انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1091 100 1

عصر آهن

معنی عصر آهن به فارسی

عصر آهن
[Iron Age] [باستان شناسی] سومین عصر پس از عصر سنگ و عصر مفرغ در تقسیم بندی سه گانۀ اعصار که در آن برای ساختن بخشی از ابزارها و رزم افزارها از آهن استفاده می کردند

عصر آهن در دانشنامه ویکی پدیا

عصر آهن
عصر آهن در دانش باستان شناسی دوره ای است که در آن بشر به گستردگی از آهن در جایگاه ماده ای برای ساخت ابزار و جنگ افزار سود برد. به جز این جامعه های کهن تغییرهایی در زمینه کشاورزی، باورها و شیوه های هنری نسبت به گذشته یافت.
آهن که در سامانه سه دوره ای پس از عصر برنز جای می گیرد، واپسین این دوره ها در زمان پیش از تاریخ می باشد. زمان رخداد این دوره در جاهای گوناگون متفاوت است. به گونه سنتی آغاز این زمان را سده ۱۲ (پیش از میلاد) در خاور نزدیک باستان، هندوستان باستان و یونان باستان می دانند. در دیگر بخش های اروپا این دوره دیرتر آغاز گشت. در اروپای مرکزی این دوره از سده ۸ (پیش از میلاد) و در اروپای شمالی در سده ۶ (پیش از میلاد) آغاز گشت. گداختن آهن و آهنگری در ۱۲۰۰ (پیش از میلاد) در آفریقای باختری آغاز گشت. عصر آهن در کرانه های مدیترانه با آغاز دوره تاریخی هلنی و امپراتوری روم، در هندوستان با بودایی گری و جینیسم، در چین با کنفوسیوس گرایی و در شمال اروپا با سده های میانی آغازین به پایان رسید.
سختی، دمای گدازش بالا و فراوانی سنگ آهن این فلز را در سنجش با برنز خواستنی تر می نمود. از آنجا که استعمار اروپایی آهن را با خود به استرالیا و آمریکا برد، پس عصر آهن هرگز به این سرزمین ها راه نیافت.
آهن در خاور نزدیک باستان در هزاره ۲ (پیش از میلاد) در آناتولی یا قفقاز با ریخته گری و فلزکاری آهن آغاز گشت. تا هزاره اول پیش از میلاد، سراسر خاور نزدیک باستان را درنوردید و ابزار و جنگ افزارهای برنزی جای خود را به ابزار آهنین داد.
عکس عصر آهن
عصر آهن (به انگلیسی: Age of Iron)رمانی از جان مکسول کوتزی برنده نوبل ادبیات است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ منتشر شد.
در شهر کیپ تاون در آفریقای جنوبی زنی مسن به سرطان مبتلا است. خانم کورین استاد بازنشسته دانشگاه در تمام دوران زندگی اش از عوام فریبی و تبعیضات رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی در رنج و عذاب بوده ولی خارج از تمام این واقعیت ها زندگی اش را به سر برده است. او به ناگهان به جامعه ای سراپا خشم و کینه ای پا می گذارد که نتیجه عملکرد نظام حاکم بر جامعه است. خانم کورین طی نامه هایی چند به دخترش که مدت ها است در آمریکا ساکن است از وقایع حادث بر او طی واپسین روزهای زندگیش می نویسد که در شهرک سیاه پوست نشین مجاورش اتفاق می افتد که طی آن پسر مستخدمش در طی حادثه ای کشته می شود. پسر نوجوان سیاهپوستی نیز که به خانه او پناه آورده به دست مأموران امنیتی رژیم نژادپرست به قتل می رسد. تنها شخصی که می تواند با او صحبت و درد دل کند مرد بی خانمان و الکلی است که به ناگهان در صحنه زندگی او ظاهر می شود.
جان مکسول کوتزی در این کتاب در حین توضیح شرایط خشم و خشونت حاکم بر آفریقای جنوبی مسائلی همچون پیری، عشق، آزادی، مرگ و تنهایی و روابط انسانی می پردازد. کوتزی در کتا بهایش اندیشه ای را تحمیل نمی کند، راه حل ارائه نمی دهد بلکه خواننده را با طرح موضوعات مختلف به فکر وامی دارد.
این کتاب در سال ۱۳۸۵ به وسیله جلال رجبیان ترجمه و از سوی نشر کاکتوس منتشر شده است. ترجمه و چاپ کتاب از کیفیت بالایی برخودار نیست.
یکی از قدیمی ترین واحدهای مسکونی که به دست بشر ایجاد شده در دشت تپه سیلک واقع در نزدیکی کاشان کشف شده است. مطابق دانشمندان زمین شناسی هنگامیکه نواحی شمالی دنیای قدیم را یخچال های دائمی فراگرفته بود در ایران بارانهای بسیار شدید و سیلاب های فراوان دائمی وجود داشت. دریاچه های بزرگ که از سیلاب ها تشکیل شده بود در ناحیه کویری امروزی قرار داشت. ناحیهٔ کاشان در نزدیکی همین کویر قرار دارد. پس از مدتی دریاچه ها به جلگه ها و جویباری هایی که محل مناسب برای کشاورزی و زندگی بود پدید آمد. در این جلگه های کوچک آثار انسان های اولیه را که با استفاده از محصولات و فرآورده های زمین (گیاهان خودرو) و شکار حیوانات، غذای خود را تأمین می کردند و فاقد خانه بودند، می توان یافت. به تدریج که جلگه ها مبدل به شوره زارها شدند، ساکنین هم برای دسترسی به نواحی آب خیز به مناطق دیگری مهاجرت کردند. در همین زمان است که تپه های شمالی سیلک مورد سکونت قرار گرفتند. مردم ساکن این تپه، خانه هایشان را به شکل کلبه های چوبی می ساختند که آثار آن امروزه در عمیق ترین طبقات این تپه نمایان است. آنان حیوانات اهلی به ویژه بز و گوسفند تربیت می کردند. به تدریج کلبه های چوبی آن ها به خانه هایی از گل و در دوره های بعد به خشت تبدیل شد. همچنین وجود صدف های دریایی ویژهٔ خلیج فارس و سنگ های رنگین ویژهٔ اطراف مشهد ثابت می نماید که این مردم با نواحی دور دست نیز رفت و آمد داشته اند.
شرف الدین، سعیده، چگونگی تدفین مردگان در عصر آهن در فلات مرکزی ایران
به علتی نا معلوم، این مردم، این محل را ترک کرده اند که این امر ممکن است ناشی از حادثهٔ فوق العاده ای نظیر زلزله یا جنگ یا چیزی از این قبیل بوده باشد. ولی مجدداً باقیماندهٔ ساکنین سیلک زندگی را از سر گرفته دوره سوم را تشکیل داده اند.
سیلک (در عصر آهن) از دو تپهٔ شمالی و جنوبی تشکیل شده است. در تپهٔ شمالی که زودتر مورد سکونت انسان قرار گرفته دو طبقه متمایز تشخیص داده شد. سیلک از سه دوره تشکیل شده است بطوری که ساکنان تپه شمالی در پایان دورهٔ دوم به محل تپهٔ جنوبی نقل مکان کردند و دورهٔ سوم سیلک در محل جدید آغاز گردید. در اواخر دورهٔ سوم، ایلامی ها با هجوم به سیلک و آتش زدن، آنجا را ویران کردند که این از لایهٔ از خاکستر کاملاً مشهود است.
تپه شمالی دو طبقهٔ متمایز دارد که طبقهٔ اول آن به پنج طبقهٔ فرعی دیگر تقسیم می شود. در دو طبقهٔ اول و دوم مردگان را با محلولی از گل اخرا می پوشانیدند و سپس داخل روستا، زیر منازل دفن می کردند (با حالتی چمباتمه زده)؛ گاهی هم اشیاء زینتی کوچک همراه جسد قرار می دادند. در طبقات سوم و چهارم، مردگان را با همان حالت طبقه اول و دوم دفن می کردند با این تفاوت که در این دوره اشیاء زیادتری در قبرهایشان قرار می دادند؛ بطوری که این اشیاء در طبقهٔ چهارم از طبقهٔ سوم بیشتر است. در طبقهٔ پنجم، دیگر مردگان را زیر خانه ها دفن نمی کردند، بلکه برای آن ها گورستانی در فاصلهٔ ۱۵۰ متری از تپه اختصاص داده اند. در این گورستان که طبقهٔ پنجم سیلک یا گورستان الف نامیه می شود، مردگان را در گودال هایی که کنده اند، دفن کرده اند و آن ها را ار به پهلو خوابانیده اند و کمی از زانوهایشان را خم کرده و در اطراف سرشان اشیاء متعددی قرار داده اند. باید توجه داشت که منظور از طبقات، دوره های مشخصی از زمان می باشد. در تپه جنوبی هم گورستانی است که آن را جزء طبقه ششم به شمار آورده و به گورستان ب معروف است.
باستان شناس ها معتقدند که در عصر آهن تغییرات عمده ای در شیوهٔ تدفین به وجود آمده و بر خلاف سابق که مردگان در درون منازل دفن می شوند، در این عصر به محوطه هایی به نام قبرستان منتقل شده اند . تغییر وضعیت در تدفین با ورود اقوام مهاجر و نفوذ فرهنگ مهاجمین در فرهنگ اقوام بومی تأثیر عمیقی داشته است . تجوه تدفین مردگان در اکثر نقاط فلات ایران به سه نوع است :
قبور حفره ای
قبور خمره ای
قبور حفره ای با پوشش سنگی
این نوع قبور به طرز خیلی ساده در داخل خاک کنده شده، دفن شده که دارای هیچگونه بافت معماری خاصی نیستند و فقط با خاکبرداری از زمین به شکل قبر در آمده اند . در این نوع قبور نخست حفره ای را که کمی یش از طول و عرض بدن انسان بوده می کندند و مرده را داخل حفرهٔ کنده شده قرار می دادند و روی آن را با تیرهای چوبی، شاخ و برگ درختان پوشانیده و سپس روی آن را خاک می ریختند . معمولاً خاک دستی ( خاک نوبت دوم ) را خاک رس بسیار نرم که با خاک زمین های اطراف قبر تفاوتی اساسی دارد، تشکیل می دهد . دربارهٔ جنسیت افراد به خاک سپرده شده در این قبور می توان اظهار داشت که در این قبور جنسیت های مختلف اعم از زن، مرد و کودک دفن شده اند . مردگان را در این قبور گاهی به پهلوی راست و گاهی به پهلوی چپ و گاهی به صورت چمباتمه خوابانیده اند . در تپه حصار III مردگان را در یک یا چند لباس پیچانیده اند که این از بقایای پارچه ها در قبرستان این تپه مشهود است . وجود قبرهای زیاد در تپه شمالی حصار نشان می دهد که بیشتر مردم برای دفن اجساد، مرده ها را در محلی خاص دفن می کردند .
در این نوع قبور، مردگان را در خمره هایی قرار می دادند . بیشتر محققین معتقدند که نوع تدفین ارتباط نزدیکی با وضعیت جنین در داخل رحم مادر دارد؛ یعنی همان طور که انسان در رحم مادر قرار گرفته، پس از مرگ نیز به همان حالت به خاک سپرده می شود . این نوع تدفین گویای فلسفه ی مرگ و زندگی است؛ تولدی نو، بدین معنی که همین جسم با این اعتقاد زندگی جدید را شروع کرده است و حیات دوباره در جهان دیگر خواهد داشت . به همین منظور ابزارکاری که او به طور کلی که به هنگام حیات با آن ها سروکار داشته، با او در درون قبر نهاده شده است .
این قبور همانند قبور حفره ای ساده با خاکبرداری از زمین شکل گرفته و دارای بافت معماری خاصی نیستند و اندازهٔ آن ها هم به قامت انسان که دفن می شود، بستگی دارد . در اطراف این قبور و روی آن ها تخته سنگهایی قرار می دادند و مرده را به صورت چمباتمه و از پهلو به طرف جهات اصلی می خوابانیده اند . آنان با این کار می خواستند آرامگاهی نظیر خانه های جهان زندگان به مردگان بدهند . گاهی هم دیواره ها و با کف قبر را سنگ فرش می کردند که نشانهٔ فرد از مقام در اجتماع ( در زمان حیاتش ) بوده است . گاهی هم از این قبور به عنوان قبرهای خانوادگی استفاده می کردند به این ترتیب که گاهی مرده اول را با لایه ای از خاک می پوشانیدند و مرده دوم را قرار می دادند و گاهی هم وسایل درون گور و استخوان های مرده اول در گوشه ای از قبر جمع کرده و مرده دوم را قرار می دادند .
مختصات: ۳۸°۰۴′۲۵″ شمالی ۴۶°۱۸′۰۹″ شرقی / ۳۸٫۰۷۳۶۱°شمالی ۴۶٫۳۰۲۵۰°شرقی / 38.07361; 46.30250
فهرست موزه های ایران
سایت موزه عصر آهن تبریز، محوطهٔ باستانی است که در شمال، شمال شرقی و شمال غربی مسجد کبود تبریز واقع شده است. شامل گورستان و آثار سفالی مربوط به عصر آهن است.
آثار بدست آمده در سال ۱۳۷۶ بدست آمد که شامل ۳۸ گور به صورت جنینی دفن شده یافت شد. گور نوزادان به صورت ساده بوده و گور نوجوانان در سازه های مربعی با دو ظرف سفالی همراه است. اکثر اجساد یافت شده در سنین پایین مرده اند. کودکان با اسباب بازی هایشان دفن شده اند و زن ها با جواهرات و مردها با ابزار جنگی شان. در کنار بعضی اجساد ظروف سفالی و اثرات غذا یافت شده که اعتقاد آنان بر آیین مهرپرستی را تأیید می کند و کسانی که ظروف بیشتری در کنارشان یافت شده، احتمالاً ثروتمندتر بوده اند. سنگ چینی دور اجساد نمادی از دیوارهٔ رحم است و اجساد به حالت جنینی یا چمباتمه ای دفن شده اند که جهت بدن و صورتشان متفاوت است که باز هم تأییدی بر مهرپرست بودن آنهاست. این سایت از سال ۱۳۸۵ به عنوان اولین موزه صحرایی ایران شروع به کار کرد.
مراسم گشایش سایت موزه عصر آهن تبریز در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ با حضور جعفری معاونت فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شد. این محوطه در معرض بازدید برای عموم می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عصر آهن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سایت عصر آهن ١٤:١٠ - ١٣٩٨/٠٤/١١
یه سایت هم هست با نام عصر آهن به صورت مارکت پلیس و بازار اینترنتی که بستری آنلاین است که فعالان صنعت آهن و فولاد اعم از تولید کنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان را به صورت امن، سریع و رایگان به یکدیگر مرتبط می سازد و خریداران می توانند با بهره گیری از بروزترین قیمت ها و آخرین اخبار بازار آهن، محصولات خود را با قیمت مناسب تهیه کنند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عصر برنز   • قدرت موتور خودرو را تقسیم میکند   • عصر طلا   • از هنرهای رزمی ژاپنی   • سریال کره ای عصر آهن   • عصر سنگ   • از آثار تاریخی استان گلستان   • عصر آهن چیست   • معنی عصر آهن   • مفهوم عصر آهن   • تعریف عصر آهن   • معرفی عصر آهن   • عصر آهن یعنی چی   • عصر آهن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عصر آهن
کلمه : عصر آهن
اشتباه تایپی : uwv Hik
عکس عصر آهن : در گوگل


آیا معنی عصر آهن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )