برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1207 100 1

عروه بن زبیر

عروه بن زبیر در دانشنامه اسلامی

عروه بن زبیر
عروة بن زبیر با نام و کنیه ابوعبدالله عروه، فرزند زبیر پسر عوام پسر خویلد، در سال ۲۲ یا به روایتی ۲۶ هجری قمری زاده شد.
عروة بن زبیر از تابعین مدینه و یکی از هفت فقیه آن شهر بود که آن جا زندگی می کرد. و در سال ۲۳ (ه. ق) به دنیا آمد. پدرش زبیر پسر عوام، پسر صفیه عمه محمد پیامبر اسلام و یکی از یاران نام دار او بود. نام مادر او اسماء دختر ابوبکر و برادرش عبدالله بن زبیر بود. عروه، دانشمند، راوی حدیث و فقیه پرتلاشی بود. احادیث متعددی از او نقل شده است. او می گوید من در روز جنگ جمل پسر کوچکی بودم و به همین جهت من را در جنگ شرکت ندادند. داستانی از او حکایت شده است که روزی او با دو برادرش مصعب و عبدالله در مسجدالحرام نشسته بودند و هر کدام آرزوی خود را بیان کردند، یکی از آنان آرزو کرد که حرمین را صاحب شود و به خلافت مسلمانان برسد. یکی دیگر گفت که می خواهم مالک عراق شوم و با فلان زن ازدواج کنم. عروة بن زبیر گفت من آرزو دارم که زهد در دنیا و رستگاری در آخرت داشته باشم و از من دانش، روایت کنند. عروه به مدینه مهاجرت کرد و در همان جا سکنی گزید. چاهی در مدینه به نام اوست، عروه در مدینه را او حفر کرده که هیچ چاهی به شیرینی آب آن جا یافت نمی شد. او در مزرعه خود در اطراف مدینه در سال ۹۴ هجری قمری از دنیا رفت.
فرزندان
عبدالله، محمد، یحیی، عمرو، مصعب، عبیدالله، هشام و... از جمله فرزندان وی می باشند.
ویژگی های فرزندان
عبدالله و عثمان از خطبای معروف زمان خودشان بودند، یحیی عالمی نسب شناس بود که به وسیله نزاعی که بین او و ابراهیم بن هشام عامل هشام بن عبدالملک در مدینه رخ داد، مضروب شد و به همین سبب درگذشت؛ اما عمرو، بیش تر با عمویش عبدالله هم نشین بود و بالاخره هم با عمویش ابن زبیر کشته شد و هیچ بازمانده ای نداشت.ابومنذر هشام بن عروه نیز جزء فقها و حفاظ مدینه بود.
دشمنی با امام علی
...

عروه بن زبیر در دانشنامه آزاد پارسی

عُروة بن زبیر (۲۳ـ۹۴ق)
(نام اصلی: عروة بن زبیر بن عوام اسدی قُرَشی) محدث و از فقهای هفتگانه در مدینه. عالم علوم دینی و فردی صالح بود. عبدالله بن زبیر برادر وی، اسماء ذات النطاقین، مادرش، و عایشه، خاله اش، بود. او احادیث بسیاری از عایشه و عبدالله بن زبیر روایت کرده است. چاه زبیر در مدینه منتسب به اوست. عروة بن زبیر هفت سال در مصر اقامت کرد و سپس به مدینه بازگشت و گوشۀ عزلت اختیار کرد و در نهایت در قریۀ فرع نزدیک مدینه درگذشت.

ارتباط محتوایی با عروه بن زبیر

عروه بن زبیر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عروه بن زبیر   • مفهوم عروه بن زبیر   • تعریف عروه بن زبیر   • معرفی عروه بن زبیر   • عروه بن زبیر چیست   • عروه بن زبیر یعنی چی   • عروه بن زبیر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عروه بن زبیر
کلمه : عروه بن زبیر
اشتباه تایپی : uv,i fk cfdv
عکس عروه بن زبیر : در گوگل

آیا معنی عروه بن زبیر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )