برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1140 100 1

عبدالله پشیو

عبدالله پشیو در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالله پشیو
عبدالله پَشیو (به کردی: عه بدوڵڵا په شێو Abdulla Pashew) از بلندآوازه ترین شاعران معاصر کرد است. وی شاعری عاصی و مبارز است. انتقادهای شدیدش به شیوهٔ حکومت مداری سران اقلیم کردستان وی را به شاعری سیاسی بدل کرده است. اشعار وی به زبان کُردی و سبک شعر نو می باشد.
پشیو سال ۱۹۴۶ در روستای بیرکوت (Berkot) زاده شد. تحصیلاتش را در اربیل آغاز کرد. سال ۱۹۶۳ به فعالیت های حزبی روی آورده و در همان سال نخستین شعرش را منتشر کرد. سال ۱۹۶۶ وارد دانشگاه تربیت معلم شد. اولین مجموعه شعرش را به نام «اشک و زخم» در سال۱۹۶۷ منتشر ساخت. سال ۱۹۶۸ دومین دفتر شعرش را منتشر می کند؛ «بت شکسته» و در آن سال فعالیت های سیاسی را رها کرده و بعدها در مقامِ منتقدی ای عصیانگر به سرانِ حکومت اقلیم کردستان عراق می تازد. سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۳ را در حومه اربیل به شغل معلّمی می پردازد. سال ۱۹۷۳ برای ادامه تحصیل راهیِ مسکو می شود. سال ۱۹۷۹ از آکادمی «» عالی در رشته مترجمی زبان انگلیسی ـ روسی فارغ التحصیل می شود. در همان اوان دیوان شعر «درس های دوازده گانه برای کودکان» را منتشر می کند، که خود از آن به عنوان نقطه عطفی در زندگی ادبی اش یاد می کند. سال ۱۹۸۳ از بخش خاورشناسیِ دانشگاه مسکو، دانشنامهٔ دکترای زبان و ادبیات کردی را دریافت می کند. از سال ۱۸۸۵ تا ۱۹۹۰ در دانشگاه الفاتح کشور لیبی به عنوان استاد ادبیات تطبیقی به تدریس می پردازد. وی از سال ۱۹۹۵ در کشور فنلاند، شهر هلسینکی ساکن است.
پشیو عشق به انسان و عشق به خاک (موطن) را در دو کفهٔ ترازو نهاده و هر دو را در اوجِ کلام و احساسِ شعرش برجسته کرده کرده است. وی شاعری صادق متعهّد به ملّت است و به مخاطبینش بسیار ارج می نهد. او همیشه در جنگ با وضعیّت موجود بوده تا آن را بهبود بخشد. پشیو نگاه های رُمانتیکی، تشریح روانشناسی، مشکلات روحی، عشق و مبارزه را در هم تنیده و مایهٔ اشعارش را از آن گرفته است.
آثار عبدالله پشیو به ترتیب اولین چاپ:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با عبدالله پشیو

عبدالله پشیو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله پشیو   • مفهوم عبدالله پشیو   • تعریف عبدالله پشیو   • معرفی عبدالله پشیو   • عبدالله پشیو چیست   • عبدالله پشیو یعنی چی   • عبدالله پشیو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله پشیو
کلمه : عبدالله پشیو
اشتباه تایپی : ufnhggi ~ad,
عکس عبدالله پشیو : در گوگل

آیا معنی عبدالله پشیو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )