انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1069 100 1

طیف بینی

طیف بینی در دانشنامه ویکی پدیا

طیف بینی
طیف سنجی یا بیناب نمایی، (به انگلیسی: Spectroscopy) به عنوان مطالعه برهمکنش بین نور و ماده نیز تعریف می شود. از لحاظ تاریخی طیف سنجی به شاخه ای از علم برمی گردد که نور مرئی برای مطالعات نظری در ساختار ماده و آنالیزهای کیفی و کمی استفاده می شد. اگرچه اخیراً به عنوان یک تکنیک جدید نه فقط برای نور مرئی بلکه بسیاری از اشکال تابش های الکترومغناطیسی و غیرالکترومغناطیسی مانند میکروموجها، امواج رادیویی، اشعه ایکس، الکترونها، فوتونها (امواج صوتی) و غیره بکاربرده می شود. از انواع روش های مهم و پرکاربرد در شیمی تجزیه می توان به روش های طیف سنجی جرمی، مادون قرمز، ماوراء بنفش و رزونانس مغناطیسی هسته اشاره کرد.
طیف سنجی فروشکست القایی لیزری
طیف سنجی فلورسانسی
طیف سنجی مرئی
طیف سنجی فوریه
طیف سنجی فرابنفش
طیف بینی فروسرخ
طیف سنجی جرمی
طیف سنجی تشدید مغناطیسی هسته ای
طیف سنجی رامان
بیناب نمایی لیزری
طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی
طیف سنجی اغلب در شیمی فیزیک (بطور مثال در نوعی تصویربرداری ام آرآی) و شیمی تجزیه برای شناسایی ماده از طریق طیف گسیلی یا جذبی از آنها یکار برده می شود. وسیله ای که طیف هر ماده را ثبت می کند طیفسنج یا اسپکترومتر نام دارد. طیف سنجی همچنین به طور زیاد در اخترشناسی و مشاهدات از راه دور استفاده می شود. اکثر تلسکوپ های بزرگ طیف نگار دارند که برای اندازه گیری ترکیبات شیمیایی و خواص فیزیکی اجسام نجومی یا اندازه گیری سرعت شان از طریق جابجایی دوپلری خطوط طیفی شان استفاده می شود. این نوع کاربرد در مبحث طیف سنجی نجومی به تفضیل آمده است.
عکس طیف بینی
طیف سنجی الکترونی اوژه (به انگلیسی: Auger electron spectroscopy یا AES)، تکنیک آنالیزی رایجی است که به ویژه در مطالعهٔ سطوح و به طرز عام تری، در مبحث دانش مواد به کار می رود. اساس تکنیک طیف سنجی، اثر اوژه است، همان گونه که نام گذاری شده است بر اساس آنالیز الکترون های پرانرژی تابش شده از یک اتم برانگیخته پس از یک سری رخدادهای وارفتگی درونی است. اثر اوژه به طور مستقل به وسیلهٔ لایس میتنر و پیر اوژه در دههٔ ۱۹۲۰ میلادی کشف شد. گرچه این اکتشاف به وسیلهٔ میتنر بود و درابتدا در روزنامهٔ Zeitschrift für Physik در ۱۹۲۲ منتشر شد، اما اوژه در بسیاری از جوامع علمی به عنوان کاشف این اثر شناخته می شود. تا اوایل دههٔ ۱۹۵۰، انتقال های اوژه به وسیلهٔ طیف شناسان به عنوان آثاری مزاحم شناخته می شدند و شامل اطلاعات موادی مرتبط زیادی نبودند، اما برای بیان ناهنجاری ها در اطلاعات طیف سنجی پرتو ایکس به کار می رفتند. با این وجود از سال ۱۹۵۳، AES یه تکنیکی کاربردی و توصیف سرراست برای تفحص محیط های سطحی شیمیایی و ترکیبی تبدیل شده است و در متالورژی، شیمی حالت گاز و در صنعت ریزالکترونیک ها کاربردهایی پیدا کرده است.
طیف بینی الکترونی (به انگلیسی: Electron spectroscopy) روشی برای پردازش و مطالعهٔ ساختار الکترونیکی و دینامیکی اتم ها و مولکول ها است. درحالت کلی یک منبع تحریک مانند پرتوهای ایکس، الکترون ها یا تابش سنکروترون، الکترونی که از لایه های داخلی تر اوربیتال اتم باشد را پس می زند. تشخیص فوتوالکترون هایی که بوسیلهٔ پرتوهای ایکس پس زده شده اند را طیف بینی فوتوالکترون اشعه ایکس (XPS) یا طیف بینی الکترون برای تحلیل های شیمیایی (ESCA) می نامیم. تعیین الکترون هایی که از اوربیتال های بالاتر رانده شده اند تا انرژی را در طول فرایند انتقال الکترون ذخیره کنند، طیف سنجی الکترون اوژه نام دارد (AES).
دانشگاه آدلید، استرالیا
دانشگاه اولو، فنلاند
کاربرد آزمایشگاهی این کار در بالابردن دقت اندازه گیری (بالا رفتن رزولوشن) در شدت و زاویهٔ توزیع الکترون های بیرون زده شده است. اینکه الکترون های منتشر شده تنها می توانند از عمقی نزدیک به ۳ نانومتر یا کمتر فرار کنند باعث می شود تا طیف بینی الکترونی برای مطالعهٔ سطح مواد جامد بسیار مفید واقع گردد. همچنین با کاربرد دو فن طیف بینی الکترونی و sputtering یا بمباران هدف به کمک ذرات پرانرژی برای برداشتن لایه لایهٔ سطح؛ می توان نیمرخ یک عمق داده شده را بدست آورد.
هم اکنون در آزمایشگاه MAX در سوئد، در Elettra Storage Ring در تریستهٔ ایتالیا و در ALS در برکلی بر روی تابش سنکروترون تحقیقاتی در حال انجام است.
ویکی پدیای انگلیسی
طیف بینی الکترونی اوژه (به انگلیسی: Auger electron spectroscopy یا AES)، روشی رایج در آنالیز است که به صورت ویژه در مطالعهٔ سطوح و در حالت عمومی تر، در مبحث علم مواد به کار می رود.
آنالیز ترکیبی منطقه ۵ تا ۳ نانومتر نزدیک سطح برای تمام عناصر به جز هیدروژن و هلیم
رسم منحنی عمق – ترکیب و آنالیز فیلم نازک
آنالیز شیمیایی تجزیه جانبی بالای سطح و مطالعات ناهمگون برای تعیین متغیرهای ترکیبی در محدوده بزرگ تراز ۱۰۰ نانومتر
آنالیز مرزدانه و دیگر سطوح مشترک به وجود آمده شده به وسیله ترک
تشخیص فازها در مقاطع میانی
اساس تکنیک طیف سنجی، اثر اوژه است، همان گونه که نام گذاری شده است بر اساس آنالیز الکترون های پرانرژی تابش شده از یک اتم برانگیخته پس از یک سری رخدادهای وارفتگی درونی است. اثر اوژه به طور مستقل به وسیلهٔ لایس میتنر و پیر اوژه در دههٔ ۱۹۲۰ میلادی کشف شد. گرچه این اکتشاف به وسیلهٔ میتنر بود و درابتدا در روزنامهٔ Zeitschrift für Physik در ۱۹۲۲ منتشر شد، اما اوژه در بسیاری از جوامع علمی به عنوان کاشف این اثر شناخته می شود. تا اوایل دههٔ ۱۹۵۰، انتقال های اوژه به وسیلهٔ طیف شناسان به عنوان آثاری مزاحم شناخته می شدند و شامل اطلاعات موادی مرتبط زیادی نبودند، اما برای بیان ناهنجاری ها در اطلاعات طیف سنجی پرتو ایکس به کار می رفتند. با این وجود از سال ۱۹۵۳، AES یه تکنیکی کاربردی و توصیف سرراست برای تفحص محیط های سطحی شیمیایی و ترکیبی تبدیل شده است و در متالورژی، شیمی حالت گاز و در صنعت ریزالکترونیک ها کاربردهایی پیدا کرده است.
انرژی حدود ۲ تا ۵۰ الکترون ولت برای جداسازی الکترونی از لایه های درونی یک اتم کافیست. هنگامیکه الکترونی، اتم را ترک کند، یک جای خالی از خود بجا می گذارد. الکترون های لایه های بالاتر که پرانرژی ترند می توانند به این جای خالی رفته و انرژی آزاد کنند. انرژی آزاد شده می تواند به دو گونه باشد، یا به صورت فوتون تابش شود یا به الکترون دیگری منتقل شده و باعث شود آن الکترون از اتم به بیرون پرتاب شود. الکترونی که بدین گونه از اتم خارج می شود را الکترون اوژه گویند.
معمولاً زیر ۵ دقیقه برای بررسی کامل از ۰ تا ۲۰۰۰ الکترون ولت کافی است.
طیف بینی پرتو ایکس(به انگلیسی: X-ray spectroscopy) مجموعه ای از روش ها و تکنیک های طیف بینی جهت تجزیه و تحلیل ترکیبات در علم شیمی تجزیه است که در آن از اشعه ایکس برای این منظور استفاده می شود. به اعتقاد بسیاری ویلیام هنری براگ و ویلیام لورنس براگ از بنیانگذاران و پیشتازان در این روش بوده اند.
طیف بینی جذبی(به انگلیسی: Absorption spectroscopy) شامل روش های طیف بینی برای اندازه گیری جذب تابش ناشی از اندرکنش با یک نمونه، به عنوان تابعی از بسامد یا طول موج است. نمونه، انرژی (مانند فوتون) را از میدان تابش جذب می کند. شدت جذب، متغیری برحسب بسامد است و این تغییر، همان طیف جذبی است.
جذب (الکترومغناطیس)
Densitometry
طیف گسیلی
خطوط فرانهوفر
HITRAN
Infrared gas analyzer
Infrared spectroscopy of metal carbonyls
Lyman-alpha forest
Optical density
Photoemission spectroscopy
Transparent materials
Water absorption
White cell (spectroscopy)
X-ray absorption spectroscopy
طیف بینی جذبی گونه ای ابزار در شیمی تحلیلی است که برای تعیین حضور یک مادهٔ خاص در یک نمونه و در بسیاری اوقات، برای اندازه گیری مقدار مادهٔ مورد نظر به کار می رود. طیف بینی فروسرخ و طیف بینی مرئی-فرابنفش روش های رایج در کاربردهای تحلیلی هستند. طیف بینی جذبی در مطالعهٔ فیزیک مولکولی و اتمی، طیف سنجی نجومی و سنجش از دور نیز به کار می رود.
گسترهٔ وسیعی از رویکردهای آزمایشگاهی برای اندازه گیری طیف جذبی وجود دارد. رایج ترین روش، هدایت یک باریکهٔ تابش به سوی نمونه و تعیین شدت تابش گذرنده از آن است.
طیف جذبی یک ماده، نسبت تابش جذب شده توسط آن ماده روی بازه ای از بسامدها است. طیف جذبی با ترکیب اتمی و مولکولی ماده تعیین می شود. تابش معمولاً با بسامدهایی که مطابق با اختلاف انرژی میان حالت های کوانتومی مولکول ها هستند، جذب می شود. جذبی که ناشی از انتقال میان دو حالت باشد، با نام خط طیف نوری خوانده می شود و یک طیف معمولاً از خطوط بسیاری تشکیل می شود.
طیف بینی دفع گرمایی (به انگلیسی: Thermal desorption spectroscopy) که با نام دفع فرمان-گرمایی (به انگلیسی: temperature programmed desorption) نیز شناخته می شود روشی برای مشاهده مولکول های دفع شده از سطح در هنگام افزایش دماست. بسیاری از دانشمندان نام دفع فرمان-گرمایی را ترجیح می دهند چرا که این روش طیف بینی محسوب نمی شود.
وقتی اتم ها یا مولکول ها در تماس با سطوح قرار می گیرند، «جذب» آنها می شوند. با تشکیل پیوندی با سطوح، سطح انرژی خود را کیمنه می کنند. انرژی پیوند به ماده جذب شده و سطح جاذب بستگی دارد. اگر سطح گرم شود، در نقطه ای، انرژی منتقل شده به ماده جذب شده باعث خواهد شد که ماده «دفع» شود. دمایی که این اتفاق می افتد به عنوان دمای دفع شناخته می شود. در نتیجه روش دفع فرمان-گرمایی اطلاعاتی در مورد انرژی پیوند به ما می دهد.
طیف بینی رامان ضد استوکس همدوس یا کارز (به انگلیسی: Coherent anti-Stokes Raman spectroscopy) نام یکی از تکنیک های طیف بینی رامان است.
ابس ورث ای، روش های ساختاری در شیمی معدنی ، ترجمه منصور عابدینی، مرکز نشر دانشگاهی ۱۳۷۹ ، تهران
کارز مبتنی بر یک فرایند دو فوتونی غیرخطی است که طیف های بسیار شدید رامان می دهد ، اما قواعد گزینش و الگوهای شدت آن با طیف های عادی رامان تفاوت دارد.
طیف فروسرخ، به گستره ای از طول موج پس از امواج مرئی تا امواج رادیویی یعنی ۷۵۰ نانومتر تا ۱ میلی متر گفته می شود. در این ناحیه ارتعاشات مولکولی جذب دارند. در طیف بینی فروسرخ از طیف های این ناحیه اطلاعات کیفی و کمی استخراج می شود که در شناسایی گروه عاملی مواد تعیین کننده است. این طیف به سه ناحیه فروسرخ نزدیک، میانه و دور تقسیم می شود. یکی از روش های طیف سنجی بسیار مفید که به ما در شناسایی نوع پیوندهای موجود در یک ترکیب کمک می کند طیف سنجی مادون قرمز (InfraRed) یا همان IR می باشد. طیف سنجی مادون قرمز، IR، روشی برای شناسایی مولکول ها و بخصوص گروه های عاملی مولکول هاست. هر ماده ای، طیف مادون قرمز مخصوص به خود را دارد و همانند اثر انگشت، مختص همان مولکول می باشد. ما توسط این روش طیف سنجی نمی توانیم ساختار گسترده یک ترکیب را رسم کنیم ولی می توانیم از ماهیت پیوندها مانند پیوند یک گانه، دوگانه یا سه گانه آگاه شویم. از جمله مزایای این روش طیف سنجی، غیرتخریبی بودن آن می باشد که بر خلاف طیف سنجی جرمی پس از استفاده از نمونه در دستگاه IR می توان دوباره از آن استفاده کرد. طیف سنجی مادون قرمز بر اساس جذب تابش و بررسی جهش های ارتعاشی مولکول ها و یون های چند اتمی صورت می گیرد. این روش به عنوان روشی پرقدرت و توسعه یافته برای تعیین ساختار و اندازه گیری گونه های شیمیائی به کار می رود. همچنین این روش عمدتاً برای شناسایی ترکیب های آلی به کار می رود، زیرا طیف های این ترکیب ها معمولاً پیچیده هستند و تعداد زیادی پیک های بیشینه (ماکسیمم) و کمینه (مینیمم) دارند که می توانند برای اهداف مقایسه ایی به کار گرفته شوند.
در فرایند جذب، فرکانس هایی از اشعه مادون قرمز که با فرکانس های ارتعاشی طبیعی مولکول مورد نظر تطبیق کند جذب خواهد شد و انرژی جذب شده برای افزایش دامنه حرکت ارتعاشی اتصال موجود در مولکول به کار گرفته می شود. باید توجه داشت که تمام پیوندهای موجود در مولکول قادر به جذب انرژی مادون قرمز نیستند، حتی اگر فرکانس اشعه کاملاً با فرکانس حرکت تطبیق کند. فقط آن پیوندهایی که دارای گشتاورد دو قطبی هستند قادر به جذب اشعه مادون قرمزخواهند بود. پیوندهای متقارن، اشعه مادون قرمز را جذب نمی کنند زیرا یک پیوند باید خصلت دو قطبی الکتریکی را از خود بروز دهد که این دو قظبی با همان فرکانس اشعه ورودی متغیر بوده تا انتقال انرژی صورت پذیرد. در مولکول ها دو نوع ارتعاش وجود دارد که اصطلاحاً ارتعاش های کششی و خمشی نامیده می شوند. ارتعاش کششی به دو صورت متقارن و نامتقارن تقسیم بندی می شود. هر گاه یک نیم متناوب کششی نامتقارن رخ دهد، گشتاور دو قطبی در یک جهت تغییر می یابد و در نیم تناوب دیگر، گشتاور دو قطبی در جهت مخالف جابه جا می گردد. بدین ترتیب گشتاور دو قطبی با فرکانس ارتعاشی مولکول، نوسان می نماید. این نوسان باعث ارتقای مولکول به نوار جذبی مادون قرمز می گردد و به همین علت آن را فعال مادون قرمز می نامند. در حالت ارتعاش کششی متقارن، دو اتم در یک نیم تناوب ارتعاشی، در جهت های مختلف حرکت می کنند که در این صورت تغییر نهایی در گشتاور دو قطبی مولکول به وجود نمی آید و به همین علت آن را غیرفعال مادون قرمز می نامند (فقط پیوندهائی که گشتاور قطبی دارند قادر به جذب اشعهٔ مادون قرمز (فروسرخ) می باشند. پیوندهای متقارن مانند H2 و Cl2 اشعهٔ مادون قرمز را جذب نمی کنند). برهمکنش تابش مادون قرمز با یک نمونه باعث تغییر انرژی ارتعاشی پیوند در مولکول های آن می شود و روش مناسبی برای شناسایی گروه های عاملی و ساختار مولکولی است. شرط جذب انرژی مادون قرمز توسط مولکول این است که گشتاور دو قطبی در حین ارتعاش تغییر نماید. انتقال های به وجود آورندهٔ نوارهای جذبی IR ناشی از ارتعاش های مولکولی یعنی حرکت های کششی و خمشی پیوندها می باشند.
فرکانس ارتعاشی (یعنی موقعیت نوارهای جذبی IR) به ماهیت پیوندها بستگی دارد. ارتعاش های کششی پیوندهای قوی تر نسبت به پیوندهای ضعیف تر در انرژی بالاتر، فرکانس بالاتر و در نتیجه در طول موج کوتاهتر ظاهر می شوند. همین طور، پیوندهای شامل اتم های سبک تر در مقایسه یا پیوندهای شامل اتم های سنگین تر، در انرژی بالاتری مرتعش می شود. جذب های اشارده شده در بالا (شکل ۱۲–۱) را جذب های اصلی می گوییم ولی معمولاً به دلیل وجود جذب های دیگری همچون اورتون، ترکیبی و اختلافی طیف های مادون قرمز پیچیده می شوند.
جذب های اورتون بر اثر تهییج از حالت پایه به حالات انرژی بالاتر صورت می گیرند که در واقع ضریبی از فرکانس اصلی جذب هستند. وقتی دوفرکانس ارتعاشی در یک مولکول باهم ترکیب شده و ارتعاش دیگری با فرکانس جدیددرمولکول پدیدآورد که این ارتعاش در مادون قرمز فعال باشد، این جذب جدید را جذب ترکیبی گویند. این جذب از مجموع دو جذب ادغام شده ایجادمی شود. باید توجه داشت که کلیه جذب های ترکیبی ممکن رخ نمی دهد. قوانینی وجود دارند که نشان می دهند کدام یک ازجذب های ترکیبی مجاز هستند. جذب های اختلافی مشابه جذب های ترکیبی هستند که فرکانس مشاهده شده در این حالت از اختلاف بین دو جذب ادغام شده حاصل می گردد. جذب های اورتون، ترکیبی و اختلافی را می توان به ترتیب با اجرای اعمال ضرب، جمع و تفریق بر روی فرکانس ها (برحسب عدد موج) به دست آورد. اگر یک ارتعاش اصلی با یک جذب اورتون یا ترکیبی ادغام گردد، ارتعاش حاصل رزونانس فرمی گویند. رزونانس فرمی اغلب در ترکیبات کربنیل دار مشاهده می گردد. اگرچه تمام فرکانس های چرخشی یک مولکول در مادون قرمز، فعال نبوده، ولی آن فرکانس ها با ارتعاشات کششی و خمشی دیگر ترکیب شده و موجب پیچیده گی بیشترطیف می گردند. یکی ازدلیل هایی که گاهی در طیف مادون قرمز، یک جذب پهن وجود دارد، ترکیب و امتزاج فرکانس های چرخشی است (شکل ۱۲–۲).
در روش طیف سنجی (بیناب نمایی) فروشکست القایی لیزری (LIBS) با متمرکز کردن پالس لیزری روی ماده نمونه مجهول، حجم کوچکی از آن به شکل پلاسمای تابشی بسیار داغ که ناپایدار است، کنده می شود. پلاسما یک گاز یونیزه با دمای بالا شامل اتمها، یون و الکترونهای آزاد است. عامل ایجاد پلاسما برخورد پی در پی الکترونها با مولکولها و اتمهای نمونه و برانگیختگی آنهاست. تعداد این برخوردها آنقدر زیاد است که دمای پلاسما را بالا می برد. در حقیقت پلاسما را می توان یک شعله الکتریکی دانست که در مقایسه با شعله شیمیایی از پایداری، صحت و حساسیت بالاتری برخوردار است. عناصر مختلف در پلاسما پس از سرد شدن، طیف های اتمی، یونی و مولکولی مخصوص به خود را ساطع می کنند. از آنجایی که پلاسمای ایجاد شده دارای طول عمر بسیار کوتاهی است، لذا استفاده از تکنیک تفکیک زمانی به منظور انتخاب طیفهای اتمی، بسیار مهم است. نور گسیلی به وسیله یک طیف سنج به مؤلفه های طول موجی تجزیه شده و توسط آشکارساز ثبت می شود. با پردازش طول موج های ثبت شده، می توان به اطلاعاتی در مورد مقدار و نوع عناصر موجود در نمونه پی برد.
الف) الکترونی که انرژی کمتری از انرژی یونیزاسیون دارد با برخورد به اتم خنثی آن را برانگیخته کرده و بلافاصله الکترون دیگری با برخورد به اتم برانگیخته شده، آن را یونیده می کند.
ب) برخورد دو اتم برانگیخته شده با یکدیگر، بدین صورت که یکی از اتمها با آزاد کردن انرژی به حالت پایه خود بر می گردد و اتم دیگر با دریافت این انرژی یونیده می شود.
اما تاریخچه طیف سنجی فروشکست القاییده لیزری (LIBS) برمی گردد به کمی بعد از ابداع لیزر در دهه ۶۰ میلادی. لیزر پایه اصلی تکنیک LIBS می باشد، بعد از ساخت اولین لیزر یاقوت در ۱۹۶۰ تحقیقات زیادی در زمینه لیزر صورت گرفت. در سال ۱۹۶۳ روش Q-Switched در لیزرها ابداع شد. این نوع لیزرها توانایی تولید پالس با انرژی بالا و طول پالس کوتاه را دارا بودند و قابلیت استفاده در تکنیک LIBS را پیدا کردند. در سال ۱۹۶۳ اولین گزارشات در مورد ایجاد پلاسمای لیزر در گازها داده شد. در ادامه در سال ۱۹۶۶ آنالیز فلزات داغ توسط تکنیک LIBS صورت گرفت و می توان این دوران را زمان تولد تکنیک LIBS در عرصه علم دانست. در سالیان متمادی تحقیقات زیادی روی این تکنیک صورت گرفت و امروزه این تکنیک، یک تکنیک شناخته شده در زمینه طیف سنجی می باشد
از آنجا که این روش را می توان در محیط های متفاوت روی هر سه فاز ماده (جامد، مایع و گاز) به کار گرفت، در سال های اخیر کاربرد این روش در زمینه های صنعتی، پزشکی، نظامی و… رشد و توسعه بسیاری پیدا کرده و با استفاده از آن نمونه های مختلفی از قبیل آلیاژهای فلزی، نمونه های وابسته به زمین شناسی، باستان شناسی، زیست محیطی، مواد پلیمری و بیولوژیکی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته اند. ابزار و وسایل LIBS نسبت به دیگر روش های متداول ساده تر و ارزان تر است به گونه ای که می توان مجموعه ای از این ابزار را به صورت یک وسیله قابل حمل، قدرتمند و قابل استفاده در هر محیطی ساخت. مزیت هایی از قبیل عدم نیاز به آماده سازی نمونه که علاوه بر جلوگیری از آلوده شدن نمونه، استفاده از این روش را برای هر نمونه ای با ابعاد و ویژگی های مختلف ممکن می سازد. آنالیز از راه دور، سریع بودن و آنالیز مواد به طور آنی و در محل و… سبب شده که استفاده از این روش جهت تجزیه و تحلیل کمی و کیفی عنصری مواد مختلف بسیار مورد توجه قرار گیرد. همچنین این روش می تواند عناصر کمینه و اصلی را به طور همزمان و با حساسیتی بالا تا حد ppm آشکارسازی کند.
پلاسما مجموعه ای از ذرات شامل اتم ها، یون ها و الکترون های آزاد است که از نظر الکتریکی خنثی بوده و رفتاری جمعی از خود نشان می دهند. پلاسما در روش LIBS، از برهم کنش و جذب انرژی پالس لیزر توسط نمونه حاصل می شود. پلاسماها توسط پارامترهای گوناگونی مشخص می شوند که اساسی ترین آن ها درجه یونیزاسیون می باشد. پلاسمایی که در آن نسبت الکترونها به گونه های دیگر موجود در پلاسما، کمتر از %۱۰ باشد پلاسمای ضعیف نامیده می شود و از طرفی پلاسمایی که اتمهای آن تعداد زیادی الکترون از دست داده و نسبت الکترون به اتم و یونها خیلی زیاد است، پلاسما با درجه یونیزاسیون بالا گفته می شود. پلاسماهای ایجاد شده در روش LIBS عموماً در دسته اول قرار می گیرند. برهم کنش بین لیزر و ماده دارای قدمتی طولانی به اندازه خود لیزر است. این فرایند که در روش LIBS محصول آن پلاسما است، فرایندی پیچیده است که به متغیرهای زیادی از جمله پارامترهای مربوط به لیزر و نوع ماده بستگی دارد و بحث پیرامون آن در اینجا نمی گنجد. در پلاسما، اتمهای خنثی و یونهایی که در حالت برانگیخته قرار دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در ادامه فرایندهای مربوط به تشکیل پلاسما بیان خواهد شد
طیف سنجی فوتوالکترون پرتو ایکس (به انگلیسی: X-ray photoelectron spectroscopy) گونه ای طیف سنجی کمی ست که در آن با تاباندن پرتو ایکس و اندازه گیری همزمان تعداد الکترون آزاد شده از در فاصله ۱ تا ۱۰ نانومتری سطح، و انرژی جنبشی این الکترونها، طیفهایی بدست می آید که بیانگر برخی ویژگی های ماده است. این روش نیاز به خلأ بسیار بالا (حدود 10-7‎ تا -10‎ بار) دارد.
شناسایی عناصر روی سطح (فاصله ۱۰ نانومتر) و مقدار آن ها برای تمامی سطوح بجز هیدروژن و هلیم
شناسایی فرمول تجربی
شناسایی حالت شیمیایی و الکترونی هر عنصر روی سطح
شناسایی ناخالصی های روی سطح
پروفایل های ترکیبی توزیع عنصری در فیلم های (لایه های) نازک
آنالیز ترکیب نمونه ها، هنگامی که باید از تأثیرات مخرب تکنیکهای اشعه الکترونی، پرهیز شود.
از آنجا که انرژی پرتو ایکس تابانده شده مشخص است، می توان انرژی الکترون گسیل شده را به وسیلهٔ قانون کار رادرفورد بدست آورد:
که E binding {\displaystyle E_{\text{binding}}} انرژی پیوند الکترون، E photon {\displaystyle E_{\text{photon}}} انرژی پرتو ایکس تابانده شده، E kinetic {\displaystyle E_{\text{kinetic}}} انرژی جنبشی الکترون (بوسیله دستگاه ویژه ای اندازه گیری می شود) و ϕ {\displaystyle \phi } تابع کار طیف سنج (و نه ماده) است.
زمانی که ماده با یک نور با انرژی لازم برهم کنش داشته باشد، یونیزاسیون رخ خواهد داد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

طیف بینی در دانشنامه آزاد پارسی

طیف بینی (spectroscopy)
مطالعۀ طیفهای اتم ها یا مولکول ها در فاز جامد، مایع یا گاز. از طیف بینی برای شناسایی ترکیبات ناشناخته استفاده می کنند و روشی مؤثر در خدمت علوم، داروسازی، و صنعت، ازجمله برای کنترل خلوص داروهاست. طیف بینی نشری مطالعۀ مجموعۀ ویژه ای از خطوط باریک در طیف است که هنگام حرارت دهی به یک عنصر تولید می شوند. بنابراین، می توان مخلوطی ناشناخته را برای شناسایی عناصر سازندهاش آنالیز کرد. در طیف بینی جذبی به بررسی اتم ها و مولکول ها می پردازند. اتم ها و مولکول ها انرژی را به صورت ویژه ای جذب می کنند. بنابراین، از خطوط تیره برای آنالیز استفاده می شود. بسیاری از اطلاعات ساختاری متجزّا با طیف بینی مادون قرمزِ مرتبط با ارتعاشات مولکولی یا طیف بینی رزونانس مغناطیسی هسته (اِن اِم آر)، مرتبط با برهم کنش ها هسته اتمی مجاور، به دست می آیند. با طیف بینی پرتو لیزر جت مافوق صوت امکان جداسازی و مطالعۀ خوشه ها در فاز گازی فراهم می شود. اشعۀ لیزر نمونۀ کوچک را تبخیر می کند. این نمونه در هلیوم سرد و درون اتاقک خلأ ترزیق می شود و جریان خوشه ها با امواج مافوق صوت افزایش می یابد. در این حالت، خوشه ها تا حدود صفر مطلق سرد و پایدار می شوند تا با طیف نگار جرمی مطالعه شوند.

ارتباط محتوایی با طیف بینی

معنی طیف بینی به انگلیسی

spectroscopy (اسم)
طیف نما ، طیف بینی ، بینایی بین
spectroscope (اسم)
طیف نما ، طیف بینی ، طیف بین ، بینایی بین

طیف بینی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فر کیانی > حکایت
فر کیانی > حال
مهسا > ارگانیک
فر کیانی > علاوه
فر کیانی > حرص
فر کیانی > جذب
فر کیانی > حذف
مریم مولاپرست > priority setting

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی طیف بینی   • مفهوم طیف بینی   • تعریف طیف بینی   • معرفی طیف بینی   • طیف بینی چیست   • طیف بینی یعنی چی   • طیف بینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی طیف بینی
کلمه : طیف بینی
اشتباه تایپی : xdt fdkd
عکس طیف بینی : در گوگل


آیا معنی طیف بینی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )