برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1342 100 1

عسکریین

معنی عسکریین در لغت نامه دهخدا

عسکریین. [ ع َ ک َ ری ی َی ْ ] (اِخ ) دو عسکری ، و مراد امام علی النقی امام دهم و امام حسن عسکری امام یازدهم شیعه علیهماالسلام است. رجوع به عسکری (علی... و حسن...) و عسکریان شود.

عسکریین. [ ع َ ک َ ری ی َی ْ ] (اِخ ) نام دیگر شهر سامره بمناسبت آنکه مرقد امام دهم و امام یازدهم شیعه علیهماالسلام است. (از ناظم الاطباء).

عسکریین در دانشنامه اسلامی

عسکریین
عَسْکَریَّیْن لقب امام هادی(ع) و امام حسن عسکری (ع) امام دهم و یازدهم شیعیان است. این دو امام را به این دلیل عسکریَین خوانده اند که سال هایی از زندگی شان را در شهر سامرا، محل استقرار نظامیان حکومت عباسی سپری کردند.
عسکر به معنای لشکر و محل استقرار نظامیان و عسکری، منسوب به عسکر است. عسکریَین تثنیه عسکری است.
سامرا مدت ها محل استقرار نظامیان حکومت بنی عباس بود. حکومت عباسی امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) را سال ها وادار به زندگی در شهر سامرا کرده بود و ضمن زیرنظرداشتن ایشان، رفت و آمدهای شیعیان به منزل این دو امام را نیز کنترل می کرد. به همین جهت این دو امام به عسکریین شهرت یافتند.
محل خاک سپاری پدر بزرگ، پدر و مادر حضرت مهدی (علیهم السلام) آستانۀ عسکریین (علیهما السلام) در کشور عراق می باشد.
آستانۀ عسکریین (علیهماالسلام) محل خاک سپاری پدربزرگ، پدر و مادر حضرت مهدی (علیهم السلام) می باشد.آستانۀ عسکریین (علیهما السلام) در شهر سامرا در ۱۲۰ کیلومتری شمال بغداد و در شرق دجله قرار دارد. محل دفن امام هادی (علیه السّلام)
کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج۱، ص۴۹۸.    
این مضجع شریف، در سال ۱۳۸۵ ه ش با انفجاری بزرگ به دست دشمنان پلید مکتب اهل بیت (علیهم السّلام) تخریب شد و دل های شیعیان را غرق حسرت زیارت و اندوه این مصیبت کرد. باشد که خشم الهی به زودی با قیام آخرین حجت الهی، انتقام مظلومیت انسان های صالح را از ستم پیشگان بستاند.
عناوین مرتبط
امام عسکری (علیه السّلام) ، حکیمه خاتون، سامرا، سرداب سامرا.
تخریب حرم عسکریین، به انفجار و تخریب حرم امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) توسط تروریست‎های تکفیری در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶ش اشاره دارد. این اقدام، واکنش مراجع تقلید، مسئولان و شیعیان سراسر جهان را در پی داشت و آن را محکوم کردند.
ستاد بازسازی عتبات عالیات ایران در سال ۱۳۸۹ش بازسازی حرم عسک ...

ارتباط محتوایی با عسکریین

عسکریین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عسکریین   • مفهوم عسکریین   • تعریف عسکریین   • معرفی عسکریین   • عسکریین چیست   • عسکریین یعنی چی   • عسکریین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عسکریین
کلمه : عسکریین
اشتباه تایپی : us;vddk
عکس عسکریین : در گوگل

آیا معنی عسکریین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )