انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1085 100 1

عبدمناف

/'abdemanAf/

معنی عبدمناف در لغت نامه دهخدا

عبدمناف. [ ع َ دُ م َ ] (اِخ ) ابن قصی بن کلاب از قریش از عدنان است و بنی عبدمناف از اشراف طایفه ٔ قریش بودند چنانکه شاعر گوید :
اذا فخرت یوماً قریش بمفخر
فعبد مناف اصلها و صمیمها.
(از صبح الاعشی ج 1 ص 347) (از الاعلام زرکلی ).

معنی عبدمناف به فارسی

عبدمناف
ابن قصی ابن گلاب از قریش عدنان است و بنی عبدمناف از اشراف طایفه قریش بودند.

عبدمناف در دانشنامه اسلامی

عبدمناف
وی نیای سوم پیامبر اسلام بود که نامش «مغیره» و لقبش «قمر البطحاء» بود.
پسرانی به نامهای عمرو(هاشم)، عبدشمس، مطلب، نوفل، ابوعمرو و ابوعبید داشت. اینان و تبارشان به بنی عبدمناف شهرت دارند و تا قرن ها حکومت جهان عرب را در اختیار داشتند. خلفای اموی، خلفای عباسی و امامان شیعه جملگی از نوادگان عبدمناف به شمار می روند. بنی هاشم و بنی امیه بن عبدشمس از شاخه های مشهور بنی عبدمناف و قریش هستند. عبدمناف از برادر خود «عبدالدار» کوچکتر بود ولی در قلبهای مردم موقعیت خاصی داشت.
شعار او پرهیزگاری، دعوت مردم به تقوا و خوشرفتاری با مردم و صله ارحام بود و با این موقعیت بزرگ، ابدا در صدد رقابت با برادر خود «عبدالدار» و قبضه کردن مناصب عالی کعبه نبود.
حکومت و ریاست طبق وصیت پدر (قصی)، با برادر او «عبدالدار» بود ولی پس از فوت دو برادر، فرزندان آنان در تصدی مناصب با هم نزاع کردند و سرانجام پس از کشمکش های زیاد، کار به مصالحه و تقسیم مقامات پایان پذیرفت و تصمیم گرفتند که تولیت کعبه و ریاست «دارالندوه» با فرزندان «عبدالدار» و سقایت و مهمانداری حجاج با پسران «عبدمناف» باشد و این تقسیم تا ظهور اسلام به حال خود باقی بود.
مناصب کعبه، به طور مسلم روز ساختن کعبه وجود نداشت؛ بلکه تدریجاً بر اثر مقتضیات و مناسباتی پیدا شد و مناصب کعبه تا ظهور اسلام چهار قسمت بود:
عَبْدمَنافِ بْن قُصَی معروف به قمر البطحاء، جد سوم پیامبر اسلام(ص) بود. پس از پدرش، قصی بن کلاب، مناصب مکه بین او و برادرش عبدالدار تقسیم شد. او میان برخی از قبایل مکه، پیمان معروف به احابیش را منعقد کرد. نوادگان وی به بنی عبدمناف یا آل عبدمناف شهرت دارند. بنی هاشم و بنی امیه از شاخه های مشهور بنی عبدمناف و قریش هستند. تبار عبدمناف تا قرن ها خلافت اسلامی را در اختیار داشتند. خلفای بنی امیه و خلفای عباسی همگی از نوادگان عبدمناف به شمار می روند.
نام اصلی او مغیره و معروف به عبدمناف است. به دلیل زیبایی ظاهر به او قمر البطحاء نیز می گفتند.
عبدمناف پسرانی به نام های عمرو معروف به هاشم، عبد شمس، مطّلب و نوفل داشت. مادر سه فرزند اولش عاتکة بنت مرة بن هلال و مادر نوفل، واقدة بنت عمرو المازنیة است. برخی ابوعمرو و ابوعبید را نیز جزو پسرانش برشمرده اند. عبدمناف در مکه وفات نمود.
آمنه، دختر وهب بن عبدمناف بن زهرة بن کلاب از قبیله قریش ، مادر پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم بود.
او را از نظر نسب و جای گاه از برترین زنان قریش دانسته اند. پدرش وهب، بزرگ بنی زهره و شریف ترین آنان بود. طبق آن چه درباره سنّ آمنه هنگام وفات (۴۸ سال پیش از هجرت ) گفته اند، بایستی هم سنّ عبدالله، و بیست و چهار سال پیش از عام الفیل (۵۴۶م) زاده شده باشد. از جزئیات زندگی او اطلاع چندانی در دست نیست. هر آن چه در تاریخ آمده، به زمان ازدواج او و پس از آن مربوط می شود. بر پایه روایتی، وی ده سال یا اندکی کم تر، بعد از حفر چاه زمزم و یک سال پس از فدیه دادن عبدالمطّلب برای عبدالله، به همسری او درآمد. پس از ازدواج ، در سه روزی که عبداللّه با او بود، باردار شد. دوران بارداری آمنه، برخلاف آن چه بر دیگر زنان می گذشت، به آسانی سپری شد و کودکش را بی مشقّت، بر زمین نهاد. از او چنین نقل شده است که وقتی حامله بودم، نوری از من ساطع شد که با آن قصرهای بُصری در سرزمین شام را دیدم و سوگند به خدا! هرگز حملی سبک تر و راحت تر از آن را در کسی ندیده بودم. در زمان حاملگی، بشارت یافت که تو سرور امّت را بارداری و هر گاه زاده شد، بگو: «او را از شر حسد ورزان به خدای واحد می سپارم» و او را محمد بنام. براساس روایتی دیگر، او فرمان یافت تا کودک را احمد بنامد. وقتی کودک متولد شد، چون پدرش پیش از این، در بازگشت از سفر تجاری شام، در مدینه در گذشته بود یا بنا به روایتی هنوز در سفر بود و دو ماه و به قولی بیست و هشت ماه پس از ولادت او در گذشت، آمنه به عبدالمطّلب، پدر بزرگ کودک پیغام داد تا برای دیدن کودک بیاید؛ سپس او را از امور خارق العاده ای که در دوران حمل و زایمان دیده بود، آگاه کرد.
بنی عبدمناف،تیره ای مشهور از قریش هستند که از صاحبان مناصب مکه هم بوده اند.
بنی عبدمناف فرزندان مغیره معروف به عبدمناف (جد سوم پیامبر ) بن قصی بن کلاب هستند. عمرو (هاشم)، عبدشمس ،مطلب ،نوفل ، ابوعمرو، ابوعبید، تماضر، حنه، قلابه، بره، ریطه و هاله پسران و دختران عبد مناف هستند. اینان و تبارشان به بنی عبدمناف شهرت دارند؛ بنی هاشم بن عبدمناف و بنی امیة بن عبدشمس بن عبدمناف از شاخه های مشهور بنی عبدمناف و قریش هستند. از دیگر تیره ها و زیرمجموعه های بنی عبدمناف می توان به بنی مطلب و بنی نوفل بن عبدمناف اشاره کرد. بنی مطلب در رویدادهای عصر جاهلی و اسلام همراه بنی هاشم و بنی نوفل در برابر بنی امیه بودند.
← شهرت به بطائح
از مهم ترین رویدادهای مربوط به بنی عبدمناف در دوران جاهلی، ستیز آنان با بنی عبدالدار بن قصی درباره عهده داری مناصب حجابت ( پرده داری کعبه )، سقایت (آب رسانی به حاجیان)، رفادت (پذیرایی از زائران)، سرپرستی دار الندوه (مجلس مشورتی بزرگان قریش)، لواء (پرچم داری) و قیادت (فرماندهی جنگی) بود. قصی بن کلاب ، پدر عبدمناف، از آن پس که مکه را از دست قبیله خزاعه بیرون ساخت، مناصب یاد شده را پدید آورد. او پیش از رحلتش آن ها را میان فرزندانش به این گونه بخش کرد که سقایت و رفادت از آن عبدمناف و بقیه از آن عبدالدار باشد. در گزارشی دیگر، قصی همه مناصب پیش گفته را به عبدالدار سپرد؛ چرا که او از برادرانش بزرگ تر بود. نیز شاید می خواست جایگاه وی را که از حیث شرافت و بزرگی به پایه برادرانش نمی رسید، ارتقا بخشد. از این رو، به رغم پایبندی پسران قصی به وصیت پدرشان، فرزندان آن ها به تدریج بر سر تصاحب مناصب یاد شده در برابر یکدیگر قرار گرفتند. شاید به سبب فزونی بنی عبدمناف بر بنی عبد الدار، آن ها خود را برای عهده داری مناصب یاد شده شایسته تر می دانستند. پس از آن، ۱۰ تیره مشهور قریش به دو دسته تقسیم شدند. از این میان، بنی اسد بن عبدالعزی، بنی زهرة بن کلاب، بنی تیم بن مره، و بنی حارث بن فهر با بنی عبدمناف همراه شده، به عبدشمس پسر بزرگ عبدمناف پیوستند. برخی فرزند بزرگ عبدمناف را هاشم و برخی عبدشمس دانسته اند.
← انتقال ریاست مکه به عبدمناف
افزون بر عهده داری برخی از مناصب کعبه، تاسیس و راه اندازی شبکه تجارت با محوریت مکه، در شمار افتخارات بنی عبدمناف به شمار می آید. فرزندان عبدمناف با انعقاد توافق نامه های تجاری با کانون های تجاری در پیرامون جزیرة العرب ، همچون شام و عراق ، و نیز بستن پیمان هایی با قبایل ساکن در مسیر کاروان های تجاری، زمینه تجارت آزاد را فراهم کردند. هاشم در دوران ریاستش بر مکه، با پایه گذاری دو سفر زمستانی و تابستانی، تجارت را گسترش داد. خود او با شامیان و برادرش عبدشمس با حبشه پیمان بست. برخی منابع تجارت او را به عراق و ایران گزارش کرده اند. مطلب با یمنی ها و نوفل با عراقیان پیمان تجارت بستند. از این رو، دیگر قریشیان بنی عبدمناف را «مجیرین» (اجیر گیرندگان) نامیدند؛ چنان که مقصود از «ایلاف» در سوره قریش نیز همانان دانسته شده است که سفرهای تجاری به دیگر سرزمین ها در سایه پیمان های آنان صورت می گرفت: (لایلاف قریش• ایلافهم رحلة الشتاء و الصیف• فلیعبدوا رب هذا البیت• الذی اطعمهم من جوع و ءامنهم من خوف) . واژه پژوهان ایلاف را به معنای پیمان هایی دانسته اند که بازرگانان برای تامین تجارت می بندند و صاحبان ایلاف چهارگانه (شام، یمن ، فارس و حبشه ) را فرزندان عبدمناف دانسته اند. ابن اثیر با بیان معنای یاد شده برای ایلاف، هاشم، جد دوم رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلّم ، را نخستین کسی دانسته است که برای قریش ایلاف گرفت. از این گزارش، توانگری و تاجرپیشگی برخی از بنی عبدمناف بدست می آید؛ بنی عبدمناف همراه بنی زهره، بازسازی دیوار طرف در خانه خدا یا دیوار میان دو رکن اسود و حجر (وجه البیت) را طبق قرعه بر عهده گرفت. هنگام این رویداد را در ۳۵ سالگی پیامبر، پنج سال پیش از بعثت دانسته اند. ƒ
بنی عبدمناف در دوران پیامبر
...
بنی عبدمناف تیره‏ ای مشهور از قریش، از صاحبان مناصب مکه بودند.
بنی عبدمناف فرزندان عَبدمَناف بن قُصَیّ، و از طوائف قریش بودند که برخی از مناصب کعبه مثل سقایت (آب رسانی به حاجیان)، رفادت (پذیرایی از زائران) و همچنین تاسیس و راه اندازی شبکه تجارت با محوریت مکه را بر عهده داشتند. و از آنجایی که آنها با توجه به موقعیت اجتماعی خود، در برخورد با اسلام به دو گروه موافق و پیرو پیامبر(ص) و گروه مخالف پیامبر(ص) درآمدند، افراد این خاندان از تاثیری ویژه در پیشبرد یا ممانعت از گسترش اسلام برخوردار بودند. همچنین بعد از دوران پیامبر(ص) خاندان های مهم بر آمده از آنان همچون علویان و بنی امیه و بنی عباس و فاطمیان خلافت اسلامی را عهده دار بودند.
بنی عبدمناف فرزندان مُغَیره معروف به عَبدمَناف (جد سوم پیامبر) بن قُصَیّ بن کلاب هستند. عمرو (هاشم)، عبدشمس، مطّلب، نوفل، ابوعمرو، ابوعبید، تماضر، حنه، قلابه، بره، ریطه و هاله پسران و دختران عبدمناف هستند. اینان و تبارشان به بنی عبدمناف شهرت دارند.
هاشم بن عبدمَناف بن قُصَی بن کِلاب بن مُرَّه، جد دوم رسول خدا(ص) و از صاحب منصبان قبیله قریش در مکه که نسب تیره های بنی هاشم به او می رسد. پس از حلف المطیبین، دو منصب سقایت (آب دادن به حاجیان) و رفادت (غذادادن به حاجیان) به او رسید.
گفته اند که هاشم نخستین فردی بوده که سفرهای تجاری زمستانی و تابستانی قریش را پایه گذاری کرد. وی در ثبات و امنیت جامعه مکه از جمله مردم قریش نقشی مهم داشت، به گونه ای که وقتی درگذشت، آنان از چیره شدن دیگر قبایل عرب بر بر خود نگران شدند. اطعام در زمان قحطی مکه و همچنین وضع قانون تقسیم سود تجارت با فقراء، از جمله کارهایی است که موجب شهرت او شده است.
نام اصلی او عَمرو است. به ظاهر در مکه به دنیا آمد و به قولی بزرگ ترین فرزند عبدمناف بود. در باره کنیه او چند نظر ارائه شده است: ابونَضْله، ابوزید یا ابواَسَد.

عبدمناف در دانشنامه ویکی پدیا

عبدمناف
عَبدِ مَناف بن قصی بن کلاب پرده دار کعبه و از بزرگان قبیلهٔ قریش و شهر مکه بود. وی جد سوم محمد بن عبدالله پیامبر اسلام است. فرزندان وی که به بنی عبد مناف یا آل عبد مناف شهرت دارند تا قرن ها حکومت جهان عرب را در اختیار داشتند. خلفای اموی، خلفای عباسی و امامان شیعه و پیشوای سوم اهل سنت یعنی محمد بن ادریس شافعی جملگی از نوادگان عبدمناف به شمار می روند.
محمد بن ادریس شافعی از تبار عبدیزید پسر مطلّب و نوه عبد مناف بود.
وی شش پسر داشت: مطلب، عمرو یا هاشم (نیای محمد و عباسیان و امامان شیعه)، عبدشمس (نیای امویان)، نوفل، ابوعمرو و ابوعبید.
علی بن ابیطالب درباره او می گوید: «به خدا سوگند پدر و جدم "عبدالمطلب" و "هاشم" و "عبد مناف" هیچ گاه بتی را پرستش نکردند، از او پرسیدند: پس آنان چه چیزی را پرستش می کردند؟ فرمود: آنها به سوی خانه کعبه نماز می خواندند و تمسک به آیین ابراهیم داشتند.
عکس عبدمناف
عَبدِ شَمسِ بن عَبدِ مَناف از بزرگان قبیلهٔ قریش و شهر مکه بود. نوادگان وی به بنو عبدشمس معروفند و دودمان اموی (نوادگان امیه پسر عبدشمس) و عثمان خلیفهٔ سوم مسلمانان اهل سنت (نوهٔ ابی العاص بن عبدشمس) از جملهٔ آنانند. عبدشمس بزرگترین پسر عبدمناف بود اما جانشینی عبدمناف در پرده داری کعبه ابتدا به پسر کوچکش مُطَلِب و سپس به هاشم رسید.
قریش
بنی امیه
بنی هاشم
بر اساس روایت عبدشمس و هاشم همزاد (دوقلو) بودند و به هنگام تولد، انگشت یکی به پیشانی دیگری چسبیده بود؛ چون آن دو را جدا کردند، خون زیادی جاری شد؛ که مردم آن زمان آن را بدشگون دانسته و پیش بینی کردند
عبدشمس بازرگان بود و هنگام تجارت از شام برده ای به نام امیه خرید. امیه غلامی بوده از روم که به دلیل زیبایی و زکاوت او را به رسم عرب در جاهلیت او را به پسرخواندگی قبول کرده است. به نقل برخی از مورخین امیه آزاد شدهٔ بنی ثقیف بود و بجهت خوشگلی و زیبائی اندامش مورد علاقهٔ عبدالشمس قرار گرفت و قرار شد کام دل او را تأمین کند و پسرخواندهٔ او باشد.
وهب بن عبدمناف بن زهره بن کلاب بن مره (عربی: وهب بن عبد مناف‎؛ مرگ ۶۰۰ میلادی) بزرگ بنی زهره و پدر آمنه بنت وهب بود. بنابراین پدربزرگ محمد پیامبر اسلام بود.
آمنه بنت وهب
پدربزرگ وهب زهرة بن کلاب بزرگ طایفهٔ بنی زهره از قبیلهٔ قریش در مکه بود. مادرش قیله (هند) بنت وجز بن غلیب از بنی خزاعه بود. برادرش وهیب بن عبدمناف بود.
وهب با بره بنت عبدالعزی از طایفهٔ بنی عبدالدار از قبیلهٔ قریش ازدواج کرد. همسر ارشد وهب، بره بنت عبدالعزی، نوهٔ دختر قصی بود، و همسر دیگر او رغیبه بنت زرارة بن عداس، از زنان برجسته یثرب (مدینه) بود. پسرش عبدیعقوث خود شخصیت برجسته ای بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عبدمناف در دانشنامه آزاد پارسی

عَبْدِمَناف (قرن ۶م)
(ملقب به: قمر بطحاء) جد سوم پیغمبر اکرم (ص )، جد مشترک بنی هاشم و بنی امیه. گفته شده نام او مغیره و لقبش عبدمناف بوده است . پس از درگذشت پدرش، قصی بن کلاب، سرور و بزرگ قریش ، جای او را گرفت . عبدمناف شش پسر داشت : هاشم ، عبدشمس ، مطّلب ، نوفل ، ابوعبید و ابوعمرو. هاشم جد دوم پیغمبر اسلام (ص ) و سردودمان آن حضرت است که بنی هاشم خوانده شدند. عبدشمس برادر توأمان وی بود که به هنگام تولد به هم چسبیده بودند که از هم جدایشان کردند. عبدشمس سردودمان بنی امیه بود.

ارتباط محتوایی با عبدمناف

عبدمناف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عبدشمس بن عبدمناف   • فرزندان عبد شمس   • عبد مناف بن عبدالمطلب   • فرزندان هاشم   • مطلب بن عبدمناف   • فرزندان عبدالشمس   • هاشم بن عبد مناف   • قصی بن کلاب   • معنی عبدمناف   • مفهوم عبدمناف   • تعریف عبدمناف   • معرفی عبدمناف   • عبدمناف چیست   • عبدمناف یعنی چی   • عبدمناف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدمناف
کلمه : عبدمناف
اشتباه تایپی : ufnlkht
آوا : 'abdemanAf
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس عبدمناف : در گوگل


آیا معنی عبدمناف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )