انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1073 100 1

عثمان بن حنیف

عثمان بن حنیف در دانشنامه اسلامی

عثمان بن حنیف
عثمان بن حُنَیف اوسی انصاری از صحابه پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع). عثمان در حکومت امام علی(ع) تا قبل از جنگ جمل، والی بصره بود. هنگامی که برپاکنندگان جنگ جمل به بصره وارد شدند عثمان با آنها مقابله کرد و پس از جنگی شدید که میان آنها درگرفت با آنها پیمان بست که تا ورود امام علی(ع) اقدامی نکنند. اما زبیر و یارانش پیمان شکنی کردند و شبانه به عثمان و یارانش حمله کردند؛ بسیاری از یاران عثمان را کشتند و عثمان را پس از شکنجه رها کردند. وی پس از رهایی به اردوگاه امیرالمؤمنین(ع) پیوست.
عثمان بن حنیف بن واهب اوسی انصاری، که پس از شهادت امام علی(ع) در دوره معاویه، در کوفه درگذشت.
مادر وی ام سهل دختر رافع بن قیس بن معاویه بن امیه ابن زید بن مالک بن عوف بود. کنیه عثمان، ابوعبدالله است.
عثمان بن حنیف بن واهب انصاری اوسی، از انصار و اصحاب پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) و سپس از یاران وفادار امام علی بن ابی طالب (علیه السّلام) بود.
از انصار و اصحاب پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) و سپس از یاران وفادار امام علی بن ابی طالب (علیه السّلام) بود.کنیه او «ابوعمرو، یا ابوعبدالله»پدرش: حنیف بن واهب بن... اوسیبرادرش: سهل بن حنیف، که او نیز از یاران و والیان علی (علیه السّلام) بود.عثمان در زمان رسول خدا، در جنگ احد و جنگ های بعد از آن شرکت داشت.در کتاب الاعلام زرکلی آمده است که عثمان بن حنیف از صحابه پیغمبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) بود، در غزوه احد و پس از آن شرکت داشت و در عصر خلیفه دوم به موجب تقوا و پاکدامنی خاصی که داشت مامور اندازه گیری سرزمین های خراجی عراق و سپس والی بصره شد. و در دوران خلافت معاویه چشم از جهان فرو بست.
زرکلی، خیرالدین، الاعلام زرکلی، ج۴، ص۲۰۵.
او از اعضای «شرطة الخمیس» و در گروه ۱۲ نفری مخالفین ابوبکر بود که به خلافت او بعد از پیغمبر اعتراض کرد، و علی (علیه السّلام) را شایسته خلافت می دانستند.«ابان بن تغلب»، به نقل از امام جعفر صادق (علیه السّلام) می گوید: آن حضرت فرمودند: «۱۲ نفر از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) بودند که بر کار ابوبکر و خلافتش اعتراض نمودند و هر کدام سخنانی اعتراض آمیز به او گفتند از آن جمله: «عثمان بن حنیف» است که در مقابله با ابوبکر گفت: از رسول خدا شنیدیم که فرمود: اهل بیت من به منزله ستارگان زمینند، از آن ها جلو نروید، آن ها را بر خود مقدم بدارید، زیرا آنان پس از من والیان شما هستند. ای ابوبکر، تو اول کافر به دستور پیامبر مباش: «و به خدا و رسول خدا خیانت مکنید، و خیانت نکنید به امانت های خود و حال آنکه می دانید.»
انفال/سوره۸، آیه۲۷.    
در اسدالغابه آمده است که عثمان بن حنیف می گوید: در محضر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) بودم، مرد نابینایی خدمتش آمد عرض کرد دعا کن خدا چشم من را به من باز گرداند. فرمود: چگونه است تو را به حال خود رها کنم؟ عرض کرد نه و چند بار اصرار کرد. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: وضو بگیر و دو رکعت نماز بخوان و بگو: «اللّهُمّ انّی اسْئَلُکَ وَاتَوَجَّهُ الَیْکَ بِمُحَمَّد نَبِیِّکَ نَبِیِّ الرَّحْمَةِ یا مُحَمَّدُ انّی تَوَجَّهْتُ بِکَ الی رَبّی فی حاجَتی هذِهِ لِتَقْضِیَ لی اللّهُمَّ فَشَفِّعْهُ فیّ؛ خداوندا من از تو تقاضا می کنم و به محمد پیامبرت، پیامبر رحمت متوسل می شوم. ای محمد من در حاجتی که به سوی پروردگارم دارم به تو متوسّل می شوم که این حاجتم را بر آوری خداوندا او را شفیع من قرار بده. بعد از این دعا خداوند نور چشمانش را به او باز گرداند»
ابن اثیر، علی بن محمد، اسدالغابه، ج۳، ص۳۷۱، شرح حال عثمان بن حنیف.    
...
نامه امیرالمؤمنین به عثمان بن حنیف
عثمان بن حنیف عامل امیرالمومنین در بصره بود. به امام خبر رسید که او را به مهمانی مردمی از بصره خوانده اند و او بدانجا رفته است.

عثمان بن حنیف در دانشنامه ویکی پدیا

عثمان بن حنیف
عثمان بن حنیف از یاران پیامبر اسلام و علی، امام اول شیعیان بود.
او در جنگ احد و صلح حدیبیه حضور داشت. علی در آغاز سال ۳۶ هجری که به خلافت رسید، عثمان بن حنیف را به سمت فرمانداری بصره منصوب کرد. علی، هنگامی که مطلع شد عثمان بن حنیف در مهمانی یکی از ثروتمندان بصره شرکت کرده و تمام مهمانان از ثروتمندان آن شهر بوده اند و هیچ فقیری در آن حضور نداشته، نامه ای به او نوشت و به او تذکر داد
عکس عثمان بن حنیف


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با عثمان بن حنیف

عثمان بن حنیف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عثمان بن حنیف   • مفهوم عثمان بن حنیف   • تعریف عثمان بن حنیف   • معرفی عثمان بن حنیف   • عثمان بن حنیف چیست   • عثمان بن حنیف یعنی چی   • عثمان بن حنیف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عثمان بن حنیف
کلمه : عثمان بن حنیف
اشتباه تایپی : uelhk fk pkdt
عکس عثمان بن حنیف : در گوگل


آیا معنی عثمان بن حنیف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )