برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1209 100 1

عباس زریاب خویی

عباس زریاب خویی در دانشنامه ویکی پدیا

عباس زریاب خویی
عباس زریاب خویی (۲۰ مرداد ۱۲۹۸، خوی‏ - ۱۴ بهمن ۱۳۷۳، تهران)، مورخ، ادیب، نسخه شناس، نویسنده و مترجم ایرانی بود.
Der Bericht über die Nachfolger Timurs aus dem Tarih-i kabīr des Ǧaʻfarī ibn Muḥammad al-Ḥusainī, Johannes Gutenberg-Universität zu Mainz, 1960.
پس از تحصیلات مقدماتی در خوی و حوزوی در قم، توسط قوای روس به تهران تبعید شد. در تهران کار در کتابخانهٔ مجلس شورای ملّی او را با سید حسن تقی زاده آشنا کرد که بعدها با معرفی او بورس مطالعاتی بنیاد هومبولت در اختیارش قرار گرفت. زریاب خویی با استفاده از این بورس در سال ۱۳۳۹ از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ شهر ماینز در رشته های تاریخ و فلسفه درجهٔ دکتری گرفت.
زریاب خویی از سال ۱۳۴۵ استاد تاریخ در دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران بود و در رشته های ادبیات فارسی، ادبیات عرب، فلسفه، زبان شناسی و معارف اسلامی تدریس می کرد. او صاحب تألیفاتی مانند اطلس تاریخی ایران، تاریخ ساسانیان، و سیرت رسول الله و ترجمه هایی مانند تاریخ فلسفه و لذات فلسفه است. همچنین او در دانشنامه هایی مانند دائرةالمعارف فارسی، دانشنامهٔ جهان اسلام، دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و دانشنامهٔ ایران مدخل های بسیاری را نوشته است.
عباس زریاب خویی در ۲۰ مرداد ۱۲۹۸ خورشیدی (۱۵ ذیقعدهٔ ۱۳۳۷ هجری قمری) در شهر خوی، از شهرهای آذربایجان غربی، به دنیا آمد. سال های کودکیش مصادف با دورانی متلاطم در تاریخ ایران بود؛ انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ سبب شده بود که سربازان روسیهٔ تزاری که از مدت ها پیش برای پیشبرد مقاصد استعماری آن دولت و برای از میان بردن نهضت مشروطیت به ایران آمده بودند، از شهرهای شمالی و شمال غربی کشور خارج شوند. این سربازان به هنگام خروج از شهرها، بازارها و کاروانسراها را آتش می زدند و زادگاه زریاب خویی نیز از این خشونت و بی رحمی در امان نماند.
عکس عباس زریاب خویی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های عباس زریاب خویی

عباس زریاب خویی (۲۰ مرداد ۱۲۹۸ - ۱۴ بهمن ۱۳۷۳) مورخ، ادیب، نسخه شناس، نویسنده و مترجم ایرانی.

ارتباط محتوایی با عباس زریاب خویی

عباس زریاب خویی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عباس زریاب خویی   • مفهوم عباس زریاب خویی   • تعریف عباس زریاب خویی   • معرفی عباس زریاب خویی   • عباس زریاب خویی چیست   • عباس زریاب خویی یعنی چی   • عباس زریاب خویی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عباس زریاب خویی
کلمه : عباس زریاب خویی
اشتباه تایپی : ufhs cvdhf o,dd
عکس عباس زریاب خویی : در گوگل

آیا معنی عباس زریاب خویی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )