انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1042 100 1

عزرائیل

/'ezrA'il/

مترادف عزرائیل: اجل، ملک الموت

معنی عزرائیل در لغت نامه دهخدا

عزرائیل. [ ع ِ ] (اِخ ) نام ملک الموت ، و آن لغتی است عبرانی. (از اقرب الموارد). ملک مقرب است و او بنده ٔ خداست ، و عزرا در زبان سریانی بنده است و ئیل نام خدای تعالی ، و او قابض ارواح است. (غیاث اللغات ). فرشته ٔ مرگ. (دهار). ملک الموت و قابض ارواح که بفارسی جانشکر و جانگیر نیز گویند.(ناظم الاطباء). هادم اللذات. مفرق الجمعیات. مفرق الجماعات. فرشته ٔ جان ستان. ابویحیی. بویحیی :
گرفتم رگ اوداج و فشردمْش به دو چنگ
بیامد عزرائیل و نشست از بر من تنگ.
حکاک مرغزی.
از تو زایل نگشت علت جهل
چون طبیبیت کرد عزرائیل.
ناصرخسرو.
توهم هست عزرائیل و فضلت هست میکائیل
چو اسرافیل شد منطق خردجبریل باطیران.
ناصرخسرو.
زال پنداشت هست عزرائیل
بانگ برداشت پیش گاو نبیل.
سنائی.
آن بیلک جبرئیل پرّت
عزرائیل است جانوران را.
خاقانی.
تو فرشته آسمانی یا پری
یا تو عزرائیل شیران نری.
مولوی.
روز دیگر وقت دیوان لقا
شه سلیمان گفت عزرائیل را.
مولوی.
- امثال :
اسم عزرائیل بد رفته است ؛ با بی احتیاطیها که در امر حفظ صحت میکند مردن او ناگزیر است و بر ملک الموت تهمت مرگ خویش می نهد. نظیر: ماهی و ماست ! عزرائیل میگوید
باز هم تقصیر ماست ؟ (امثال و حکم دهخدا).
عزرائیل بدنام است ؛ مردمان بیشتر به علت افراطها و بی احتیاطی ها میرند و گمان برند که عمر آنان برسیده است. (امثال و حکم دهخدا).
عزرائیل میگوید باز هم تقصیر ماست ؟ رجوع به مَثَل ِ «اسم عزرائیل بد رفته است » شود.
موی عزرائیل به تنش هست ؛ مهیب و سهمناک است. (امثال و حکم دهخدا).
- مثل عزرائیل ؛ مهیب. (امثال و حکم دهخدا).

معنی عزرائیل به فارسی

عزرائیل
ملقب به ملک الموت فرشته مرگ و یکی از چهار ملک مقرب نزد مسلمانان .
نام ملک الموت و آن لغتی است عبرانی ملک مقرب است و او بنده خداست و عزرا در زبان سریانی بنده است و ئیل نام خدای تعالی و اوقابض ارواح است فرشته مرگ

معنی عزرائیل در فرهنگ فارسی عمید

عزرائیل
ملک الموت، قابض ارواح، فرشته ای که جان مردم را می گیرد، جان ستان، جان شکار، جان شکر، فرشتۀ مرگ.

عزرائیل در دانشنامه اسلامی

عزرائیل
عزرائیل، از القاب ملک الموت است و او یکی از چهار فرشته مقرّب درگاه خداوند است.
عزرائیل، واژه عبری است و به معنای یاری خداوند است. برای او القاب دیگری غیر از ملک الموت است از جمله «مفرّق الجماعات»، «هادم اللّذّات»، «قابض الارواح» و «مسکن الحرکات».
تمثل عزرائیل
در قرآن کریم آمده است که حضرت عزرائیل به صورت انسان تمثل یافته است.
← تمثل برای حضرت ابراهیم
خداوند در قرآن به عزرائیل و فرشتگان تدبیرکننده امور جهان، سوگند خورده است.فَالْمُدَبِّراتِ اَمْراً؛ و آنها که امور را تدبیر می کنند!».«فالمدبّرات» برای قسم و جواب آن «اُقسم» محذوف است. از جمله فرشتگان مدبّر امور، ملک الموت است.
عزرائیل و ابراهیم
...
عزرائیل
عِزرائیل فرشته مأمور مرگ و یکی از ملائکه مقرب درگاه الهی است که خداوند او را مسئول گرفتن جان موجودات زنده قرار داده است. او به طور مستقیم انبیاء و اولیای الهی را قبض روح می کند و نمایندگانی نیز دارد که جان سایر موجودات را می گیرند. پس از اینکه عزرائیل روح همه موجودات را قبض کرد، خداوند جان او را می گیرد.
عزرائیل واژه عبری است که از دو جزء «عزرا» به معنی بنده و «ئیل» به معنی خداوند تشکیل شده و ترکیب هر دو جزء به معنی بنده خداست. قرآن کریم از عزرائیل با کلمه ملک الموت یاد کرده که مامور قبض روح و گرفتن جان موجودات زنده است. در روایات از او با عنوان «قابض الارواح» و «هادم الذات» نیز یاد شده است.
از عزرائیل در کنار میکائیل، اسرافیل و جبرئیل به «رئوس ملائکه» تعبیر می شود. همچنین در روایات وارد شده که لوح محفوظ از چهار رکن( علم، حیات اراده و قدرت) تشکیل شده و عزرائیل مظهر رکن قدرت آن است. در بعضی از روایات آمده او چهار بال دارد به گونه ای که چهار طرف عالم را فراگرفته اند؛ پاهای وی در عالم پایین و سر او در آسمان بالا قرار دارد؛ بر پایه برخی روایات، در آخر عمر پیامبر(ص)، فاطمه(س) با عزرائیل که اجازه ورود به منزل پیامبر(ص) را داشت هم سخن شد.
عزرائیل
این صفحه مدخلی از فرهنگ قرآن است
«عزرائیل» از القاب ملک الموت است و او یکی از چهار فرشته مقرّب درگاه خداوند است و برای او القاب دیگری است از جمله «مفرّق الجماعات»، «هادم اللّذّات»، «قابض الارواح» و «مسکن الحرکات».
عزرائیل، واژه عبری است و به معنای یاری خداوند است.
فرهنگ قرآن، جلد 20، صفحه 381.
سفر به ولایت عزرائیل تألیف جلال آل احمد به زبان فارسی، گزارش سفر به اسرائیل مؤلف می باشد.
این اثر؛ شامل تحلیل ها و نقطه نظرهای سیاسی مرحوم آل احمد درباره اسرائیل، جهان اسلام و وضعیت اعراب است.
کتاب شامل؛ فهرست مطالب، مقدمه، ولایت عزرائیل و ضمائم می باشد. این اثر دست نوشت های آل احمد در زمان دیدار از اسرائیل می باشد که به صورت خاطره نویسی و با نثری ادبی تدوین شده است.
مقدمه ناشر بر کتاب به مطالبی؛ همانند: کارنامه ما، سفرهای جلال، سفرنامه های جلال و مطالبی در مورد کتاب و مؤلف آن می پردازد.
کتاب با پیش درآمدی از آل احمد شروع می شود. مؤلف در این پیش درآمد ولایت را معنی می کند که «اول اینکه حکومت یهود در آن سرزمین فلسطین، نوعی «ولایت» است و نه «دولت». حکومت اولیاء جدید بنی اسرائیل است بر ارض موعود، نه حکومت ساکنان فلسطین بر فلسطین...».
بحث دوم این کتاب با نام «آغاز یک جذبه»، به دیدار از بنای یادبود کشته شدگان جنگ جهانی دوم آغاز کرده و سپس به خرده گیری از عراب می پردازد؛ همانند: «بر سر یکی از تپه های حومه اورشیلم بنای یادبودی ساخته اند، برای تمام آنها که در بازداشتگاه های زمان جنگ دوم سوخته اند یا مرده اند یا کشته شده اند، به اسم «یدوشم» (دست و نام). چهار دیواری عظیم از سنگ خارا. قلوه سنگ های سه چهار خرواری دره اردن. هر یک تیله انگشتی دیوان. و سقفی یک پارچه و قطور بر سر این چهار دیوار. و دری بزرگ و زمخت و سیاه از ورق آهن نخاله. و همه جا شباهت های فراوان با مقبره آخرین کشته های فاشیسم در رم...».

عزرائیل در دانشنامه ویکی پدیا

عزرائیل
عِزرائیل که به فرشته مرگ و ملک الموت هم معروف است. خود کلمه عزرائیل در قرآن نیامده است ولی از فرشتهای مقرب است که در دین اسلام از او نام و سخن به میان آمده است. عزرائیل لغتی عبرانی است، عزرا در زبان سریانی بنده است و ئیل نام خداوند، عزرائیل قبض ارواح است.
عزرائیل واژه عبری است که از دو جزء «عزرا» به معنای بنده و «ئیل» به معنای خداوند تشکیل شده و ترکیب هر دو جزء به معنای بنده خداست. قرآن از عزرائیل با کلمه «ملک الموت» یاد کرده که مأمور قبض روح و گرفتن جان موجودات زنده است. در روایات از او با عنوان «قابض الارواح» و «هادم الذات» نیز یاد شده است.
طبق آموزه های قرآن کریم، مرگ عزرائیل، پس از مرگ تمام اهل زمین و آسمان اتفاق خواهد افتاد. «کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ…؛ هر انسانی طعم مرگ را می چشد!...».
در رابطه با ایمنی عزرائیل از مرگ، بعد از نفخ صور، از چنین آیه ای استفاده می شود. «وَ نُفِخَ فِی الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ مَنْ فِی الْاَرْضِ اِلَّا مَنْ شاءَ اللَّهُ…؛
عکس عزرائیل
ارادتمند شما عزرائیل فیلمی به کارگردانی و نویسندگی منوچهر قاسمی ساختهٔ سال ۱۳۴۹ است.
آذر هوشیار
عبداله بوتیمار
هوشنگ منظوری
اسداله یکتا
فرهاد حمیدی
حمیده خیرآبادی
کنعان کیانی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عزرائیل در جدول کلمات

عزرائیل
ملک الموت

عزرائیل را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آرزو ٠٤:٢٩ - ١٣٩٦/٠٣/٢٥
جان ستان
|

کمیل قیصری ٢٢:٠٧ - ١٣٩٦/٠٦/٢٢
فرشته ی مرگ و یکی از چهار فرشته مقرب درگاه ربوبیت
|

واژگا ١٩:٢٣ - ١٣٩٧/٠٥/٠٩
عزرائیل
یکی از 3 بت درون کعبه الات منات عزی
عزا یا عزرا همانند اسرا /ازرا/اثرا/ آذرا/ آذر= آتشین نورانی مثل خورشید
ائیل/ ئیل/ایل= مومنین /متقی


|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عزرائیل چه شکلی است   • عزرائیل کیست   • عزرائیل در خواب   • عزرائیل فرشته مرگ   • عزرائیل و حضرت علی   • عزرائیل داعش   • عزرائيل در حل جدول   • عزرائیل به انگلیسی   • معنی عزرائیل   • مفهوم عزرائیل   • تعریف عزرائیل   • معرفی عزرائیل   • عزرائیل چیست   • عزرائیل یعنی چی   • عزرائیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عزرائیل
کلمه : عزرائیل
اشتباه تایپی : ucvhmdg
آوا : 'ezrA'il
نقش : اسم
عکس عزرائیل : در گوگل


آیا معنی عزرائیل مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )