انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1066 100 1

عالم ملکوت


برابر پارسی: سپهرگردون، جهان دیگر

معنی عالم ملکوت در لغت نامه دهخدا

عالم ملکوت. [ ل َ م ِ م َ ل َ ] (ترکیب اضافی ، اِ مرکب )عالم جبروت و عالم مجردات است. (ناظم الاطباء). ملاصدرا گوید: عالم شهادت مانند قشر است نسبت به عالم ملکوت و مانند قالب است به قیاس به عالم روح. عالم ملکوت مقابل عالم شهادت است. (از اسفار ج 3 ص 66 و شرح منظومه ٔ سبزواری ص 183 و رسائل ملاصدرا ص 151 و 283).

معنی عالم ملکوت به فارسی

عالم ملکوت
عالم جبروت و عالم مجردات است
عالم مثل معلقه و صور مقداری است
عالم غیب و عالم مجردات محض و عقول است

عالم ملکوت در دانشنامه اسلامی

عالم ملکوت
عالم ملکوت، همان عالم غیب و عالم نفس و عالم مجردات است که به آن عالم مثال و عالم برزخ هم اطلاق می گردد و آن مرتبه و نشئه ای است برتر از عالم طبیعت که دارای صور و ابعاد است امّا فاقد حرکت و زمان و تغییر است.
مراد از عالم ملکوت، همان عالم غیب و عالم نفس و عالم مجردات است که به آن عالم مثال و عالم برزخ هم اطلاق می گردد و آن مرتبه و نشئه ای است برتر از عالم طبیعت که دارای صور و ابعاد است امّا فاقد حرکت و زمان و تغییر است. این عالم خود بر دو قسم است یکی «ملکوت اعلی» که عالم مجردات محضه است مانند عالم ملائکه و دیگری «ملکوت اسفل» است که عالم صور مقداری است. مانند وجود انسان ها در برزخ و قبر.
عالم ملکوت
عالَم مَلَکوت عالم بدون اجسام و قید و ماده با امکان تصور صورت است. این جهان، به عنوان یکی از عوالم چهارگانه، در مرتبه ای بالاتر از عالم ناسوت و پایین تر از عوالم جبروت و لاهوت قرار دارد.
برخی از حکمای مسلمان عالم ملکوت را به عالم ملکوت اعلی و ملکوت سفلی تقسیم کرده اند. برخی معتقدند که این جهان جایگاه ندیدنی هایی است که جز پیامبران و معصومان، کسی قادر به دیدن آن نیست و حتی درک این عالم از شروط معصوم قلمداد شده است.
لفظ ملکوت در قرآن چهار بار ذکر شده است. قرآن حضرت ابراهیم(ع) را به عنوان یکی از افراد اهل یقین، از کسانی می داند که عالم ملکوت را مشاهده کرده است؛ هر چند مفسران در محدوده عالم ملکوتی که ابراهیم(ع) آن را درک کرده، اختلاف کرده اند.
عالم ملکوت
ملکوت بمعنای سلطة الهی و آسمانی است. و در نظر حکماء عالم ملکوت یکی از عوالم یا مراتب چهارگانه است. این عالم که عالم مافوق عالم طبیعت است، دارای صور و ابعاد است امّا فاقد حرکت و زمان و تغییر است. این عالم خود بر دو قسم است یکی «ملکوت اعلی» که عالم مجردات محضه است مانند عالم ملائکه و دیگری «ملکوت اسفل» است که عالم صور مقداری است. مانند وجود انسان ها در برزخ و قبر.
عالم ملکوت همان عالم مثال است که مرتبة ظهور حقایق مجرد و لطیف با آثار و عوارض مادی نظیر شکل و مقدار است. از این مرتبه به «خیال منفصل» و در لسان شرع به «برزخ» تعبیر شده است. این عالم واسطهٔ عالم ارواح و عالم ماده و اجسام است، قونوی در بیان علت ایجاد و ظهور عالم مثال می گوید: «عالم ارواح تقدم وجودی و رتبی بر عالم اجسام دارد و واسطة رسیدن فیض حق بر اجسام است؛ اما از آنجا که میان ارواح و اجسام، به جهت ترکیب و بساطت آنها، مباینت ذاتی برقرار است و سنخیتی با یکدیگر ندارند، خداوند عالم مثال را خلق نمود که بزرخ و جامع و حدّ فاصل میان عالم ارواح و اجسام است تا موجب ارتباط دو عالم شده، فیض حق و امداد و تدبیر او از طریق ارواح به عالم اجسام برسد»

ارتباط محتوایی با عالم ملکوت

عالم ملکوت در جدول کلمات

عالم ملکوت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عالم لاهوت چیست   • عالم جبروت چیست   • عالم ملکوت کجاست   • عالم جن   • عالم ملکوت در قرآن   • عالم هاهوت   • عالم هپروت   • عالم هپروت چیست   • معنی عالم ملکوت   • مفهوم عالم ملکوت   • تعریف عالم ملکوت   • معرفی عالم ملکوت   • عالم ملکوت چیست   • عالم ملکوت یعنی چی   • عالم ملکوت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عالم ملکوت
کلمه : عالم ملکوت
اشتباه تایپی : uhgl lg;,j
عکس عالم ملکوت : در گوگل


آیا معنی عالم ملکوت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )