انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1057 100 1

عباس بن علی

عباس بن علی در دانشنامه اسلامی

عباس بن علی اسپه پور بختیاری اصفهانی، از شعرای معاصر اصفهان بوده است.
عباس اسپه پور، فرزند علی بن عباس خان بن غلامعلی خان بن علی بن غلامحسین خان بختیاری، از شعرای معاصر اصفهان در سال ۱۳۱۵ش متولّد شده است. وی در انجمن های ادبی اصفهان از جمله انجمن حافظ شرکت نموده است. ابیات زیر از اوست: "سحر از جانب حق آن مه تابان آمد ••• روشنی بخش جهان نور دل و جان آمد""جلوه ایزد یکتا به جهان کرده طلوع ••• آنکه مهرش همه آفاق گرفت آن آمد".
هادوی، مصطفی، تذکره شعرای استان اصفهان (ویرایش دوم)، ص۵۳.
 ۱. ↑ هادوی، مصطفی، تذکره شعرای استان اصفهان (ویرایش دوم)، ص۵۳.
منبع
مهدوی، سیدمصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۴، ص۵۹.    
...
عباس بن علی اصفهانی، ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • عباس بن علی اسپه پور بختیاری اصفهانی، از شعرای معاصر اصفهان• سیدعباس بن سیدعلی حسینی صفی دهکردی اصفهانی، از علما و فضلای اصفهان در سده چهاردهم• عباس بن علی صفاءالسلطنه مشتاقی اصفهانی، از شعرای اصفهان در سده چهاردهم هجری• عباس بن علی گزی اصفهانی، از شعرای قرن سیزدهم هجری در اصفهان
...
عباس بن علی اکبر شیخ الاسلام اصفهانی، از علماء و خطبای اصفهان در قرن چهاردهم هجری بوده است.
آقا میرزا عباس بن حاج میرزا علی اکبر شیخ الاسلام، از علماء و خطبای اصفهان در قرن چهاردهم هجری بوده است. وی در اصفهان متولّد گردیده و نزد جمعی از علماء و مدرّسین این شهر تحصیل نموده تا فردی فاضل و کامل گردید و سپس به وعظ و ارشاد پرداخت. او چون صدایی گیرا و آهنگی دلنواز داشت و در ذکر مصیبت و موعظه نیز مهارت و استادی یافته بود مورد توجه و علاقه عموم مستمعین بود.
وفات
سرانجام قبل از سال ۱۳۷۰ق در اصفهان وفات یافته، در اطاقی مخصوص در تکیه شیخ مرتضی ریزی در تخت فولاد مدفون گردید.
مهدوی، سیدمصلح الدین، خاندان شیخ الاسلام اصفهان، ص۱۸۰.
 ۱. ↑ مهدوی، سیدمصلح الدین، خاندان شیخ الاسلام اصفهان، ص۱۸۰.
منبع
...
جناب ابوالفضل حضرت عباس بن علی (علیه السلام) برادر بزرگوار حضرت سید الشهداء (علیه السلام) به همراه دیگر برادرانشان در روز عاشورا در کربلا به شهادت رسیدند.
عباس بن علی بن ابی طالب، مکنّی به ابوالفضل است. برادر امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (علیه السلام) در روز چهارم ماه شعبان سال ۲۶ هجری در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در سال ۶۱ هجری به شهادت رسید.سنّ مبارکش را هنگام شهادت ۳۴ سال نوشته اند. از این مدت چهارده سال با پدرش امیرالمؤمنین (علیه السلام) و نُه سال با برادرش امام مجتبی (علیه السلام) و یازده سال با امام حسین (علیه السلام) زیست.
امین، محسن، اعیان الشیعه، ج۷، ص۴۲۹.    
کنیه حضرت ابوالفضل، ابوالقریة،
ابو الفرج اصفهانی، علی بن حسین، مقاتل الطالبین، ج۱، ص۸۹.    
مادرش فاطمه دختر حزام (پدر فاطمه «حرام» به را مهمله نیز گفته شده است)
عسقلانی، ابن حجر، الاصابه، ج۲، ص۱۴۴.    
...
عباس بن علی صفاءالسلطنه مشتاقی اصفهانی، از شعرای اصفهان در سده چهاردهم هجری بوده است.
میرزا عباس خان صفاءالسلطنه فرزند میرزاعلی خان صفاءالسلطنه (مشتاقی) بن ملاّمیرزامحمّدهادی راثی نائینی اصفهانی شعر نیکو می سروده و یکصد و پانزده سال عمر کرده و در حدود سال ۱۳۵۸ق در طهران وفات یافته و در قم مدفون گردید.
مهدوی، سیدمصلح الدین، بیان المفاخر، ج۱، ص۳۴۳.
 ۱. ↑ مهدوی، سیدمصلح الدین، بیان المفاخر، ج۱، ص۳۴۳.۲. ↑ بلاغی، عبدالحجه، تاریخ نائین، ص۱۷۵.۳. ↑ معلم حبیب آبادی، محمدعلی، مکارم آلاثار، ج۷، ص۲۴۴۳.۴. ↑ بقایی نائینی، جلال، تذکره سخنوران نائین، ص۷۴.
منبع
مهدوی، سیدمصلح الدین، اعلام اصفهان، ج۴، ص۵۹.    
...
هنگامی که عطش بر قافله کربلا و فرزندان و یاران امام حسین (علیه السّلام) شدت گرفت؛ حضرت اباعبدالله (علیه السّلام)، برادرش عباس بن علی (علیه السّلام) را جهت آوردن آب به سوی شریعه روانه کرد و از آن پس به عباس (علیه السّلام) لقب «سقاء» دادند.
چون تشنگی بر امام حسین (علیه السّلام) و یارانش شدت گرفت، برادرش عباس بن علی (علیه السّلام) را با ۳۰ سوار و ۲۰ پیاده
ابو الفرج اصفهانی، علی بن الحسین، مقاتل الطالبیین، ج۱، ص۷۸.    
آنان شبانه تا نزدیکی فرات پیش رفتند، در حالی که پیشاپیش ایشان نافع بن هلال بجلی پرچم را در دست داشت. عمرو بن حجاج زبیدی (مامور شریعه) صدا زد: کیستی و برای چه آمده ای؟ نافع گفت: آمده ایم تا از این آبی که ما را از آن منع کرده اید بنوشیم. مامور شریعه پاسخ داد: بنوش، گوارایت باد. نافع گفت: قطره ای از این آب نمی نوشم در حالی که حسین (علیه السّلام) و این اصحابش که می بینی، تشنه اند. در این هنگام همراهان نافع پیش آمدند؛ عمرو گفت: این کار انجام شدنی نیست و راهی برای آب دادن به اینان نیست، ما را اینجا گماشته اند که آب را از آنها منع کنیم. وقتی همراهان نافع به او نزدیک شدند، نافع بدون توجه به سخن عمرو بن حجاج به یاران پیاده اش گفت مشک ها را پر کنند و آنان یورش بردند و مشک ها را پر کردند.عمرو بن حجاج با افرادش به همراهان نافع حمله کردند، اما عباس بن علی (علیه السّلام) و نافع بن هلال به آنها هجوم بردند و حمله آنان را دفع کردند. سپس آنان به جای خویش بازگشتند، ولی باز راه شان را سد کردند و عمرو بن حجاج با آنان درگیر شد، که یکی از یارانش زخمی شد و به همان زخم مُرد.
لقب سقاء
سرانجام یاران امام حسین (علیه السّلام) با مشک های پر به نزد آن حضرت بازگشتند.
طبری، محمد بن جریر، تاریخ الرسل والملوک، ج۵، ص۴۱۳.    
...
عبدالله یکی از فرزندان حضرت عباس علیه السلام است.
در منابع کهن از وی نامی برده نشده و اصولًا حضرت ابوالفضل علیه السلام پسری به نام عبدالله نداشته است. ولی احتمال دارد او، همان عبیدالله بن عباس بن علی (علیه السلام) باشد که ابن حزم از وی یاد کرده است.
حضور در کربلا
برخی، عبدالله فرزند حضرت عباس علیه السلام را در زمره شهیدان بنی هاشم که در کربلا به شهادت رسیده اند قلمداد کرده اند. به اعتقاد برخی مانند قاضی نعمان ، دانشمند شیعی قرن چهارم ، عبداللَّه، پس از شهادت امام حسین (علیه السلام) و اصحاب باوفایش، همراه افرادی دیگر از خاندان عصمت و طهارت ، از کربلا به کوفه و شام به اسارت برده شد.
محمد بن عباس
...
در منابع کهن فرزندی به نام قاسم برای حضرت ابوالفضل علیه السلام ثبت نشده است. ولی برخی وی را جزو شهدای کربلا می دانند.
صاحب کتاب «نورالعین فی مشهدالحسین علیه السلام» وی را جزو شهدای کربلا برشمرده است و می گوید: قاسم نوزده ساله در روز عاشورا وارد میدان گشت و چنین رجز خواند:إِلَیکُمْ مِنْ بَنی المُختارِ ضَرْباً ••• یَشیُب لَهوْلِه رأس رضیعُ یُبیُد معاشِرَ الکفّار جهاً ••• بِکُلِّ مُهَنَّدٍ عَضْبِ قطیعُ از سوی خاندان پیامبر مختار، آماده ضربتی باشید که از بیمش موی سر شیرخواره سفید می گردد؛با شمشیر بران هندی گروه بی دینان را یکجا نابود می کند.برخی این رجز را به احمد بن الحسن علیه السلام نسبت داده است.
تشنگی قاسم و طلب آب
او پس از کشتن شماری از دشمن به نزد امام علیه السلام بازگشت و در حالی که چشم هایش از تشنگی به گودی نشسته بود، طلب آب کرد. امام فرمود: اندکی صبر نما تا جد خود محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم را ملاقات کنی و به دست خود تو را سیراب کند که هرگز پس از آن تشنه نخواهی شد.
← نقد
قاسم پس از بازگشت به میدان و کشتن شماری دیگر به درجه رفیع شهادت نایل آمد.


عباس بن علی در دانشنامه ویکی پدیا

عباس بن علی
عباس بن علی (به عربی: العباس بن علی) مشهور به ابوالفضل و قمر بنی هاشم (زاده ۴ شعبان ۲۶ هجری قمری و درگذشته ۱۰ محرم ۶۱ هجری قمری) (تقریباً ۱۵ مه ۶۴۷ و درگذشته ۱۰ اکتبر ۶۸۰ میلادی) پسر علی بن ابی طالب و ام البنین و برادر کوچک تر حسین بن علی است. شهرت و محبوبیت او نزد مسلمانان به ویژه شیعیان بیشتر به خاطر جنگیدن و همچنین وفاداریش نسبت به حسین بن علی در نبرد کربلا می باشد. آرامگاه عباس بن علی در کربلا برسرراه غاضریه در موضع رزمگاه واقعه کربلا است. عباس بن علی در دهم محرم (عاشورا) در واقعه کربلا در حال آوردن آب از رود فرات جهت رفع تشنگی اهل بیت که توسط سپاه عمر بن سعد محاصره شده بودند، کشته شد. مراسم یادبود کشته شدن وی، بنابر یک رسم قدیمی رایج در بین مدیحه سرایان و مداحان در روز نهم محرم (تاسوعا) برگزار می شود.
عباس بن علی نیز بواسطه بهره وافری که از زیبایی و جمال برده بود و قامتی رشید داشت، مشمول این سنت شد و او را به عنوان «قمر بنی هاشم» (ماه دودمان بنی هاشم) نامیدند.
الــلــهمحمد • علی • فاطمه • حسن • حسینسجاد • باقر • صادقکاظم • رضا • جواد • هادیعسکری • مهدی
کنیه اش ابوالفضل است، و به او القاب دیگر مانند «قمر بنی هاشم»، «سقای کربلا»، «علمدار حسین» و غیره نیز داده اند. طبق روایات شیعه او جوانی دلاور، زیبا و بلند قد بوده است، در جنگ های صفین و نهروان در کنار پدرش علی بن ابی طالب جنگیده است و او یکی از چند نفری است که در بین شیعیان به باب الحوایج معروفند.
او سه برادر تنی به نام های جعفر، عبدالله و عثمان داشت که همگی آنان در روز عاشورا سال ۶۱ قمری در کربلا کشته شدند. او با لبابه دختر عبیدالله بن عباس ازدواج کرد و دارای چهار پسر به نام های عبیدالله، فضل، حسن، قاسم و یک دختر شد. در خصوص تعداد فرزندان او اختلاف نظر وجود دارد. همه فرزندان او به جز عبیدالله بلاعقب ماندند.
عکس عباس بن علی
آرامگاه عباس بن علی یا حرم ابوالفضل العباس یا مسجد عباس یک مسجد و آرامگاه یادمانی است که در کربلا قرار دارد و شیعیان بین آرامگاه وی و حسین بن علی را بین الحرمین می نامند.
یکی از این آبخورگاه ها در ضلع شرقی صحن و در مقابل مقبره راجه قرار داشته و بهره هند (طایفه ای از اسماعیلیان) آن را نوسازی کرده بودند و در جوار آن نیز دو درخت میوه و یک درخت سدر بوده است.
دیگری در ضلع غربی، در جوار باب السوق بوده و در نزدیک آن دو درخت خرما وجود داشته است. البته امروزه از این آبخورگاه ها و همچنین از درختان نخل و سدر اثری نیست.
حرم عباس بن علی در میانه کربلا، شهری در هشتاد کیلومتری نجف و صد کیلومتری بغداد است. موقعیت جغرافیایی این شهر ۳۲ درجه و ۴۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۳ درجه و ۵۰ دقیقه طول شرقی است.
عباس بن علی، که به امر برادرش حسین بن علی به منظور تهیه آب برای اهالی خیمه گاه به سمت رود فرات رفته بود، بعد از رودرویی با دشمنان در کنار نهر علقمه کشته شد و به علت دوری محل درگذشت وی از خیمه گاه حسین بن علی و میدان نبرد و نیز شدت یافتن جنگ، پیکروی در همان محل باقی ماند و سپس همانجا نیز به خاک رفت. بنی اسد، اولین کسانی بودند که قبر وی را به شکلی بارز و برجسته بنا کردند تا آثار آن از بین نرود. اولین زائران این آرامگاه نیز نخست عبیدالله فرزند حرّ جعفی، از برجستگان شیعه در کوفه و سپس در بیستم صفر سال ۶۲ ق صحابی مشهور جابر بن عبدالله انصاری بودند.
حرم عباس بن علی ۳۷۸ متری شمال شرقی حرم حسین بن علی قرار دارد و یک میدان بزرگ هر دو آستانه را دربرگرفته است. قبر عباس بن علی در وسط حرم واقع شده و بر روی آن صندوق خاتم نفیس اهدایی قرار دارد که با گذشت زمان تعمیراتی روی آن انجام شده است. روی صندوق را ضریح نقره ای پوشانده که به همت سید محسن حکیم و با دست هنرمندان اصفهانی با به کار بردن چهارصد هزار مثقال نقره خالص و هشت هزار مثقال طلا پس از سه سال کار مداوم در سال ۱۳۸۵ قمری در حرم نصب گشته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عباس بن علی در دانشنامه آزاد پارسی

عباس بن علی (ع)
رجوع شود به:ابوالفضل العباس (ع) (مدینه ۲۶ ـ کربلا ۶۱ق)

نقل قول های عباس بن علی

عباس بن علی ملقب به قمر بنی هاشم و مشهور به ابوالفضل، پسر علی بن ابی طالب.

ارتباط محتوایی با عباس بن علی

عباس بن علی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عباس بن علی   • مفهوم عباس بن علی   • تعریف عباس بن علی   • معرفی عباس بن علی   • عباس بن علی چیست   • عباس بن علی یعنی چی   • عباس بن علی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عباس بن علی
کلمه : عباس بن علی
اشتباه تایپی : ufhs fk ugd
عکس عباس بن علی : در گوگل


آیا معنی عباس بن علی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )