
خورد ، قوت ، غذا ، طعمه ، خورش ، اغذیه ، خوراکی ، خوان ، خوردنی ، خوراک ، طعام ، خواربار ، توشه ، اذوقه
meal (اسم)
غذا ، طعمه ، خوراکی ، طعام ، شام یا نهار ، ارد بلغور
bait (اسم)
غضب ، طعمه ، دانه ، چینه ، مایه تطمیع ، دانهء دام

طعمه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی طعمه

شهریار آریابد ١٣:٤٠ - ١٣٩٨/٠١/٠٥
در پهلوی " پایدام " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو.
|

پیشنهاد شما درباره معنی طعمهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Bahar > of course
محمد > hostile verbal
ℳ.ც > Northen
Qumars > کیومرث
گمشو دیوونه > located
مهسا خسروی > get even
هانا خصم کوب > درپی
آرام > prize possission

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اردلان طعمه اهنگ جدید   • اردلان طعمه قبل از عمل   • اردلان طعمه ویکی پدیا   • اردلان طعمه آخر قصه   • اردلان طعمه و دوست دخترش   • اردلان طعمه اخر قصه   • اردلان طعمه بیوگرافی   • اردلان طعمه وابستت شدم   • معنی طعمه   • مفهوم طعمه   • تعریف طعمه   • معرفی طعمه   • طعمه چیست   • طعمه یعنی چی   • طعمه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طعمه
کلمه : طعمه
اشتباه تایپی : xuli
آوا : to'me
نقش : اسم
عکس طعمه : در گوگل


آیا معنی طعمه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )