انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1054 100 1

ظهیر فاریابی

ظهیر فاریابی در دانشنامه اسلامی

ظهیر فاریابی
این صفحه مدخلی از اثر آفرینان است
ظهیر فاریابی، ظهیرالدین، ابوالفضل طاهر
(وف 598 ق)، شاعر، متخلص به ظهیر. از معروفترین شعرای عصر خویش و اصلاً از مردم فاریاب از بلاد خراسان بود. در جوانی به کسب علوم و اطلاعات مختلف علمی و ادبی در فاریاب و نیشابور پرداخت. در نیشابور مدح عضدالدین طغانشاه بن مؤید آی ابه را گفت.
وی علاوه بر ادب به تحقیق در مباحث نجومی نیز پرداخت و پیش بینی منجمان را در وقوع طوفان در 582 ق، با تألیف رساله ای رد کرد. اما مطلقاً مورد توجه پادشاه طغانشاه بن میود قرار نگرفت. در 582 ق ناگزیر نیشابور را ترک کرد و به اصفهان به خدمت صدرالدین خجندی رفت و قصایدی در مدح وی گفت.
در 585 ق از اصفهان به مازندران و آذربایجان رفت و در آنجا به مداحی عده ای از افراد و وزارء و رجال هم چون اصفهبد اعظم حسام الدوله والدین ابوالحسن اردشیر از مشاهیر ملوک آل باوند پرداخت.
از دیگر ممدوحان ظهیر، طغرل بن ارسلان آخرین پادشاه سلجوقی، قزل ارسلان بن ایلدگز، اتابک نصره الدین ابوبکر ایلدگز و دیگر اتابکان آذربایجان هستند. بیشتر در تبریز زیست و با خاقانی شروانی، شیخ نظامی، میجرالدین بیلقانی و جمال الدین اصفهانی معاصر بود.
در پایان عمر ترک ملازمت سلاطین گفت و به طاعت و کسب علم مشغول گشت. در تبریز فوت کرد و در قبرستان سرخاب نزدیک قبر خاقانی مدفون گردید. ظهیر صاحب دیوان شعر مشتمل بر چهار هزار بیت است.

ارتباط محتوایی با ظهیر فاریابی

ظهیر فاریابی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ظهیر فاریابی   • مفهوم ظهیر فاریابی   • تعریف ظهیر فاریابی   • معرفی ظهیر فاریابی   • ظهیر فاریابی چیست   • ظهیر فاریابی یعنی چی   • ظهیر فاریابی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ظهیر فاریابی
کلمه : ظهیر فاریابی
اشتباه تایپی : zidv thvdhfd
عکس ظهیر فاریابی : در گوگل


آیا معنی ظهیر فاریابی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )