برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1293 100 1

عقاب هارپاگورنیس

عقاب هارپاگورنیس در دانشنامه ویکی پدیا

عقاب هارپاگورنیس
عقاب هارپارگورنیس یا عقاب هاآست (نام علمی: Harpagornis moorei) پرنده شکاری منقرض شده ای است که تا حدود سال ۱۴۰۰ میلادی در جزیره جنوبی نیوزیلند زندگی می کرد. تصور می شود این پرنده همان پواکای در اسطوره های مائوری ها (بومیان نیوزیلند) باشد. عقاب هارپارگورنیس پرنده ای عظیم الجثه بود که اندازه آن تقریباً دو برابر بزرگترین عقاب های زنده حال حاضر بود.
شکار اصلی او پرندهٔ عظیم الجثه و بی پرواز موآ بود و جثهٔ غول آسای این عقاب پاسخی فرگشتی به اندازهٔ عظیم شکارش بوده است چراکه نیاکان هر دوی آنها زمانی که به این جزیره وارد شدند بسیار کوچکتر بودند و با توجه به نداشتن رقیب به مرور اندازه بزرگتری پیدا کردند. تا پیش از ورود انسان ها به نیوزیلند هیچ پستانداری (جز سه نوع خفاش) در این جزیره زندگی نمی کرد و جایگاه اکولوژیکی پستانداران را پرنده ها پر کرده بودند. موآ یک حیوان چرنده بود که نقش آن در هرم غذایی شبیه به نقش گوزن و گاو در نقاط دیگر دنیا بود و عقاب هارپارگورنیس هم شکارچی رأس هرم غذایی محسوب می شد و همان کاری را می کرد که ببر و شیر در نقاط دیگر دنیا می کردند.
موآها که توانایی پرواز نداشتند پس از ورود مائوری ها در حدود سال ۱۳۰۰ به نیوزیلند به طور گسترده ای شکار شده و حدود ۱۰۰ سال بعد بر اثر شکار بی رویه و از بین بردن جنگل هایی که محل سکونت آنها بود، به کلی منقرض شدند. عقاب ها نیز که غذایی برای خوردن نداشتند همزمان به انقراض کشیده شدند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با عقاب هارپاگورنیس

عقاب هارپاگورنیس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عقاب هارپاگورنیس   • مفهوم عقاب هارپاگورنیس   • تعریف عقاب هارپاگورنیس   • معرفی عقاب هارپاگورنیس   • عقاب هارپاگورنیس چیست   • عقاب هارپاگورنیس یعنی چی   • عقاب هارپاگورنیس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عقاب هارپاگورنیس
کلمه : عقاب هارپاگورنیس
اشتباه تایپی : urhf ihv~h',vkds
عکس عقاب هارپاگورنیس : در گوگل

آیا معنی عقاب هارپاگورنیس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )