برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1129 100 1

عبدالفتاح سیسی

عبدالفتاح سیسی در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالفتاح سیسی
فیلد مارشال عبدالفتاح سعید حسین خلیل سیسی (به عربی: عبدالفتاح سعيد حسين خليل السيسي) رئیس جمهور ششم و کنونی مصر است که از سال ۲۰۱۴ این سمت را بر عهده دارد.
سیسی که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر بود، در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ در پاسخ به تظاهرات انبوهی که پیشتر در ۳۰ ژوئن برگزار شده بود، مداخله کرد و محمد مرسی رئیس جمهور وقت را برکنار کرد. او قانون اساسی ۲۰۱۲ مورد حمایت اخوان المسلمین را منحل و در کنار چهره های عالی رتبه مخالف و مذهبی، یک نقشه راه سیاسی جدید پیشنهاد داد که شامل رای گیری برای یک قانون اساسی جدید، انتخابات جدید پارلمانی و ریاست جمهوری بود. عدلی منصور رئیس جمهور موقت که کابینهٔ جدیدی منصوب کرد جانشین مرسی شد. حکومت اخوان و هواداران اسلامگرای آن و سپس مخالفین لیبرال را در ماه های بعد سرکوب کرد. در ۱۴ اوت ۲۰۱۳ نیروهای امنیتی یورش های اوت ۲۰۱۳ مصر از سوی حامیان مرسی را سرکوب کردند و این کشتار انتقاد بین المللی از حکومت مورد حمایت سیسی را برانگیخت. سیسی در مارس ۲۰۱۴ در پاسخ به درخواست هوادران ضد اخوان المسلمین از ارتش استعفا داد و در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ نامزد شد. بسیاری از گروه های سیاسی و اخوان المسلمین این انتخابات را که فقط یک نامزد مخالف داشت تحریم کردند و در نتیجهٔ سیسی با کسب ۹۶٪ آرا پیروز شد. او در ۸ ژوئن ۲۰۱۴ به عنوان رئیس جمهور مصر سوگند خورد و در انتخابات ریاست جمهوری مصر (۲۰۱۸) مجدداً با کسب ۹۷ درصد آرا در جایگاه ریاست جمهوری مصر ابقا گردید و برای دور دوم سوگند یاد کرد.
سیسی در نوزدهم نوامبر سال ۱۹۵۴ در قاهره از پدر و مادری اخوانی به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۷ وارد ارتش مصر شد و در دوازدهم اوت ۲۰۱۲ توسط محمد مرسی به سمت وزارت دفاع مصر گمارده و جانشین محمد حسین طنطاوی شد و تا ۲۵ مارس ۲۰۱۴ که برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری استعفا کرد، در این سمت قرار داشت. سیسی پیش از رسیدن به کرسی وزارت دفاع مصر در دولت هشام قندیل مدیر واحد اطلاعات نظامی در ارتش بود. او مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ علوم نظامی از دانشگاه ارتش در قاهره گرفته و برای ادامهٔ تحصیل به انگلستان سفر کرده و در سال ۱۹۹۲ موفق به کسب درجهٔ کارشناسی ارشد در رشتهٔ علوم نظامی در این کشور شده است. ارتشبد سیسی علاوه بر تحصیل در انگلیس ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های عبدالفتاح سیسی

عبدالفتاح سیسی (۱۹۵۴) ژنرال و سیاستمدار مصری، ششمین رئیس جمهور مصر (۸ ژوئن ۲۰۱۴ –)
• «ما فراموش نمی کنیم، و فراموش نخواهیم شد».
• «اعتبار دولت به توانایی ها و قدرت آن است. اما سخن چینی و اهانت به دیگران و به ملت ها از ارزش ها و افتخارات کشورهای قدرتمند نیست... هر کس به دیگران توهین کند این بیانگر شخصیت اوست و از ارزش و قدر و منزلت ما کم نمی کند».
• «ما به ایجاد روابط خوب و طبیعی با همه کشورهای جهان علاقمندیم و همچنین تلاش می کنیم که شرایط سختی که مصر با آن روبه روست را توضیح دهیم. غیر منطقی است که دیدگاه آمریکا نسبت به مصر مانند سابق باقی بماند، ولی می توان گفت که روابط بهبود یافت و دیدگاه جدید در خصوص تحولاتی که در مصر اتفاق افتاد مثبت استد».
• «منطقه عربی در معرض خطر است و در ضعیف ترین حالت های خود قرار دارد. بدنه کشورهای عربی سراسر زخم خورده است و متأسفانه نظارت و کنترل واقعیت، دقیق نیست. امیدوارم هر کشور عربی مجدداً قدرت سابق خود را به دست آورد تا استحکام بدنه کشورهای عربی را افزایش دهد. امیدوارم که یمن، عراق، لیبی، سوریه و همه کشورها به قدرت سابق خود بازگردند تا حلقه جدیدی از کار و همکاری عربی مشترک را تشکیل دهیم. د».
• «حکم اعدام در حق هر کسی که صادر شود آن شخص فوراً اعدام خواهد شد. این احکام قانونی است و در چارچوب قانون اجرا خواهد شد».
• «ملت مصر از این اعمال تروریستی نه هراس دارد و نه به لرزه می افتد».
• «ساختار قانونگذاری کشور را برای بهتر اجرا کردن عدالت اصلاح خواهیم کرد، زیرا قوانین کنونی و دادگاه های کشور برای بررسی مسائل و اجرای احکام سرعت عمل به خرج نمی دهند؛ لذا همه احکام صادره چه اعدام و چه حبس ابد باید فوراً اجرا شود».
• «ما در یک وضعیت جنگی به سر می بریم و با دشمنی پست و شرور روبرو هستیم. ما می دانستیم که با سرنگونی این جماعت (اخوان المسلمین) چه پیش خواهد آمد لذا برای پرداخت هزینه برای بقای ۹۰ میلیون مصری آماده ایم».
• «این جنگی است که ما با آن مواجهیم و در برابر تروریسم خواهیم ایستاد. خون دادستان کل و هر شهید دیگری که در اثر اقدامات تروریستی جان خود را از دست داده اند، دینی است به گردن ارتش و پلیس خواهد بود.»
• «خلاصه کردن عمق روابط کشورهای عربی خلیج با مصر به مسئله کمک های مالی ا ...

ارتباط محتوایی با عبدالفتاح سیسی

عبدالفتاح سیسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالفتاح سیسی   • مفهوم عبدالفتاح سیسی   • تعریف عبدالفتاح سیسی   • معرفی عبدالفتاح سیسی   • عبدالفتاح سیسی چیست   • عبدالفتاح سیسی یعنی چی   • عبدالفتاح سیسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالفتاح سیسی
کلمه : عبدالفتاح سیسی
اشتباه تایپی : ufnhgtjhp sdsd
عکس عبدالفتاح سیسی : در گوگل

آیا معنی عبدالفتاح سیسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )