انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 994 100 1

عبدالله هدایت

عبدالله هدایت در دانشنامه اسلامی

عبدالله هدایت
عبدالله هدایت در سال ۱۲۷۸ش.در تهران در خانواده بزرگ و معروف هدایت چشم به جهان گشود.او فرزند حسینقلی خان هدایت (مخبرالدوله)، وزیر پست و تلگراف و نوه غلامرضا هدایت (مخبرالدوله)، رییس الوزرای رضاخان بود.
تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه "آلیانس" فرانسوی ها و "دارالفنون" تهران به پایان رساند.سپس وارد مدرسه نظام شد و با درجه نایب (ستوان) دومی فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۰۲ش.که سردار سپه تصمیم گرفت، عده ای از افسران جوان را برای تحصیل به اروپا بفرستد، عبدالله هدایت با ۴۶ افسر دیگر از جمله خویشاوندانش، سروان علی رزم آرا عازم فرانسه شد و دوره دانشکده نظامی "سن سیر" را در رشته توپخانه گذراند. در بازگشت به ایران نایب اول، هدایت به درجه سروانی رسید.پس از چهار سال در حالی که درجه سرگردی داشت، بار دیگر برای تحصیل به فرانسه اعزام شد.در این سفر دوره دانشگاه جنگ فرانسه را هم با موفقیت گذراند.عبدالله هدایت درجات بعدی را به ترتیب و طبق مقررات ارتش دریافت کرد و در سال ۱۳۰۹ سرهنگ دوم شد.در سال ۱۳۱۵ سرهنگ تمام شد و در سال ۱۳۱۹ به درجه سرتیپی رسید.در هنگام سرتیپی در دانشکده افسری استاد تاریخ ولیعهد بود.
هدایت بعد از شهریور
از شهریور ۱۳۲۰ و اشغال کشور به وسیله شوروی و انگلیس ارتش بزرگ و مجهز رضاشاهی مضمحل شد.اغلب افسران قدیمی، بازنشسته شدند و افسران تحصیل کرده، در ایران و کشورهای دیگر جانشین آنها شدند.عده ای هم خود را به شهربانی و ژاندارمری منتقل کردند.در تشکیلات جدید سرتیپ عبدالله هدایت که از افسران درستکار تحصیل کرده بود، بعد از شهریور ۲۰ معاون وزارت جنگ شد، دو سال بعد به معاونت ستاد ارتش منصوب شد، در سال ۱۳۲۵ که به دستور قوام السلطنه، مظفر میرزا دست راست قوام در راس یک هیئت سیاسی عازم آذربایجان شد، سرتیپ عبدالله هدایت در راس یک هیئت نظامی همراه او به آذربایجان رفت. در این سفر با وجود بند و بست های مظفر میرزا با شوروی، پیشه وری و دیگر سران فرقه دموکرات آذربایجان، سرتیپ هدایت در مقابل همکاران نظامی پیشه وری ایستادگی کرد و حاضر نشد، درجه بالاتر افسران فراری و درجه کسانی را که از آن سوی مرز آمده بودند و قارچ گونه جنرال شده بودند، بپذیرد و همین امر باعث برخوردهایی بین او و مظفر میرزا شد. سرتیپ هدایت در اول فروردین ۱۳۲۶ به درجه سرلشگری رسید.در ششم تیرماه ۱۳۲۹ که سپهبد رزم آرا نخست وزیر شد، او را به عنوان وزیر جنگ به مجلس شورای ملی معرفی کرد.بعد از ترور رزم آرا او در دولت دکتر مصدق تا مدتی شغل مهمی نداشت.بعضی می گفتند، این برکناری به خاطر خویشاوندی با رزم آرا بود، نه عیوب خودش.در اول شهریور ۱۳۳۱ هدایت به اتفاق جمعی از امیران ارتش بازنشسته شد.بعد از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سرلشگر هدایت دوباره به خدمت فراخوانده شد؛ اما در دولتی که سپهبد زاهدی در اول شهریور به شاه معرفی کرد، اسمی از سرلشگر هدایت نبود.سپهبد زاهدی، سرلشگر احمد وثوق را به عنوان معاون وزارت جنگ معرفی کرد.زاهدی سرلشگر هدایت را نمی پسندید و این طبیعی بود، آن دو از خمیر مایه هایی متفاوت ساخته شده بودند؛ اما در شهریور همان سال اعلام شد که سرلشگر هدایت به وزارت جنگ منصوب شد، این به دستور شاه بود و احتمالا برای مقابله با کارهای زاهدی، یک سال بعد در اول مهرماه ۱۳۳۳ هدایت به درجه سپهبدی رسید. در ۱۹ فروردین ۱۳۳۴ در کابینه حسین علاء هم مقام خود را به عنوان وزیر جنگ حفظ کرد.از اول شهریور دوران جدیدی در زندگی عبدالله هدایت آغاز شد.در تقسیم بندی جدید ارتش او به ریاست ستاد مشترک منصوب شد.در این تشکیلات نیروی زمینی نیروی هوایی و نیروی دریایی هر یک دارای رییس ستاد خاص خود بودند؛ ولی همگی زیردست سپهبد هدایت رییس ستاد بزرگ انجام وظیفه می کردند.بعد از شهریور ۱۳۲۰ که شاه جدید در دادن درجه به افسران گشاده دستی کرده بود، تعداد سرلشگرها و سپهبدها بیش از اندازه زیاد شده بود.بعد از ۲۸ مرداد شاه تصمیم گرفت، همچنان که در زمان پدرش ارتش ایران فقط یک سپهبد داشت، او هم درجه جدیدی درست کند که فقط یک نفر به عنوان عالی ترین مقام ارتش دارای آن درجه باشد.به این دلیل درجه ارتشبدی ابداع شد.
اولین ارتشبد
از آن جا که هر کشور یک ارتش دارد، بنابراین باید یک ارتشبد داشته باشد.با این اندیشه در روز اول مهر ۱۳۳۷ که درجه های افسران اعلام شد، در اول لیست ترفیعات ارتش نام سپهبد عبدالله هدایت به عنوان ارتشبد نوشته شد.درجه ارتشبدی هدایت به سادگی جا نیفتاد و باعث رنجش عده ای از امیران قدیمی ارتش شد.
ویژگی ها
...

عبدالله هدایت در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالله هدایت
عبدالله خان هدایت جزو محصلینی بود که در زمان تصدی وزارت جنگ توسط رضاخان در خرداد ۱۳۰۲ برای تحصیل به مدارس نظامی فرانسه اعزام گردیدند. وی در مدرسه توپخانهٔ پواتیه به تحصیل امور نظام پرداخت. در فروردین ۱۳۱۳ به درجه سرهنگ و بعد سرتیپی ارتقاء یافت. هدایت از جمله نظامیانی بود که با عضویت در کمیته نجات وطن به سرلشکر زاهدی پیوسته برای سرنگونی مصدق تلاش می کردند. هدایت اولین نظامی بود که درجه ارتشبدی گرفت. او پس از کودتای ۲۸مرداد در کابینهٔ تیمسار زاهدی وزیر جنگ و بعد از آن رئیس ستاد کل (سپس تر ستاد بزرگ ارتشتاران) شد. مدت کوتاهی سناتور شد و بعد به محاکمه کشیده شد و چندی در زندان بسر برد.
یرواند آبراهامیان (۱۳۸۹)، ایران بین دو انقلاب، تهران: نشر مرکز، شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۵-۳۸۹-۵


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عبدالله هدایت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی عبدالله هدایتنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله هدایت   • مفهوم عبدالله هدایت   • تعریف عبدالله هدایت   • معرفی عبدالله هدایت   • عبدالله هدایت چیست   • عبدالله هدایت یعنی چی   • عبدالله هدایت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله هدایت
کلمه : عبدالله هدایت
اشتباه تایپی : ufnhggi inhdj
عکس عبدالله هدایت : در گوگل


آیا معنی عبدالله هدایت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )