انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1042 100 1

عدد پی

عدد پی در دانشنامه ویکی پدیا

عدد پی
عدد پی (π) از عددهای ثابت ریاضی و تقریباً برابر با ۳٫۱۴۱۵۹۲۶۵۳۵۸۹۷۹ است. این عدد را با علامت π {\displaystyle \pi } نشان می دهند. عدد پی عددی حقیقی و گُنگ است که نسبت محیط دایره به قطر آن را در هندسهٔ اقلیدسی مشخص می کند و کاربردهای فراوانی در ریاضیات، فیزیک و مهندسی دارد. عدد پی همچنین به ثابت ارشمیدس نیز معروف است.
عدد صحیح: ۳
کسرها: کسرهای تقریبی π {\displaystyle \pi }   (به ترتیب دقت) عبارتند از 22/7، 333/106، 355/113، 52163/16604، 103993/33102، و 245850922/78256779.
ارقام: ۵۰ رقم اعشاری اول π {\displaystyle \pi }   عبارتند از ۳٫۱۴۱۵۹۲۶۵۳۵۸۹۷۹۳۲۳۸۴۶۲۶۴۳۳۸۳۲۷۹۵۰۲۸۸۴۱۹۷۱۶۹۳۹۹۳۷۵۱۰ (see   A000796)
نمادی که ریاضی دانان برای نمایش نسبت محیط دایره به قطر آن به کار می برند حرف کوچک یونانی π {\displaystyle \pi }   است که «پی» تلفظ می شود و حرف اول کلمهٔ یونانی «پریمتروس» (به معنی محیط) است. کاربرد ریاضیاتی حرف کوچک پی π {\displaystyle \pi }   (یا π در قلم های سنزسریف) با کاربرد حرف بزرگ پی (یعنی ∏) فرق دارد. حرف بزرگ پی برای نمایش ضرب دو دنباله استفاده می شود و کاربرد آن مشابه کاربرد ∑ در مجموع یابی است.
π {\displaystyle \pi }   غالباً به عنوان نسبت محیط یک دایره ( C ) {\displaystyle (C)}   به قطر ( d ) {\displaystyle (d)}   تعریف می شود. یعنی:
نسبت C d {\displaystyle {\tfrac {C}{d}}}   صرف نظر از اندازهٔ دایره ثابت است. مثلاً اگر قطر دایره دو برابر شود، محیط آن هم دو برابر خواهد شد و نسبت C d {\displaystyle {\tfrac {C}{d}}}   ثابت خواهد ماند. این تعریف π {\displaystyle \pi }   به شکل ضمنی از هندسه اقلیدسی (مسطح) استفاده می کند؛ یعنی بااین که مفهوم دایره را می توان به هندسه نااقلیدسی تعمیم داد، این «دایره» ها دیگر لزوماً در معادلهٔ π = C d {\displaystyle \pi ={\tfrac {C}{d}}}   صدق نخواهند کرد.
عکس عدد پی
برهان معروفی که نشان می دهد عدد گویای ۲۲/۷ بزرگتر از عدد پی به دوران باستان بر می گردد. یکی از این برهان ها که از طریق حساب دیفرانسیل به دست می آید به تازگی به خاطر زیبایی ریاضی و ارتباطش با نظریه تقریب دیوفانته مورد توجه قرار گرفته است. استیون لوکاس این برهان را «یکی از زیباترین نتایج مرتبط با تقریب عدد پی» می نامد.
هدف اصلی این برهان اثبات اینکه ۲۲/۷ بزرگتر از عدد پی است، نیست. ۲۲/۷ (یا ۳۱⁄۷) قطعا بزرگتر از  π {\displaystyle \pi } است.
۲۲/۷ در تقریب دیوفانته تقریبا برابر با عدد پی در نظر گرفته می شود. مقادیر این دو عدد به صورت زیر هستند.
در سده سوم پیش از میلاد ارشمیدس نگاشته بود که ۲۲/۷ یک تقریب بزرگتر از عدد پی است. اثبات وی بر مبانی اندازه گیری نسبت محیط دایره محیطی یک ۹۶ ضلعی منتظم استوار بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عدد پی در دانشنامه آزاد پارسی

عجوز، ایام
رجوع شود به:برد العجوز

ارتباط محتوایی با عدد پی

عدد پی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عدد پی   • مفهوم عدد پی   • تعریف عدد پی   • معرفی عدد پی   • عدد پی چیست   • عدد پی یعنی چی   • عدد پی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عدد پی
کلمه : عدد پی
اشتباه تایپی : unn ~d
عکس عدد پی : در گوگل


آیا معنی عدد پی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )