انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1040 100 1

عبور

/'obur/

مترادف عبور: تردد، گذار، گذر، ردشدن، گذشتن، مرور

برابر پارسی: گذر، ردشدن، گذار، گذر کردن، گذشتن

معنی عبور در لغت نامه دهخدا

عبور. [ ع ُ ] (ع مص ) درگذشتن از نهر و وادی. (اقرب الموارد). گذشتن از نهر و جوی. (منتهی الارب ) (آنندراج ). بر آب گذشتن. (تاج المصادر) (غیاث اللغات ) (المنجد). || شکافتن راه را. (اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (آنندراج ) (المنجد). || مطلق گذر کردن از راهی. (غیاث اللغات ).

عبور.[ ع َ ] (ع اِ) بره ٔ گوسفند. ج ، عبائر. (منتهی الارب )(اقرب الموارد). || (ص ) ختنه ناکرده. ج ، عُبُر. (منتهی الارب ) (تاج العروس ) (اقرب الموارد).

عبور. [ ع َ ](اِخ ) نام ستاره ای است که بعد از جوزا درآید. (غیاث اللغات ). شعری عبور؛ یکی از دو شعری و آن سپس جوزاست. آن را عبور نامند چون از حجره گذرد. (اقرب الموارد). نام ستاره ای که بعد جوزا درآید. (منتهی الارب ).

معنی عبور به فارسی

عبور
ستاره شعری : یکی از دو شعری و آن سپس جواز در آید و آنرا عبور خوانند چون از حجره درگذرد.
گذشتن، گذشتن ازجائی یاراهی، راه پیمودن
( مصدر ) گذشتن عبود کردن ( از نهر وادی و غیره ) . یا عبور و مرور . آمد و شد : عبور و مرور ممنوع است .
نام ستاره ایست که بعد از جوزا در آید شعری عبور یکی از دو شعری و آن سپس جوز آنرا عبور نامند چون از حنجره گذرد
[innocent passage] [جغرافیای سیاسی، علوم سیاسی و روابط بین الملل] عبوری که در نتیجۀ آن ضرر و زیان و تهدیدی متوجه امنیت و منافع ملی کشور ساحلی نشود
( مصدر ) گذر دادن گذراندن .
( اسم ) محل عبور راه گذر گاه .
آمد و شد در برخی از معابر نویسند که عبور و مرور ممنوع است
( مصدر ) گذشتن مرور کردن پیمودن راه را .
مرور کرده در گذشته بریده
کفتار یا سختی و بلا
[duty pass] [حمل ونقل ریلی] برگۀ عبور رایگان کارکنان مترو یا راه آهن در ساعات کار
[lane] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] محدودۀ باریکی به عرض سه تا چهار متر در سطح سواره رو که دو طرف آن با خط کشی ممتد یا منقطع مشخص می شود و خودرو باید در آن حرکت کند
[non-traversable slope] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] شیبی که در آن احتمال برگشت راننده به مسیر اولیه وجود ندارد و راننده توانایی توقف ایمن خودرو را نیز ندارد
[traversable slope] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] شیبی که در آن احتمال برگشت راننده به مسیر اولیه ضعیف است، اما می تواند با کاستن از سرعت خود وسیلۀ نقلیه را ایمن متوقف کند
[accepted gap] [حمل ونقل درون شهری-جاده ای] فاصلۀ زمانی قابل قبولی که رانندۀ خیابان فرعی برای عبور از تقاطع و ورود به خیابان اصلی صرف می کند

معنی عبور در فرهنگ معین

عبور
(عُ) [ ع . ] ۱ - (مص ل .) گذشتن ، رد شدن . ۲ - (مص م .) گذراندن .
(عُ رُ مُ) [ ع . ] (اِمر.) رفت و آمد، آمد و شد.

معنی عبور در فرهنگ فارسی عمید

عبور
= شِعرا = شعرای یمانی
گذر کردن از جایی یا راهی، راه پیمودن، گذشتن.
* عبورومرور: آمدورفت.

عبور در دانشنامه اسلامی

پیمودن مسیر بیابان، به همراه پیامبر و برای کسب پاداش، در جنگ تبوک در سوره توبه آمده است.
پیمودن مسیر بیابان، به همراه پیامبر- صلی الله علیه و آله وسلّم- و برای کسب پاداش، درجنگ تبوک اتفاق افتاد:ما کان لاهل المدینة... ان یتخلفوا عن رسول الله... • ... و لایقطعون وادیا الا کتب لهم لیجزیهم الله...«مردم مدینه و بادیه نشینان پیرامونشان را نرسد که از (فرمان) پیامبر خدا سر باز زنند و جان خود را عزیزتر از جان او بدانند چرا که هیچ تشنگی و رنج و گرسنگیی در راه خدا به آنان نمی رسد و در هیچ مکانی که کافران را به خشم می آورد قدم نمی گذارند و از دشمنی غنیمتی به دست نمی آورند مگر اینکه به سبب آن عمل صالحی برای آنان (در کارنامه شان) نوشته می شود زیرا خدا پاداش نیکوکاران را ضایع نمی کند• و هیچ مال کوچک و بزرگی را انفاق نمی کنند و هیچ وادیی را نمی پیمایند مگر اینکه به حساب آنان نوشته می شود تا خدا آنان را به بهتر از آنچه می کردند پاداش دهد.» (آیه درباره متخلفان غزوه تبوک و غیر آن است. )
پاداش مجاهدان
در آیات گذشته بحثهائی پیرامون سرزنش کسانی که از غزوه تبوک خود داری کرده بودند، به میان آمد، این دو آیه مورد بحث به عنوان یک قانون کلی و همگانی ، بحث نهائی را روی این موضوع می کند.نخست می گوید: (مردم مدینه و بادیه نشینانی که در اطراف این شهر که مرکز و کانون اسلام است زندگی می کنند حق ندارند، از رسولخدا - صلی اللّه علیه و آله- و سلّم ) تخلف جویند) (ما کان لاهل المدینة و من حولهم من الاعراب ان یتخلفوا عن رسول الله ).(و نه حفظ جان خود را بر حفظ جان او مقدم دارند) (و لا یرغبوا بانفسهم عن نفسه ).چرا که او رهبر امت ، و پیامبر خدا ، و رمز بقاء و حیات ملت اسلام است ، و تنها گذاردن او نه فقط پیامبر - صلی اللّه علیه و آله و سلّم- را به خطر می افکند، بلکه آئین خدا و علاوه بر آن موجودیت و حیات خود مؤمنان را نیز در خطر جدی قرار خواهد داد.در واقع قرآن با استفاده از یک بیان عاطفی ، همه افراد با ایمان را به ملازمت پیامبر -صلی اللّه علیه و آله و سلّم- و حمایت و دفاع از او در برابر مشکلات تشویق می کند، می گوید: جان شما از جان او عزیزتر، و حیات شما از حیات او باارزشتر نیست آیا ایمانتان اجازه می دهد او که پرارزشترین وجود انسانی است، و برای نجات و رهبری شما مبعوث شده به خطر بیفتد، و شما سلامت طلبان برای حفظ جان خویش از فداکاری در راه او مضایقه کنید؟!

عبور در دانشنامه ویکی پدیا

عبور
عبور فیلمی به کارگردانی و نویسندگی کمال تبریزی محصول سال ۱۳۶۷ است.
سیدعلی اکبر اروعی
عبدالرضا آشتیانی
علی جلیلی باله
محمدهادی قمشی
نریمان شیری فرد
یوسف رضا رئیسی
حسین نیکخواه
زهره زارعی
محسن محامدی، مسئول فرهنگی یک اداره دولتی پس از شش سال جدایی از دوستش «حسن سلطانی» در پی او به جبهه می رود. جدایی چند ساله، بین آن دو شکاف فرهنگی به وجود آورده است اما در جبهه روحیهٔ محامدی تغییر می کند. در یک عملیات گشت و شناسایی همرزمان او از پا در می آیند و محامدی اطلاعات به دست آمده را به فرماندهان خود می رساند.
عبور از آینده(به اینگلیسی:Walking Past the Future)فیلمی در ژانر درام به کارگردانی لی روجن است که در سال ۲۰۱۷ منتشر خواهد شد. این فیلم برای رقابت در بخش نوعی نگاه هفتادمین جشنواره فیلم کن انتخاب شده است.
۲۰ مه ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-05-۲۰) (کن)
عبور از پاییز یک مجموعه تلویزیونی محصول سال ۱۳۸۸ به کارگردانی، نویسندگی مسعود شاه محمدی و تهیه کنندگی رضا جودی می باشد که رمضان (شهریور) ۱۳۸۸ از شبکه دو پخش شد.
چنگیز جلیلوند در نقش فرخ
محمود عزیزی
شیرین بینا
برزو ارجمند
رحیم نوروزی
بهناز جعفری در نقش توران
رامین راستاد
محمود بنفشه خواه
فرشید زارعی فر
میرطاهر مظلومی
لیدا عباسی
بهار کاتزی
هانیه بساتینی
این سریال ابتدا با نام «پاییز پدر سالار» ساخته شد.
این مجموعه دربارهٔ زندگی مرد ثروتمندی به نام فرخ است که با دختران و دامادهایش رابطه خوبی دارد اما احساس می کند که دوران بازنشستگی اش فرا رسیده و باید اموال و مسئولیت های خود را به دخترانش واگذار کند اما شروطی برای انجام این کار وجود دارد…
فرخ، مرد متمولی است و می خواهد اموالش را به دخترانش واگذار کند اما برای این کار شرطی دارد.
عبور از تله فیلمی به کارگردانی غلامرضا رمضانی و نویسندگی غلامرضا رمضانی، منوچهر شاهسواری ساختهٔ سال ۱۳۷۲ است.
داوود رشیدی
حبیب دهقان نسب
شمسی فضل الهی
رضا فیاضی
رضا خندان
عنایت اله شفیعی
جمشید جهان زاده
احمد آقالو
حسین ایل بیگی
اکبر شالیزادگان
عباس شیرمحمدی
مهدی نظیری
پروین میکده
حمیدرضا مرادی
محمدعلی پروین
حسن فرجی
سیما مافی
شهره سلطانی
اسحاق شعبانی
پریسا مؤمنی
علی فیض آبادی
آتنا میرزایی
محمد گرمه ای
رضا نظری
عبور از خط سرخ فیلمی به کارگردانی جمال شورجه و نویسندگی سیدعلیرضا سجادپور ساختهٔ سال ۱۳۷۴ است.
علی دهکردی
جعفر دهقان
هوشنگ توکلی
نگین صدق گویا
اصغر محبی
صالح میرزاآقایی
فرامرز شهنی
عطاءاله مرادی
حمید فرهانیان مقدم
عبور از خط مرگ (انگلیسی: Across the Dead-Line) نام یک فیلم گمشده است که در سال ۱۹۲۲ میلادی در سبک درام و صامت به کارگردانی جک کانوی و فرانک مایو ساخته شده است.
عبور از غبار فیلمی به کارگردانی پوران درخشنده و نویسندگی پوران درخشنده، کامران قدکچیان محصول سال ۱۳۶۸ است.
خسرو شکیبایی
مهناز افضلی
عطاءالله زاهد
نعمت الله گرجی
پروین کوشیار
ملیحه اکبری
رحمان باقریان
افشین کوثری
هوشنگ ملک آرا
شیوا خنیاگر
مرتضی خانی اوشانی
غلام عباس عباسی فشمی
هوشنگ عباسی فشمی
شجاع میرمحمدحسینی
افسر اسدی
هرمز هدایت
بهرام شاه محمدلو
فریبا شمس
مهری ودادیان
نیره فراهانی
منوچهر آذری
فرهنگ مهرپرور
حسین خانی بیک
اصغر فریدی ماسوله
فریدون ابوضیاء
ابراهیم آبادی
محمد زاهد
حسین صالحی
جعفر عوادی
آرش ابوضیاء
علیرضا اویسی
رامتین دانش
سعید نورالهی
ملیحه ابراهیمی شعربافان
معلمی با همسر و فرزندش در یکی از روستاهای حومهٔ تهران زندگی می کند…
بازی عبور از مانع در سه بُعد (به انگلیسی: Breakthru in ۳D) در سال ۱۹۸۲ و در سبک آرکید توسط شرکت آوالون هیل (Avalon Hill) منتشر گردید.
گرافیک: گرافیک این بازی دوبعدی می باشد
سایر مشخصات : این بازی یک نفره بوده و توسط اهرمک قابل بازی می باشد. این بازی در نسخه تی آر اس ۸۰ (TRS-۸۰) به حداقل ۱۶ کیلوبایت رم احتیاج دارد.
این بازی در واقع نسخه ای از سری بازی های معروف "بریک آوت (Breakout)" می باشد. شما بعنوان بازیباز در انتهای یک اتاق قرار دارید و در انتهای دیگر اتاق دیواری وجود دارد که متشکل از بلوک های مختلف و قابل شکستن می باشد. و بازیباز با استفاده از یک پدال مربع شکل توپ موجود در بازی را باید به سمت دیوار انتهایی اتاق هدایت نموده و با شکستن بلوک های آن، راه خودرا به مراحل بالاتر باز نماید. در نسخه کامپیوتر با زیاد شدن مراحل، تعداد بلوک های تشکیل دهنده دیوار هم افزایش می یابد. ولی در نسخه کنسولی این بازی همه دیوارها از ۷۲ بلوک تشکیل شده و با افزایش مراحل تعداد توپ های قابل بازی کم می گردد.
این بازی در سال ۱۹۸۲ توسط شرکت آوالون هیل (Avalon Hill) بر روی رایانه خانگی تی آر اس ۸۰ (TRS-۸۰)، سپس در سال ۱۹۸۳ بر روی کنسول آتاری ۲۶۰۰ و در سال ۱۹۸۴ بر روی رایانه خانگی کمودور ۶۴ منتشر گردید.
عبور از مرز ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
عبور از مرز (فیلم)
عبور از مرز (فیلم ۲۰۰۹)
عبور از مرز (به اسپانیایی: Alambrista) یک فیلم به کارگردانی رابرت ام یونگ است که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ترینیداد سیلوا و ند بیتی اشاره کرد. این فیلم برنده دوربین طلایی از جشنواره فیلم کن شده است.
عبور از مرز (به انگلیسی: Crossing Over) فیلمی محصول سال ۲۰۰۹ و به کارگردانی وین کریمر است. در این فیلم بازیگرانی همچون هریسون فورد، ری لیوتا، اشلی جاد، جیم استرجس، کلیف کرتیس، آلیس براگا، آلیس ایو، جاستین چون، سامر بیشیل، ژاکلین ابرادورز ایفای نقش کرده اند.
۲۷ فوریه ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-02-۲۷)
باند عبور به بخشی از عرض جاده گفته می شود که در آن یک وسیله نقلیه با مانعی در حرکت عرضی مواجه نمی شود. یک باند عبوری معمولاً شامل تعدادی لاین عبور به موازات هم است اما در مواردی مانند باند رمپ خروجی در بزرگراهها ممکن است باند فقط شامل یک لاین عبوری باشد. علاوه بر لاین ها، یک باند جاده شامل شانه راه  هم می شود.
جاده تک بانده به راهی گفته می شود که در مجموع یک باند عبوری دارد که معمولاً شامل دو یا چند لاین عبور به همراه مسیرهای پیاده کنار آنها و شانه های دو طرف جاده می شود.
جاده دوبانده دارای دو باند عبوری مستقل از هم است که به روش مناسب از هم تفکیک شده اند.
حداکثر سرعت در خط های عبور جزء نشان های بازدارنده یا انتظامی راهنمایی و رانندگی است. این تابلو حداکثر سرعت در خط های عبور را نشان می دهد. این نشان در ایران نیز رایج می باشد.
نام: حداکثر سرعت در خط های عبور
نوع: بازدارنده
پیام: حداکثر سرعت در خط های عبور را نشان می دهد.
شهر عبور (عربی: مدينة العبور‎) بخشی از قاهره بزرگ است.
عاشر من رمضان
«مسیر عبور» (انگلیسی: Linha de Passe) یک فیلم به کارگردانی والتر سالس و دانیلا توماس است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به وینیسیوس دی اولیویرا اشاره کرد. ساندرا کورولونی هنرپیشه این فیلم توانست جایزه بهترین هنرپیشه زن جشنواره فیلم کن ۲۰۰۸ را به خود اختصاص دهد.
۱۹ سپتامبر ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-09-۱۹) (بریتانیا)
در رمزنگاری و امنیت رایانه ای، کشف رمز عبور (به انگلیسی: Password Cracking) همان فرایند بازیابی رمز عبور از داده های رایانه ای که توسط سیستم های رایانه ای ذخیره یا منتقل شده اند می باشد. یکی از رویکردهای رایج در رمزنگاری حدس رمز عبور برای دفعات متعددوچک کردن آن با کلید واژه ساخته شده توسط تابع در همسازی می باشد.
هدف از شکستن رمز عبور ممکن است برای کمک به کاربری باشد که رمز عبور خود را فراموش کرده و خواهان بازیابی آن می باشد. (با نصب یک رمز عبور کاملاً جدید که خطر امنیتی کمتری دارد) برای جلوگیری ازدستیابی غیرمجاز به یک سیستم به عنوان یک اقدام پیشگیرانه که توسط مدیران سیستم system administrator در بررسی کلمات رمز عبور صورت می گیرد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عبور در دانشنامه آزاد پارسی

اصطلاحی در علم نجوم، و آن عبارت است از گذر یک نقطه یا جسم آسمانی از دایرۀ عظیمه ای فلکی یا از میدان دید تلسکوپ و یا گذشتن جسمی آسمانی از برابر قرص ظاهری جسمی بزرگ تر. در طول شبانه روز هر ستاره دوبار از دایرۀ نصف النهار شخص ناظر عبور می کند. موقعیت های عبور ستارگان قطبی از دایرۀ نصف النهار، یکی در بالای قطب آسمانی (عبور علیا) و دیگری در زیر آن (عبور سفلا) است. در عبور علیا، ستاره در بالاترین ارتفاع ظاهری و در عبور سفلا در پایین ترین ارتفاع خود قرار می گیرد. عبور دو سیارۀ زهره و عُطارِد از برابر قرص خورشید، ازجملۀ عبورهای بسیار پُراهمیت اند. مدار این دو سیاره بر گرد خورشید از مدار زمین کوچک تر است و درنتیجه اگر صفحه مدارشان با دایرة البروج منطبق می شد، این دو سیاره در هر دورۀ مداری خود می بایست از برابر قرص خورشید گذر می کردند. ولی از آن جا که مدار هر دوی آن ها نسبت به دایرة البروج مایل است، در نتیجه از دید ناظر زمینی، در هر دورۀ مداری از برابر قرص خورشید گذر نمی کنند.

ارتباط محتوایی با عبور

عبور در جدول کلمات

عبور
گذر
عبور از جایی
گذر
عبور و مرور
ترانزیت
عبور کالا
ترانزیت
عبور کالا از مرز بدون پرداخت گمرکی
ترانزیت
عبور کالا از کشوری به کشور دیگر بدون پرداخت گمرک
ترانزیت
عبور کردن و گذشتن
رد شدن
این شهر استان سیستان و بلوچستان دارای گذشته تاریخی بسیار دوری بوده و در ادوار مختلف تاریخ ایران مورد تاخت و تاز اقوام مختلف و محل عبور حکام و فرماندهان وقت بوده است
زابل
جاده ای مناسب عبور و مرور چهار پایان
مالرو
گذشتن و عبور کردن
ممر

معنی عبور به انگلیسی

pass (اسم)
رد ، راه ، پروانه ، گذرگاه ، بلیط ، گردونه ، عبور ، معبر ، جواز ، گذر ، گدوک ، گذرنامه
transmission (اسم)
ارسال ، سخن پراکنی ، مخابره ، انتقال ، سرایت ، عبور ، فرا فرستی
passage (اسم)
راهرو ، تصویب ، قطعه ، گذرگاه ، روی داد ، نقل قول ، عبور ، معبر ، سیر ، عبارت ، انقضاء ، گذر ، پاساژ ، اجازه عبور ، حق عبور ، کار کردن مزاج ، عابر ، ممر ، سفر دریا ، عبارت منتخبه از یک کتاب
ferry (اسم)
جسر ، عبور ، معبر
outlet (اسم)
روزنه ، عبور ، مخرج ، در رو ، پریز ، مجرای خروج ، بازار فروش
passageway (اسم)
راهرو ، گذرگاه ، عبور ، معبر ، غلام گردش ، محل عبور
transition (اسم)
تحول ، انتقال ، عبور ، برزخ ، گذار ، مرحله تغییر ، تغییر از یک حالت بحالت دیگر
transit (اسم)
عبور ، گذر ، راه عبور ، عبور و مرور ، حق العبور
crossing (اسم)
عبور ، معبر ، محل تقاطع ، عبورجاده ، دو راهه
passing (اسم)
عبور ، مرگ ، مرور ، گذرنده

معنی کلمه عبور به عربی

عبور
ارسال , انتقال , ترخيص , عبور , مرور
اِجتيازُ حاجزِ الصّوتِ
صليب , نقل
اسطول
اِجْتازَ ، إِجْتَسَرَ
اذهب , ترخيص , قطع , مدي ، اِجتيازٌ
عملي
عبر القارات
مرور
کلمة السر
إِجازَة مُرُورٍ
مرور
طريق
تنظيف
غير قابل للعبور , منيع
سالک
ممر

عبور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ایلیا ٠٣:٤٢ - ١٣٩٥/١١/٢٢
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
ایسیا (اوستایی: ایثیَ)
پَرشون (پهلوی)
تیپِر (کردی)
پِرین (کردی: پِرینه وه)
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی احمدی > reflected
راحیل > بر
مرضیه > سیرت
محسن پالیزوان الیگودرز > زلقی
Fatemeh > A neat person
حمیدحسینی > نوروز
احسان جعفری > صدای بلند
حسنا > زمزم

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کلمه عبور حصین   • فراموشی رمز عبور جیمیل   • کلمه عبور چیست   • رمز عبور بیتالک چیست   • معنی عبور   • بازیابی رمز عبور ایمیل   • هفته نامه عبور   • هفته نامه رمز عبور   • مفهوم عبور   • تعریف عبور   • معرفی عبور   • عبور یعنی چی   • عبور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبور
کلمه : عبور
اشتباه تایپی : uf,v
آوا : 'obur
نقش : اسم
عکس عبور : در گوگل


آیا معنی عبور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )